ΑΕΛ-Ολυμπιακός: Ξέσπασαν οι «Λέοντες»! (φώτος)

"Αφηνιασμένη" ΑΕΛ καθάρισε (3-0) τον Ολυμπιακό από το πρώτο ημίχρονο. Οι «Λέοντες» επικράτησαν κατά κράτος του «Τακτακαλά» και έβαλαν φρένο στον κατήφορο.

Πρωταγωνιστές της νίκης οι Άγγελος Ανδρέου και Στέφαν Τσέποβιτς, πρώτο παρθενικό γκολ για τον εξαιρετικό πιτσιρικά, επανήλθε στα τέρματα ο Σέρβος μετά τη πρώτη αγωνιστική. Δυο γκολ με Πάφο, δυο με Ολυμπιακό για τον «Τσέπο».

Παθιασμένη, αποφασισμένη να μην αφήσει κανένα περιθώριο στον αντίπαλο η ομάδα του Σάββα Παντελίδη που έκανε το καλύτερο της πρώτο ημίχρονο στο πρωτάθλημα. Διαχείριση στην επανάληψη από τον Ελλαδίτη που σκέφτηκε… και την Ομόνοια. Πρώτο τρίποντο για τον Ελλαδίτη κόουτς.

Τρεις παρεμβάσεις από τον VAR σε δυο περιπτώσεις πέναλτι και στο πρώτο γκολ των «γαλαζοκιτρίνων».

Απογοήτευσε ο Ολυμπιακός που δέχθηκε την 3η ήττα του σε 4 αγώνες και πλέον η αναγκαιότητα νίκης την επόμενη αγωνιστική είναι τεράστια. Στα «ρηχά» τα βαριά… χαρτιά του, έλειπε η οργάνωση, η σταθερότητα στην άμυνα και οι απουσίες των Κυριάκου και Μπόβεδα. Διπλό δοκάρι για να μειώσει σε 3-1 από Μάντζη και Γουίλσον.

Τρίποντο μετά από δυο μήνες για την ΑΕΛ, είχε να κερδίσει από τις 17/10 όταν και επικράτησε με 2-1 της Ανόρθωσης. Στους 15 βαθμούς η Λεμεσιανή ομάδα, στους 16 βαθμούς έμεινε ο Ολυμπιακός.

- Στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων. Πρώτη επαφή Παντελίδη με το Τσίρειο στάδιο.

- Εναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- Στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο ο Παναγιώτης Χριστοφή.

γδφγδφγδφγδφγδφγδφγγδφγδφγδφ

- Σέντρα ο Ολυμπιακός.

- 1' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Αργυρού σφυρίζει πέναλτι σε χέρι του Τεσέιρα. Σέντρα του Μανρίκε, ο Πορτογάλος διώχνει σε κόρνερ.

φγηφγηφγηφγηφγηηφηηφγ

- 2' Εξετάζεται η φάση στο VAR για το αν υπάρχει πέναλτι.

-3 Πάει για Onfield Review o ρεφ, φαίνεται πως ο βαρίστας Χ. Θεουλή έχει αντίθετη γνώμη. Στο μόνιτορ ο Αργυρού.

- 4' Αλλάζει απόφαση ο ρεφ, δεν υπάρχει πέναλτι. Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Πρώτα στο σώμα και έπειτα στο χέρι σύμφωνα με το τηλεοπτικό πλάνο.

***Η φάση θα αναλυθεί στο Super Monday από τον Η. Τσίκινη

δφγδφγδφγγγδγδγγγδφ

- 8' Σκοράρει η ΑΕΛ με τον Ανδρέου, ψηλά το σημαιάκι του Μιχάλη Σωτηρίου. Ακυρώνεται το γκολ της ΑΕΛ. Ο Τσέποβιτς στον χώρο για τον Πελέ, ο Γάλλος το σουτ, απόκρουση ο Μολ και από κοντά ο Ανδρέου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ελεγχος από το VAR.

- 10' Νέα αναμονή στο ματς, ελέγχεται το ακυρωθέν γκολ των "γαλαζοκιτρίνων".

- 12' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 1-0! Ο Αντρέου! Μετράει το γκολ! Παρθενικό γκολ του ταλαντούχου άσου των "Λεόντων". Δεν υπάρχει οφσάιντ σε Πελέ και σε Ανδρέου σύμφωνα με τον VAR.

ΦΓΗΦΓΗΦΓΗΦΓΗΦΓΗΦΓΗΗΗΦΓΦΓΗ

(ΣΧΟΛΙΟ) Μετά από 6 αγωνιστικές η ΑΕΛ βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον πιτσιρικά τον Ανδρέου! Δικαιώνει και τον προπονητή του ο σκόρερ.

- 16' Κίτρινη στον Νταβόρ, συμπληρώνει τρεις και χάνει έναν εκ των επόμενων δυο αγωνιστικών (15-16η).

- 17' Τα δυο μπακ-χαφ του Ολυμπιακού απειλούν, σέντρα του Φώτη, ο Μανρίκε με πλασέ στέλνει την μπάλα άουτ!

- 19' Κίτρινη στον Σάλι για διαμαρτυρία.

- 20' Νεύρα στο ματς

ΦΔΓΔΦΓΦΔΓΔΦΓΔΦΓΓΔΦ

- 21' ΓΚΟΛ ο ΑΕΛ και 2-0! Ο Τσέποβιτς! Ο Σέρβος με προβολή διπλασιάζει τα γκολ των "Λεόντων". Ξεμπουκώνει ο φορ της ΑΕΛ!!! Είχε να σκοράρει από την πρώτη αγωνιστική. Σέντρα του Μαζάν, ολιγωρία στην άμυνα και ο "Τσέπο" επωφελείται.

δφγδφγδφγδφγδφγγδγδγδφγδφγ

(ΣΧΟΛΙΟ) Πολύ ανεβασμένη η ΑΕΛ, κρατά τα ηνία, σκοράρει, κυκλοφορεί τη μπάλα και ελέγχει το ματς.

- 28' Το αλλάζει ο Πετράκης, το 2-0 δεν του αφήνει περιθώριο. Ο Γκουστάβο στη θέση του Μουκτάρη, θα γίνει και αλλαγή σχηματισμού.

- 35' Σήκωσε Τόρες ο Παντελίδης, για να δούμε αν υπάρχει θέμα... με Πελέ.

- 37' Ευκαιρία για την ΑΕΛ που διατήρησε την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Ριέρα έκανε το σουτ, η μπάλα στον Σαμπίνια.

- 38' Πανέμορφες κινήσεις από τον Άγγελο Ανδρέου από τους καλύτερους των "Λεόντων".

- 39' Κίτρινη του Μανρίκε για άτσαλο μαρκάρισμα στον Παπαφώτη.

- 42' Πέσιμο του Σάντος στην περιοχή του Ολυμπιακού, παίζεται από τον Αργυρού. Έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι από πλευράς ΑΕΛ. Ο Σαμπίνια με τάκλιν βρίσκει τον Σάντος αφού φεύγει η μπάλα.

- 43' Κίτρινη στον Θεόδωρο Αντωνίου.

- 44' Πάει στο Onfield Review ο ρεφ.

- 44' Πέναλτι για την ΑΕΛ! Διορθώνει την απόφαση του ο ρεφ. Κίτρινη στον Σαμπίνια.

- 45' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 3-0! Ο Τσέποβιτς ευστοχεί απέναντι από τον Μολ. Εκπληκτικοί οι Λέοντες!

ηφγηφγηγηφηφγηφηφηφγ

Eξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ημίχρονο. Εκπληκτική η ΑΕΛ στο πρώτο μέρος. Προηγείται με 3-0 του Ολυμπιακού.

Μάντζης αντί του Σάλι στην ανάπαυλα.

Εναρξη στο Β' μέρος.

- 49' Ξεχωρίζει το πάθος και η αποφασιστικότητα των γηπεδούχων.

- 53' Ετοιμάζει αλλαγές ο Παντελίδης, οι Τόρες και Έουλερ θα περάσουν σε λίγο στον αγωνιστικό χώρο. Οι Ανδρέου και Πελέ θα περάσουν εκτός.

- 55' Σέντρα του Κα, δεν ανησυχεί ο Βοζίνια.

- 56' Ζεστό χειροκρότημα στον Ανδρέου, μέσα ο Τόρες. Ο Έουλερ αλλάζει τον Πελέ.

φγδφγδφγδφγδφγδφγδγδφγγδφγδφ

- 60' Δεν ανησυχεί για την ώρα η ΑΕΛ, ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται να απειλήσει...

- 62' Κίτρινη στον Ριέρα, χάνει ένα από τους επόμενους δυο αγώνες ο Ισπανός.

- 63' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Μάντζης από ευνοϊκή θέση αστοχεί!

- 64' Αγγίζει το 3-1 ο Ολυμπιακός, ο Γκουστάβο μέσα από την περιοχή βρίσκει το δοκάρι, στην επαναφορά ο Γουίλσον σημαδεύει εκ νέου το δοκάρι! Ατυχος ο "Τακτακαλάς".

- 67' Διπλή από Πετράκη, ο Νάνι στην θέση του Φώτη, ο Πεχλιβάνης στην θέση του Κα

- 68' Αναπτύχθηκε ωραία η ΑΕΛ, σουτ του Έουλερ, άουτ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Κάνει και διαχείριση η ΑΕΛ ενόψει του αγώνα της Τετάρτης κόντρα στην Ομόνοια.

- 69' "Κόντρα" της ΑΕΛ, ο Έουλερ τελικός αποδέκτης, κάνει το σουτ, διώχνει ο Μολ.

- 69' Κίτρινη στον Έουλερ για σπρώξιμο στον Σαρφό.

- 75' Ο Χριστοδούλου στη θέση του Μανρίκε.

- 81' Κεφαλιά-πάσα του Σάντος προς τον Βοζίνια, λίγο έλειψε να έρθει το αυτογκόλ. Κόρνερ...

- 84' Οι Μάζουρεκ και Τσάβες στις θέσεις των Παπαφώτη και Τσέποβιτς.

- 90+1' Σουτ του Χριστοδούλου μέσα από την περιοχή, το βγάζει ο Βοζίνια.

TEΛΟΣ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεσέιρα, Νταβόρ, Τσέποβιτς (Τσάβες 85'), Σάντος, Παπαφώτης (Μάζουρεκ 85'), Μαζάν, Ριστέφσκι, Πελέ (Έουλερ 56'), Ριέρα, Ανδρέου (Τόρες 56')

Στον πάγκο: Κεραυνός, Γεωργίου, Χάβεζ, Μάζουρεκ, Ρέινολντς, Τόρες, Έουλερ,  Αντωνίου, Αβραάμ, Σωτηρίου, Μαΐντεβατς, Ντάβερβελντ

Ολυμπιακός: Μολ, Φώτη (Νάνι 67'), Σαμπίνια, Μουκτάρης (Γκουστάβο 30'), Σάλι (Μάντζης 46'), Κα (Πεχλιβάνης 67'), Γουίλσον, Μανρίκε, Σαρφό, Κονφέ, Ντιαγνιέ

Στον πάγκο οι Κόβατς, Τσούπιτς, Μποβέδα, Μιχαήλ, Μάντζης, Γκουστάβο, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Καραγιάννης, Πεχλιβάνης, Νάνι.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης