ΑΕΖ-Πάφος: Κυριαρχία με... τεσσάρα και -1 απ' την κορυφή! (φώτος)

Η Πάφος όντας στο καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης καταιγιστική κέρδισε με 4-1 την ΑΕΖ στο “Αμμόχωστος" για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Προσπάθησε η ΑΕΖ που είχε κάποια καλά διαστήματα όμως η Πάφος ήταν σε εξαιρετική μέρα κι επέστρεψε στις νίκες.

τυτυξ

Η Πάφος πήρε προβάδισμα με τρία γκολ με τους Βαλακάρι στο 9’, Τάνκοβιτς στο 34’ και Ζάιρο στο 43’. Η ΑΕΖ μείωσε στο σκορ στο 45+1, με τον Κάστρο. Το κερασάκι στην τούρτα της Πάφου, έβαλε ο Νταβό στο 83' σκοράροντας το 4-1.

Ο αγώνας είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και κλασικές ευκαιρίες. Η Πάφος είχε πάρα πολλές προσπάθειες προς την εστία του Μιλοσάβλεβιτς που ήταν εξαιρετικός έχοντας πολλές αποκρούσεις. Από την άλλη η ομάδα του Λιάσου Λουκά είχε κι αυτή μερικές καλές στιγμές με τον κίπερ της Πάφου, Ίβουσιτς να είναι σε ετοιμότητα όταν χρειάστηκε.

Δίκαιη επικράτηση για την ομάδα του Καρσέδο που επιβλήθηκε στο “Αμμόχωστος” της ΑΕΖ, με την ομάδα πάντως του Ζακακίου να δείχνει σε ακόμα ένα παιχνίδι αρκετές αρετές κόντρα σε μια πολύ ποιοτική ομάδα.

Στους 13 βαθμούς η Πάφος, που είναι στη δεύτερη θέση, και στο -1 από την πρωτοπόρο Ανόρθωση. Στη 10η θέση με 6 βαθμούς η ΑΕΖ.

Το kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα.

**Στο γήπεδο ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους, στην περιγραφή του αγώνα ο Ανδρέας Ροκόπος

- Έναρξη

4' Ωραία κάθετη του Ταβάρες στον Ζάιρο, διώχνει η άμυνα της ΑΕΖ.

6' Πήρε τον έλεγχο και κυκλοφορεί την μπάλα από νωρίς η Πάφος.

9' ΓΚΟΛ η Πάφος 0-1... Ωραία μπαλιά του Ντράγκομιρ και εξαιρετική κεφαλιά του Βαλακάρι που ανοίγει το σκορ!

τγυξτ

Συγκρούστηκαν Βαλακάρι και Ντελμίρο στη φάση του γκολ.

12' Ο Βαλακάρι σηκώθηκε και είναι καλά. Ο Ντελμίρο χωλαίνει και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου.

13' Ωραία προσπάθεια του Ταβάρες στην περιοχή, πέρασε ανάμεσα από δύο αμυντικούς έκανε το σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Μιλοσάβλεβιτς.

- Επέστρεψε και ο Ντελμίρο στον αγωνιστικό χώρο.

15' Πρώτο σουτ για την ΑΕΖ. Μακρινό σουτ του Κάστρο, εύκολα ο Ίβουσιτς.

15΄Στο έδαφος ξανά ο Ντελμίρο. Βγαίνει εκτός όμως ξαναμπαίνει στο παιχνίδι για να συνεχίσει..

18' Φάση για την Πάφο... Καλή μπαλιά από τον Μάνγκα, κεφαλιά από τον Ρους, η μπάλα καταλήγει έξω.

19' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο.... Σουτ του Τάνκοβιτς από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω.

21' Βγαίνει τετ-α-τετ ο Ζάιρο, διώχνει ο Μιλοσάβλεβιτς, όμως ο επιθετικός της Πάφου υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

22' Σουτ του Μάγνκα από πλάγια θέση, βάζει την κόντρα ο Αντωνίου και η μπάλα πάει σε κόρνερ. Πιέζει πολύ η Πάφος για ένα δεύτερο γκολ.

26' Ευκαιρία για την Πάφο! Λάθος πάσα του Ντελμίρο, ο Ζάιρο κερδίζει την μπάλα κατευθύνεται πλάγια όμως στο γύρισμα του ο Μιλοσάβλεβιτς αποκρούει σωτήρια!

27' Φάση για την ΑΕΖ. Ο Ρουίζ κάνει το γύρισμα, κόντρα του Ρους η μπάλα πάει στο δοκάρι και καταλήγει σε κόρνερ

28' Φάση για την Πάφο. Σουτ του Ζάιρο από πλάγια, λίγο έξω!

29' Νέα φάση αυτή τη φορά για την ΑΕΖ... Σουτ του Ρουίζ, διώχνει ο Ίβουσιτς.

34' ΓΚΟΛ 0-2 η Πάφος με Τάνκοβιτς! Τρομερή κάθετη του Μάνγκα στον Τάνκοβιτς ο οποίος από πλάγια έκανε υποδειγματικό πλασέ και σκόραρε.

ρτγηρτ

43' ΓΚΟΛ 0-3 η Πάφος με Ζάιρο! Λίγο πιο κάτω από το ύψος της περιοχής ο Βραζιλιάνος έπιασε δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Ωραία προσπάθεια από τον Ζάιρο.

** 8 λεπτά οι καθυστερήσεις

45+1' ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ. 1-3 με τον Κάστρο. Γέμισμα του Ντελμίρο με πλάγιο, η μπάλα φτάνει στη περιοχή, κοντινή προβολή από τον Κάστρο που μειώνει το σκορ.

ρτγρτ

- Προσθέτει ακόμα ένα λεπτό στην καθυστέρηση ο ρεφ... Πίεζει η ΑΕΖ. Συνεχίζει με μακρινά πλάγια του Ντελμίρο με στόχο να κάνει ξανά τη ζημιά.

Τέλος ημιχρόνου.

Αλλαγή για την ΑΕΖ... Μέσα ο Γιουσούφ στη θέση του Σαρφό.

Έναρξη β΄μέρους

47' Μεγάλη φάση για την ΑΕΖ... Μετά από μπαλιά του Γιουσούφ, ο Χατζηβασίλης κάνει την προβολή από κοντά όμως ο Ίβουσιτς είναι σε ετοιμότητα και μπλοκάρει!

49' Πρώτη κίτρινη στο ματς. Στον Ρους της Πάφου για μαρκάρισμα στον Κάστρο

52' Επικίνδυνο μαρκάρισμα του Ντελμίρο που βρήκε με τον αγκώνα τον Ζάιρο σε διεκδίκηση κεφαλιάς.

54' Φάση για την Πάφο.... Μετά από πάσα του Τάνκοβιτς, ο Μάνγκα κάνει το πλασέ όμως η μπάλα καταλήγει άουτ.

56' Νέα ευκαιρία για την Πάφο.... Σουτ του Ικόκο, μετά από πάσα του Βαλακάρι, αποκρούει ο Μιλοσάβλεβιτς.

58' Κίτρινη στον Ικόκο της Πάφου για τράβηγμα φανέλας στον ανίπαλο.

60' Νέα φάση για την Πάφο. Σουτ του Τάνκοβιτς αποκρούει ο Μιλοσάβλεβιτς.

63’ Απειλεί η Πάφος. Με μονοκόμματο σουτ ο Ικόκο στέλνει την μπάλα έξω.

65' Αλλαγή για την ΑΕΖ. Ο Χρίστου στη θέση του Κένι Σάντος.

66' Σουτ του Ντιγκινί, άουτ.

71’ Καλή στιγμή για την ΑΕΖ… Εκτέλεση φάουλ του Κάστρο δεν βρίσκει κανείς την μπάλα που καταλήγει άουτ.

72’ Διπλή αλλαγή για την Πάφο… Αμπνοτουσαλάμοφ και Κβίντα στις θέσεις των Μάνγκα και Ρους.

τυητυ

74' Καλή στιγμή για την ΑΕΖ! Ωραία σέντρα του Ρουίζ, κεφαλιά του Ντιγκινί, η μπάλα άουτ!

77’ Ευκαιρία για την Πάφο…. Ωραία προσπάθεια και σουτ του Ντράγκομιρ, καταλήγει έξω η μπάλα

79΄ Διπλή αλλαγή για την Πάφο... Πελάτζιο και Νταβό στις θέσεις των Ζάιρο και Βαλακάρι

82’ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΖ… Σιφνέος και Χριστοφή στις θέσεις των Χατζηβασίλη και Ρουίζ

83΄ΓΚΟΛ 1-4 για την Πάφο με ωραία προσπάθεια του Νταβό, που ντρίμπλαρε και πλάσαρε υπέροχα για το τέταρτο γκολ της Πάφου. Ασιστ από τον εξαιρετικό σήμερα Τάνκοβιτς.

86’ Κίτρινη στον Ρέινολντς

86’ Αλλαγή για Πάφο… Τουμάσι στη θέση του Τάνκοβιτς

87’ Αλλαγή για ΑΕΖ… Σλόγκαρ στη θέση του Ντελμίρο

89' ΔΟΚΑΡΙ για την Πάφο μετά από... κεραυνό του Ντράγκομιρ!

** Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Εντεκάδες:

ΑΕΖ: Μιλοσάβλεβιτς, Παστελλής, Αντωνίου, Σαρφό, Ντελμίρο, Κένυ, Κάστρο, Ρέινολτς, Χατζηβασίλης,  Ρούίζ, Ντιγκινί

Στον πάγκο: Στυλιανού, Λουπιάνεθ,  Μαμπανί, Σλόγκαρ, Χριστοφή. Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Σιφνέος, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

Πάφος: Ίβουσιτς, Γκολντάρ, Ζάιρο, Μάνγκα, Ικόκο, Ρους, Τανκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Ταβάρες.

Στον πάγκο οι Γιοσίποβιτς, Κβίντα, Νταβό, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμασί, Νταλίνια, Πελάζιο, Πέπε.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
AVAR: Λαζάρου Ιωάννης

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος