X-αρακίρι της ΑΕΛ στο Δασάκι, "μάγκας" ο Εθνικός! (φώτος)

Απίστευτη επιστροφή του Εθνικού από το 0-2 στο 2-2! Αυτοχειρία της ΑΕΛ που δεν έκανε σωστή διαχείριση και έχασε δικό της τρίποντο!

Παιχνίδι που τα είχε... όλα στο Δασάκι με τέσσερα γκολ, πολλές χαμένες ευκαιρίες, δοκάρια και πέναλτι.

Γλυκόπικρη γεύση για τον Εθνικό που από το 0-2 άγγιξε... την υπέρβαση και την απόλυτη ανατροπή αφού ο Φόλπρεχτ στα τελευταία στάδια έχασε την ευκαιρία του αγώνα.

Το σύνδρομο των εκτός έδρας αγώνων εμφανίστηκε ξανά στην ομάδα του Κέρκεζ που προηγήθηκαν με 2-0 είχαν ευκαιρίες να τελειώσουν το ματς αλλά δεν τα κατάφεραν.

Τέλος στο νικηφόρο σερί για τους "Λέοντες" που παίρνουν ένα βαθμό και βλέπουν Άρη. Στους 11 βαθμούς η ΑΕΛ, στους 2 ο Εθνικός.

- Oι ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο...

- Εναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

δφγδφγδφγδφγδγφγγγδγγδφ

- 1' Πίεση ψηλά από την ΑΕΛ, κερδίζει φάουλ ο Ρέινολντς από τον Περατικό.

- 2' Απειλεί η ΑΕΛ από στημένη μπάλα, ο Τεξέιρα βρέθηκε ελεύθερος στο ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ, η μπάλα άουτ.

- 4' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-1! Ο Μάζουρεκ γκολάρα!!! Ο Αργεντινός βρήκε την μπάλα στρωμένη εκτός περιοχής και με ένα κεραυνό την έστειλε στο παραθυράκι του Μπογκατίνοφ. Σπουδαίο γκολ ο "Μάζου" το 3ο του. Το ξανά έκανε στο Μακάρειο κόντρα στην ΠΑΕΕΚ.

φδγδφγδγγδγδγδφγδφγ

- 6' Λάθος του Πηλέα, πίσω πάσα προς την άμυνα, ο Μάζουρεκ το καταλαβαίνει, βλέπει τον Μπογκατίνοφ εκτός, κάνει την λόμπα αλλά η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για το 0-2.

-9' Αντίδραση Εθνικού! Ο Ασούμπρε μπήκε στη περιοχή, έκανε το σουτ, πέφτει ο Βοζίνια στην γωνία και απομακρύνει σε κόρνερ!

- 11' Κίτρινη ο Φόλπρεχτ, στο έδαφος ο Μάζουρεκ

- 16' Κίτρινη και στον Χολ για φάουλ στον Ρέινολντς

- 17' Ο Ασούμπρε έφυγε στην αντεπίθεση πήγε να μπει απειλητικά στην περιοχή, ο Έουλερ τον ανέτρεψε και παίρνει κάρτα. Χάνει έναν εκ των δυο επόμενων αγώνων ο Βραζιλιάνος. Με Άρη ή ΑΠΟΕΛ ο Βραζιλιάνος.

- 18' Σε καλό σημείο το φάουλ για τον Εθνικό, ο Πηλέας εκτέλεσε η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 21' Προωθημένη μπαλιά του Φλοριάν στον Ασούμπρε, ο Βοζίνια βγαίνει έγκαιρα και καθαρίζει.

- 23' Πήγε για τρομερή ασίστ ο Έουλερ! Με ραμπόνα ο Βραζιλιάνος έκανε την σέντρα για να βρει τον Μάζουρεκ, ο σκόρερ της ΑΕΛ γλίστρησε και έχασε την ευκαιρία για το 2-0.

- 25' Φάουλ ο Εθνικός σε καλό σημείο, ο Φόλπρεχτ εκτέλεσε, ο Βοζίνια καθαρίζει.

γηξγηξγηξγηξγηξγξγηξγηξγξγη

- 27' Πολύ καλή σέντρα του Γκόρουπετς από τα δεξιά, ο Σωτηρίου με το κεφάλι διώχνει σε κόρνερ προ του Φλοριάν.

- 28' Συνεχόμενα κόρνερ για Εθνικό, η άμυνα της ΑΕΛ απομακρύνει σε όλες τις εκτελέσεις.

- 29' Λάθος του Έουλερ, ο Γκόρουπετς κλέβει, ο Φλοριάν μέσα από την περιοχή, πιάνει ένα κακό σουτ.

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανεβαίνει ο Εθνικός, γίνεται πιο απαιτητικός τα τελευταία λεπτά. Η ΑΕΛ δεν κρατά μπάλα στα χαφ...

- 35' Φάουλ ο Εθνικός, ο Ταράσοφς στο ύψος του πέναλτι πιάνει την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

- 36' Πέναλτι για τον Εθνικό! Ο Βοζίνια δίνει την μπάλα στον Μαζάν, ο Σλοβάκος μπακ παίρνει την μπάλα με το χέρι για να την τοποθετήσει σε σημείο για να εκτελέσει ελεύθερο. Θεωρεί ο Νικολάου πως υπάρχει χέρι και πέναλτι. Σπάνια φάση στο Δασάκι που δύσκολα την βλέπουμε.

Η φάση θα αναλυθεί από τον Η. Τσίκινη στην Super Monday της Δευτέρας

γδφγδφγδγδγγδγδφγγδφγγ

- 37' Διαπληκτισμός ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές, κίτρινη ο Μαϊντεβατς και Φλοριάν.

- 39' Πάει στο Onfield review ο Νικολάου!

- 40' Αλλάζει την απόφαση του ο ρεφ Νικολάου! Δεν υπάρχει πέναλτι! Μετά από εξέταση της φάσης ο Νικολάου πήρε πίσω το πέναλτι για τον λόγο πως η μπάλα κυλούσε στην πάσα του Βοζίνια.

- 42' Δοκάρι ο Εθνικός! Κεφαλιά του Ζάκπα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

- 44' ΓΚΟΛ η ΑΕΛ και 0-2! Ο Μαϊντεβατς! Εκμεταλλεύεται το λάθος του Μπογκατίνοφ, ο Σέρβος από κοντά τιμωρεί για το 0-2. Δεν το πανηγυρίζει ο φορ της ΑΕΛ ως ένδειξη σεβασμού στον Εθνικό. Ο Σκοπιανός έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια.

ξγηξγηξγηξγηηηξγξγξγξγ

- 45+3' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 1-2! Ο Φλοριάν! Στο όριο ο Γάλλος, έκανε το σουτ, ο Βοζίνια δεν μπόρεσε να αποκρούσει, μειώνει ο Εθνικός!

γηξηγξγηξηγξγηξγηξηξγηξ

Ημίχρονο. Γεμάτο πρώτο μέρος στο Δασάκι. Τρια γκολ, χαμένες ευκαιρίες, δοκάρι.

- Εναρξη στο Β΄ημίχρονο

- 49' Σέντρα του Ασούμπρε στην περιοχή, δεν φτάνουν για την κεφαλιά οι Φλοριάν-Ζάκπα, ο Γκόρουπετς κάτοχος, έκανε το γύρισμα, διώχνει ο Σωτηρίου

- 51' O Σάντος από πλάγια θέση κάνει το σουτ, η μπάλα μόλις άουτ!

- 56' Φωνές για πέναλτι από πλευράς Εθνικού για χέρι του Έουλερ. Ο Βραζιλιάνος πήδηξε για κεφαλιά, είχε τα χέρια ανοικτά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του. Ο ρεφ συνεχίζει το παιχνίδι.

Η φάση θα αναλυθεί στο Super Monday της Δευτέρας από τον Η. Τσίκινη

- 57' Πάει στον Onfield review ο Νικολάου!

ξγηξγηξξξξγξξγη

- 58' Πέναλτι για τον Εθνικό!

- 60' ΓΚΟΛ ο Εθνικός και 2-2! Ο Φόλπρεχτ!

γφγηφγηφγηφγηφγηφηφγη

- 60' Μέσα ο Τσέποβιτς στην θέση του Μαϊντεβατς.

- 64' Οι Ηλία και Ελουντού στις θέσεις των Ασούμπρε και Φλοριάν.

- 66' Σουτ αδύναμο του Μάζουρεκ, δεν ανησυχεί ο Μπογκατίνοφ.

- 67' Εξαιρετικός Ζάκπα, ταλαιπωρεί τον Μαζάν, μπήκε στην περιοχή ο Ιβοριανός, έκανε το σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.

- 68' Σουτ του Περατικού πάνω στον Βοζίνια η μπάλα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Εξαρετικός ο Εθνικός, πιέζει την ΑΕΛ και για τρίτο τέρμα.

- 69' Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Έουλερ! Γύρισμα του Τσέποβιτς σητν περιοχή, ο Έουλερ με το γόνατο προσπάθησε να σκοράρει, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 70' Σουτ ο Ριέρα, κόρνερ!

- 71' Ωραία κυκλοφορία της ΑΕΛ, η κάθετη του Μάζουρεκ δεν βγαίνει, κόβει η άμυνα.

- 72' Ο Πηλέας σώζει τον Εθνικό, ο Μπογκατίνοφ έχασε ξανά την μπάλα, ο Πελέ ήταν έτοιμος για το σουτ, ο αμυντικός του Εθνικού διώχνει!

-75΄Κεφαλιά του Τσέποβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, έδιωξε ο Μπογκαντίνοφ!

75΄ Τραυματίστηκε ο Περατικός, δεν μπορεί να συνεχίσει. Πέρασε ο Κ.Ηλία στη θέση του.

δφγδφγδφγδγδφγδγγφγφγ

76΄ Έξω ο Πελέ μέσα ο Τόρες.

- 79' Συνεχόμενα κόρνερ της ΑΕΛ, πιέζουν οι "γαλαζοκίτρινοι".

- 80' Ευκαιρία η ΑΕΛ! Ο Σωτηρίου την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πολύ μεγάλη ευκαιρία.

- 81' Εκτέλεσε φάουλ ο Πηλέας, πάνω στον Βοζίνια.

- 82' Σουτ του Έουλερ από τ' αριστερά, πάνω από την εστία.

(ΣΧΟΛΙΟ) Φάνηκε να ζητά αλλαγή ο Έουλερ, δεν υπάρχει δυνατότητα για περαιτέρω αλλαγή, θα συνεχίσει ο Βραζιλιάνος.

- 83' Φάουλ του Πηλέα, κόρνερ ο Εθνικός.

- 85' Επιθέσεις από τα δεξιά η ΑΕΛ λόγω του ότι ο Έουλερ δυσκολεύεται...

- 86' ΑΠΙΘΑΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ο Εθνικός! Ο Πηλέας κούρσα από τ' αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα, η άμυνα δεν απομάκρυνε, η μπάλα στρώθηκε στον Φόλπρεχτ όπου απέναντι από τον Βοζίνια δεν κατάφερε να τον νικήσει. Διπλή προσπάθεια του Τσέχου η μπάλα άουτ.

- 89' Στο έδαφος ο Τσέποβιτς στην περιοχή του Εθνικού... παίζεται από τον ρεφ.

- Εξι λεπτά καθυστερήσεις, κίτρινη στον Μπογκατίνοφ.

Στο 90+2' το ματς στο Δασάκι, ο Χολ στο έδαφος.

- 90+ 3' Πτώση Έουλερ στην περιοχή, ο Γκόρουπετς φαίνεται να βάζει τα χέρια στον Βραζιλιάνο που στην συνέχεια πέφτει στο έδαφος. Υπάρχει επαφή του Κροάτη, Νικολάου-VAR έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι.