Τριάρα ανατροπής και κορυφής η ΑΕΛ! (φώτος)

Τρία γκολ, τρίτο σερί τρίποντο και κορυφή για την ΑΕΛ! Κέρδισε την ΑΕΚ με 3-1 και ανέβηκε στους 37 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον Απόλλωνα, δυο από την Ομόνοια και τέσσερις από την Ανόρθωση, αφήνοντας την αποψινή της αντίπαλο στην 5η θέση (29β.).

Η σπουδαία νίκη για την ομάδα του Κέρκεζ ήρθε με ανατροπή αφού βρήκε τις απαντήσεις στο ονειρεμένο ξεκίνημα των Λαρνακέων. Ο Ακοράν στο 16' άνοιξε το σκορ, ο Μπάμπιτς ισοφάρισε είκοσι λεπτά αργότερα και ένα... καυτό τρίλεπτο στο δεύτερο μέρος (59' Ντανίλο, 62' Μπάμπιτς) ήταν αρκετό.

Έχασε πέναλτι με τον Μαέ στο 96' η ΑΕΛ.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν εκεί...

ΤΟ "ΦΙΛΜ" ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-4' Πρώτη μεγάλη φάση. Ο Μακρής με μπαλιά βρήκε τον ελεύθερο Ναράνχο μόλις έξω απ' την περιοχή αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ, καθυστέρησε και ο Νταβόρ τον έκλεισε πριν πλασάρει τον Βοζίνια

-Δεκάλεπτο. Αργός ο ρυθμός, καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει να πάρει τα ηνία ακόμα

-13' Σέντρα του Αντωνίου, ο Αβραάμ την κεφαλιά υπό πίεση, δεν δυσκολεύεται ο Τόνιο

-16' ΓΚΟΛ 0-1! Εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Φερνάντες έφυγε ταχύτατα από δεξιά, "έκοψε" με συρτή μπαλιά προς το σημείο του πέναλτι και ο επερχόμενος Ακοράν με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Βοζίνια

-25 λεπτά αγώνα. Χωρίς φάση μετά το γκολ. Η ΑΕΛ κρατά μπάλα αλλά δεν μπορεί να απειλήσει. Η ΑΕΚ έχει κλείσει όλους τους διαδρόμους

-28' Αγγίζουν την ισοφάριση οι γηπεδούχοι. Εξαιρετική κάθετη του Τόρες, ο Αντωνίου από κοντά αλλά από δύσκολη γωνία σούταρε, ο Τόνιο ήταν στη σωστή θέση

-29' Κίτρινη στον Σπιρόφσκι για χτύπημα στο πρόσωπο του Τόρες πάνω στην διεκδίκηση

-33' Επικίνδυνη σέντρα από δεξιά, ο Ναράνχο δεν μπορεί να πιάσει το πλασέ στην κίνηση

-34' Κίτρινη στον Ακοράν για προηγούμενη φάση, για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ριέρα. Ήταν στο όριο ο Ισπανός

-36' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ριέρα έκανε συρτή μπαλιά από αριστερά, ο Μπάμπιτς εξ επαφής έκανε την προβολή και ισοφάρισε

-39' Ο Χάουγκεν στη θέση του Σπιρόφσκι. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο Σκοπιανός

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα, άνοιξε το σκορ αλλά στην συνέχεια η ΑΕΛ είχε την κατοχή και βρήκε την "απάντηση". Δυο γκολ μέσα από ένα 45λεπτο με λίγες φάσεις

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος. Ο Σούτερντεν στη θέση του Αντωνιάδη. Ντεμπούτο ο Βέλγος

-50' Κάρτα στον Ιωάννου για φάουλ στον Τόρες. Ήταν στο όριο ο Κύπριος ακραίος

-53' Ο Νάντο στη θέση του Ιωάννου. Έχει κάνει ήδη τρεις αλλαγές ο Σωφρόνης!

-Δέκα λεπτά στο 2ο μέρος. Πολλές διακοπές, δεν έχει καθόλου ρυθμό το ματς

-59' ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ριέρα με εξαιρετική μπαλιά έβγαλε τον Αντωνίου στο δεξί άκρο, αυτός πάτησε περιοχή και "κρέμασε" τον Τόνιο που έκανε την έξοδο, με την μπάλα να "σκάει" μπροστά στην εστία και τον Ντανίλο να έρχεται από πίσω και να την σπρώχνει μέσα.

*Υπήρξαν διαμαρτυρίες για οφσάιντ στην πάσα του Ριέρα στον Αντωνίου, η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και το γκολ επικυρώθηκε

-62' ΓΚΟΛ 3-1 η ΑΕΛ! Δεύτερο γκολ σε τρία λεπτά. Ο Τόρες από δεξιά έκανε συρτή μπαλιά, ο Μπάμπιτς εξ επαφής και υπό πίεση κατάφερε να "τσιμπήσει" τη μπάλα και να την στείλει στο τέρμα

-64' Φλοριάν στη θέση του Ναράνχο, Έκτορ στη θέση του Μακρή. Τελευταίες κινήσεις από τον Σωφρόνη

-72' Ο Φλοριάν εκτός περιοχής είδε τον Βοζίνια εκτός θέσης και πήγε να τον "κρεμάσει", ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια

-79' Ο Μαέ στη θέση του Μπάμπιτς

-Τελευταίο δεκάλεπτο. Αργός ο ρυθμός. Η ΑΕΛ έδωσε χώρο στην ΑΕΚ που, ωστόσο, είναι ακίνδυνη

-81' Ο Κέρκεζ στη θέση του Μηνά

-86' Κίτρινη στον Ριέρα για φάουλ στον Φερνάντεθ

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-93' Διαμαρτυρίες από την ΑΕΛ για πέναλτι, για χέρι του Χάουγκεν μετά από σέντρα στην περιοχή και διεκδίκηση με τον Ντανίλο

-Πάει στο μόνιτορ ο ρεφ μετά από συνεννόηση με τον VAR

-94' ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο ρεφ Νεοκλέους μετά που είδε τα ριπλέι δείχνει παράβαση

-95' Κόκκινη στον γυμναστή της ΑΕΛ Χάρη Φαλά μετά από ένταση στους Πάγκους

-95' Κίτρινη στον Χέιτλι

-96' ΔΟΚΑΡΙ από την εκτέλεση του Μαέ!

-ΤΕΛΟΣ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντωνίου (81' Κέρκεζ), Τεσέιρα, Ράσο, Σάντος, Νταβόρ, Ντανίλο, Ριέρα, Α.Αβραάμ, Τόρες, Μπάμπιτς (79' Μαέ)

-Στον πάγκο Κεραυνός, Αντάμοβιτς, Γκαζαριάν, Παπαφώτης, Δ.Αβραάμ, Κυριάκου, Μαΐντεβατς

ΑΕΚ: Τόνιο, Αντωνιάδης (46' Σούτερντεν), Τρουγιόλς, Σπιρόφσκι (39' Χάουγκεν), Ακοράν, Χέιτλι, Φερνάντεθ, Μίκελ, Ιωάννου (53' Νάντο), Ναράνχο (64' Φλοριάν), Μακρής (64' Έκτορ)