Οθέλλος-ΑΕΚ: Πρώτη γκέλα... με Μπεν Σιμόν! (Φώτος)

Ισοπαλία χωρίς γκολ έληξε ο αγώνας του Οθέλλου με την ΑΕΚ για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Πολύτιμος βαθμός για τους γηπεδούχους, δύο χαμένοι βαθμοί για την ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά από την αρχή είχε τον έλεγχο και την κατοχή στο πρώτο ημίωρο, όμως, δεν μπόρεσε ν’ αξιοποιήσει την υπεροχή της και την διπλή μεγάλη ευκαιρία στο 27’ με την κεφαλιά αρχικά του Φαράζ με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι και στη συνέχεια με τη νέα κεφαλιά του Σολ και τον Γιάνσεν να διώχνει τον κίνδυνο πάνω στη γραμμή του τέρματος. Ο Οθέλλος προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις όποιες προϋποθέσεις και να απειλήσει την εστία της ΑΕΚ.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία για ν’ ανοίξει το σκορ με τον Φαράζ ο οποίος μπήκε από δεξιά στην περιοχή σούταρε αλλά ο Παναγιώτου έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ. Λίγο αργότερα η ομάδα της Λάρνακας έχασε νέα ευκαιρία με τον Πέρε Πονς ο οποίος σούταρε αλλά ο Παναγιώτου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η πίεση της ΑΕΚ δεν έφερε αποτέλεσμα ούτε στο 59’ με τον Μιλίσεβιτς ο οποίος με κοντινό πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Οθέλλου. Η πίεση των κιτρινοπρασίνων συνεχίστηκε μέχρι το τέλος χωρίς αποτέλεσμα. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τις ομάδες ισόπαλες χωρίς γκολ και την ΑΕΚ να χάνει ουσιαστικά δύο πολύτιμούς βαθμούς και την ευκαιρία να πλησιάσει την πρώτη τετράδα και να εδραιωθεί περισσότερα στην εξάδα.

Στην 6η θέση και τους 30 βαθμούς παραμένει η ΑΕΚ, στην 10 και τους 13 βαθμούς ανέβηκε ο Οθέλλος.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

k

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα... Η Βάνα Λειβαδιώτη ήταν στο γήπεδο.

6

Α΄ ημίχρονο

-1' Σουτ του Πέρε Πονς, η μπάλα έξω.

-4΄ Σέντρα σουτ του Φαράζ, ο Παναγιώτου διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

-6' Σουτ του Ντίμερς, προλαβαίνει και απομακρύνει ο Ανάνγκ τον κίνδυνο για την ομάδα του.

-10' Σουτ του Ντίμερς έξω από την περιοχή, η μπάλα έξω.

32

-10' Ελέγχει τον αγώνα, έχει και την κατοχή η ΑΕΚ τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-11' Σουτ σέντρα του Φαράζ από δεξιά, μπλοκάρει τη μπάλα ο Παναγιώτου.

-13' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ. Απευθείας εκτέλεση από τον Γκιούρτσο η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

-15' Άστοχη κεφαλιά του Μιλισεβιτς.

-19' Σουτ του Ντίμερς, μπλοκάρει ο Παναγιώτου.

-21' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Η ομάδα της Λάρνακας έφτασε πολύ κοντά γκολ αρχικά με την κεφαλιά του Φαράζ μετά τη σέντρα του Ντίμερς και ακολούθως με την κεφαλιά του Σολ. Στην πρώτη περίπτωση η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην δεύτερη έδιωξε ο Γιάνσεν στη γραμμή του τέρματος.

-26' Κίτρινη στον Ρομπέρζ, για φάουλ στον Ποπέσκου. (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες).

111

-27' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουεσλάτι, μπλοκάρει τη μπάλα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

-34' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Φαράζ

5

-36' Συνέχεια στον αγώνα.

-39' Κίτρινη στον Ανάνγκ για φάουλ στον Γκιούρτσο.

-41΄Σουτ του Σούτο που έφυγε μόνος, δεν ανησυχεί ο Πίριτς.

-44' Άστοχη κεφαλιά του Πέρε Πονς.

-45' Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+1΄Αστοχο σουτ του Τόνγκια.

Λήξη ημιχρόνου.

5

Β΄ ημίχρονο

-47' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Φαράζ ο οποίος μπήκε από δεξιά στην περιοχή σούταρε αλλά ο Παναγιώτου έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

-53' Σέντρα του σουτ του Τόνγκια, δεν ανησυχεί ο Παναγιώτου.

-55' Δυνατό σουτ του Πέρε Πονς, ο Παναγιώτου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-59' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά κοντά στην περιοχή του Οθέλλου αλλά ο Μιλίσεβιτς με κοντινό πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγιώτου.

-60' Πιέζει η ΑΕΚ η οποία ψάχνει το γκολ.

-62΄Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Γκιούρτσο, εντός ο Τρισκόφσκι.

8

-64' Ευκαιρία για τον Οθέλλο. Το σουτ του Γιάνσεν μέσα από την περιοχή της ΑΕΚ, η μπάλα έξω.

-66' Άστοχο σουτ του Φαράζ.

-67' Σουτ του Λέδες από αριστερά, μπλοκάρει ο Παναγιώτου.

-69' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός οι Φαράζ και Λέδες. Εντός οι Γκάμα και Λόπες.

-72' Κίτρινη στον Τόνγκια για φάουλ στον Ουεσλάτι. (Θα χάσει ένα από τα επόμενα δύο ματς της ΑΕΚ).

-73' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από του Ουεσλάτι, μπλοκάρει ο Πίριτς.

5

-76' Σουτ του Ρομπέρζ, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα του Οθέλλου.

-77΄ Κίτρινη στον Ουεσλάτι για καθυστέρηση.

-82' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Εκτός ο Σολ, εντός ο Σάντος.

-83' Αλλαγή για τον Οθέλλο (αναγκαστική). Αποχώρησε τραυματίας ο Καστάνας, τη θέση του πήρε ο Χριστοδούλου.

6

-86' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Εκτός ο Ποπέσκου, εντός ο Κατσιατή.

-90' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την ΑΕΚ. Εξετάζεται από το VAR αν η παράβαση ήταν εντός περιοχής. Φάουλ τελικά το οποίο εκτέλεσε απευθείας ο Ντίμερς αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

-90' Κίτρινη στον Ουεσλάτι (2η και αποβολή). Συνεχίζει με 10 ποδοσφαιριστές ο Οθέλλος.

111

-90' Επτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+7' Άστοχη κεφαλιά του Λόπες.

-90΄+7' Αλλαγή για τον Οθέλλο. Εκτός ο Σούτο, εντός ο Κυριάκου Κ.