Πάφος-Ανόρθωση: Tρίποντο απ΄ τα αποδυτήρια! (Φώτος)

Το γκολ του Τάνκοβιτς πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στην αναμέτρηση ήταν αρκετό για την Πάφο κόντρα στην Ανόρθωση για να πάρει τη νίκη με 1-0.

Η ομάδα του Καρσέδο πέτυχε δεύτερη σερί νίκη και μάλιστα σε ντέρμπι η οποία την ανεβάζει στους 20 βαθμούς και στην 4η θέση της βαθμολογίας. Όσους έχει και η Ομόνοια η οποία όμως αναγράφεται τρίτη.

Από την άλλη ένα τραγικό λάθος του Αρπολέδα στοίχησε στην ομάδα της Αμμοχώστου αφού το γκολ που δέχθηκε ο Κολομβιανός τερματοφύλακας έμελλε να ήταν και το καθοριστικό στην αναμέτρηση.

Δυο μεγάλες ευκαιρίες για την ομάδα του Γκαγιέγο για να ισοφαρίσει ωστόσο στο 45ο λεπτό ο Τσίκο πλάσαρε σε κενή εστία με τον Ικόκο να προλαβαίνει την μπάλα, πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή και στο 77ο λεπτό το δυνατό σουτ του Γουαρίς σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Ίβουσιτς.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι με την Πάφο να πετυχαίνει την 6η της νίκη στο πρωτάθλημα, πρώτη εκτός έδρας ήττα για την Ανόρθωση και δεύτερη στο πρωτάθλημα.

Η ιστοσελίδα μας σας μετέφερε την εξέλιξη του αγώνα. Στο γήπεδο ήταν η Φυτούλα Μωϋσέως στο live της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

φδσδφφδ

-1' ΓΚΟΛ 1-0 για την Πάφο με Τάνκοβιτς. Τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Ανόρθωσης. Ο Τάνκοβιτς από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ (δεν ήταν δυνατό) και φαινόταν ο Αρπολέδα να έλεγχε την μπάλα ωστόσο πέρασε κάτω από τα πόδια του και κατέληξε στα δίκτυα του για το προβάδισμα της Πάφου.

δσδσσδ

-4' Από νωρίς το προβάδισμα της Πάφου. Από λάθος του Αρπολέδα και περιμένουμε πλέον αντίδραση από την Ανόρθωση.

-6' Κόρνερ για την Πάφο. Πρώτο στον αγώνα. Δεν βγήκε η κομπίνα από τους παίκτες της Πάφου. Κατοχή για την Ανόρθωση.

-8' Κίτρινη στον Ουαγκέ για φάουλ στον Τάνκοβιτς.

-10' Διαμαρτυρήθηκαν έντονα της Ανόρθωσης για κάρτα πάνω στον Κβίντα για φάουλ στον Καστέλ. Τίποτα από τον διαιτητή.

-11' Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Φερέρ. Εκτελέστηκε το φάουλ ο Φερέρ έφυγε πίσω από την άμυνα της Πάφου αλλά η τελική του προσπάθεια ήταν άστοχη. Με πλασέ έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά.

-13' Ζήτησαν πέναλτι της Ανόρθωσης σε χέρι στην περιοχή. Αφήνει τον αγώνα να εξελιχθεί ο διαιτητής.

-14' Στην αντεπίθεση ο Ζάιρο βρέθηκε στο έδαφος λίγο έξω από την περιοχή της Ανόρθωσης με τον Κάργα να ήταν από πίσω του. Και σ' αυτή τη φάση άφησε τον αγώνα να εξελιχθεί ο διαιτητής.

-16' Κεφαλιά του Ντράγκομιρ μαζεύει ο Αρπολέδα.

-17' Φάουλ του Τσίκο με το χέρι πάνω στον Τάνκοβιτς.

δφσφσδ

-25' Κόρνερ για την Ανόρθωση. Πρώτο στον αγώνα. Διώχνουν οι της Πάφου σε πλάγιο την μπάλα.

-26' Σουτ του Τεχέρα η μπάλα στα χέρια του Ίβουσιτς.

-29' Λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Ζάιρο πήρε την μπάλα, έδωσε τον Τάνκοβιτς ο οποίος πάτησε περιοχή έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα όμως να περνά πάνω από την εστία του Αρπολέδα.

σαδσδ

-35' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ανόρθωση. Ο Τεχέρα εκτέλεσε στο δεύτερο δοκάρι λανθασμένο κατέβασμα όμως του Καστέλ, χάθηκε η μπάλα.

-40' Μεγάλη επέμβαση του Αρπολέδα σε σουτ του Τάνκοβιτς και αφού η μπάλα κόντραρε στον Φερέρ.

-45' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Γουαρίς έφυγε πίσω από την άμυνα της Πάφου (ο Ίβουσιτς πήγε να βγει και γλίστρησε στην περιοχή του), ο Γουαρις έδωσε στον Τσίκο ο οποίος έκανε το πλασέ σε κενή εστία ωστόσο ο Ικόκο πρόλαβε την μπάλα πριν περάσει την τελική γραμμή.

Τέλος Α' μέρους μετά από ένα λεπτό καθυστέρησης.

φδσφσσφδ

Άρχισε το β΄ μέρος.

-46' Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

-48' Εξαιρετική σέντρα από τον Πέπε, κεφαλιά του Ζάιρο η μπάλα λίγο έξω. Αρχίζει με μεγάλη φάση η Πάφος στο β' μέρος.

-50' Κίτρινη στον Κβίντα για φάουλ στον Τεχέρα. Δυνατό το φάουλ.

-52' Κίτρινη και στον Τεχέρα.

-53' Σουτ του Μπρούνο με διπλή προσπάθεια μαζεύει την μπάλα ο Αρπολέδα.

ασδσδσ

-57' Πλασέ του Ντράγκομιρ κανένα πρόβλημα για τον Αρπολέδα ο οποίος μάζεψε την μπάλα.

-59' Αλλαγές για την Πάφο Βαλακάρι και Ρους εντός, εκτός οι Κβίντα και Πέπε.

σφδσφδσ

-60' Αλλαγή για την Ανόρθωση στη θέση του Ιωάννου ο Τιουνέ.

-65' Πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων η Ανόρθωση. Κέρδισε 1-2 δυο κόρνερ τα οποία όμως δεν έφεραν κάτι για την ομάδα της Αμμοχώστου. Έχει την μπάλα πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης.

-68' Ζήτησαν φάουλ του Ναμ πάνω στον Γουαρίς οι της Ανόρθωσης λίγο έξω από την περιοχή. Τίποτα από τον διαιτητή.

-70' Συνεργάστηκαν άψογα Βαλακάρι και Τάνκοβιτς στην περιοχή του Αρπολέδα με τον τελευταία να κάνει του σουτ την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ.

-73' Ο Τιουνέ φαίνεται να πατάει τον Μποστκάι λίγο έξω από την περιοχή δεν έδωσε κάτι ο διαιτητής.

-74' Κίτρινη στον Ικόκο.

-77' Κάθετο ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Γουαρίς.

-78' Αλλαγή για την Ανόρθωση εκτός ο Γουαρίς στη θέση του ο Χρυσοστόμου.

-82' Κίτρινη στον Ίβουσιτς για καθυστερήσεις.

-87' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, σέντρα του Γκαρθία κεφαλιά του Καστέλ με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα ο Ίβουσιτς.

-88' Απαντά με ευκαιρία η Πάφος και με το σουτ του Βαλακάρι να μαζεύει ο Αρπολέδα.

-88' Αλλαγή για την Πάφο εκτός ο Ζάιρο στη θέση του ο Νταβό.

-89' Σουτ του Κασάμα η μπάλα ελάχιστα έξω.