ΠΡΩΤΟ "τρίποντο" σε ντέρμπι και... άλμα! (Φώτος)

Την πρώτη της φετινή νίκη σε ντέρμπι πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (25/01) η ΑΕΚ. Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους υποδέχθηκε την ΑΕΛ στην "ΑΡΕΝΑ" στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής και επικράτησε με 3-1, έχοντας για σκόρερ τους Τρισκόφσκι 2 (πέναλτι και τα 2) και Ακοράν. Για την ΑΕΛ ισοφάρισε προσωρινά ο Χουράδο. Με τη νίκη της αυτή η ΑΕΚ προσπέρασε την σημερινή της αντίπαλο και τη Νέα Σαλαμίνα (παίζει αύριο με την ΕΝΠ) και με 25 βαθμούς ανέβηκε στην 5η θέση.

-Παρών στο γήπεδο και ο νέος προπονητής της Εθνικής μας ομάδας, Γιόχαν Βάλεμ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ).

-5' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο στα πρώτα λεπτά, παιχνίδι κέντρου.

-10' Δεκάλεπτο στο ματς, χωρίς τελική προσπάθεια. Η ΑΕΚ έχει την ελαφριά υπεροχή...

-14' Πέναλτι για την ΑΕΚ. Άτσαλο μαρκάρισμα του Βοζίνια στον Ιωάννου, σε μια φάση που ο παίκτης της ΑΕΚ ήταν ακίνδυνος αφού ήταν παράλληλα με την γραμμή του τέρματος, πλάγια, με πρόσωπο προς το σημαιάκι του κόρνερ και όχι προς την εστία.

-15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ιβάν Τρισκόφσκι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-22' Κίτρινη στον Θάντι για δυνατό τάκλιν στον Αβραάμ που ήταν ένα βήμα πριν την περιοχή της ΑΕΚ.

-23' Καλή εκτέλεση του φάουλ απ' τον Αγκάνοβιτς, λίγο έξω.

-24' Κίτρινη και ο Χουράδο για μαρκάρισμα στον Τόνιο που... οριακά πρόλαβε και έδιωξε με τα πόδια.

-30' Μισάωρο στο ματς, με ελάχιστα αξιόλογα μέχρι στιγμής. Κακό ποιοτικά το ντέρμπι.

-35' Έχει την κατοχή η ΑΕΛ μετά το γκολ που δέχθηκε (38-62%).

-40' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με τον Χουράδο! Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Μαέ στο πρώτο δοκάρι έκανε το τακουνάκι στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι εκεί που ο Χουράδο κινήθηκε σωστά και από κοντά την έσπρωξε στα δίκτυα για το 1-1! Διαμαρτυρήθηκαν ελαφριά για οφσάιντ οι παίκτες της ΑΕΚ, αλλά ήταν καθαρά καλυμμένος ο σκόρερ (Δείτε ΕΔΩ το γκολ).

-46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Άμπραχαμ Γκονζάλεθ Καζανόβας αντί του Φιόλιτς.

-49' Καλή επίθεση για την ΑΕΛ, Γουήλερ και Αβραάμ συνεργάστηκαν ωραία εντός περιοχής αλλά ο Γκονζάλεθ έδιωξε το γύρισμα του τελευταίου.

-55' Νέο ΠΕΝΑΛΤΙ για την ΑΕΚ. Το κέρδισε ο Θάντι. Ο Καζανόβας σέντραρε από δεξιά και ο Θαντί βρέθηκε στο έδαφος σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Κυριάκου. Τα ριπλέι της Primetel δεν ήταν διαφωτιστικά για το κατά πόσο υπήρχε παράβαση. Ουσιαστικά ένα μόνο μακρινό ριπλέι έδειξε την κίνηση των παικτών, χωρίς να ξεκαθαρίσει το οτιδήποτε.

-55' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ιβάν Τρισκόφσκι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για το 2-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-57' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ, Ράσο αντί του Γκοντάλ.

-65' Κίτρινη στον Σάστρε για δυνατό τάκλιν στον Μαέ.

-66' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Τρισκόφσκι, μέσα ο Ακοράν.

-68' Σκοράρει η ΑΕΚ με τον Χέφελ αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού νωρίτερα ο Θάντι έκανε επιθετικό φάουλ στην εναέρια μονομαχία.

-75' Δεν έχει μπορέσει να αντιδράσει η ΑΕΛ μετά το γκολ που δέχθηκε.

-77' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ακοράν ελίχθηκε εκτός περιοχής, φάνηκε να δυσκολεύεται να σουτάρει αφού καθυστέρησε ωστόσο δοκίμασε το σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Βοζίνια για το 3-1!

-77' Κίτρινη στον Αντρέ Τεϊξέιρα, για φάουλ που έγινε στο ξεκίνημα της φάσης του γκολ της ΑΕΚ. Ο Λούκας Σωτηρίου άφησε το πλεονέκτημα και επέστρεψε και τιμώρησε τον αμυντικό της ΑΕΛ. Ήταν στο όριο και χάνει το ντέρμπι με τον Απόλλωνα.

-78' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Νιλς Τεϊξέιρα αντί Κυριάκου.

-86' Κίτρινη στον Τέτε για φάουλ από πίσω στον Αγκάνοβιτς.

-87' Ολοκλήρωσε με τις αλλαγές η ΑΕΚ. Κωνσταντίνου αντί Τέτε.

-89' Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Ακοράν, λίγο έξω η μπάλα.

-90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Γκονζάλες, Ιωάννου, Σάστρε, Πλάνας, Τρουγιόλς, Χέφελ, Φιόλιτς (46'Καζανόβας), Τέτε (87'Κωνσταντίνου), Τρισκόφσκι (66'Ακοράν).

Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Καζανόβας, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Αναστασίου, Ράσπας, Κάσες, Κωνσταντίνου, Στεφάνου.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεϊξέιρα, Γκαστανάγια, Μεντόγιεβιτς, Αβραάμ, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ (57'Ράσο), Χουράδο, Κυριάκου (78'Νιλς), Γουήλερ.

Στον πάγκο οι Πρόσεκ, Ν.Τεϊξέιρα, Τόρες, Μαρκόσκι, Φραντζής, Αντωνίου, Γερολέμου, Παντελή, Ράσο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Θάντι, Σάστρε, Τέτε / Χουράδο, Α. Τεϊξέιρα (3η).

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης
Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας