ΑΕΖ-Ομόνοια: "Γκέλα" στο πρώτο εκτός έδρας παιχνίδι του Ρέιχνταλ

ΑΕΖ και Ομόνοια έμειναν στο 0-0 στην μεταξύ τους αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι πράσινοι, στον πρώτο εκτός έδρας αγώνα του Ρέιχνταλ, δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, με την ομάδα του Ζακακίου να έχει καλή αμυντική συμπεριφορά, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Στους 39 βαθμούς πηγαίνει με αυτή την ισοπαλία η Ομόνοια και μένει έξι βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ, ενώ η ΑΕΖ πήρε τον 13ο της βαθμό και ισοβαθμεί με τον Οθέλλο στην προτελευταία θέση.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, με την Ομόνοια να είναι αυτή που απειλούσε περισσότερο, δημιούργησε κάποιες καλές προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Μιροσάβλιεβιτς, χωρίς όμως να σκοράρει. Από την άλλη, η ΑΕΖ ήταν επικίνδυνη όποτε έβγαινε μπροστά, αλλά ούτε και αυτή κατάφερε να βρει δίχτυα στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΖ μπήκε με διάθεση να ισορροπήσει το παιχνίδι και να περιορίσει τις… ορέξεις του τριφυλλιού, κάτι που κατάφερε σε πολύ καλό βαθμό και τελικά έμεινε το 0-0.

* Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός

Έναρξη αγώνα.

-1' Ενός λεπτού αδράνεια κατά την έναρξη του αγώνα, ως διαμαρτυρία των ποδοσφαιριστών για τα τελευταία γεγονότα.

-2' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-7' Εκτέλεση φάουλ από πλάγια του Μπεζούς, δοκιμάζει απευθείας, η μπάλα φεύγει άουτ με τον Μιλοσάβλιεβιτς να παρακολουθεί την πορεία της.

-7' Η Ομόνοια κέρδισε την μπάλα, ο Χαραλάμπους έκανε το σουτ, ο Μιλοσάβλιεβιτς  μπλόκαρε.

-11' Η Ομόνοια σκοράρει, αλλά ο διαιτητής έχει σφυρίξει χέρι στον Παναγιώτου και διέκοψε την φάση. Ελέγχεται από το VAR. Επιβεβαιώθηκε από το VAR πως υπάρχει χέρι.

-16' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηβασίλη.

-17' Ελέγχθηκε από το VAR περίπτωση κόκκινης κάρτας σε φάουλ που έγινε στον Μπεζούς. Δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-20' Μακρινό σουτ του Σλόγκαρ, η μπάλα φεύγει άουτ με τον Φαμπιάνο να την παρακολουθεί και να πέφτει, χωρίς όμως να χρειαστεί να επέμβει.

-22' Πέφτει ο Λοΐζου από φάουλ του Χρίστου. Μένει κάτω, υπάρχει μικρή διακοπή στο παιχνίδι.

-23' Σηκώθηκε ο Λοΐζου, συνεχίζει κανονικά.

-27' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι, θα είναι για την Ομόνοια. Ο Λοΐζου μπήκε από δεξιά, έκανε το σουτ, έδιωξε ο Μιλοσάβλιεβιτς, η μπάλα πήγε στην άλλη πλευρά που ήταν ο Σίμιτς, έκανε ένα γύρισμα, έδιωξε ο Σαρφό σε κόρνερ.

-28' Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε άστοχη έξοδο, η μπάλα πήγε στον Λανγκ που όμως την έστειλε με κεφαλιά άουτ.

-29' Νέα εκτέλεση κόρνερ, ο Μίλετιτς πήγε να πάρει την κεφαλιά, τον πρόλαβε ο Μιλοσάβλιεβιτς και έδιωξε σε νέο κόρνερ.

-32' Δυνατό σουτ του Κάστρο, η μπάλα κοντράρει στον Λανγκ πριν πάει στην εστία του Φαμπιάνο και απομακρύνεται.

-36' Πάσα του Μπεζούς στην περιοχή, καλή κίνηση του Λοΐζου που θα κάνει το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει άουτ.

-43' Ο Χρίστου έχει μείνει κάτι από μαρκάρισμα του Κακουλλή. Μικρή διακοπή στον αγώνα.

-44' Σηκώθηκε ο Χρίστου και βγήκε για λίγο εκτός αγωνιστικού χώρου. Συνέχεια στο παιχνίδι.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+2' Φάση διαρκείας για την ΑΕΖ μετά από εκτέλεση κόρνερ, με συνεχόμενα σουτ και κόντρες, τελικά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Φαμπιάνο.

-45+3' Σουτ του Χαραλάμπους, η μπάλα στην αγκαλιά του Μιροσάβλιεβιτς.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

1231

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-49' Προϋπόθεση για την ΑΕΖ με τον Σλόγκαρ να κάνει την σέντρα στην μικρή περιοχή, ο Σιφναίος κάνει την προβολή μπροστά από την εστία της Ομόνοιας, όμως δεν προλαβαίνει την μπάλα.

-55' Αλλαγή για την ΑΕΖ: Ντεμπούτο του Κλε που μπαίνει στη θέση του Χατζηβασίλη.

121312

-59' Κίτρινη κάρτα στον Σιφναίο, για φάουλ στον Μπεζούς. 'Ηταν στο όριο και χάνει έναν εκ των δύο επόμενων αγώνων της ΑΕΖ.

-60' Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για την Ομόνοια. Ο Κούσουλος μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα από πλάγια θέση, ο Μιλοσάβλιεβιτς έδιωξε με τα πόδια.

-63' Εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, η μπάλα φεύγει άουτ.

-64' Σουτ του Σλόγκαρ, η μπάλα χτυπάει σε αμυντικό και φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Φαμπιάνο. Κόρνερ για την ΑΕΖ.

-65' Αλλαγές για την Ομόνοια: Έξω ο Μάθιους και ο Χαραλάμπους, μέσα οι Ψάλτης και Φράνσον.

13112

-67' Αλλαγές για την ΑΕΖ: Έξω οι Χρίστου και Σιφναίος, στη θέση τους οι Αντωνίου και Γιουσούφ.

-71' Αλλαγή για την Ομόνοια: Φεύγει ο Λοΐζου, στη θέση του ο Αμού.

-72' Ο Αμού κερδίζει φάουλ κοντά στην γραμμή της μεγάλης περιοχής, αλλά λίγο πλάγια.

-73' Το εκτελεί ο Αμού, η μπάλα φεύγει άουτ.

-74' Μακρινό, συρτό σουτ το Σαρφό, η μπάλα κάπου βρίσκει και περνάει κόρνερ, δίπλα από την εστία του Φαμπιάνο.

-76' Νέα αλλαγή για την ΑΕΖ: Έξω ο Σλόγκαρ, στη θέση του ο Ματόνγκο.

-80' Σωτήρια επέμβαση του Παστελλή σε αντεπίθεση του Σίμιτς, διώχνει σε πλάγιο.

-80' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Λέτσιακς στη θέση του Παναγιώτου.

-81' Σωτήρια επέμβαση του Ρέινολντς αυτή τη φορά, που πρόλαβε τον Κακουλλή μέσα στην περιοχή και του έδιωξε την μπάλα, μετά από σέντρα.

-86' Κόρνερ για την ΑΕΖ, η μπάλα πηγαίνει στον Κλε στο ημικύκλιο της περιοχής, κάνει δυνατό σουτ, όμως η μπάλα κοντράρει σε σώματα και απομακρύνεται.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

-90+1' Σουτ του Μπέζους, η μπάλα κοντράρει, ο Αμού δεν μπορεί να την κερδίσει, διώχνει η άμυνα της ΑΕΖ.

-90+3' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Κλε να παίρνει την μπάλα στην περιοχή, να κάνει το δυνατό σουτ, σωτήρια επέμβαση από τον Λανγκ!