Με αυτογκόλ και κλάση Βοζίνια… ξελάσπωσε η ΑΕΛ!

Δυσκολεύτηκε, αγχώθηκε αλλά ένα αυτογκόλ της έδωσε μια πολύτιμη νίκη κυρίως για τη ψυχολογία της. Η ΑΕΛ νίκησε με 1-0 χάρη στην ωραία εκτέλεση του Αβράαμ με το κεφάλι, η μπάλα πήγαινε στα δίκτυα με τον αμυντικό της Δόξας να τη στέλνει στο πλεκτό του Γκρεμσλ. Επιστροφή στα χαμόγελα για Κέρκεζ που μετά την ήττα από το ΑΠΟΕΛ είδε τους ποδοσφαιριστές του να πανηγυρίζουν μια δύσκολη νίκη με μέτρια απόδοση. Το πάλεψε με αξιώσεις η Δόξα που δεν κατάφερε να σκοράρει παρά τις ευκαιρίες της. Ο Βοζίνια κράτησε το μηδέν και χάρισε τη νίκη στην Λεμεσιανή ομάδα με απόκρουση στο τέλος. Αποβολή για Μέσκα – Χατζηλούκα από Ροβέρτο Κώστα. Ντεμπούτο για Μάε, βασικός ο Γερολέμου για ΑΕΛ. Στους 7 βαθμούς η ΑΕΛ, στους 2 η Δόξα. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο Τσίρειο και σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

τητρητρητ

- Έναρξη στο ματς

- 6' Πρώτη καλή στιγμή για τη Δόξα. Ο Μιντίκκης στη περιοχή έκανε σέντρα σουτ δύσκολα ο Βοζίνια. Μπορούσε ο Κύπριος μπακ-χαφ να δοκιμάσει το σουτ αφού ήταν σε πλεονεκτική θέση.

- 8' Ο Χούραδο στη περιοχή, τακουνάκι του Μηνά μαζεύει ο Γκρεμσλ.

- 9' Επικίνδυνα στην αντεπίθεση η Δόξα, ο Μέσκα τη σέντρα, κόβει ο Ντόσα σε κόρνερ.

- 10' Στημένο για τη Δόξα, ο Μουκτάρης το κεφάλι, στην αγκαλιά του Βοζίνια η μπάλα.

- 14' Σουτ του Λουίς Κάρλος, πάνω στη γραμμή απομακρύνει ο Τεξέιρα

- 15' Κίτρινη στον Μέσκα

- 19' Καλή φάση για την ΑΕΛ, ο Νταβόρ γέμισε στη περιοχή, ο Μηνάς πετάχτηκε έπιασε το κεφάλι, ο Γκρεμσλ έπεσε και απέκρουσε.

- 25' Εκτέλεση φάουλ του Αβραάμ, δύσκολα ο Γκρεμσλ!

- 29' Παρακινδυνευμένη ενέργεια του Βοζίνια στη πίεση του Καρλάο, τη τελευταία στιγμή κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα.

- 30' Απειλεί εκ νέου η Δόξα, ο Μέσκα στη περιοχή και ενώ περίμενε ο Καρλάο κάνει κακό γύρισμα, καθαρίζει ο Τεξέιρα.

- 35' Προσπαθεί η ΑΕΛ να γίνει επικίνδυνη, η άμυνα της Δόξας έχει σωστές τοποθετήσεις και δεν αφήνει την ομάδα του Κέρκεζ να γίνει απειλητική...

- 39' Σουτ του Γερολέμου, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

- 41' Αντεπίθεση η Δόξα, ο Μέσκα σε καλή θέση κάνει το σουτ αλλά ο Νταβόρ με προβολή έσωσε επικίνδυνες καταστάσεις που πήγαν να δημιουργηθούν.

- 42' Κίτρινη ο Τραϊτσέφσκι

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη στο Β' ημίχρονο

- 46' Ξεκίνημα με φάση για την ΑΕΛ, ο Γερολέμου με σουτ εκτός περιοχής αναγκάζει τον Γκρεμσλ σε μεγάλη απόκρουση. Ανέβηκε ο Νιλς, έδωσε στον Χουράδο, ο Ισπανός μοίρασε στον Κύπριο μεσοεπιθετικό αλλά το σουτ κόπηκε από τον Γκρεμσλ.

- 50' ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για τη Δόξα. Ο Μπόλιεβιτς το δυνατό σουτ, η μπάλα στο δοκάρι και στη πλάτη του Βοζίνια, την οποία πρόλαβε και μάζεψε.

- 52' Κόκκινη κάρτα στον Μέσκα. Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας κτύπησε με το χέρι στο πρόσωπο του Γουήλερ. Αυτή η ενέργεια έφερε τη κίτρινη η οποία ήταν η δεύτερη.

- 53' Κόκκινη κάρτα και στον Χατζηλούκα ο οποίος ήταν έξαλλος και αποβλήθηκε από τον Ροβέρτο Κώστα.

- 64' Πιέζει η ΑΕΛ για το 1-0. Ο Τόρες από τα δεξιά έκανε το γύρισμα με στόχο τον Χουράδο, έκοψε ο Ασαμόα.

- 65' Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα, ο Καλό σε πλεονεκτική θέση κάνει το σουτ, σώζει ο Βοζίνια με τα πόδια!

- 70' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ και 1-0!!! Κεφαλιά του Αβραάμ, στη προσπάθεια ο Ντερβίτ να την απομακρύνει, έστειλε άθελα του, τη μπάλα στα δίκτυα!

- 74' Ο Αβραάμ το δυνατό σουτ η μπάλα μόλις άουτ! Πρωταγωνιστής για ένα ματς της ΑΕΛ ο Κύπριος εξτρέμ...

Ντεμπούτο για την ΑΕΛ ο Μάε. Ο Βέλγος πήρε τη θέση του Χουράδο...

- 80' Συρτό σουτ του Αβραάμ, άουτ η μπάλα.

- 84' Κίτρινη ο Ντόσα

- 86' Αντεπίθεση για την ΑΕΛ, ο Τόρες έδωσε τη πάσα στη κατάλληλη στιγμή στον Γουήλερ, το σουτ με το δεξί δύσκολα σε κόρνερ ο Γκρεμσλ.

- 88' Κίτρινη στον Γκαζαριάν

ΠΕΝΤΕ τα λεπτά των καθυστερήσεων

- 90+1' ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Βοζίνια κρατάει το 1-0! Κεραυνός του Καλό, ο κίπερ της ΑΕΛ κάνει την απόκρουση του αγώνα!