Ευκαιρία στην ευκαιρία και ο Μαργκάσα... κρατούσε το κλειδί!

Φοβερό παιχνίδι με πάρα πολλές φάσεις στο "Αντώνης Παπαδόπουλος". Ανόρθωση και Πάφος άνοιξαν την αυλαία της 15ης αγωνιστικής, με την Κυρία να κερδίζει με 1-0 με εξαιρετικό σουτ του Μαργκάσα εκτός περιοχής, στο β' μέρος. Επέστρεψε στα τρίποντα η ομάδα του Κετσπάγια μετά από δυο αγωνιστικές και ανέβηκε στην κορυφή με 30 βαθμούς.

Πολλές οι φάσεις και για τις δυο ομάδες, με τους Λόρια και Ρούτκο να βγάζουν αρκετές αποκρούσεις και τον Κυπροποιημένο χαφ να κρατά το... κλειδί για το τρίποντο.

Φάση με παρέμβαση του VAR στο 51' όταν ο ρεφ Νικολάου έδωσε πέναλτι στην Ανόρθωση και τελικά άλλαξε την απόφασή του.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

Κωμικοτραγικές και προκλητικές καταστάσεις

ΑΠΟΕΛ

H ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνημα στη Λάρνακα

-4' Πρώτη καλή φάση με τον Μπεριγκό να μπαίνει στην περιοχή μετά από αντεπίθεση και να πλασάρει από πολύ δύσκολη θέση, ο Λόρια ήταν στη σωστή θέση

-5' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση με βολίδα του Νταουσβίλι αρκετά μέτρα εκτός περιοχής!

-7' Κλασική ευκαιρία η Πάφος μετά από εξαιρετικό συνδυασμό Βαλακάρι-Ανγκούλο, με τον δεύτερο να πλασάρει από κοντά και τον Λόρια να βγάζει μεγάλη απόκρουση

-Δεκάλεπτο, το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά

-15' Πολύ επικίνδυνη φάση με τον Χριστοφή να φεύγει κάθετα προς τον Ρούτκο, ο οποίος βγήκε εκτός περιοχής και έσωσε με τάκλιν

-18' Φάση και για την Πάφο τώρα με τον Βαλακάρι να γεμίζει, τους Πάντσεον πρώτα και Μπεριγκό μετά να σουτάρουν και τη μπάλα να σταματά σε σώματα αμυνόμενων

-Είκοσι λεπτά, μοιρασμένο το παιχνίδι. Η Ανόρθωση μπήκε πιο επιθετικά, η Πάφος σταδιακά ισορρόπησε

-21' Νέα αξιόλογη φάση οι γηπεδούχοι με τον Καλτσά να πατά περιοχή μετά από αντεπίθεση και να σουτάρει και τον Ρούτκο να πέφτει στην γωνία και να μπλοκάρει

-28' Συρτό σουτ του Καλτσά από μακριά, εύκολα ο κήπερ της Πάφου

-32' Μεγάλη ευκαιρία η Πάφος. Μετά από λάθος του Κορέια στην περιοχή, ο Ανγκούλο κέρδισε και έδωσε στον Μπεριγκό που σούταρε από κοντά, με τον Λόρια να βγάζει ακόμα μια εξαιρετική απόκρουση. Κόρνερ η μπάλα

-35 λεπτά αγώνα. Ο Τιμούρ έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Δεν μπορούν να βάλουν τη μπάλα κάτω και να επιτεθούν. Η φιλοξενούμενοι έχουν κερδίσει τον χώρο του κέντρου

-41' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση τώρα, με κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από κόρνερ, ο Ρούτκο στέλνει σε νέο κόρνερ

-45' Κίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Κβιλιτάια

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Τέλος ημιχρόνου. Πολύ καλός ρυθμός, πολλές φάσεις, έλειψε μόνο το γκολ

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος

-48' Μεγάλη ευκαιρία με την επανέναρξη η Κυρία. Ο Χριστοφή μπήκε από αριστερά στην περιοχή και πλάσαρε από διαγώνια θέση, η μπάλα κόντραρε και πήγε μόλις έξω

-50' Νέα φάση με σουτ του Νταουσβίλι εκτός περιοχής, σε κόρνερ ο Ρούτκο

-51' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ανόρθωση. Στην εκτέλεση του κόρνερ, Αραγιούρι και Κβιλιτάια διεκδίκησαν τη μπάλα, με τον αμυντικό της Πάφου να πατά στο πόδι τον Γεωργιανό με την... προσγείωση, όπως φάνηκε στα τηλεοπτικά ριπλέι

-52' Συνεννόηση για την φάση ανάμεσα σε Γιώργο Νικολάου και VAR

-53' Ακυρώνει την απόφαση του ο ρεφ. Δίνει οφσάιντ τελικά, στην κεφαλιά-πάσα προς τον Κβιλιτάια, ακριβώς πριν το μαρκάρισμα του Αραγιούρι

-56' Κίτρινη στον Κορέια

-64' Νέα ευκαιρία οι γηπεδούχοι με απευθείας χτύπημα φάουλ του Καλτσά, νέα απόκρουση ο Ρούτκο

-65' ΓΚΟΛ 1-0! Έγινε λάθος από τον Σάιθ που παρακράτησε τη μπάλα, ο Κβιλιτάια έκλεψε και έστρωσε στον Μαργκάσα που με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στο "γάμμα" της εστίας του Ρούτκο. Το δυνατό ξεκίνημα της Ανόρθωσης στο β' μέρος έφερε αποτέλεσμα - Δείτε εδώ το γκολ

-71' Ο Χούσμπαουερ στη θέση του Μίχα

-72' Κάρτα στον Μαργκάσα που τράβηξε τον Κούζικ και σταμάτησε αντεπίθεση

-73' Ο Τόρες στη θέση του Κούζικ

-75' Ο Αμπαρτζουμιάν στη θέση του Καλτσά και ο Βαρέλα στη θέση του Αραγιούρι

-Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο

-82' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο. Μετά από εξαιρετική επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Τόρες που από πολύ κοντά πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια

-83' Ξανά σε θέση βολής ο Τόρες - από διαγώνια αυτή τη φορά - σουτάρει έξω

-84' Τρίτη τελική η Πάφος σε δυο λεπτά! Ο Φουρ αυτή τη φορά μπήκε στην περιοχή, ελευθερώθηκε με πολύ ωραία προσποίηση αλλά το πλασέ του δεν ήταν δυνατό, μπλόκαρε ο Λόρια

-85' Διπλή αλλαγή, Πηλέας στη θέση Μαργκάσα και Κορρέα στη θέση Χριστοφή

-89' Κλασική ευκαιρία με τον Πηλέα εξ επαφής να μην μπορεί να πλασάρει. Ούτως ή άλλως ως μη γενόμενη η φάση αφού το σημαιάκι σηκώθηκε για οφσάιντ. Ήταν καλυμμένος ο Πηλέας τη στιγμή της πάσας όπως έδειξε το ριπλέι

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Απειλεί ξανά η Πάφος, το συρτό σουτ του Αουρέλιο εκτός περιοχής πάει λίγο έξω

-92' Ο Ράκελς στη θέση του Ανγκούλο

-Τέλος, επιστροφή στα τρίποντα για την Ανόρθωση που ανεβαίνει στους 30 βαθμούς

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Κ.Αρτυματάς, Κορέια, Μαργκάσα (85' Πηλέας), Νταουσβίλι, Μίχα (71' Χούσμπαουερ), Καλτσάς (75' Αμπαρτζουμιάν), Χριστοφή (85' Κορρέα), Κβιλιτάια

-Στον πάγκο Τζουρ, Π.Αρτυματάς, Παρούτης, Ελουντού, Μανιάς

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό, Κούζικ (73' Τόρες), Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι (75' Βαρέλα), Βαλακάρι, Πάντσεον, Ανγκούλο (92' Ράκελς)