ΜΗΔΕΝ και… ΟΛΑ ανοιχτά! (φώτος)

Ισόπαλο το πρώτο… ημίχρονο ανάμεσα σε ΑΕΛ και ΑΕΚ για τους «8» του Κυπέλλου Coca Cola. Οι δυο «μονομάχοι» έμειναν στο 0-0 και τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στον επαναληπτικό της «Αρένα». Από ένα δοκάρι οι δυο ομάδες που έφτιαξαν τις ευκαιρίες τους αλλά δεν ήρθε το «χρυσό» γκολ που θα έδινε προβάδισμα για τη πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Παιχνίδι χωρίς ρίσκα το ντέρμπι στο Τσίρειο. Μαέ, Αβραάμ και Τρισκόφσκι άγγιξαν το γκολ αλλά στάθηκαν άτυχοι. Πρώτο παιχνίδι στην εν εξελίξει ποδοσφαιρική περίοδο που σφύριξαν ξένοι διαιτητές. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο στάδιο.

- Έναρξη της αναμέτρησης, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 5' Έπαιξε γρήγορα η ΑΕΚ και προσπάθησε να απειλήσει, έκλεισαν σωστά τους χώρους οι της ΑΕΛ και ανέκοψαν την επιθετική ενέργεια των "κιτρινοπρασίνων".

- 8' Σέντρα του Χάρη Κυριάκου με στόχο τον Μαέ, βγαίνει και μαζεύει ο Τόνιο.

- 10' Με πολλές πάσες οι δυο ομάδες, θέλουν να διασφαλίσουν την κατοχή και κυρίως να αποφύγουν τα εύκολα λάθη. Είναι λογικό αφού μιλάμε για πρώτο παιχνίδι Κυπέλλου.

- 13' Πρώτη τελική για την ΑΕΛ, σέντρα του Κυριάκου από τα δεξιά, ο Αβραάμ πήδηξε για το κεφάλι, εκτός ισορροπίας η προσπάθεια του πέρασε πάνω από την εστία του Τόνιο.

- 15' Κίτρινη στον Ακοράν για κακή χρήση του χεριού στον Αβραάμ. Πήδηξαν και οι δυο ψηλά ο Ισπανός κιτρινίστηκε για επικίνδυνο παίξιμο.

φφεφεφεφφε

- 16' Πρώτη επικίνδυνη στιγμή για την ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι έδωσε στον Τέτε ο οποίος από πλάγια θέση έκανε το συρτό σουτ, η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βοζίνια.

- 22' Kίτρινη στον Ράσο για τράβηγμα στον Ακοράν.

- 28' Στο έδαφος ο Αγκάνοβιτς, δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό.

- 29' Σηκώθηκε και συνεχίζει ο άσος της ΑΕΛ.

- 33' Παιχνίδι χωρίς φάσεις και με χαμηλό ρυθμό στο Τσίρειο.

- 35' Γέμισμα του Αβραάμ, ο Μαέ το κεφάλι, δεν ανησυχεί ο Τόνιο.

- 36' Καλή στιγμή για την ΑΕΛ, ο Μαέ μπήκε στη περιοχή έκανε το γύρισμα προς το σημείο του πέναλτι, ο Αβραάμ το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

- 38΄ Ο Τρισκόφσκι πέρασε στον χώρο για τον Ακοράν, ο Ισπανός άργησε και κλείστηκε από την άμυνα της ΑΕΛ, κέρδος το κόρνερ.

- 38' "Φωνές" για χέρι μέσα στη περιοχή της ΑΕΚ από πλευράς ΑΕΛ. (ANAΛΥΣΗ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ μετά το ματς από τον ΡΕΦίνιο)

- 39' Εκτελέστηκε το κόρνερ, η μπάλα έφθασε στον Γκολομπάρτ, αυτός το σουτ η μπάλα βρήκε στον Γκαζτανάγια, κάποιοι από την ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για χέρι, στη συνέχεια το σουτ του Σπόλιαριτς πέρασε πάνω από την εστία. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται να βρίσκει στο σώμα του Γκαζτανάγια η μπάλα.

- 40' Στο έδαφος ο Αβραάμ στην έξοδο του Τόνιο. Οι της ΑΕΛ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, από τα ριπλέι ο Ισπανός κίπερ βρίσκει τη μπάλα και στη συνέχεια συγκρούεται με τον άσο της ΑΕΛ. Ο Ελβετός ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

- 42' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Ακοράν στη περιοχή, έδωσε στον Σπόλιαριτς, αυτός το πλασέ ο Βοζίνια πέφτει και αποκρούει και από κοντά ο Τρισκόφσκι σημάδεψε το δοκάρι. Σπουδαία άμυνα ο Χάρης Κυριάκου που εμπόδισε τον Σκοπιανό στο να σκοράρει.

- 44' Απαντά στις μεγάλες ευκαιρίες η ΑΕΛ, ο Αγκάνοβιτς στην κόντρα έβγαλε μόνο τον Μαέ απέναντι από τον Τόνιο, ο Βέλγος πήγε να κρεμάσει τον κίπερ της ΑΕΚ, το πλασέ άουτ!

Ημίχρονο

- Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Αβραάμ, μαζεύει ο Τόνιο.

- 48' Εκ νέου σουτ του Αβραάμ, άστοχο.

- 51' Πάσα του Αγκάνοβιτς, η μπάλα βρίσκει στον ρεφ Bieri και φτάνει στον Μαέ μέσα στη περιοχή, σταματά τη φάση ο Ελβετός. Σωστή απόφαση όπως προβλέπεται από τους νέους κανονισμούς.

- 52' Κόρνερ για την ΑΕΛ, Αγκάνοβιτς έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ' όλους, αυτή έφτασε στον Γκαζτανάγια, το σουτ του Ισπανού καταλήγει σε κόρνερ.

- 57' Δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Αβραάμ μετά από γέμισμα του Κυριάκου, έπιασε το σουτ η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τόνιο. Πολύ μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους, με τον Αβραάμ σε θέση βολής να σημαδεύει το δοκάρι. Άτυχος ο Κύπριος άσος. Στη φάση του Αβραάμ υπήρξε και πέσιμο ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ στη περιοχή της ΑΕΚ. Δεν υπήρξε κοντινό ριπλέι για να πάρουμε θέση.

- 61' Κίτρινη του Μεντόγεβιτς σε μαρκάρισμα από πίσω στον Τέτε.

- 63΄ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκολομπάρτ, δεν ανησυχεί ο Βοζίνια.

- 64' Ο Τέτε δεν μπορεί να συνεχίζει, ζητάει αλλαγή. Ο Φερνάντες ετοιμάζεται για να περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

ψσσσψσσψσ

- 68' Αλλαγή για Κέρκεζ, εκτός ο Χουράδο, μέσα ο Μαϊντεβατς

- 69' Στο έδαφος ο Σάστρε, θα περάσει εκτός ο Ισπανός. Ο Πλάνας στη θέση του.

- 71' Σουτ του Αντάμοβιτς, άουτ η μπάλα.

- 74' Γέμισμα του Αγκάνοβιτς στη περιοχή με στόχο τον Μαέ, ο Τόνιο θα μαζέψει.

- 76' Κίτρινη στον Θωμά για δυνατό φάουλ στον Αγκάνοβιτς

- 80' Πολύ προσεκτικές οι δυο ομάδες στα τελευταία λεπτά.

- 83' Διαμαρτυρίες από πλευράς ΑΕΛ για πέναλτι. Ο Χάρης Κυριάκου έκανε τη σέντρα η μπάλα χτύπησε στον Πλάνας, οι της ΑΕΛ ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Ισπανού. Ο Bieri έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. (ANAΛΥΣΗ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ μετά το ματς από τον ΡΕΦίνιο)

- 89' Κίτρινη στον Χάρη Κυριάκου που σταμάτησε τον Θωμά Ιωάννου και ενώ έφευγε στην αντεπίθεση

ΠΕΝΤΕ λεπτά οι καθυστερήσεις.

- 90+1' Κίτρινη για καθυστέρηση στον Τάντι.

ΤΕΛΟΣ

Εντεκάδες

ΑΕΛ: Βοζίνια, Χ.Κυριάκου, Α. Τεσέιρα, Γκαστανιάγα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Νταβόρ (Αντάμοβιτς 72'), Μαέ, Αγκάνοβιτς (Γκαζαριάν 83'), Χουράδο (Μαϊντεβατς 68'), Ράσο.

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Γκαζαριάν, Αντάμοβιτς, Αντωνίου, Γερολέμου, Αβραάμ Δ., Παντελή, Νιλς, Μαϊντεβατς

ΑΕΚ: Τόνιο, Τάντι, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς (Γιάννου 55'), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Τέτε (Φερνάντεθ 66'), Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Σάστρε (Πλάνας 71'), Γκολομπάρτ.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίβενι, Φερνάντεθ, Πλάνας, Ράσπας, Ναράνχο, Κωνσταντίνου, Στεφάνου, Γιάννου.

Διαιτητής: Bieri Alain Marc (Ελβετία)
Α' Βοηθός Διαιτητής: Kobeli Jan (Ελβετία)
Β' Βοηθός Διαιτητής: Erni Jonas (Ελβετία)
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Νικολαϊδης Χρίστος