ΑΕΖ-Οθέλλος: Τρελό παιχνίδι με ανατροπή στην ανατροπή και… τελικά Χ! (φώτος)

Σ’ ένα τρελό σε εξέλιξη παιχνίδι με ανατροπές, ακυρωθέν γκολ, ευκαιρίες και έξι συνολικά γκολ στο σημαντικό παιχνίδι της κάτω ζώνης του πίνακα ΑΕΖ και Οθέλλος Αθηαίνου συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 3-3 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Ο Οθέλλος που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση άνοιξε το σκορ στο 21' με τον Ντουρίς. Στη συνέχεια η ΑΕΖ ανέβασε στροφές και με γκολ του Αντωνίου (35’) και αυτογκόλ του Γιάνσεν (39’ ) έκανε την ανατροπή.  Αν και η ΑΕΖ σκόραρε με τον Κάστρο για το 3-1, τελικά έγινε έλεγχος για πέναλτι για χέρι του Χατζηβασίλη νωρίτερα πριν σκοράρει. Μετά από κάλεσμα του VAR o Χατζηγεωργίου πήγε σε onfield review δείχνοντας την άσπρη βούλα. Ο Ντουρίς εκτέλεσε εύστοχα και... έκανε το 2-2. Με τις δύο ομάδες να θέλουν μανιωδώς τη νίκη τα έδωσαν όλα στην επίθεση. Ολα αυτά μέχρι το 70' οποτέ και ο Σανγκαρέ που μπήκε ως αλλαγή έδωσε πάλι προβάδισμα για την ομάδα της Αθηαίνου. Η ομάδα του Ζακακιού όμως δεν είπε την τελευταία της λέξη και στο 85’ με τον Ντιγκινί πέτυχε την ισοφάριση 3-3. Αγχωτικό το φινάλε με αμφότερες να θέλουν το τρίποντο ωστόσο τίποτε δεν άλλαξε και έτσι πήραν από ένα βαθμό.

Με τον ένα βαθμό όφελος οι δύο ομάδες μοιράζονται την 11η και 12η θέση με 15 βαθμούς και έκαναν βήμα σημειωτό στην προσπάθεια που καταβάλουν για αποφυγή του υποβιβασμού.

Το www.kerkida.net σας μετέφερε όλα όσα έγιναν στο ''Αμμόχωστος-Επιστροφή''. Στο γήπεδο ο Χρίστος Χαραλάμπους και στην περιγραφή ο Παναγιώτης Χριστοφή.

-Πρώτο σφύριγμα και... σέντρα στην αναμέτρηση.

-Πρώτα αναγνωριστικά λεπτά.

-Στην κερκίδα ο νέος προπονητής και τεχνικός διευθυντής της ΑΕΖ. ΕΔΩ θέμα.

2’ Φάουλ σε καλό σημείο λίγο έξω από το κέντρο της μεγάλης περιοχής κέρδισε η ΑΕΖ. Ο Πιχ εκτέλεσε αλλά η απευθείας εκτέλεσή του ήταν κακή, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

5’ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς σε σουτ του Ρέινολντς. Ο Ταουντούλ έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.

-Πολύ λίγος κόσμος παρακολουθεί την αναμέτρηση.

8' Το παιχνίδι κυλά σε αργό τέμπο και χωρίς κάποια αξιόλογη φάση.  Το γεγονός ότι είναι σημαντικό από βαθμολογικής απόψεως οδηγεί τις δύο ομάδες να επιλέξουν μια πιο ασφαλή προσέγγιση έχοντας κατά νου πάντα το μηδέν στην άμυνα.

16'  Ψυχραιμία στις μεταβιβάσεις ζητά ο Κώστας Σακκά.

18’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Μετά από ωραία συνεργασία η μπάλα πήγε στον Μπραμπίλια που έδωσε στον κενό χώρο στον Πιχ που εντελώς μόνος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

ντοου

21' ΓΚΟΛ 1-0 ανοίγει το σκορ με τον Ντουρίς. Ο πολύπειρος επιθετικός του Οθέλλου ελευθερώθηκε από το προσωπικό του μαρκάρισμα, βρήκε χώρο λίγο έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ με το δεξί έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Μπέκερ.

-Δεύτερο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Μίχαλ Ντούρις.

27' Απόλυτος κυρίαρχος στο ματς μετά το γκολ ο Οθέλλος. Η ΑΕΖ δείχνει να έχει πρόβλημα στην δημιουργία και αυτό την κάνει εντελώς ακίνδυνη επιθετικά.

28' 1-5 οι τελικές.

31’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ για να ισοφαρίσει σε κεφαλιά του Ντιγκινί μετά από σέντρα του Κάστρο από αριστερά. Έδιωξε εντυπωσιακά ο Ταουντούλ.

34’ Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά η ΑΕΖ που ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης πριν την ανάπαυλα ώστε να μπει ξανά στο παιχνίδι.

1-1 αντ

35’ ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η ΑΕΖ με τον Αντωνίου. Μετά από εκτέλεση του Κάστρο ο Σαμπό έπιασε την κεφαλιά, η άμυνα του Οθέλλου δεν έδιωξε και ο Αντωνίου από κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

36’ Καλό μακρινό σουτ του Σαμπό, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

2-1 αεζ

39’ ΓΚΟΛ η ΑΕΖ κάνει τη ολική ανατροπή 2-1.  Mετά από εκτέλεση κόρνερ του Κάστρο, ο Χατζηβασίλης προσπάθησε να κάνει το ανάποδο, o Aντωνίου μπήκε στην φάση με προβολή, αν και ο Ταουντούλ έπεσε σωστά, η μπάλα κτύπησε στον συμπαίχτη του Γιάνσεν και κατέληξε στα δίκτυα. Έγινε και έλεγχος από το VAR.

44' Φάουλ του Γιάνσεν, έδιωξε ο Μπέκερ. Καλή αντίδραση του κήπερ της ΑΕΖ.

45' Τέσσερα καθυστερήσεις.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ο Οθέλλος είχε την υπεροχή στο πρώτο 25λεπτο και στο καλό του διάστημα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια η ΑΕΖ ανέβηκε και αντέδρασε κάνοντας την ολική ανατροπή.

46’ Ξεκίνημα με αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Ράμος, μέσα ο Σανγκαρέ.

47’ Ξεκάθαρη η πρόθεση του Οθέλλου στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Μπήκε πιο επιθετικά αφού θέλει το γκολ της ισοφάρισης. Στην αντίπερα η ΑΕΖ δίνει χώρο ώστε να μπορέσει να τον κτυπήσει στην κόντρα.

48' Για λίγη ώρα με δέκα η ΑΕΖ αφού μάτωσε στο κεφάλι ο Κάστρο.

54' Ο Οθέλλος κέρδισε μέτρα στα τελευταία λεπτά και ψάχνει το γκολ.

55’ Γκολ 3-1 η ΑΕΖ με τον Κάστρο. Παρόλο που πίεζε ο Οθέλλος, η ΑΕΖ είναι αυτή που πέτυχε το γκολ σε κόντρα αντεπίθεση. Ο Ντιγκινί έδωσε στο Κάστρο που με δυνατό σουτ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

onf

-Έγινε έλεγχος για πέναλτι για χέρι του Χατζηβασίλη νωρίτερα πριν σκοράρει η ΑΕΖ . Μετά από κάλεσμα του VAR o Χατζηγεωργίου πάει σε onfield review.

-Άκυρο τελικά το γκολ, δείχνει την άσπρη βούλα ο ρεφ.

pen

60’ ΓΚΟΛ 2-2 ισοφαρίζει ο Οθέλλος με τον Ντουρίς να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα.

62’ Γκολ πετυχαίνει ο Οθέλλος σε σουτ του Ναρντίνι αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ καθώς ο Ντουρίς επηρέαζε τη φάση.

-Έγινε έλεγχος από το VAR και ακυρώθηκε ως οσφάιντ.

69’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ . Έξω οι Ρουίζ και Χατζηβασίλης, μέσα οι Ματόνγκο και Χρίστου.

2-3 οθ

70' ΓΚΟΛ 3-2 γυρίζει το ματς ο Οθέλλος με τον Σανγκαρέ. Οι φιλοξενούμενοι μετουσιώνουν την υπεροχή τους στα τελευταία λεπτά με γκολ. Ο Ναρντίνι έκανε το σουτ, με τον Μπέκερ να χάνει τη μπάλα και απο κοντά ο Σανγκαρέ έστειλε την μπαλα στα δίκτυα.

74' Τριπλή  μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ για να φέρει το ματς στα ίσα. Ταουντούλ έσωσε τον Οθέλλο με ισάριθμες αποκρούσεις σε κοντινά σουτ των Σλόγκαρ, Κάστρο και Ντιγκινί .

79' Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω οι Μπραμπίλια και Πιχ, μέσα οι Χατζηπασχάλης και Σλάβικ.

80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πάμε για αγχωτικό φινάλε αφού το σκορ παραμένει ρευστό.

ντικ

84’ ΓΚΟΛ 3-3 ισοφαρίζει η ΑΕΖ με τον Ντιγκινί. Μετά από σέντρα του Κάστρου ο Ντιγκινί τρύπωσε στην μικρή περιοχή και με κεφαλιά νίκησε τον Ταουντούλ.

86’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Καστάνας, μέσα ο Κορίνους.

87’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω οι Σλόγκαρ και Ρέινολντς, μέσα ο Σιφναίος και Σαρφό.

88’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω ο Ναρτνίνι, μέσα ο Σούτο.

89’ Στην κόψη του ξυραφιού πλέον το ματς. Πάνω κάτω η μπάλα με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το πολύτιμο τρίποντο.

90' Δέκα λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

90+5' Άρχισε να ξεπροβάλει το άγχος και κούραση στις κινήσεις των δύο ομάδων.

90+7' Αμφότερες επιχειρούν τις τελευταίες μακρινές μπαλιές για να βρουν το γκολ της λύτρωσης.

Τέλος αγώνα. Βήμα σημειωτό για τις δύο ομάδες που μοιράστηκαν τελικά από ένα βαθμό.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου, Σλόγκαρ (87' Σιφναίος), Κάστρο, Ρέινολντς (87' Σαρφό), Χατζηβασίλης (69' Χρίστου), Ρουίζ (69' Ματόνγκο), Ντιγκινί, Σαμπό

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού Ν, Αντωνίου Κ., Σαρφό, Χριστοφή Α., Ματόνγκο, Ελευθερίου, Σιφναίος, Χρίστου, Ταβάρες, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.

ΟΘΕΛΛΟΣ: Ταουντούλ, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ράμος (46' Σανγκαρέ), Ναρντίνι (88' Σούτο),  Χριστοδούλου , Μπραμπίλια (79' Χατζηπασχάλης), Καστάνας (86' Κορίνους), Ανάνγκ, Ντούρις, Πιχ (79' Σλάβικ)

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Παναγιώτου, Σούτο, Σανγκαρέ, Κατσιατή, Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, Κόπας, Μιτσής, Ιωάννου, Κορίνους.