Καρμιώτισσα-ΑΕΖ: Το... μοίρασαν δύο Κύπριοι (Φώτος)

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας Καρμιώτισσα – ΑΕΖ στο στάδιο “Στέλιος Κυριακίδης” για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α' κατηγορίας.

Χωρίς τις πολλές φάσεις ολοκληρώθηκε το α’ ημίχρονο με την Καρμιώτισσα, ωστόσο, να εξασφαλίζει προβάδισμα στο 34’ με τον Κατσαντώνη ο οποίος μπήκε στην περιοχή της ΑΕΖ από δεξιά, μετά την πάσα του Ντούμπια κι αφού απέφυγε τον Μπέκερ πλάσαρε κι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
Στην
επανάληψη ο προπονητής της ΑΕΖ προχώρησε σε αλλαγές και η ομάδα μπήκε πιο δυναμικά. Στο 56’ μάλιστα έφερε το ματς στα ίσα αφού ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ του Χατζηβασίλη.

Στη συνέχεια καταγράφηκαν κι άλλες ευκαιρίες, κυρίως από την Καρμιώτισσα χωρίς, όμως, αποτέλεσμα. Οι δύο ομάδες μένουν στα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα. Η ΑΕΖ  έχει 11 βαθμούς και η Καρμιώτισσα 7 βαθμούς.

Την 14η αγωνιστική η ΑΕΖ αγωνίζεται, εκτός έδρας, με το ΑΠΟΕΛ και η Καρμιώτισσα με την Πάφο.

Η ιστοσελίδα kerkida.net μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

Α' ημίχρονο

-5' Ουδεμία αξιόλογη φάση τα πρώτα λεπτά.

-10' Κίτρινη στον Λουκίλι, για φάουλ. (Θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς)

-15' Απευθείας φάουλ από τον Ρόχα Σάντος, η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Ανέστη.

-16' Προσπάθεια της Καρμιώτισσας από αριστερά με τον Παστελλή ο οποίος σέντραρε στην περιοχή, όμως, ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ.

-17' Κεφαλιά του Ντιγκινί, η μπάλα έξω.

-22'  Πολύ καλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Λουκίλι ο οποίος σούταρε από το ύψος της περιοχής, όμως, ο Μπέκερ ήταν σε ετοιμότητα κι έδιωξε τη μπάλα και τον κίνδυνο για την ομάδα του.

-26' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την ΑΕΖ, μετά από πτώση του Ματογκό στην περιοχή της Καρμιώτισσας. Συνέχεια στον αγώνα υπέδειξε ο διαιτητής.

-28' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Καρμιώτισσα μετά από πτώση του Ντούμπια. Δεν υπάρχει κάτι σύμφωνα με τον ρεφ.

-30' Σουτ - γύρισμα από τον Ντούμπια, μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα ο Μπέκερ.

-34΄ ΓΚΟΛ για την Καρμιώτισσα! Ο Κατσαντώνη μπήκε στην περιοχή από δεξιά, μετά την πάσα του Ντούμπια κι αφού απέφυγε τον Μπέκερ πλάσαρε κι άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Εξετάστηκε από το VAR και το γκολ μετρά. Προβάδισμα με 1-0 η ομάδα των Πολεμιδιών.

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Λήξη ημιχρόνου.

Α' ημίχρονο

-46' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα οι Φράγκος, Χατζηβασίλης και Αντωνίου. Εκτός οι Σάντος, Ρέινολντς και Παστελλής.

-56' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ! Από δεξιά ο Χατζηβασίλης γύρισε και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του.

-58' Κίτρινη στον Μαλόνε.

-61' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Εκτός ο Νιούπουρτ, μέσα ο Σουκ.

-63' Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Ντούμπια ο οποίος μπήκε στην περιοχή σούταρε αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέκερ.

-67' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Καρμιώτισσα για χέρι στον Αντωνίου. Δεν υπάρχει κάτι λέει ο διαιτητής. Η φάση εξετάστηκε και από το VAR.

-70' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός ο Ματονγκό, μέσα ο Γιουσούφ.

-71΄Καλή ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Ντούμπια που σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και απομακρύνθηκε ο κινδυνος.

-73' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με κεφαλιά του Σουκ, όμως, ο Μπέκερ έδιωξε τη μπάλα εντυπωσιακά.

-82' Κίτρινη στον Ντελμίρο.

-81' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Λουκιλί εκτός, Ρόσι εντός.

-84' Διαμαρτυρίες από την Καρμιώτισσα για πέναλτι για χέρι στον Ντελμίρο.

-85' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Εκτός ο Σλόγκαρ, εντός ο Ιωσηφίδης.

-89΄Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. ΄Εκτός ο Φουρ, εντός ο Θεοδώρου.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90'+4΄Κίτρινη (2η) στον Μαλόνε και η Καρμιώτισσα συνεχίζει με 10 ποδοσφαιριστές τα υπόλοιπα λεπτά.