ΑΕΖ 0-2 ΑΠΟΕΛ: "Ζόρικη" πρεμιέρα, χρυσός Μαρκίνιος με δημιουργό... Τομανέ! (φώτος)

Διπλό (0-2) του ΑΠΟΕΛ στο "Αμμόχωστος" με πρωταγωνιστές τους Μαρκίνιος και Τομανέ.

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και με εκτεταμένο ροτέισον η ομάδα του Σα Πίντο πέτυχε τον στόχο της που ήταν να ξεκινήσει με το δεξί στο πρωτάθλημα. Έσπασε το μίνι αρνητικό σερί στις πρεμιέρες ο ΑΠΟΕΛ.

Κακό πρώτο ημίχρονο για τους "γαλαζοκίτρινους", εξαιρετικά στημένη η ομάδα του Λιάσου Λουκά έβαλε μεγάλες δυσκολίες.

Η είσοδος των Μαρκίνιος και Βιγιαφάνες βοήθησαν την ομάδα του ΑΠΟΕΛ και ο Βραζιλιάνος στο 50' άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Τομανέ.

Σφράγισε το διπλό η ομάδα της Λευκωσίας ξανά με τον ίδιο τρόπο, ο Τομανέ έφτιαξε το γκολ, ο Μαρκίνιος σκόραρε στις καθυστερήσεις. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Ζέφτε Βιτάλ στο ντεμπούτο του ξεχώρισε για τα επιθετικά του ανεβάσματα.

Δοκάρι είχε η ΑΕΖ στο 60΄ με τον Γιουσούφ να αγγίζει το 1-1. Όσο περνούσε ο χρόνος και με την είσοδο του Πέτροβιτς ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να διαχειριστεί σωστά το υπερ του αποτέλεσμα.

Πάει στο Βέλγιο για την πρώτη μεγάλη μάχη με το απόλυτο ο ΑΠΟΕΛ (5/5 νίκες σε Κύπρο και Ευρώπη).

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο "Αμμόχωστος-Επιστροφή" και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

- Είσοδος Σα Πίντο στον αγωνιστικό χώρο, ζεστό χειροκρότημα των φίλων του ΑΠΟΕΛ προς το πρόσωπο του Πορτογάλου, ανταπέδωσε ο Πορτογάλος.

- Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης

- Οι ποδοσφαιριστές στον αγωνιστικό χώρο, ζεστοί οι Πορτοκαλί.

δδφφδφδφδφδφ

- Σέντρα στο ματς, η ΑΕΖ έχει την μπάλα.

- Ο γνωστός... ΑΠΟΕΛίστικος κύκλος πριν από την έναρξη της αναμέτρησης με πρωτοβουλία Σα Πίντο.

δφσδφφσδφσφφ

- 1' Δυνατό φάουλ του Σιφναίου στον Κοσταντίνοφ, παρατηρήσεις από Φελλά.

- 3' Επέλαση του Ζέφτε από τα αριστερά, πήγε κατά μέτωπο αλλά κλείστηκε και δεν πέρασε την μπάλα στην περιοχή.

- 4' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Σατσιάς μέσα στη περιοχή, ο Μπέκερ κάνει την έξοδο, μπαίνει στην φάση ο Τομανέ, κάνει το σουτ, η μπάλα στο σώμα του Ισραηλινού κίπερ, απομακρύνει ο Ντελμίρο σε πλάγιο άουτ.

- 7' Κόρνερ για την ΑΕΖ, σουτ του Κάστρο, κάπου βρίσκει και πάει κόρνερ.

- 8' Κεφαλιά του Αντωνίου, η μπάλα έμεινε στην περιοχή, κέρδισε φάουλ ο Τσεπάκ.

- 10' Φιλόδοξη προσπάθεια του Κάστρο με γυριστό μέσα στη περιοχή, δεν ανησυχεί ο Μπέλετς.

- 11' Ισορροπημένο το ματς, η ΑΕΖ βάζει πίεση ψηλά.

- 12' Δραστήριος ο Ζέφτε, κάνει την ντρίμπλα, πάει να φύγει στην επίθεση, του γίνεται φάουλ.

- 16' Πίεση του Φετφατζίδη στον Μπέκερ που έπαιξε... με την φωτιά, η μπάλα πλάγιο για τον ΑΠΟΕΛ.

- 17' Κίτρινη στον Ρεϊνολντς για δυνατό φάουλ στον Σατσιά.

σδσδσδσδσδ

- 18' Σέντρα του Ζέφτε, με ανάποδο διώχνει ο Ντελμίρο!

- 20' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Γαβριήλ! Σέντρα του Τσεμπάκ, ο Γαβριήλ στο δεύτερο δοκάρι μπάινει στην φάση, βάζει το κεφάλι, η μπάλα βρίσκει και στον Αντωνίου και κόρνερ.

- 21' Σουτ εκτός περιοχής του Ζέφτε, άουτ.

Cooling break.

fgfgdfgdgdggdf

- 23' Eπανέναρξη στο ματς, στημένο του Ρεϊνολντς, κεφαλιά Αντωνίου, δεν ανησυχεί ο Μπέλετς.

- 26' Φάουλ στον Κοσταντίνοφ, στο έδαφος ο Βούλγαρος μετά από μαρκάρισμα του Σαρφό. Δυνατό φάουλ.

- 27' Επέμβαση του Μπέκερ μετά από κεφαλιά του Τσεμπάκ, δεν μετρά η φάση, εκτεθειμένος ο Μαροκινός.

Μισάωρο στο ματς. Στο μηδέν ΑΕΖ και ΑΠΟΕΛ.

- 29' Δυνατά στον Ντβάλι ο Σιφαίνος, φάουλ από Φελλά.

- 31' Απειλεί η ΑΕΖ, ο Χατζηβασίλης κάνει παράλληλο γύρισμα, ο Ζέφτε διώχνει σε κόρνερ προ του Κάστρο.

- 38' Αστοχο σουτ του Κάστρο που έφυγε στην κόντρα.

- 39' Κίτρινη στον Τσεμπάκ για μαρκάρισμα στον Σλόγκαρ.

σδσδσδσδσδσδσδδσ

- 41' Ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με τον Τομανέ! Σέντρα ξυράφι του Ζέφτε, ο Τομανέ από πλεονεκτική θέση, παίρνει το κεφάλι αλλά αστοχεί!

- 44' Μακρινό σουτ του Κάστρο, αναγκάζει τον Μπέλετς σε απόκρουση!

Καθυστερήσεις - 5'

Πάμε στο ημίχρονο με το 0-0. Εξαιρετικά στημένη η ΑΕΖ στο πρώτο ημίχρονο, βάζει πολύ δύσκολα στους φιλοξενούμενους.

Οι Μαρκίνιος-Βιγιαφάνες ετοιμάζονται να περάσουν στον αγωνιστικό χώρο.

- Έναρξη στο β' ημίχρονο

- 47' Φάουλ του Ζέφτε στον Κάστρο.

- 48' Κόρνερ κερδίζει η ΑΕΖ. Κατοχή για τον ΑΠΟΕΛ.

- 50' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 0-1! Ο Μαρκίνιος σκοράρει. Ασίστ από τον Τομανέ. Ο Πορτογάλος από πλάγια θέση στην περιοχή, έκανε το συρτό γύρισμα, ο Βραζιλιάνος με πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπέκερ. Αφύλακτος στη μικρή περιοχή ο Μαρκίνιος δεν λαθεύει.

δφδσφσδφσδφσδφ

- 52' Σύγκρουση Μπέκερ - Τομανέ εκτός της περιοχής. Στο έδαφος οι δυο ποδοσφαιριστές, φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ. Κίτρινη στον τερματοφύλακα της ΑΕΖ.

- 53' Σηκώνονται οι δυο τους, μπήκαν καλού κακού οι ιατρικές ομάδες.

δφσφσδφσφφσδφσδ

- 54' Κίτρινη σε μέλος του επιτελείου της ΑΕΖ από Φελλά.

- 55' Στημένη μπάλα για τον ΑΠΟΕΛ, ο Φετφατζίδης εκτελεί, ο Τσεμπάκ το κεφάλι, άουτ.

- 57' Συνεργασία Ντβάλι-Φετφατζίδη, ο Ελλαδίτης πήρε ωραία κάθετη στη περιοχή, ο Μπέκερ πέφτει στα πόδια του και μαζεύει την μπάλα πριν προλάβει να εκτελέσει.

- 58' Κίτρινη στον Ζέφτε.

- 60' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΖ! Δοκάρι με τον Γιουσούφ! Μπήκε στη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

- 62' Ωραία κάθετη του Φετφατζίδη στον Μαρκίνιος για λίγο ο Βραζιλιάνος δεν μπορεί να προλάβει την μπάλα και να πάει τετ α τετ με τον Μπέκερ, πήγε πλάγια και έχασε την μπάλα. Έκανε και φάουλ.

- 65' Καλή στιγμή με τον Φετφατζίδη να μπαίνει στη περιοχή, να κάνει το σουτ, αποκρούει ο Μπέκερ σε κόρνερ.  Ανέβηκε ο Φετφατζίδης και παίρνει μπράβο από τον Σα Πίντο.

Cooling break...

δφδσφδσφσφσφσδ

- 67' Επανέναρξη...

- 68' Μέσα ο Σούστις, έξω ο Τσεπάκ, περισσότερο προληπτικά εκτός.

- 71' Συνεργασία Μαρκίνιος-Ζέφτε, η μπάλα καταλήγει στον Ντάλσιο που έκανε το σουτ, έβαλε την κόντρα ο Ντελμίρο.

- 74' Μέσα ο Πέτροβιτς, έξω ο Κοσταντίνοφ. Σκέφτεται και την Γάνδη ο Σα Πίντο.

- 78' Σέντρα του Ζέφτε, μπλοκάρει ο Μπέκερ.

- 79' Γύρισμα του Βιγιαφάνες, ο Τομανέ την προβολή, η μπάλα άουτ.

- 80' Άτσαλα ο Γιουσούφ στον Ζέφτε, στο έδαφος ο Βραζιλιάνος.

- 82' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Μαρκίνιος έκανε ωραίες ενέργειες, έδωσε στον Βιγιαφάνες, αυτός το σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 84' Λάθος του Ντβάλι, ο Γιουσούφ έκανε κακό σουτ.

- 85' Σύγκρουση Ντελμίρο με Καραμανώλη, διακοπή στο ματς

- 87' Δυνατή η προωθημένη του Τομανέ προς τον Ζέφτε, άουτ.

- 88' Επέμβαση του Μπέλετς σε μακρινό σουτ του Κάστρο, κερδίζει φάουλ στη συνέχεια ο Ντβάλι.

Καθυστερήσεις - 8'

- 90+1' Ο Ντογκαλά κερδίζει συνεχόμενες κατοχές...

- 90+2' Κίτρινη στον Μιχαηλίδη, φάουλ κερδίζει ο Σούσιτς.

- 90+3' Άουτ η μπάλα, ελεύθερο ο Μπέλετς.

- 90+5' Ωραία ατομική ενέργεια του Ντογκαλά άνοιξε... στον Τομανέ που δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπέκερ.

- 90+6' Διπλό δοκάρι για την ΑΕΖ, μετά από εκτέλεση πλαγίου του Ντελμίρο! Η μπάλα δεν βρήκε κάπου και αν έμπαινε στα δίχτυα δεν θα μετρούσε το γκολ.

- 90+7' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 0-2! Ο Μαρκίνιος! Ξανά ασίστ ο Τομανέ! Ο Βραζιλιάνος πέρασε και τον τερματοφύλακα και πλάσαρε εύστοχα.