Πάφος - Ακρίτας: Έκανε όσα έπρεπε και είναι στους "8" (φώτος)

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Coca - Cola η Πάφος που κέρδισε τον Ακρίτα με 3-1 σε μονό παιχνίδι και πήρε την πρόκριση.

Καλύτερη η ομάδα του Μπεργκ σε όλο το παιχνίδι, "αγχώθηκε" μόνο για λίγο στο τέλος όταν με γκολάρα ο Άμπραχαμ μείωσε προσωρινά σε 2-1.

Αμπντουραχίμι, Ζάιρο, Σεμέδο τα γκολ των νικητών, ο Άμπραχαμ όπως γράψαμε και πιο πάνω εκείνο των ηττημένων που ήταν και το κορυφαίο του αγώνα.

Fonbet - Αποκτήστε το μπόνους καλωσορίσματος σας μέχρι €300!

Η Φυτούλα Μωυσέως ήταν στο "Στ.Κυριακίδης", ο Νικόλας Γωγάκης στην περιγραφή του αγώνα

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

ηρττρη

-7' Ο Γαβριήλ έκανε το πλασέ μέσα στην περιοχή, ο Κβίντα έβαλε την κόντρα, κόρνερ η μπάλα.

-10' Πρώτη κάρτα, στον Λόπες για τράβηγμα στον Βαλακάρι στο κέντρο του γηπέδου.

879780

-11' ΓΚΟΛ 1-0 η Πάφος στην πρώτη της φάση. Ο Αμπντουραχίμι μετά από ωραία κάθετη του Πελάζιο κατέβασε με το στήθος στην περιοχή, ελευθερώθηκε με ωραία ντρίμπλα και με πλασέ από διαγώνια θέση άνοιξε το σκορ! Πολύ ωραίο γκολ από τον... πρώην παίκτη του Ακρίτα που δεν πανηγυρίζει. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-20 λεπτά. Δεν έχει φάσεις το παιχνίδι εκτός από εκείνη του γκολ. Καλύτερη η Πάφος μετά το 1-0.

-20' Κάρτα στον Καραγιάννη για κράτημα στον Αμπντουραχίμι.

-25' Συρτό σουτ του Βαλακάρι από μακριά, λίγο έξω. Καλή στιγμή για την Πάφο.

-Συμπληρώσαμε μισάωρο. Δεν έχει αντιδράσει ο Ακρίτας μετά το γκολ, ελέγχει η ομάδα του Μπεργκ.

-41' Πολύ καλή ευκαιρία ο Ακρίτας με δυνατό σουτ του Κλεμέντε από το ύψος της περιοχής, έτοιμος ο Ολαθάμπαλ με το... ένα χέρι δύσκολα σε κόρνερ!

-Ένα λεπτό επιπλέον χρόνος.

-Ημίχρονο. Η Πάφος εκμεταλλεύτηκε μια από τις δυο τις ευκαιρίες και έχει προβάδισμα. Ελάχιστες φάσεις, με τον Ακρίτα να απειλεί μόνο μια φορά.

-Μια αλλαγή με την επανέρξη, Σαραβάνια αντί του Καραγιάννη.

-51' Πάτησε περιοχή ο Βαλακάρι αλλά υπό πίεση δεν μπόρεσε να κάνει καλό τελείωμα.

-56' Απευθείας χτύπημα φάουλ από τον Βαλακάρι, λίγο πάνω απ' την εστία. Ήταν η πρώτη καλή φάση στο β' μέρος.

δφγφδγδ

-58' Τριπλή αλλαγή ο Μπεργκ. Μέσα Ζάιρο, Τάνκοβιτς, Κανέ - έξω Αμπντουραχίμι, Βαλακάρι, Χότσκο.

-58' Αλλαγές και ο Ακράποβιτς, Πικής-Άμπραχαμ αντί Αμπντουσαλάμοφ-Κλεμέντε.

-59' Ευκαιρία ο Ακρίτας με τον Λόπες που πάτησε περιοχή αλλά έκανε αδύναμο πλασέ, εύκολα ο Ολαθάμπαλ.

-62' Ο Πελάζιο έκανε τη σέντρα, ο Ζάιρο στην κίνηση το τελείωμα αλλά δεν βρίσκει στόχο.

-65' Ο Χέσταντ στη θέση του Μπετανκόρ.

-66' Συνεχίζονται οι αλλαγές, Ζουνίνιο αντί Γαβριήλ.

-69' Σκοράρει η Πάφος, ψηλά αμέσως η σημαία για οφσάιντ. Ο Ικόκο σέντραρε από δεξιά, ο Καστεγιάνι απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα χτύπησε στον Πελάζιο, πήγε στον Ζάιρο και αυτός από κοντά σκόραρε.

-Ελέγχεται από το VAR η φάση.

εργγεεγ

-70' ΓΚΟΛ 2-0! Μετρά το γκολ μετά την ολοκλήρωση του ελέγχου και... πανηγυρίζουν μετά από λίγο οι παίκτες της Πάφου. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-73' Κίτρινη στον Περντρέου στον πάγκο για διαμαρτυρίες.

-76' Ευκαιρία η Πάφος μετά από κόρνερ, Παλάσιος και Χέσταντ δεν μπόρεσαν εξ επαφής να... βρούνε τη μπάλα.

-79' Κίτρινη στον Σέχιτς για φάουλ στον Σεμέδο ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Καστεγιάνι.

-80' Διπλή ευκαιρία. Ο Τάνκοβιτς πρώτα με απευθείας εκτέλεση φάουλ το σουτ, ασταθώς ο Καστεγιάνι και ο Κβίντα από κοντά με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ακρίτα.

-83' ΓΚΟΛ 2-1! Μακρινή βολίδα από τον Άμπραχαμ στην κίνηση μετά από απομάκρυνση. Εκπληκτικό γκολ! (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-88' Ο Εράσο εξ επαφής δεν μπορεί να κάνει καλό τελείωμα, καλή φάση για τον Ακρίτα.

-90' ΓΚΟΛ 3-1 και το ματς... τελειώνει. Ο Χέσταντ από δεξιά γύρισε και ο Σεμέδο εξ επαφής έσπρωξε τη μπάλα στα δίκτυα. (ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ)

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-93' Ταβάρες αντί Σεμέδο.

-ΤΕΛΟΣ, η Πάφος είναι στους "8" του Κυπέλλου Coca-Cola.

Πάφος (Χ.Μπεργκ): Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Κβίντα, Χότσκο (58' Κανέ), Σεμέδο (93' Ταβάρες), Μπετανκόρ (65' Χέσταντ), Ικόκο, Αμπντουραχίμι (58' Ζάιρο), Ζουνίνιο, Βαλακάρι (58' Τάνκοβιτς), Πελάζιο.

-Στον πάγκο: Άντος, Κανέ, Ζάιρο, Δημητρίου, Χέσταντ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Ναμ, Ντράγκομιρ, Μπάιριτς, Ταβάρες.

Ακρίτας (Μπ.Ακράποβιτς): Καστεγιάνι, Παουγκέν, Κόρατς, Ντραμέ, Αμπντουσαλάμοφ (58' Πικής), Εράσο, Κλεμέντε (58' Άμπραχαμ), Γαβριήλ (66' Ζουνίνιο), Σέχιτς, Καραγιάννης (46' Σαραβάνια), Λόπες.

-Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Σουλεϊμάν, Κονέ, Άμπραχαμ, Ζουνίνιο, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Σαραβάνια, Πικής.

Κίτρινες: - / Λόπες, Καραγιάννης, Περντρέου, Σέχιτς.

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος