ΑΠΟΕΛ - Ανόρθωση: Όλα ανοιΧτά για το Champions League... (φώτος)

Το τεράστιας σημασίας ντέρμπι στο ΓΣΠ δεν είχε νικητή αφού ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση έμειναν στο 1-1.

Στους 52 βαθμούς και στην 2η θέση οι γαλαζοκίτρινοι, στους 49 και στην 4η οι φιλοξενούμενοι και η 2η θέση που οδηγεί στο Champions League θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική όπου το ΑΠΟΕΛ παίζει εκτός με την Πάφο και η Ανόρθωση εντός με τον Άρη. Στο κόλπο ασφαλώς και η ΑΕΚ που παίζει εκτός με τον Απόλλωνα.

Το σκορ άνοιξε στο 19' ο Χριστοφή κόντρα στην ροή του αγώνα, το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε άμεσα με τον Ντονγκαλά στο 22' και στην συνέχεια παρά τις ευκαιρίες και για τις δυο ομάδες που είχαν από ένα δοκάρι, το σκορ δεν άλλαξε.

Η Κυρία έπαιξε με δέκα παίκτες από το 69' και μετά λόγω αποβολής του Κορρέα με 2η κίτρινη.

Σε γενικές γραμμές οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί σε όλο το παιχνίδι, είχαν την κατοχή και ειδικά προς το τέλος πίεσαν για το 2ο γκολ, το οποίο δεν... ήρθε ποτέ για καμία ομάδα.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο...

-Ο Juan Luca Sacchi σφυρίζει για πρώτη φορά.

-Χωρίς "καθαρόαιμο" στράικερ οι δυο ομάδες.

-Μπήκε καλύτερα το ΑΠΟΕΛ, έφτιαξε τις προϋποθέσεις για ευκαιρία σε 2-3 περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά.

-7' Πρώτη τελική με κεφαλιά του Σόουζα μετά από κόρνερ, εύκολα ο Λόρια.

-10' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Ο Ντονγκαλά από αριστερά το συρτό γύρισμα, ο Ντε Βινσέντι άφησε έξυπνα τη μπάλα να περάσει κάτω απ' τα πόδια του, ο Σατσιάς έπιασε το δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή και ο Αραγιούρι προ της γραμμής έδιωξε σε κόρνερ.

-13' Πτώση του Σατσιά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα, "τίποτα" από τον Ιταλό ρεφ που ήταν μπροστά στη φάση.

-15 λεπτά, μπήκε πολύ δυνατά το ΑΠΟΕΛ και ελέγχει.

-16' Πλασέ του Ντε Βινσέντι από μακριά, ψηλά η μπάλα.

φφφγφγγφ

-19' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Αμπαρτζουμιάν γέμισε από δεξιά, ο Σκουφέτ απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον Χριστοφή που ήταν στο κατάλληλο σημείο και με κοντινό σουτ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Η Ανόρθωση σκοράρει στην πρώτη της τελική - Δείτε το εδώ.

4545454545

-22' ΓΚΟΛ 1-1! Απαντά αμέσως το ΑΠΟΕΛ... Ο Πέδρο γέμισε με κόρνερ από δεξιά και ο αμαρκάριστος Ντονγκαλά με κεφαλιά ισοφάρισε  - Δείτε το εδώ.

-25 λεπτά αγώνα. Η κατοχή στους γηπεδούχους που άμεσα ξεπέρασαν το "σοκ" του γκολ της Ανόρθωσης κόντρα στην ροή του αγώνα. "Πατά" καλύτερα το ΑΠΟΕΛ, ελέγχει και ψάχνει και δεύτερο γκολ.

-29' Τελική η Ανόρθωση μετά από σέντρα του Λάζαρου και κεφαλιά του Ουάρντα που δεν βρήκε στόχο.

-35 λεπτά στο ΓΣΠ. Η "Κυρία" ανέβηκε λίγο μετά το 30' και δεν αφήνει το ΑΠΟΕΛ να ελέγχει όπως προηγουμένως.

-38' Πτώση του Ντε Βινσέντι στην περιοχή του Λόρια μετά από μαρκάρισμα του Αμπαρτζουμιάν, ο Sacchi ήταν κοντά και του κάνει νόημα να σηκωστεί.

-39' Πρώτη κάρτα, στον Πέδρο για επικίνδυνο φάουλ στον Αρτυματά.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά, έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 10' και εννέα λεπτά αργότερα η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Χριστοφή, στην μοναδική της ευκαιρία. Όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα ισοφαρίζοντας με τον Ντονγκαλά στο 22' και στα επόμενα λεπτά έψαξαν και το 2ο γκολ. Ισορροπημένο το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή να είναι γενικότερα πιο επιθετική στα πρώτα 45 λεπτά και να ελέγχει. Χαρακτηριστικό ότι η κατοχή ήταν στο 62%-38%.

-Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο.

-49' Βολίδα του Σαρφό εκτός περιοχής, ο Λόρια ήταν στη σωστή θέση και απομάκρυνε, στην συνέχεια της φάσης η μπάλα έφτασε στον Γκανέζο ξανά που έκανε το πλασέ και ο τερματοφύλακας της Ανόρθωσης μάζεψε εύκολα.

-52' Νέο σουτ του Σαρφό εκτός περιοχής, άστοχο.

-Μπήκε πολύ δυνατά το ΑΠΟΕΛ και ψάχνει το δεύτερο γκολ.

-53' Κάρτα στον Κορρέα για τράβηγμα στον Ντε Βινσέντι.

-57' Κίνηση από τον Τιμούρ που δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος από την εικόνα στο ξεκίνημα του β' μέρους. Ο Χουσμπάουερ στη θέση του Βερχόβετς.

-58' Κίτρινη στον Χουσμπάουερ από τον Ιταλό για "θέατρο", μετά από πτώση στην περιοχή του Σκουφέτ. Ο χαφ της Ανόρθωσης παίρνει κάρτα δευτερόλεπτα μετά που μπήκε στο παιχνίδι.

-Η φάση ελέγχεται από το VAR.

-Συνεχίζουμε, ισχύει η απόφαση του ρεφ.

-60' Ο Σατσιάς σε θέση βολής στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κορρέα και έφυγε κόρνερ.

-62' Ο Οκριασβίλι από πολύ μακριά πήγε να νικήσει τον Λόρια που μπλόκαρε εύκολα.

γγγξγξγξ

-63' ΔΟΚΑΡΙ. Απίστευτη χαμένη ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ. Φάση διαρκείας, ο Σατσιάς έκανε το σουτ το οποίο πήγαινε έξω, ο Ντε Βινσέντι έκανε την προβολή εξ επαφής και "σημάδεψε" το σίδερο!

-65 λεπτά στο ΓΣΠ. Ελέγχει πλήρως η ομάδα του Σωφρόνη και ψάχνει το πολύ σημαντικό 2ο γκολ.

-68' Ο Πόποβιτς στη θέση του Ιωάννου.

-68' Ο Κβιλιτάια στη θέση του Ντε Βινσέντι. Επιστρέφει μετά τον τραυματισμό του ο στράικερ του ΑΠΟΕΛ.

-69' Μεγάλη ευκαιρία η Ανόρθωση! Ο Αμπαρτζουμιάν σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Λάζαρο που έκανε στην κίνηση το πλασέ, ο Σκουφέτ έβγαλε σπουδαία απόκρουση σε κόρνερ.

434343343434

-69' ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο Κορρέα. Δεύτερη κίτρινη γιατί πάνω στην διεκδίκηση σήκωσε ψηλά το πόδι και χτύπησε τον Έσελινκ επικίνδυνα στο πρόσωπο.

43643634436

-74' ΔΟΚΑΡΙ η Ανόρθωση! Ο Κορέια από αριστερά μπήκε στην περιοχή και από το... ένα μέτρο πλάσαρε τον Σκουφέτ, η μπάλα χτύπησε στον Ιταλό και πήγε στο δοκάρι.

-76' Ο Νοβότνι στη θέση του Λάζαρου και ο Ντέλετιτς στη θέση του Χριστοφή.

-76' Διπλή αλλαγή και το ΑΠΟΕΛ. Εφραίμ αντί Ντονγκαλά, Θεοδώρου αντί Σατσιά.

-79' Επικίνδυνη σέντρα του Πέδρο, ο Κβιλιτάια δεν πρόλαβε για λίγο να κάνει την κεφαλιά.

-Τελευταία δέκα λεπτά. Σπουδαίο παιχνίδι στο ΓΣΠ.

-Ελέγχει το ΑΠΟΕΛ και ψάχνει το γκολ αλλά δεν έχει φτιάξει μεγάλη φάση εδώ και ώρα. Παλεύει για να κρατήσει το 1-1 με δέκα παίκτες η Κυρία.

-Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο...

-86' Κίτρινη στον Νοβότνι που πέταξε τη μπάλα μακριά μετά από υπόδειξη φάουλ.

-87' Πλασέ του Εφραίμ στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Λόρια μάζεψε εύκολα.

-89' Ο Καρώ στη θέση του Πέδρο. Πάει στην κορυφή ο στόπερ του ΑΠΟΕΛ.

-90' Σουτ του Χουσμπάουερ εκτός περιοχής, ο Σκουφέτ ήταν στη σωστή θέση.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Γυριστό του Σόουζα στην περιοχή, φεύγει ψηλά.

-93' Συρτό σουτ του Οκριασβίλι εκτός περιοχής, άστοχο.

-94' Ευκαιρία η Κυρία στην αντεπίθεση με διαγώνιο σουτ του Αμπαρτζουμιάν, με τα πόδια απομάκρυνε ο Σκουφέτ.

-95' Τώρα ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Οκριασβίλι από κοντά, μόλις έξω η μπάλα.

-ΤΕΛΟΣ.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Σκουφέτ, Πέδρο (89' Καρώ), Βινίσιους, Έσελινκ, Ζαμπάλα, Σόουζα, Σατσιάς (76' Θεοδώρου), Σαρφό, Ντε Βινσέντι (68' Κβιλιτάια), Ντονγκαλά (76' Εφραίμ), Οκριασβίλι.

-Στον πάγκο οι Μιχαήλ, Καρώ, Νταουσβίλι, Εφραίμ, Κβιλιτάια, Θεοδώρου, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουίλερ, Ντανίλο, Κούτσακος.

Ανόρθωση (Τ.Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Βερχόβετς (57' Χουσμπάουερ), Κορέια, Λάζαρος (76' Νοβότνι), Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Κορρέα, Ιωάννου (68' Πόποβιτς), Ουάρντα, Χριστοφή (76' Ντέλετιτς).

-Στον πάγκο οι Τζουρ, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς, Καλτσάς, Χουσμπάουερ, Ρισβάνης, Ντέλετιτς, Νοβότνι, Χρυσοστόμου.

Κίτρινες: Πέδρο / Χουσμπάουερ, Νοβότνι

Κόκκινες: Κορρέα (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Sacchi Juan Luca
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης