Ανόρθωση - Ολυμπιακός: “Κυρία”... ανατροπής! (φώτος)

Μία φουριόζα Ανόρθωση μπήκε στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τον Ολυμπιακό γυρνώντας τα εις βάρος της δεδομένα και κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 3-1 στο “Αντώνης Παπαδόπουλος” για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος κλειδώνοντας την παρουσία της στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας για την 2η φάση.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Πεχλιβάνη στο 18ο λεπτό με το 0-1 να είναι το σκορ που σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με όπλο το “ΠΑΠ” μπήκαν πολύ δυνατά και από το 48΄μέχρι το 51΄πέτυχαν δύο γκολ με Κορρέα και Αμπαρτζουμιάν, έχοντας κι΄ένα δοκάρι με τον Χρυσοστόμου.

Η Ανόρθωση έλεγξε τον ρυθμό από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος καταφέρνοντας να φτάσει μάλιστα και σε τρίτο γκολ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στο 85ο λεπτό. Κάπως έτσι, η Ανόρθωση με άλλη μία ανατροπή πήρε τους τρεις βαθμούς φτάνοντας στους 34 αφήνοντας στους 18 τον Ολυμπιακό.

Σέντρα στο παιχνίδι μας!

4΄Η Ανόρθωση κυκλοφορεί την μπάλα ψάχνοντας διαδρόμους προς την περιοχή του Μολ.

4΄Πρώτο κόρνερ στο ματς, για την "Κυρία".

Πέρασε ανεκμετάλλευτο.

5΄Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Ο Κορέια έκανε απευθείας σουτ εκτός περιοχής έπειτα από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, πολύ άστοχος ο Βραζιλιάνος.

7΄Διακοπή για λίγο στο ματς καθώς χτύπησαν Σαμπίνια και Χρυσοστόμου. Ο Σαμπίνια πήδηξε για κεφαλιά πάνω από τον Χρυσοστόμου με τους δύο να τραυματίζονται.  Αμφότεροι έμειναν για λίγο στο έδαφος.

Σηκώθηκαν οι δύο ποδοσφαιριστές.

9΄Ένα πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Κυριάκου τώρα και δεν έχουμε παιχνίδι.

10΄Ξανά δράση στο ματς, όλα οκ με τον αρχηγό του Ολυμπιακού.

11΄Επικίνδυνο γύρισμα του Κορέια στην περιοχή του Ολυμπιακού, έδιωξε ο Σαμπίνια με προβολή σε κόρνερ.

12΄  Πτώση Ουάρντα στην περιοχή του Ολυμπιακού, στο μαρκάρισμα ο Μπόβεδα

15΄Την πρωτοβουλία των κινήσεων την έχει η Ανόρθωση, αμύνεται ο Ολυμπιακός.

17΄Κόρνερ για την Ανόρθωση.

18΄Έδιωξε η άμυνα, νέο κόρνερ.

18΄ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, 0-1! Στην κόντρα επίθεση χτύπησαν οι “μαυροπράσινοι” έπειτα από κόρνερ της Ανόρθωσης. Ο Τιάγκο στον Πεχλιβάνη ο οποίος εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίκτυα. Εξετάζεται η φάση για οφσάιντ...

Αναμονή...

;ςρτ

Κανονικό το γκολ μετά από τον έλεγχο του ΒΑΡ, 0-1!

φσδςε

(Σχολιασμός της φάσης από τον Ηρακλή Τσίκινη απόψε στο Super Monday)

25΄Σέντρα του Κορέια στην περιοχή, έδιωξε ο Κυριάκου.

27΄Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

28΄Προσπαθεί να ανεβάσει το τέμπο του αγώνα η Ανόρθωση, να το ελέγξει ο Ολυμπιακός...

30΄Ευκαιρία για την Ανόρθωση με Χρυσοστόμου. Διαγώνιο σουτ εντός περιοχής από τον ποδοσφαιριστή της "Κυρίας", άουτ.

ςετ2υ4

32΄Κόρνερ η Ανόρθωση.

Έδιωξε η άμυνα στο πρώτο δοκάρι νέο κόρνερ.

32΄Κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, έξω.

35΄Νέο κόρνερ για την Ανόρθωση που προσπαθεί να πιέσει.

40΄Άλλα πέντε λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου. Η Ανόρθωση θέλει να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα. Ο Ολυμπιακός αμύνεται και είναι επικίνδυνος στην κόντρα.

40΄Σέντρα - ξυράφι του Κορέια, δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά ο Νοβότνι.

43΄Κόρνερ για τον Ολυμπιακό.

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Τιάγκο εκτέλεσε το κόρνερ, σουτ στην κίνηση του Μακρή εντός περιοχής, το έβγαλε ο Λόρια.

44΄Ένταση ανάμεσα στον Ουάρντα και στον Κονφέ. Αφορμή ένα φάουλ του Γάλλου. Οι δύο τους τα είπαν σε έντονο ύφος.

Συνέχεια στο παιχνίδι.

45΄Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος για το τέλος του πρώτου μέρους.

Τέλος πρώτου μέρους, 0-1 ο Ολυμπιακός.

Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

48΄ΓΚΟΛ η Ανόρθωση, 1-1 με Κορρέα! Εξαιρετική κεφαλιά του αμυντικού της Ανόρθωσης έπειτα από σέντρα του Χουσμπάουερ για την ισοφάριση της Ανόρθωσης!

ασφδηετ5

51΄Δοκάρι η Ανόρθωση με Χρυσοστόμου! Μέσα από την περιοχή το δυνατό σουτ του νεαρού, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

51΄ΓΚΟΛ η Ανόρθωση, το γυρίζει με Αμπαρτζουμιάν! Σέντρα του Κορέια στην περιοχή, με κεφαλιά - ψαράκι ο Αρμένιος κάνει το 2-1!

ασφαγε44τ

54΄Κίτρινη στον Μουκτάρη για φάουλ στον Νοβότνι δέκα περίπου μέτρα εκτός περιοχής του Μολ. Για πάτημα το φάουλ.

58΄Φάουλ για την Ανόρθωση σε καλό σημείο για γέμισμα στην περιοχή του Μολ.

60΄Μισή ώρα για το τέλος.

63΄Σουτ του Χριστοφή εντός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια του Μολ.

69΄Σουτ του Κα εκτός περιοχής, κανένα πρόβλημα για τον Λόρια.

70΄20λεπτο για το τέλος, έχει πέσει ο ρυθμός.

72΄Σουτ του Ουάρντα, έξω.

77΄Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση! Ο Κορέια έφυγε ταχύτατα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

80΄Κίτρινη στον Αρτυματά για κράτημα στον Τιάγκο.

82΄Ζητά πέναλτι ο Ουάρντα για κράτημα. “Όχι” λέει ο Βασίλης Δημητρίου.

84΄Πέναλτι για την Ανόρθωση! Για χέρι του Μανρίκε η υπόδειξη του Βασίλη Δημητρίου. Εξετάζεται η φάση.

(Σχόλιο της φάσης από τον Ηρακλή Τσίκινη στο Super Monday)

85΄ΓΚΟΛ, εύστοχος ο Λάζαρος από την άσπρη βούλα, 3-1 η Ανόρθωση!

88΄Ο Λάζαρος εντός περιοχής το σουτ, πάνω από τα δοκάρια. Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σωτήρια η παρέμβαση του Σαμπίνια.

90΄Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος για το φινάλε.

90+1΄Σουτ του Κονφέ από μακριά, δε δύο χρόνους μπλόκαρε ο Λόρια.

Τέλος, 3-1 η Ανόρθωση!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ουάρντα, Χριστοφή (65΄Βερχόβετς) Νοβότνι (73΄Καλτσάς) Χρυσοστόμου (58΄Χριστοδουλόπουλος)

Στον πάγκο οι: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Βερχόβετς, Ρουσιάς, Λάζαρος, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Εσκοβάλ, Χατζημιτής, Μότης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπόβεδα, Σαμπίνια, Μουκτάρης, Κυριάκου, Νάνι (65΄Μανρίκε)  Κονφέ, Μακρής (65΄Γκουστάβο) Πεχλιβάνης (65΄Χαραλάμπους) Τιάγκο (83΄Χριστοδούλου) Μανιάς (55΄Κα)

Στον πάγκο: Κόβατς, Τσούπιτς, Φώτη, Ανδρονίκου, Γκουστάβο, Κα, Μανρίκε, Χριστοδούλου, Ευτυχίδης, Πηλαβάς, Χαραλάμπους.