Νέα Σαλαμίνα-Ανόρθωση: Διπλό και... σκαρφάλωσε στην 2η θέση! (Φώτος)

Μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση η οποία νίκησε με 3-0, εκτός έδρας, τη Νέα Σαλαμίνα, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η δύναμη ήταν αυτή που κυριάρχησε στο α’ ημίχρονο σε ένα παιχνίδι ισορροπημένο, χωρίς τις πολλές κλασσικές ευκαιρίες, ωστόσο, η Ανόρθωση ήταν αυτή που είχε την ουσία αφού προηγήθηκε νωρίς στο σκορ, μόλις στο 3’ με σουτ του Καστέλ μέσα από την περιοχή.

Στην επανάληψη, η Νέα Σαλαμίνα μπήκε πιο δυναμικά και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, όμως, η Ανόρθωση στην κόντρα ήταν και πάλι πιο αποτελεσματική και με άλλα δύο γκολ με τους Γκασάμα και Φερέιρα νίκησε τελικά με 3-0 την συμπολίτιδα της και ανέβηκε μόνη στην 2η θέση της βαθμολογία, τέσσερις βαθμούς πίσω από το ΑΠΟΕΛ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Η ιστοσελίδα kerkida.net σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο γήπεδο ήταν ο Χρίστος Χαραλάμπους.

Α' ημίχρονο

-1' Κεφαλιά του Μπεχαράνο η μπάλα έξω.

-3΄ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Καστέλ μπήκε από δεξιά στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του σούταρε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

11

-13' Προσωρινή διακοπή του ματς, λόγω τραυματισμού του Νάρσινγκ.

-15' Συνέχεια στον αγώνα.

-16' Αλλαγή (αναγκαστική) για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο Νάρσινγκ, εντός ο Παπαγεωργίου.

2

-23' Κίτρινη στον Αντωνίου για φάουλ στον Φερνάντεθ.

-24' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από Μπεχαράνο, έδιωξε τη μπάλα με το αριστερό χέρι ο Μιχαήλ.

-26' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κορέια, η μπάλα έξω.

-27' Άστοχο σουτ από τον Φερέιρα.

-33' Απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Φερέιρα, μπλοκάρει τη μπάλα ο Κίσσας.

-36' Σουτ του Μπεχαράνο, έξω η μπάλα.

-40' Άστοχο σουτ του Καστέλ.

-43' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά την πάσα του Τσίκο, ο Γκασάμα από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κίσσα.

-45' Άστοχη κεφαλιά του Τσελέα.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45' +3' Κεφαλιά του Παπαγεωργίου έδιωξε με γροθιά τη μπάλα ο Μιχαήλ.

Λήξη ημιχρόνου.

8

Β΄ ημίχρονο

-46' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο Μιγκελίτο, εντός ο Κορομά.

-47' Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κορομά από δεξιά σούταρε η μπάλα πέρασε από δυο παίκτες μπροστά από την εστία του Μιχαήλ και κατέληξε στον Ντάτκοβιτς ο οποίος την έστειλε έξω.

-50' Σουτ του Γκασάμα, σε ετοιμότητα ο Κίσσας.

-53' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Γκασάμα σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Κονατέ και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Κίσσα.54

-59' Κίτρινη στον Καρλίτος για φάουλ στον Τσίκο.

-62' Κίτρινη στον Τσίκο για φάουλ στον Παπαγεωργίου. (Θα χάσει έναν από τους δύο επόμενους αγώνες).

-69' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός ο Παπαγεωργίου, εντός ο Κονέ. (Ο Παπαγεωργίου είχε εισέλθει στον αγώνα ως αλλαγή στο 16΄στη θέση του Νάρσινγκ).

-71' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός οι Τσίκο και Αντωνίου, εντός οι Γουαρίς και Γουαγκέ.

-75' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι Φερνάντεθ και Μπεχαράνο, εντός οι Κουζμάνοβιτς και Κατσιάρης.

-77' Κίτρινη στον Ντούρμισαϊ, για σπρώξιμο του Τιουνέ.

-80' Κίτρινη στον Καστέλ για διαμαρτυρία.

-81' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα μετά την πάσα που δέχθηκε από τον Καστέλ σούταρε μέσα από την περιοχή και διαμόρφωσε το 3-0.

4

-84' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός οι Γκασάμα και Φερέιρα, εντός οι Παρούτης και Τζουλίου.

-85' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Εκτός ο Κορέια, εντός ο Κίκο.

-88' Κίτρινη στον Κορομά.

-89' Κίτρινη στον Σεργίου, διαπληκτισμό.

-89' Κίτρινη στον Τζούλιου, διαπληκτισμό.

-90' Κίτρινη στον Γουαρίς.

-90' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.