ΑΕΖ-Οθέλλος: Τεσσάρα ελπίδας από την μια, μόνο με θαύμα από την άλλη (φώτος)

Διπλό που τον αφήνει αν μη τι άλλο να διατηρεί ελπίδες στην μάχη για αποφυγή του υποβιβασμού πέτυχε ο Οθέλλος επικρατώντας στο Αμμόχωστος-Επιστροφή 4-0 της ΑΕΖ στο πλαίσιο της 5ης στροφής του Β’ ομίλου. Εξαιρετικά σκούρα πλέον τα πράγματα για την ομάδα του Ζακακίου αφού εξανεμίστηκε ίσως η τελευταία της ευκαιρία.

Με την μεγαλύτερη σε έκταση φετινή της επιτυχία, η ομάδα της Αθηαίνου ανέβηκε στους 20 βαθμούς (-2 από Δόξα και -8 από Καρμιώτισσα). Στον πυθμένα με 17 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα του Ζακακίου.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, απόλυτος κυρίαρχος ο Οθέλλος στο Α’ μέρος όπου πέτυχε τρία γκολ και είχε ένα δοκάρι. Στο 2’ είχε δοκάρι με τον Γιάνσεν, ενώ στο 5’ και 17’ ο Πιχ τον έβαλε νωρίς σε θέση οδηγού. Με την ΑΕΖ να μην  μπορεί να δείξει σημάδια αντίδρασης στη συνέχεια διαχειρίστηκε το ματς μέχρι που στο 42’ πήρε αέρα τριών τερμάτων με τον Μπραμπίγια. Κάπως έτσι η ομάδα της Αθηαίνου πιστοποίησε την υπεροχή της.

Στο Β’ μέρος η ΑΕΖ επιχείρησε να αντιδράσει ωστόσο δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. Αντίθετα,  ο Οθέλλος ήταν η ομάδα που ήταν πολύ επικίνδυνη στις κόντρα επιθέσεις. Στο 66’ με την άμυνα των γηπεδούχων να είναι ανοικτή ο Μπραμπίγια με το δεύτερο προσωπικό του γκολ πέτυχε 4-0. Διαδικαστικού χαρακτήρα η συνέχεια…

Μικρή καθυστέρηση στο παιχνίδι λόγω ενός τεχνικού θέματος με VAR.

Πρώτο σφύριγμα μετά από έξι λεπτά καθυστέρηση και… σέντρα στην αναμέτρηση.

2’ ΔΟΚΑΡΙ ο Οθέλλος. Μετά από σέντρα του Πιχ από αριστερά ο Γιάνσεν πιο ψηλά απ’ όλους έπιασε την κεφαλιά και αυτή κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.  Χλιαρές διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων ότι πέρασε την γραμμή η μπάλα ωστόσο ήταν εμφανώς πού έξω.

1-0 οθ

5' ΓΚΟΛ 1-0 ο Οθέλλος. Ο Σούτο κινήθηκε στον κενό χώρο, έκανε το πλασέ αλλά ο Μπέκερ βγήκε και έδιωξε με τα πόδια. Στην επαναφορά η μπάλα επέστρεψε σε αυτόν και γύρισε στον Πίχ που με προβολή άνοιξε το σκορ.

7’ Σχόλιο: Πολύ καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες δεν ικανοποιούνται σαφώς ούτε με την ισοπαλία και μπήκαν με επιθετικούς προσανατολισμούς.

13’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Οθέλλο. Μετά βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας ο Σούτο βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά καθυστέρησε δίνοντας τη δυνατότητα στον Μπέκερ να βγει και να αποκρούσει.

πιχ

17’ ΓΚΟΛ 2-0 ο Οθέλλος. Μετά από σέντρα του Σούτο, ο Πιχ εντελώς ανενόχλητος στην περιοχή κατέβασε την μπάλα και με πλασέ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

18’ Σχόλιο: Γερές βάσεις για νίκη βάζει ο Οθέλλος που μετουσιώνει το πολύ δυνατό του ξεκίνημα με δύο γκολ. Απογοήτευση στον πάγκο της ΑΕΖ.

19’ Χαμένη νέα ευκαιρία για τον Οθέλλο όταν μετά από φάουλ-γέμισμα στην περιοχή ο Ρόχα αντί να διώξει έστρωσε με το κεφάλι στον Σούτο. Από κοντά έκανε μεμιάς το σουτ ωστόσο έδιωξε ο Μπέκερ.

21’ Νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλος ο οποίος κάνει ό,τι θέλει στα πρώτα λεπτά. Ο Μπραμπίγια εντελώς μόνος από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα λίγο έξω.

22’ Πρώτη τελική για την ΑΕΖ σε σουτ του Σλόγκαρ. Σε ετοιμότητα ο Παναγιώτου.

29’ Δείχνει σημάδια αντίδρασης η ΑΕΖ ωστόσο ο Οθέλλος διαχειρίζεται έξοχα το υπέρ του προβάδισμα. Μάλιστα, είναι η ομάδα που βγαίνει με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση.

30’ Μικρή διακοπή διακοπή στο παιχνίδι λόγω προβλήματος του Παστελλή στο καρπό.  Θα συνεχίσει πάντως  κανονικά.

31’Διαμαστυρίες για χέρι του Χατζηβασίλη στην περιοχή από πλευράς Οθέλλου. Η φάση ελέγχθηκε αλλά το χέρι του ποδοσφαιριστή της ΑΕΖ ήταν κολλημένο στο στήθος.

μπρα

42’ ΓΚΟΛ 3-0 ο Οθέλλος. Ο Ανάγκ έκανε την επέλαση από αριστερά , έκανε τη σέντρα και ο Μπραμπίγια προερχόμενος από πίσω με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

44’ Πρώτη κίτρινη στο ματς στο ματς στο Ναρντίνι για δυνατό φάουλ στο Ρόχα.

45’ Δύο λεπτά καθυστερήσεων.

45+1' Πρόβλημα ο Κατσιατής από πλεράς ο Οθέλλου. Δεν μπορεί να συνεχίσει και θα μείνει εκτός μέχρι το σφύριγμα της ανάπαυλας. Στο δεύτερος μέρος θα γίνει αλλαγή.

Τέλος Α' ημιχρόνου:

Ξεκίνημα με τέσσερις αλλαγές στο Β΄ ημίχρονο.

46’ Αλλαγή για τον Οθέλλο.  Έξω ο Κατσιατής, μέσα ο Κυριάκου.

46’ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα οι Σαρφό, Χριστοφή και Χρίστου, έξω οι Ελευθερίου, Παστελλής και Κλε.

50' Χρειάζεται ένα μικρό θαύμα η ΑΕΖ ώστε να πάρει όφελος από το ματς. Τα τρία γκολ διαφορά την αναγκάζουν να επιτεθεί και αυτό δημιουργεί ρίσκο για να δεχθεί κι' άλλο γκολ.

55’ Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερος μέρος για την ΑΕΖ. Ο Ντιγκινί δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, η μπάλα έξω.

60’ Το προσπαθεί η ΑΕΖ αλλά ακόμη δεν έχει καταφέρει έστω να μειώσει.

61’ Καλό σουτ του Ντιγκινί η μπάλα κάπου κτύπησε και έφυγε λίγο έξω.

63' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Έξω ο Χατζηβασίλης, μέσα ο Σιφναίος.

65’ Σωτήρια επέμβαση του Παναγιώτου σε σουτ του Σιφναίου.

οθέλ

66’ ΓΚΟΛ 4-0 ο Οθέλλος. Σε κόντρα αντεπίθεση ο Οθέλλος τιμωρεί την ΑΕΖ  με τέταρτο γκολ.  Στην πρώτη του καλή στιγμή ο Μπραμπίγια έφυγε στον κενό χώρο και με ψύχραιμο  πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

67’ Καλό σουτ του Σάμπο, μπλόκαρε σταθερά στην δεξιά του γωνιά ο Παναγιώτου.

68’ Κοντά σε πέμπτο γκολ ο Οθέλλος. Ο Μπραμπίγια από πλεονεκτική θέση έκανε το σουτ, έσωσε ο Μπέκερ.

70' Διαδικαστικού χαρακτήρα η συνέχεια.

73’ Διπλή αλλαγή για τον Οθέλλο. Έξω οι Χριστοδούλου και Μπραμπίγια, μέσα οι Χατζηπασχάλης και Ιώάννου.

74’ Αλλαγή για την ΑΕΖ. Μέσα ο Ιωσηφίδης, έξω ο Ρόχα.

81’ Τελευταία κίνηση από τον Οθέλλο με διπλή αλλαγή. Μέσα οι Κορινούς και Σανγκαρέ, έξω  Σούτο και Ναρντίνι.

82' Μπήκαμε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

85’ Ευκαιρία για τον Οθέλλο να φτάσει σε πέμπτο γκολ με τον Σανγκαρέ. Από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπέκερ.

87’ Ακόρεστη δίψα από τον Οθέλλο. Δημιουργεί ευκαιρίες για πέμπτο γκολ.  Απώλεσε άλλες δύο καλές στιγμές με τον Σανγκαρέ.

90' Μόλις ένα λεπτό καθυστερήσεων.

Τέλος αναμέτρησης...

AEZ: Μπέκερ, Παστελλής (46' Χριστοφή), Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ρόχα (74' Ιωσηφίδης), Ρέινολτς, Ελευθερίου (46' Σαρφό), Χατζηβασίλης (63' Σιφναίος), Ντιγκινί, Σαμπό, Κλε (46' Χρίστου)

Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Γιαντάλ, Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή, Ματόνγκο, Αρτζούμα, Ρουίζ, Σιφναίος, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

ΟΘΕΛΛΟΣ: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι (81' Σανγκαρέ), Χριστοδούλου (73' Χατζηπασχάλης), Σούτο (81' Κορινούς), Μπραμπίγια (73' Ιωάννου), Κατσιατή (46' Κυριάκου), Καστάνας, Ανάγκ, Πίχ

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλουρή, Κυριάκου, Σανγκαρέ, Χατζηπασχάλης, Παυλή, Σλάβικ, Κοπας, Μαισουράντζε, Μίτσης, Ιωάννου, Κορινούς.