Πρώτη ανατροπή, πρώτη νίκη, πρώτοι βαθμοί! (φώτος)

Σπουδαία νίκη για την ΕΝΠ. Κέρδισε με 2-1 την ΑΕΚ μετά από ανατροπή και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ιδανικά αφού προηγήθηκαν στην πρώτη τους φάση με τον Τρισκόφσκι (3'). Ωστόσο οι βυσσινί το πίστεψαν, είχαν δοκάρι στο 38' και στην "επανάληψη" μπήκαν εξαιρετικά, ισοφάρισαν στο 57' με τον Μπαλοτέλι και στο 79' ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τον Ουντότζι.

Το ΚΕΡΚΙΔΑ ήταν στο "Τάσος Μάρκου"...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το ματς

*Με νέο σύστημα η Ένωση. Για πρώτη φορά την φετινή περίοδο αγωνίζεται με 3-5-2

-3' ΓΚΟΛ, 0-1 στην πρώτη φάση! Μετά από κόρνερ έγινε κεφαλιά και ο Τρισκόφσκι εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Από το ξεκίνημα φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της η ΑΕΚ

-Δέκα λεπτά στο Παραλίμνι. Χωρίς φάση μετά το γκολ, ελέγχει η ΑΕΚ

-12' Ευκαιρία και πάλι μετά από κόρνερ. Κεφαλιά του Ναράνχο, κοντράρει και πάει μόλις έξω σε νέο κόρνερ

-20' Διαμαρτυρίες από την ΕΝΠ για φάουλ του Τόρες στον Ντένινγκ ακριβώς έξω απ' την περιοχή. Υπάρχει παράβαση αλλά ο επιθετικός της Ένωσης είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ

-25' Κάρτα στον Ναράνχο για φάουλ στον Μπελόνε

-26' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους γηπεδούχους, για τράβηγμα του Ναράνχο στον Μπάλαζιτς. Από το ριπλέι φάνηκε ότι ο παίκτης της ΑΕΚ τράβηξε τον αντίπαλο απ' την φανέλα

-31' Κάρτα στον Κυριάκου για φάουλ στον Ακοράν

-34' Τώρα κάρτα στον Ακοράν για φάουλ στον Φελίπε λίγο έξω απ' την περιοχή του Τέουκενς. Τρίτη στο παιχνίδι

-36' Καλή στιγμή για την ΕΝΠ με την απευθείας εκτέλεση του Φελίπε, έτοιμος ο Τέουνκενς

-39' ΔΟΚΑΡΙ για την ΕΝΠ με κεφαλιά του Μπάλαζιτς και στην συνέχεια ο Μπελόνε πήρε το "ριμπάουντ" αλλά αστόχησε από πολύ καλή θέση!

-42' Κίτρινη στον προπονητή τερματοφυλάκων της ΕΝΠ, Κώστα Παναγιά, για διαμαρτυρίες

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-45+1' Kόρνερ του Χέιτλι, σουτ του Ακοράν εκτός περιοχής στην κίνηση, δύσκολη απόκρουση από τον Γκατσέφσκι

-Τέλος ημιχρόνου στο 0-1

Αλλαγή για τον Φερέρ, ο Ουντότζι στη θέση του Κυριάκου.

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

-46' Σουτ του Ουντότζι, σταθερά ο Τέουνκενς. Απειλεί άμεσα η αλλαγή του Φερέρ

-50' Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ, ο Θεοδώρου καθυστέρησε και τελικά σούταρε έξω από πολύ καλή θέση

-Δεκάλεπτο στο β' μέρος. Μπήκαν καλύτερα οι βυσσινί, έφτιαξαν φάσεις και κρατάνε τη μπάλα

-56' Λάθος απομάκρυνση από τον Τόρες, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Λουσέρο που εντός περιοχής έκανε γυριστόσ του, έξω η μπάλα

-57' ΓΚΟΛ! Λάθος από τον Ιωάννου, ο Μπαλοτέλι έκλεψε, πέρασε και τον Τέουκενς και πλάσαρε για το 1-1. Η πίεση των βυσσινί έφερε αποτέλεσμα

-59' Σουτ του Φερνάντεθ από το ύψος της περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Γκατσέφσκι

-61' Ο Φλοριάν αντικαθιστά τον Μακρή

-64' Aπευθείας φάουλ του Φελίπε, πάνω απ' την εστία

-65' Ο Μαρκόβσκι στη θέση του Ντένινγκ

-66' Σπιρόφσκι στη θέση του Άμπραχαμ. Ο Καρίγιο προσπαθεί να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του που είναι άσχημη στο 2ο ημίχρονο

-69' Λανθασμένα υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Τρισκόφσκι και ενώ ξέφυγε απ' τους αμυντικούς και "κατέβασε" στην περιοχή. Ήταν καλυμμένος τη στιγμή που έφυγε η μπαλιά

-70' Ατομική προσπάθεια του Μαρκόβσκι στην περιοχή, γύρισε και έκανε το σουτ από διαγώνια, έξω η μπάλα

-71' Μεγάλη, διπλή ευκαιρία με τον Φλοριάν. Από κοντά ο Γκατσέφσκι τον νίκησε στο τετ-α-τετ και στο "ριμπάουντ" ο Γάλλος σούταρε έξω

-79' ΓΚΟΛ 2-1! Εξαιρετική κίνηση του Μπαλοτέλι, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από δύσκολη θέση, ο Τέουκενς απέκρουσε ασταθώς, έγινε τάκλιν από παίκτη της ΑΕΚ, η μπάλα κόντραρε στον Μπαλοτέλι και έφτασε στον Ουντότζι που από κοντά σκόραρε

-85' Κάρτα στον Γκατσέφσκι για καθυστερήσεις

-88' Μέσα ο Μουλαζίμης, έξω ο Λουσέρο