Τρένο στο Τσίρειο και στην 2η θέση η ΑΕΛ!

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΛ στον εξ αναβολής αγώνα της 16ης αγωνιστικής. Κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 2-0 και "σκαρφάλωσε" δυο θέσεις στην βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην 2η με 45 βαθμούς, δυο λιγότερους από τον Απόλλωνα.

Τα γκολ της 10ης νίκης στο Τσίρειο σε έντεκα αγώνες πρωταθλήματος, πέτυχαν ο Τεσέιρα (5') και ο Μαέ (56' πέναλτι) ενώ η κάθε ομάδα είχε από ένα δοκάρι - στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι.

Έχασε ξανά έδαφος η ομάδα του Πουρσαϊτίδη στην προσπάθεια για είσοδο στην εξάδα αφού όπως και με τον Απόλλωνα, υστέρησε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όταν αντέδρασε - μετά το 2-0 όταν και έφτιαξε αρκετές φάσεις - ήταν αργά.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο Τσίρειο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-1' Ευκαιρία με το ξεκίνημα. Μετά από φάση διαρκείας στο "τετράγωνο" της ΑΕΛ, η μπάλα έφτασε στον Λουντέμο που σούταρε εκτός περιοχής, λίγο ψηλά το σουτ

2142144215

-5΄ ΓΚΟΛ 1-0 η ΑΕΛ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ και διεκδίκηση της μπάλας, αυτή έφτασε στον Σάντος που έκανε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στον Σιέλη και κατέληξε στον Τεσέιρα που εξ επαφής άνοιξε το σκορ. Διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ. Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR

-11' ΔΟΚΑΡΙ οι γηπεδούχοι. Ο Τόρες σέντραρε από αριστερά, ο Μαέ έκανε την κεφαλιά, η μπάλα στο δοκάρι και έπειτα απόκρουση του Σίλβα

-Δυνατό το πρώτο εικοσάλεπτο, με καλό ρυθμό. Η ομάδα του Κέρκεζ μπήκε καλύτερα και στην πρώτη της φάση έφτασε στο γκολ

-25' Χωρίς κάποια καλή φάση εδώ και λίγη ώρα. Ακίνδυνο το ΑΠΟΕΛ που δεν έχει αντιδράσει ακόμα μετά το γκολ

-Μισάωρο. Έπεσε πολύ ο ρυθμός. Διαρκώς στο κέντρο η μπάλα, χωρίς την οποιαδήποτε τελική προσπάθεια

τ3232τ

-36' Κεφαλιά του Αντωνίου από κοντά και απόκρουση του Σίλβα αλλά η φάση δεν "μετράει" αφού σφυρίχτηκε επιθετικό φάουλ. "Άκυρη" η μοναδική τελική εδώ και πολλή ώρα

-39' Κίτρινη στον Ενσούε για φάουλ στον Αντωνίου. Διαμαρτύρεται στον ρεφ ο μπακ του ΑΠΟΕΛ

-45' Κίτρινη στον Εφραίμ για μαρκάρισμα στον Σάντος

-Ημίχρονο χωρίς καθυστερήσεις. Πολύ δυνατό το ξεκίνημα αλλά κάκιστο το θέαμα στη συνέχεια. Τελευταία φάση στο 11' με το δοκάρι της ΑΕΛ

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-51' Μικροδιακοπή για να ελεγχθεί πιθανό χέρι του Αντάμοβιτς στην περιοχή. Η φάση ελέγχθηκε απ' το VAR, το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά

-54' Νέα διακοπή για έλεγχο πιθανού χεριού από τον Ζόρζε

-55' Πάει στο μόνιτορ ο Λούκας Σωτηρίου μετά την συνομιλία με τον VAR

-55' ΠΕΝΑΛΤΙ δείχνει ο ρεφ μετά που είδε τη φάση στο μόνιτορ

4;3υ4υ

-56' ΓΚΟΛ 2-0 με το πέναλτι του Μαέ!

-60' Πρώτη αλλαγή, ο Κατσαντώνης στη θέση του Κλωναρίδη

-65' Τελική το ΑΠΟΕΛ μετά από πάρα πολλή ώρα, με μια κεφαλιά του Κατσαντώνη να φεύγει ψηλά

-73' Δεύτερη αλλαγή ο Πουρσαϊτίδης, ο Νούχιου στη θέση του Σαχάρ

-73' ΔΟΚΑΡΙ οι φιλοξενούμενοι! Ο Λουντέμο εκτέλεσε φαλτσαριστά ένα φάουλ εκτός περιοχής, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω

-74' Διπλή αλλαγή ο Κέρκεζ. Μπουνόζα στη θέση του Αντάμοβιτς και Μπάμπιτς στη θέση του Μαέ

-83' Μαζεμένες αλλαγές. Ο Σατσιάς στη θέση του Ανουάρ και ο Αποστολάκης στη θέση του Γαβριήλ για το ΑΠΟΕΛ. Έουλερ στη θέση Μεντόγεβιτς για την ΑΕΛ. Με ενοχλήσεις αποχωρεί ο Σέρβος των γηπεδούχων

-84' Συρτό σουτ του Ζαχίντ από διαγώνια αριστερά, λίγο έξω

-85' Τρίτη καλή φάση σε λίγα λεπτά το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ σέντραρε κάθετα, ο Σατσιάς έκανε την κεφαλιά, ο Βοζίνια δύσκολα σε κόρνερ

-Τέταρτη ευκαιρία! Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Σιέλης έπιασε την κεφαλιά, λίγο έξω η μπάλα

-Η ΑΕΛ έδωσε χώρο στο ΑΠΟΕΛ μετά το 2-0. Κρατάνε μπάλα οι φιλοξενούμενοι που "άγγιξαν" το γκολ σε αρκετές περιπτώσεις

-89' ΠΕΝΑΛΤΙ το ΑΠΟΕΛ για μαρκάρισμα του Μπουνόζα στον Εφραίμ. Αναμονή μέχρι να ελεγχθεί από το VAR η φάση. Για πιθανό οφσάιντ ελέγχεται η φάση

-92' Άκυρη η απόφαση για πέναλτι, υποδεικνύεται οφσάιντ μέσω του ελέγχου του VAR, πριν η μπάλα πάει στον Εφραίμ

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-94' Αλλαγή η ΑΕΛ, ο Κωνσταντινίδης στη θέση του Τόρες

-94' Κίτρινη στον Μπουνόζα για χέρι

-97' Τέλος, η ΑΕΛ ανεβαίνει στους 45 βαθμούς, παραμένει στους 24 το ΑΠΟΕΛ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Αντωνίου, Τεσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Μεντόγεβιτς (83' Έουλερ), Νταβόρ, Αντάμοβιτς (74' Μπουνόζα), Τόρες (94' Κωνσταντινίδης), Μαέ (74' Μπάμπιτς)

-Στον πάγκο: Kεραυνός, Αβραάμ, Μελαναρκίτης

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Ζόρζε, Σιέλης, Γαβριήλ (83' Αποστολάκης), Λουντέμο, Ανουάρ (83' Σατσιάς), Ζαχίντ, Εφραίμ, Κλωναρίδης (60' Κατσαντώνης), Μπεν Σαχάρ (73' Νούχιου)

-Στον πάγκο: Ουζόχο, Μερκής, Σάντος, Ντίας, Κούτσακος

Κίτρινες: Μπουνόζα / Ενσούε, Εφραίμ

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος