Εθνικός-Ανόρθωση: Λυτρωτής… ο Γκασάμα στο 87΄! (Φώτος)

Νίκη της Ανόρθωσης με 1-0 επί του Εθνικού Άχνας στο Δασάκι με κεφαλιά του Γκασάμα στο 87΄. Η ομάδα της Αμμοχώστου ανέβηκε στην 5η θέση και τους 28 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός έμεινε στους στους 13 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και προσπάθησαν να ελέγξουν τον αγώνα επιβάλλοντας το ρυθμό τους. Κυριάρχησε η δύναμη και το πάθος με πολλά φάουλ και κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή, για τις δύο ομάδες. Ο Εθνικός σκόραρε στο 28’ με τον Μ. Ηλία, όμως, αυτό ακυρώθηκε αφού στην αρχική φάση ο Καμπρέρα ήταν σε θέση οφσάιντ. Δύο πολύ καλές φάσεις καταγράφηκαν για την Ανόρθωση με την κεφαλιά του Τεχέρα και με Γουαρίς – Γκασάμα στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο αγώνας συνεχίστηκε στους ίδιους δυνατούς ρυθμούς με την Ανόρθωση, ωστόσο, να δημιουργεί περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Αυτή η πίεση έφερε αποτέλεσμα στο 87’ με την κεφαλιά του Γκασάμα, μετά το φάουλ του Τεχέρα.

Την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος η Ανόρθωση υποδέχεται τον Οθέλλο και ο Εθνικός την ΑΕΚ.

Στο στάδιο του "Εθνικού Άχνας" ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους.

Α' ημίχρονο

-5' Ουδεμία αξιόλογη ευκαιρία τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

-8' Σέντρα σουτ από Αντωνίου η μπάλα στα χέρια του Μπογκαντίνοφ.

-9' Ο Γουαρίς προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Μπγκαντίνοφ, η μπάλα κατέληξε έξω.

-16' Σουτ του Πεχλιβάνη από δεξιά, σε ετοιμότητα ο Αρμπολέδα.

-22' Κεφαλιά του Καστέλ η μπάλα έξω.

-23' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού των Καρμπρέρα και του Αρμπολέδα.

-25' Συνέχεια στον αγώνα με τους δύο ποδοσφαιριστές να μην αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα.

-27' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με την κεφαλιά του Τεχέρα αλλά ο Καμπρέρα διώχνει τη μπάλα σχεδόν πάνω στην γραμμή.

-28' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό με τον Μάριο Ηλία. Μετά από έλεγχο από το VAR ακυρώνεται ως οφσάιντ. Ο Καμπρέρα στην αρχική φάση σούταρε με τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης να μην μπορεί να κρατήσει τη μπάλα και τον Μ. Ηλία να σουτάρει, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως τελικά δεν μέτρησε το γκολ.

-32' Κίτρινη στον Ιωάννου για φάουλ.

-34' Κίτρινη στον Φερέιρα για φάουλ στον Καμπρέρα.

-36' Προσωρινή διακοπή λόγω τραυματισμού του Σπιρόφσκι.

-38' Συνέχεια στον αγώνα.

-39' Νέα διακοπή λόγω τραυματισμού του Γκασάμα.

-41΄ Συνέχεια στον αγώνα.

-43' Κίτρινη στον Τιουνέ για φάουλ στον Μ. Ηλία.

-44΄ Πολύ καλή ευκαιρία για τον Εθνικό με τον Πεχλιβάνη ο οποίος από δεξιά στην περιοχή σούταρε με το αριστερό, όμως, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ.

-45' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45'+2' Κίτρινη στον Κάργα για φάουλ.

-45΄+6' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Γουαρίς από αριστερά ο οποίος σούταρε αλλά ο Μπογκαντίνοφ πρόλαβε τον Γκασάμα κι έδιωξε σε κόρνερ.

Λήξη ημιχρόνου.

Β΄ ημίχρονο

-46' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Κάργας, εντός ο Κορρέα.

-49' Κίτρινη στον Ριστέφσκι για φάουλ στον Γκασάμα.

-50' Σουτ του Ντράζιτς, ο Αρμπολέδα μπλοκάρει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

-54' Άστοχο σουτ του Τιουνέ.

-59' Η κεφαλιά του Καστέλ στην περιοχή του Εθνικού, η μπάλα σταματά στον Γκασάμα.

-60' Κίτρινη στον Ντε Ιριόντο για φάουλ στον Γκασάμα.

-62' Κεφαλιά του Φερέιρα η μπάλα έξω.

-69' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός οι Ιωάννου Ντε Ιριόντο, εντός οι Αγγελόπουλος και Λομοτέι.

-70' Κεφαλιά του Κορρέα η μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Μπογκαντίνοφ.

-72' Άστοχη κεφαλιά του Γκασάμα.

-73' Αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός ο Ντράζιτς, εντός ο Θ. Νικολάου.

-74' Κίτρινη στον Σπιρόφσκι, για φάουλ στον Τεχέρα.

-75' Σουτ του Καστέλ, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα του Εθνικού.

-75' Πιέζει η Ανόρθωση για το γκολ.

-77' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Τιουνέ, εντός ο Μουσουντά.

-83' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Εκτός ο Μ. Ηλία και Πεχλιβάνης, εντός οι Ζ Γκόμεζ και Κ. Ηλία.

-84' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, σε ετοιμότητα ο Μπογκαντίνοφ.

-87' Κίτρινη στον Περατικό, για φάουλ. (Χάνει ένα από τα δύο επόμενα ματς)

-87' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Η ομάδα της Αμμοχώστου ανοίγει το σκορ με κεφαλιά του Γκασάμα μετά το φάουλ του Τεχέρα.

-88' Κίτρινη στον προπονητή της Ανόρθωσης, Νταβίντ Γκαγιέγο.

-89΄ Αλλαγή για την Ανόρθωση, εκτός ο Γουαρίς, εντός ο Χρυσοστόμου.

-90' Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90'+2' Κίτρινη στον Τεχέρα.

Λήξη αγώνα.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο (69΄ Λομοτέι), Περατικός, Πεχλιβάνης (72΄ Κ. Ηλία), Μπίκερ, Ιωάννου (69΄ Αγγελόπουλος), Καμπρέρα, Ηλία, Ντράζιτς (72' Νικολάου).

Στον πάγκο οι Μάρκοβιτς, Κ. Ηλία, Γκόμες, Μπράντονιτς, Λομοτέι, Καλλένος, Νικολάου, Αρτυματάς, Περδίος, Αγγελόπουλος.

Ανόρθωση: Αρμπολέδα, Αντωνίου, Κορέια, Μαρμούκ, Κάργας (46' Κορρέα), Τιουνέ (77' Μουσοντά), Τεχέρα, Φερέιρα, Γουαρίς (89' Χρυσοστόμου), Γκασάμα, Καστέλ.

Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Κεραυνός, Παρούτης, Χαραλάμπους, Κίκο, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου.

Διαιτητής: Piccinini Marco
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος
4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
AVAR: Κωμοδρόμος Ηρακλής