ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ και... επιστροφή με ΤΡΙΑΡΑ! (Φώτος)

Μετά την εντός έδρας ήττα στο τελευταίο παιχνίδι της κανονικής διάρκειας απ' την ΑΕΚ, η Ανόρθωση έψαχνε... ηχηρή αντίδραση στην σημερινή πρεμιέρα των πλέι οφ, με την ίδια αντίπαλο και ξανά στο "ΠΑΠ". Και το έκανε, επικρατώντας με 3-0 και... πιάνοντας ξανά την Ομόνοια στην κορυφή (από 46 βαθμούς) ! Τρία γκολ, όλα από στατικές φάσεις και με λάθη των ποδοσφαιριστών της ΑΕΚ. Το πρώτο με αυτογκόλ του Τρισκόφσκι στο 5', το δεύτερο από απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι και λανθασμένη αντίδραση του Τόνιο στο 51' και το τρίτο με εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος και κεφαλιά του Σίλντενφελντ, φάση στην οποία ο κήπερ της ΑΕΚ  "βγήκε και δεν βγήκε" στο 67'.

-Έναρξη.

-3' Τρίλεπτο στο ματς με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή και να πλαγιοκοπεί ψάχνοντας την καλή σέντρα στην περιοχή.

-5' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με αυτογκόλ του Τρισκόφσκι! Ο Γκαλίτσιος κέρδισε φάουλ από δεξιά σε μκαρκάρισμα του Ναράνχο, ο Ράγιος ανέλαβε την εκτέλεση σεντράροντας στην περιοχή και ο Τρισκόφσκι στην προσπάθεια του να διώξει με το κεφάλι δεν βρήκε καλά την μπάλα στέλνοντας την προς τα πίσω, στα δίκτυα της ομάδας του για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

γ;354φ;534γγ3

-10' Σειρά της ΑΕΚ να κρατήσει μπάλα στα τελευταία λεπτά, προσπαθεί να αντιδράσει στο γκολ που δέχθηκε.

-12' Ωραία ενέργεια του Ναράνχο από αριστερά και γύρισμα στην μικρή περιοχή, ο Λόρια μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια προ του Χέφελ.

-17' Πολύ καλός ο ρυθμός στο ματς, βοήθησε το γρήγορο γκολ της Ανόρθωσης.

-20' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Αρτυματάς έδωσε στον Ανανίντζε, αυτός απ' τον κεντρικό άξονα μοίρασε δεξιά στον Γκαλίτσιο ο οποίος έκανε την σέντρα στο πρώτο δοκάρι, εκεί που ο Αρτυματάς κινήθηκε σαν... κρυφός φορ και έκανε την κεφαλιά, με τον Τόνιο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

-25' Αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή στα τελευταία λεπτά, μειώθηκε ο ρυθμός.

-31' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ! Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ, από σχετικά μακρινή απόσταση. Ο Ναράνχο ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Λόρια!

-33' Πρώτη κίτρινη στο ματς, στον Σπόλιαριτς που κράτησε από πίσω τον Ράγιος που έφευγε σε αντεπίθεση από δεξιά.

-40' Χάλασε πολύ ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, αργό το τέμπο, με πολλά φάουλ στην μεσαία γραμμή.

-45' Νταουσβίλι και Άμπραχαμ είχαν στιγμή έντασης, αντάλλαξαν σπρωξίματα και προσπάθησαν για μερικές "ψιλές" ενώ παιζόταν η μπάλα, αλλά δεν τους τιμώρησε ο Τιμόθεος Χριστοφή. Με το που τελείωσε το ημίχρονο, ο ρεφ τους φώναξε και τους έκανε συστάσεις.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-51' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Οκριασβίλι! Η "Κυρία" κέρδισε φάουλ από πλάγια και αριστερά, λίγο έξω απ' την μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ. Ο Οκριασβίλι εκτέλεσε απ' ευθείας, ο Τόνιο αιφνιδιάστηκε και παρά το ότι η μπάλα ήταν στην ευθεία του, δεν μπόρεσε να διώξει σωστά και την είδε να περνά κάτω απ' τα πόδια του και να καταλήγει στα δίκτυα για το 2-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ddd

-53' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ναράνχο εντός περιοχής έκανε τις προσποιήσεις και το διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

-54' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ακοράν αντί Γιάννου.

-55' Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Μανθάτης αντί Ανανίντζε.

-58' Κίτρινη στον Κανέδα για διαμαρτυρίες. Την αποδέχθηκε αμέσως ο κόουτς της ΑΕΚ, που έδωσε το χέρι του στον ρεφ.

-60' Μπήκε στην περιοχή από αριστερά ο Μανθάτης και έκανε το σουτ, αδύναμο, στα χέρια του Τόνιο.

-62' Εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος από αριστερά, κεφαλιά του Γκαλίτσιου, σταθερά ο Τόνιο.

-64' Σουτ του Ράγιος από πλάγια θέση, άστοχο.

-65' Κίτρινη στον Σελίν για φάουλ στον Ακοράν.

-66' Πολύ καλή προϋπόθεση για την Ανόρθωση. Ο Οκριασβίλι πρόλαβε τον Φερνάντεθ και... τσίμπησε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή μόνος από αριστερά αλλά καθυστέρησε, ούτε πλάσαρε ούτε πάσαρε δίπλα στον Μανθάτη που περίμενε δίπλα του, με αποτέλεσμα ο Φερνάντεθ που επέστρεψε να διώξει σε κόρνερ.

-67' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση με τον Σίλντενφελντ! Κερδισμένο κόρνερ από αριστερά, ο Ράγιος το εκτέλεσε σημαδεύοντας τον Σίλντενφελντ ο οποίος έκανε την κεφαλιά και νίκησε τον Τόνιο που προσπάθησε να βγει έξοδο αλλά δεν το έκανε αποφασιστικά και βγήκε... νοκ άουτ απ' την φάση. Λανθασμένη ξανά η αντίδραση του κήπερ της ΑΕΚ και 3-0 για την "Κυρία"! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ς46ξξβτ6ςξβ

-69' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Κατσιαράβα αντί Μαργκάσα.

-73' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Κωνσταντίνου αντί Ναράνχο.

-80' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές η Ανόρθωση. Βασιλακάκης αντί Οκριασβίλι.

-85' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Αναστασίου αντί Άμπραχαμ.

-86' Σουτ του Ράγιος από δεξιά εντός περιοχής, έδιωξε ο Τόνιο.

-90' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (69'Κατσιαράβα), Ανανίντζε (55'Μανθάτης), Ράγιος, Οκριασβίλι (80'Βασιλακάκης).

Στον πάγκο οι Παπαδόπουλος, Πηλέας, Π.Αρτυματάς, Βασιλακάκης, Ιωάννου, Χατζηβασίλης, Καλτσάς, Μανθάτης, Κατσιαράβα.

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ (85'Αναστασίου), Σπόλιαριτς, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ναράνχο (73'Κωνσταντίνου), Γιάννου (54'Ακοράν).

Στον πάγκο οι Χριστοδούλου, Τούμπας, Ακοράν, Αναστασίου, Πλάνας, Γκολομπάρτ, Ράσπας, Τρύφωνος, Κωνσταντίνου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σελίν / Σπόλιαριτς, Κανέδα.

Διαιτητής: Χριστοφή Τιμόθεος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας