ΑΕΚ-Ανόρθωση: Η "Κυρία" τη σόκαρε στις καθυστερήσεις (φώτος)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι ΑΕΚ-Ανόρθωση, στην "Αρένα" με την ομάδα της Λάρνακας να ταξιδεύει στη Λευκωσία την τελευταία αγωνιστική για να παίξει στον τελικό πρωταθλήματος με το ΑΠΟΕΛ.

Η ΑΕΚ κρατούσε τη νίκη και την κορυφή μέχρι τις καθυστερήσεις και μετά την ήττα του ΑΠΟΕΛ από την Ομόνοια η ομάδα της Λάρνακας θα είχε το πλεονέκτημα για δύο αποτελέσματα στο ΓΣΠ. Ωστόσο, το γκολ του Μακούν άφησε την ομάδα του Μπεν Σιμόν στην 2η θέση και σε ισοβαθμία πλέον με το ΑΠΟΕΛ.

Στο α' ημίχρονο η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο, την κατοχή και το γκολ στο 15' με κεφαλιά του Λόπες, μετά το γύρισμα του Πέρε Πονς από δεξιά στην περιοχή της Ανόρθωσης. Η ΑΕΚ δημιούργησε κάποιες προυποθέσεις για 2ο γκολ με Λόπες και Τόνγκια, χωρίς όμως, αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα μέχρι τις καθυστερήσεις όταν ο Μακούν με ανάποδο ψαλίδι ισοφάρισε σε 1-1. Στις 11 Μαίου η ΑΕΚ θα ταξιδέψει στο ΓΣΠ για ν' αγωνιστεί με το ΑΠΟΕΛ στον τελικό πρωταθλήματος. Και οι δύο ομάδες έχουν από 72 βαθμούς.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

• «Παιχνίδι είναι, θέλει όρια»
  • «Απαγορεύεται η συμμετοχή από ανήλικα πρόσωπα κάτω των 18 ετών».
  • «Η Meridian κατέχει άδεια Κλάσης A και Β από την ΕΑΣ με αριθμούς άδειας A013 και B009

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα... Στην "Αρένα" ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή η Κατερίνα Κυριάκου.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α' ημίχρονο

Έναρξη.

-2' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Φαράζ.

1

-4' Συνέχεια στον αγώνα, μένει για λίγο με 10 παίκτες η ΑΕΚ.

-5΄Όλα καλά με Φαράζ, επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο.

-8' Διαμαρτυρίες από ΑΕΚ για χέρι του Μακούν στην περιοχή της Ανόρθωσης, μετά την εκτέλεση φάουλ του Γκάμα.  Από τις επαναληπτικές προβολές δεν φαίνεται παράβαση.

-11' Ο Γκαρθία ανέβηκε από αριστερά και κουβάλησε τη μπάλα. Ο Ισπανός ακραίος βρήκε τον Ράφα Λόπες εντός περιοχής, ο Πορτογάλος, όμως, δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε... Χάθηκε μια πολύ καλή προϋπόθεση για την ΑΕΚ.

-13' Σέντρα από τον Ντιουνκού στην καρδιά της περιοχής, ο Μακούν έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

-15' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Πέρε Πονς γύρισε τη μπάλα από δεξιά, μετά την πάσα του Ντιουνκού με τον Μιχαήλ να προσπαθεί να διώξει τη μπάλα αλλά ο Λόπες στη γραμμή της εστίας με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Διαμαρτυρήθηκε ο Μακούν, για επιθετικό φάουλ στη μονομαχία του με τον σκόρερ της ΑΕΚ.

6

-16' Ο Λόπες πέρασε για λίγο εκτός γιατί μάτωσε. Ο διαιτητής ζήτησε ν' αλλαξει φανέλα ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ.

-17' Κίτρινη στον Μακούν, για διαμαρτυρίες.

-26' Άστοχη κεφαλιά του Μιλίσεβιτς, μετά από κόρνερ.

-29' Καλή προυπόθεση για την ΑΕΚ, ο Μακούν διώχνει τον κίνδυνο για την ομάδα του.

-34' Σουτ του Γκάμα η μπάλα έξω.

-38' Κίτρινη στον Γκάμα, για φάουλ στον Κίκο.

1

-41' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Τόνγκια μόνος στην περιοχή, μετά την πάσα του Γκάμα, όμως δεν μπόρεσε να σουτάρει όπως θα ήθελε...

-43' Προσωρινή διακοπή, λόγω τραυματισμού του Λόπες.

-44΄Πέρασε για λίγο εκτός ο παίκτης της ΑΕΚ.

-44' Επέστρεψε και συνεχίζει κανονικά ο Λόπες.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-45'+1' Κίτρινη στον Τεχέρα για φάουλ στον Τόνγκια.

Λήξη ημιχρόνου.

3

Β' ημίχρονο

-46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα ο Τρισκόφσκι, έξω ο Λόπες.

-51' Κίτρινη στον Πέρε Πονς, για φάουλ στον Χρυσοστόμου.

-54' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Φαράζ (αναγκαστική), μέσα ο Γκιούρτσο.

5

-55' Αργός ο ρυθμός, χωρίς φάσεις τα πρώτα λεπτά στην επανάληψη.

-58' Προσωρινή διακοπή, μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα.

1

-59' Συνέχεια στο ματς.

-63' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πλασέ του Τόνγκια, έδιωξε με τα πόδια ο Μιχάηλ.

-65' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω ο Γκαρθία, μέσα ο Σάντσες.

-67' Σουτ του Σολ, μπλοκάρει ο Μιχαήλ.

-68' Σουτ του Παρούτη, διώχνει τη μπάλα ο Πίριτς.

1

-72' Σουτ του Κίκο, η μπάλα έξω.

-72' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα ο Τζούλιου, έξω ο Χρυσοστόμου.

-74' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Σολ και Γκάμα, μέσα οι Σάντος και Ναούμ.

-77' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Ουαρίς, μέσα ο Χαραλάμπους.

-79' Κεφαλιά του Σάντος, η μπάλα έξω.

-83' Πάσα του Σάντος στην περιοχή της Ανόρθωσης από δεξιά με την προσπάθεια του Μακούν να στέλνει τη μπάλα στα χέρια του Μιχαήλ.

-87' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Τεχέρα, μέσα ο Κωνσταντίνου.

-88' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, όμως, ο Μιλίσεβιτς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Δεν μετρά το γκολ.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

-90'+2' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Μακούν με ανάποδο ψαλίδι στην περιοχή της ΑΕΚ ισοφαρίσει σε 1-1. Εξετάστηκε από το VAR η φάση και το γκολ μετρά κανονικά.