Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΚ: ΔΙΠΛΟ… με "χρυσή αλλαγή" (φώτος)

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ... Αν και αγωνιζόταν με παίχτη περισσότερο από  το 30’ λόγω της αποβολής του Μπεχαράνο, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν χρειάστηκε την "χρυσή" αλλαγή του Σάντος στο 83’ για να λυγίσει την αντίσταση της Νέας Σαλαμίνας στο "Αμμόχωστος Επιστροφή" για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στο πρώτο μισάωρο, μέχρι που ήρθε η αποβολή που άλλαξε τις αριθμητικές ισορροπίες. Επιθετικός μονόλογος το μεγαλύτερο διάστημα της συνέχειας για την ΑΕΚ, όμως βρήκε μπροστά της μια καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή. Ο Ραν Μπεν Σιμόν έριξε στο ματς ότι είχε στο πάγκο παίζοντας όλα για όλα για το γκολ της λύτρωσης και ... τα κατάφερε στο 85’ με τον Σάντος. Λίγο νωρίτερα τα χρειάστηκε αφού ο Πίριτς έσωσε την ομάδα σε τετ α τετ του Νάρσινγκ.

Παλληκαρήσια προσπάθεια για τους ερυθρόλευκους που τα έδωσαν όλα για το βαθμολογικό όφελος. Πλέον, έμειναν πίσω στην μάχη της 6άδας και στρέφουν την προσοχή τους στο ματς κυπέλλου της Τρίτης με το ΑΠΟΕΛ.

Να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ είχε δύο δοκάρια με τους Σολ (45+3')  και Σολ (47’).

Με την επιτυχία της αυτή η ομάδα της Λάρνακας έφτασε τους 36 βαθμούς και την 3η θέση (σ.σ με αγώνα περισσότερο) και... πλέον γλυκοκοιτάζει μόνο ψηλά, όντας στο -6 από την 1η θέση!

Στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή, στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους.

Κρατώντας κάρτες με το μήνυμα ‘’Δείχνουμε ΚΟΚΚΙΝΗ στον ρατσισμό’’, εισήλθαν οι δύο ομάδες.

κοιν

Ωραία κίνηση με κοινή φωτογράφιση από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

σημα

Καθυστέρηση στο παιχνίδι μέχρι να μετακινηθεί η σημαία των οργανωμένων της Νέας Σαλαμίνας καθώς εμποδίζει την κάμερα του VAR.

Πρώτο σφύριγμα και… σέντρα στο ματς.

2' Πρώτη τελική στο ματς για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Φερνάντεθ έκανε την σέντρα, ο Μιγκελίτο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα λίγο έξω.

4' Με διάθεση για γρήγορο ποδόσφαιρο ξεκίνησαν οι δύο ομάδες. Με κατοχή διαρκείας η ΑΕΚ επιλέγει να επιτεθεί, ενώ η Νέα Σαλαμίνα με γρήγορες αντεπιθέσεις από τα άκρα.

10' Χωρίς καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής αλλά με καλό ρυθμό.

16' Καλή στιγμή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Φράγκος έκανε το από μακρινή απόσταση το φάουλ-γέμισμα στην περιοχή ο Ντάτκοβιτς δεν πρόλαβε για λίγο την μπάλα να την στείλει στα δίκτυα.

20' Μετά από φάση διαρκείας ο Φαράζ έκανε την σέντρα, ο Πονς έκανε την κεφαλιά αλλά ο Μελίσσας έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνιά και μπλόκαρε.

24’ Δίνει οδηγίες ο τεχνικός της ΑΕΚ οι ποδοσφαιριστές του να παίξουν πιο γρήγορα με την μπάλα ώστε να διασπάσουν την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας.

26' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Μπεχαράνο για τράβηγμα της φανέλας του Πονς σε μια προσπάθεια να τον σταματήσει να βγει στην κόντρα επίθεση.

μπεχ

29' Δεύτερη κίτρινη και... ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Μπεχαράνο μέσα σε τρια λεπτά. Ο Βολιβιανός μέσος της Νέας Σαλαμίνα πάτησε από πίσω επικίνδυνα τον Λέδες. Ο ρεφ Φελλάς ήταν κοντά στην φάση και άμεσα υπέδειξε την παράβαση.

31' Νέα δεδομένα πλέον στο ματς αφού για μία και πλέον ώρα οι γηπεδούχοι θα αγωνιστούν με δέκα ποδοσφαιριστές.

32' Ετοιμάζει αλλαγή ο Χριστόδουλος Χριστοδούλου για να καλύψει το κενό. Για την ώρα οπισθοχωρεί κάπως ο Μιγκελίτο.

38' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα ο Καρλίτος, έξω ο Μιγκελίτο.

42' Πιέζει συνεχώς η ΑΕΚ, αμύνεται μαζικά η Νέα Σαλαμίνα ούσα με αριθμητικό μειονέκτημα.

43' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Λόπες να μην μπορεί να πιάσει το γυριστό σουτ όπως θα ήθελε από πλεονεκτική θέση.

45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις.

45+3' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ. Ο Μιλίσεβιτς έκανε την μπαλιά, ο Γκαρθία γύρισε την μπάλα προς το ύψος της μικρής περιοχής και μόνος ο Σολ σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι. Δεν πρόλαβε να κάνει καλύτερο τέλειωμα ο επιθετικός της ΑΕΚ αφού η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά.

Τέλος Α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη στο Β' ημίχρονο, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47' ΔΟΚΑΡΙ η ΑΕΚ με τον Πονς προ κενής εστίας. Μετά από γύρισμα του Φαράζ, ο Πόνς εντελώς μόνος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Η μπάλα ακολούθως με δύναμη κτύπησε στην γραμμή και έφυγε έξω.

ρεφ

-Οι παίχτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή. Η φάση ελέχθηκε από το VAR αλλά τίποτα δεν άλλαξε.

50’ Σώζει τη Νέα Σαλαμίνα σε σουτ του Σολ. Έδιωξε με τα ποδια.

51’ Μετά από γύρισμα στην περιοχή, ο Ντιακιτέ έκανε στραβοκλωτσιά η μπάλα πήγε και κτύπησε στον Σολ και πήρε τροχιά προς τα δίκτυα. Με υπερένταση ο Μελίσσας έδιωξε προ της γραμμής.

56' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Μέσα οι Γιάνγκα και Παπαγιωργίου, έξω οι Ντουρμισάι και Κονέ.

58’ Η λογική λέει… ότι αυτό θα είναι το μοτίβο του ματς. Η ΑΕΚ συνεχώς να πιέζει και η Νέα Σαλαμίνα να αμύνεται και στις λιγοστές τις ευκαιρίες να βγαίνει με ταχύτητα στην επίθεση.

59’ Ετοιμάζει διπλή αλλαγή ο Ραν Μπεν Σιμόν σε μια προσπάθεια να την κάνει πιο επιθετική και έτσι να φτάσει στο γκολ.

61' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα οι Γκάμα, Γκιούρτσο, έξω οι Λέδες και Γκαρθία.

65' Σέντρα στην περιοχή, ο Ράφα Λόπες δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά.

66’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ντίμερς. Έπιασε το δυνατό σουτ, εντυπωσιακά ο Μελίσσας του λέει… όχι..

67’ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα που θέλει να φρεσκάρει την ομάδα.  Μέσα οι Κατσιάρης, και Νάρσιγκ, έξω Κονατέ και Φερνάντεθ.

69' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Φαράζ, μέσα ο Σάντος.

71' Το παιχνίδι κυλά στα μέτρα των γηπεδούχων που με αριθμητικό μειονέκτημα θέλουν να κρατήσουν το σκορ.

73' Κίτρινη κάρτα σε Καρλίτος και Ρομπέρζ. Ο πρώτος συμπλήρωσε κάρτες.

75' Κίτρινη κάρτα στον Ραν Μπεν Σιμόν για διαμαρτυρίες στον 4ο ρεφ.

77' Όλα για όλα από Ραν Μπεν Σιμόν. Ρίχνει στο παιχνίδι τον Τρισκόφσκι στη θέση του Πονς. Φουλ επίθεση πλέον η ΑΕΚ.

80' Μπήκαμε στο τελευταίο 10λεπτο. Πάμε για αγχωτικό φινάλε.

82’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα σε κάθετη μπαλιά του Γιάνγκα. Ο Νάρσινγκ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, έκανε το πλασέ ο Πίριτς έδιωξε εντυπωσιακά με τα πόδια.

σαν

83' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ με τον Σάντος. Ο Γκιούρτσο, έδωσε στον Σολ αυτός έκανε το γύρισμα και ο Σάντος από το ύψος της μικρής περιοχής με δυνατό σουτ νίκησε τον Μελίσσα.

-Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Σάντος.

87' Τελευταία λεπτά πριν τα 90', πλέον η Νέα Σαλαμίνα καλείται να επιτεθεί αν θέλει να αποφύγει την ήττα.

90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεων.

94+4' Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Παπαγεωργίου. Σταθερά ο Πίριτς.

Τέλος αγώνα, σημαντική νίκη για την ΑΕΚ που συνεχίσει την ανοδική της πορεία. Έμεινε πίσω πλέον στην μάχη της 6άδας η Νέα Σαλαμίνα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Mελίσσας, Σεργίου, Κονατέ (67' Κατσιάρης), Ντάτκοβιτς, Μιγκελίτο (38' Καρλίτος), Ντουρμισάι (56' Γιάνγκα), Φερνάντεθ (67' Νάρσιγκ), Μπεχαράνο, Κονέ (56' Παπαγεωργίου), Φράγκος, Ντιακιτέ

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Παπαγεωργίου, Νάρσιγκ, Κουζμάνοβιτς, Καρλίτος, Χριστοδούλου, Γιάνγκα, Βίκτωρος, Έντσον, Κατσαρής, Κορομά

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιονκού, Λέδες (61' Γκιούρτσο), Σολ, Φαράζ (69' Σάντος), Λόπες, Γκαρθία (61' Γκάμα), Μιλίσεβιτς, Πονς (77' Τρισκόφσκι), Ρομπέρζ, Ντίμερς

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας