ΑΕΚ-Απόλλων: Έσπασε... το αήττητο του Μπεν Σιμόν!

Ο Απόλλωνας πέρασε από την Λάρνακα επικρατώντας της ΑΕΚ με 2-1 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta και έσπασε το αήττητο του Ραν Μπεν Σιμόν, έστω και αν ο Ισραηλινός τεχνικός δεν ήταν στον πάγκο, λόγω τιμωρίας.

Η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν με αυτή τη νίκη διατηρεί μαθηματικές ελπίδες για την είσοδο στην εξάδα, ενώ η ΑΕΚ έμεινε στους 46 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Με γκολ μπήκε στον αγώνα ο Απόλλωνας, αφού ο Βαλμπουενά με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 2ο μόλις λεπτό άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γκαρσία στο 18’, όμως βρήκε το γκολ της ισοφάρισης από το σημείο του πέναλτι που υπέδειξε αρχικά το VAR και στη συνέχεια ο κος Φελλάς μέσω on field review. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φραν Σολ και ευστόχησε στο 30ο λεπτό. Ο Απόλλωνας όμως απάντησε δέκα λεπτά αργότερα με τον Μπακένγκα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Πίριτς.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα, διαφυλάσσοντας το προβάδισμα, ενώ η ΑΕΚ έψαχνε τον τρόπο να απειλήσει την εστία του Λέουβενμπεργκ. Μάλιστα ο Απόλλωνας ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά σε γκολ, αφού στο 78’ ο Κρμέντσικ με κεφαλιά μετά από κόρνερ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Έτσι έμεινε το 2-1 για τους γαλάζιους της Λεμεσού.

** Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός.

** Θυμίζουμε πως ο Ραν Μπεν Σιμόν είναι τιμωρημένος και δεν είναι στον πάγκο της ΑΕΚ, ο βοηθός του Γκαλ Μπαρσάν στο κοουτσάρισμα.

Έναρξη αγώνα!

-2' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας! Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ από πολύ καλό σημείο, αν και λίγο αριστερά, έστειλε όμως την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς και άνοιξε το σκορ! (ΕΔΩ το βίντεο)

123

-12' Σέντρα του Γκαρσία, η μπάλα πέρασε από όλους, χωρίς να ανησυχήσει η άμυνα του Απόλλωνα.

-15' Ο Μάρκες έφυγε στην αντεπίθεση, προσπάθησε να κάνει σουτ από το ύψος του ημικυκλίου, τον έκοψε όμως ο Ρομπέρζ.

-18' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Από εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, κεφαλιά του Γκαρσία, ο Λέουβενμπεργκ έσωσε και στην συνέχεια η άμυνα του Απόλλωνα έδιωξε σε κόρνερ!

-26' Σέντρα του Σάντσες, η μπάλα πέρασε από όλους. Ζητάνε πέναλτι της ΑΕΚ για χέρι.

-27' Ελέγχεται η φάση από το VAR.

-28 Πηγαίνει να το δει στο on field review ο διαιτητής!

-28' ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ! Ο Νταρίκουα έχει βρει την μπάλα με το χέρι σύμφωνα με ΒΑΡίστα και Φελλά, με τον δεύτερο να δίνει το πέναλτι.

-30' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Φραν Σολ εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε! (ΕΔΩ το βίντεο)

-36' Κίτρινη κάρτα στον Βαλμπουενά.

-37' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Λέουβενμπεργκ.

-40' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Μπακένγκα μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ και νίκησε τον Πίριτς βάζοντας ξανά μπροστά την Λεμεσιανή ομάδα! (ΕΔΩ το βίντεο)

-43' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Λέδες κάνει σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-45' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Κίτρινη κάρτα στον Μάρκες, χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου!

Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ: Σάντος και Ντιουνκού στη θέση των Σάντσες και Γκιούρτσο.

Έναρξη του Β' μέρους!

-51' Σουτ του Τόνγκια, διώχνει ο Λέουβενμπεργκ!

-53' Κίτρινη κάρτα στον Πέρετζ.

-58' Κίτρινη κάρτα στον Σαγκάλ για φάουλ στον Τόνγκια. Ήταν στο όριο, χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων.

-59' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς από πολύ πλάγια, ο Λέουβενμπεργκ με το ένα χέρι διώχνει σε κόρνερ.

-61' Σουτ του Μαλεκκίδη, μπλόκαρε ο Πίριτς.

-62' Σουτ του Λέδες, η μπάλα στο σώμα του Αρτεάν που απομακρύνει την μπάλα.

-63' Κίτρινη κάρτα στον Μιλίσεβιτς.

-64' Αλλαγή για τον Απόλλωνα: Έξω ο Μπακένγκα στη θέση του ο Φιλιώτης.

-66' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ο Τρισκόφσκι στη θέση του Λόπες.

-69' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Σολ να βρίσκει τον Τρισκόφσκι ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

-71' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Σπόλιαριτς και Κρμέντσικ στη θέση των Χάμπου και Σαγκάλ.

3131

-72' Σουτ του Γκαρσία, η μπάλα στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.

-77' Σουτ του Φιλιώτη, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ, δίπλα από την εστία του Πίριτς.

-78' ΔΟΚΑΡΙ για τον Απόλλωνα! Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Κρμέντσικ έπιασε την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα στην συμβολή των δοκαριών!

-79' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Μέσα ο Φαράζ στη θέση του Μιλίσεβιτς.

-82' Πρόβλημα για τον Απόλλωνα με τον Μπρούνο Σάντος που ζήτησε αλλαγή.

123123123

-84' Επιστρέφει στο γήπεδο ο Μπρούνο Σάντος.

-84' Κίτρινη κάρτα στον Ντίμερς.

-86' Αλλαγές για τον Απόλλωνα: Έξω οι Σάντος και Βαλμπουενά, μέσα οι Άδωνη και Ποντικός.

-87' Αλλαγή και για την ΑΕΚ: Μέσα ο Πέρε Πονς, έξω ο Τόνγκια.

-90' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Σάντος να μπαίνει στην περιοχή, να παίρνει κάθετη μπαλιά από τον Πονς, όμως το πλασέ του πρώτου πήγε στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.

-90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος αγώνα!

ΑΕΚ: Πίριτς, Λέδες, Τόνγκια (87' Πονς), Σολ, Λόπες (66' Τρισκόφσκι), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς (79' Φαράζ), Ρομπέρζ, Σάντσες (46' Ντιουνκού), Γκιούρτσο (46' Σάντος), Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Ντιουνκού, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Φαράζ, Πονς, Καπτούμ, Σάντος, Ντάνι, Ναούμ, Μάμας.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Πέρετζ, Σάντος (86' Ποντικός), Μαλεκκίδης, Σαγκάλ (71' Κρμέντσικ), Χάμπος (71' Σπόλιαριτς), Αρτεάν, Νταρίκουα, Βαλμπουενά (86' Άδωνη), Μάρκες, Μπακένγκα (64' Φιλιώτης).

Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Άδωνη, Κρμέντσικ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Φιλιώτης, Σοφοκλέους.

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος