Χτύπα Ολυμπιακέ, ανέβα ψηλά! (φώτος)

Μεγάλη επιτυχία για τον Ολυμπιακό! Ο Τακτακαλάς στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος Cyta!

O Mάντζης στο 17’ το «χρυσό» γκολ της ομάδας του Γιανέφσκι απέναντι στην ΑΕΚ, που με πάθος, ψυχή και αυταπάρνηση κράτησε το 1-0 και πανηγύρισε την είσοδο της στην εξάδα.

Είχε ευκαιρίες η ΑΕΚ αλλά δεν τις έκανε γκολ, ο Ναράνχο μοιραίος για τους «κιτρινοπράσινους».

Οι «μαυροπράσινοι» ήθελαν περισσότερο και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που στα τελευταία λεπτά είχαν την ευκαιρία για να «καθαρίσουν» το ματς.

Στους 34 ο Ολυμπιακός, στους 41 έμεινε η ΑΕΚ που κινδυνεύει να δει την Ανόρθωση να της ξεφεύγει 10 βαθμούς.

*Ο τίτλος είναι κομμάτι από τον ύμνο του Ολυμπιακού.

- Έναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

δφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφγδφδγγφδ

- 2' Στημένη φάση για τον Ολυμπιακό, ο Γκουστάβο εκτέλεσε το φάουλ, περνά η μπάλα χωρίς να την αγγίξει κάποιος ποδοσφαιριστής.

- 8' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ναράνχο! Ο Ισπανός μέσα από την περιοχή έκανε το πλασέ, η μπάλα άουτ. Όλα τα λεφτά... η προσποίηση-πάσα του Τρισκόφσκι. Όλοι θεώρησαν πως ο Σκοπιανός θα κάνει σουτ αλλά με πάσα προς τον Ναράνχο, έβγαλε τον Ισπανό σε θέση βολής.

(ΣΧΟΛΙΟ) 15λεπτο στο Μακάρειο, πατά καλύτερα η ΑΕΚ, είχε και μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ναράνχο.

- 16' Σουτ του Χεϊτλι, η μπάλα σε κεφάλι παίκτη του Ολυμπιακού, κόρνερ ξανά για την ΑΕΚ.

- 17' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός και 1-0! Ο Μάντζης! Το 10ο γκολ του Μάντζη! Υποδειγματική αντεπίθεση των "μαυροπρασίνων" μετά από λάθος του Ναούμ στον χώρο του κέντρου. Ο Γκουστάβο μοίρασε... την κατάλληλη στιγμή στον Σάλι, ο Αφρικανός με σέντρα ακριβείας βρήκε τον σκορερ όπου με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

σδφσδφσδφσδφσδφσδφσδφσδ

*Εξαλλα πανηγύρια στον πάγκο του Ολυμπιακού για το 1-0 του Μάντζη.

- 23' Νέα "κόντρα" επίθεση του Ολυμπιακού, ο Πεχλιβάνης έδωσε στον Μανρίκε, ο Ισπανός την σέντρα στην περιοχή, ο Μάντζης διεκδίκησε την μπάλα, έδιωξε ο Γκονζάλεθ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ξεκάθαρη η επιδίωξη του Ολυμπιακού, δίνει την μπάλα στην ΑΕΚ και κτυπά... στην αντεπίθεση.

- 28΄ Σέντρα του Φερνάντεθ στο δεύτερο δοκάρι, ο Ανδρέου με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ.

- 29' Ο Χέιτλι εκτέλεσε, δύσκολα ο Μιχαήλ όμως ο Θεουλή σφυρίζει επιθετικό φάουλ, τελειώνει η φάση.

φσδφδσφφσφφδδφσ

- 30' Μισάωρο στο Μακάρειο, στο έδαφος ο Σάλι, μικρή διακοπή στο ματς. Είναι "οκ" ο Καμερουνέζος.

- 37' Στο έδαφος ο Ανδρέου μετά από άθελο χτύπημα του Φλοριάν στο πρόσωπο. Μικρή διακοπή.

- 39' Μαγική ενέργεια Σαρφό που ξέφυγε από τους χαφ της ΑΕΚ, πήρε ο Μάντζης, ο Ελλαδίτης έκανε συρτό σουτ, άουτ. Είχε καλύτερες επιλογές ο σκόρερ.

Τέλος ημιχρόνου. Μπροστά ο Ολυμπιακός με 1-0. Οι δυο ομάδες βρήκαν από μια ευκαιρία, η ΑΕΚ δεν σκόραρε, ο Ολυμπιακός το έκανε.

gdfgdfgfgfgfdgdfg

- Έναρξη στο β΄ ημίχρονο

- 46' Αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Σπιρόφσκι στη θέση του Ναούμ

- 47' Ωραίες ενέργειες από τον Σαρφό που είναι από τους κορυφαίους του Ολυμπιακού.-

- 52' Έξοδος του Μιχαήλ προ του Φλοριάν, μαζεύει ο Κύπριος κίπερ, κάνει και φάουλ ο Γάλλος φορ.

- 54' Δυσκολεύεται πολύ η ομάδα του Αυγουστή, ο Ολυμπιακός είναι εξαιρετικά στημένος στο δικό του μισό.

φφδφδγγδφγδ

- 57' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Ναράνχο από πολύ κοντά, κάνει το γυριστό η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι! Από εκτέλεση κόρνερ η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 1-1, μοιραίος... ο Ναράνχο.

Πάει για διπλή αλλαγή ο Σωφρόνης, Νάντο και Μακρής ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο. Εκτός οι Ναράνχο και Ακοράν.

- 60' Νέα τελική για την ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι από πλάγια θέση κάνει το σουτ, εύκολα ο Μιχαήλ.

- 61' Στο έδαφος οι Μάντζης-Τρουγιόλς στα όρια της περιοχής της ΑΕΚ, ελεύθερο δείχνει ο Θεουλή, διαμαρτυρίες από τον Μάντζη.

- 62΄ Πλασέ του Μακρή από δύσκολη θέση, η μπάλα άουτ.

δφδφσδφδσφ

- 63' Ετοιμάζεται ο Σαντάνα, εκτός ο Γκουστάβο. Πρώτη κίνηση από Γιανέφσκι.

- 64' Σέντρα του Φερνάντεθ από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ψάλτης με ψυχραιμία κατεβάζει με το στήθος, μαζεύει ο Μιχαήλ.

- 66' Δυνατό φάουλ του Σπιρόφσκι στον Σαρφό, κίτρινη. Χάνει ένα εκ των δυο επόμενων αγώνων.

- 68' Στο έδαφος ο Σαντάνα, η μπάλα χτύπησε με δύναμη στο πρόσωπο. Προς στιγμής ανησύχησαν όλοι, ευτυχώς ο Ισπανός είναι μια χαρά.

(ΣΧΟΛΙΟ) Τελευταίο 20λεπτο, η ΑΕΚ πιέζει, ο Ολυμπιακός κρατά το "χρυσό" 1-0. Πάντως η αλλαγή του Σαντάνα έχει βοηθήσει τους "μαυροπράσινους" να ελέγξουν τον ρυθμό του ματς.

φγφγγφφγδγφγδφγδφγδφγ

- 71' Βολέ του Μακρή στα όρια της περιοχής η μπάλα μόλις άουτ. Νέα καλή στιγμή για την ΑΕΚ.

- 74' Κίτρινη στον Φερνάντες, ο Ολυμπιακός κερδίζει φάουλ από πλάγια θέση.

- 75' Κόρνερ κερδίζει ο Ολυμπιακός, ο Σαρφό θα εκτελέσει.

- 77' Ο Σπόλιαριτς ετοιμάζεται, θα βγει ο Τρουγιόλς.

- 78' Ο Φαν Κέσελ θα είναι η δεύτερη κίνηση του Γιανέφσκι.

- 79' Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πάμε δραματικό φινάλε.

- 80' Ο Μάντζης εκτός, ο Φαν Κέσελ περνά σαν αλλαγή.

- 83' Φωνές της ΑΕΚ για πέναλτι στον Μακρή, παίζεται... από τον Θεουλή. Έλεγξε το VAR την φάση, συνέχεια στο ματς.

- 84' Ευκαιρία του Σάλι, άστοχο το σουτ. Μπορούσε για καλύτερη επιλογή ο Αφρικανός.

- 86' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Πεχλιβάνης μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ! Πολύ μεγάλη ευκαιρία.