Στεπίνσκι να γουστΑΡΗΣ! (φώτος)

Φοβερός και τρομερός Στεπίνσκι σκόραρε τρια γκολ και έδωσε ουσιαστικά το μεγάλο τρίποντο στον Άρη.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία κέρδισε με 3-2 την Ανόρθωση έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Πολωνό φορ και τον καθοριστικό Βάνα Άλβες που κράτησε την ομάδα του Λιάσου Λουκά στις δύσκολες στιγμές.

Μέσα σε 7 λεπτά η Λεμεσιανή ομάδα πέτυχε τρια γκολ, με την άμυνα της Ανόρθωσης να είναι απούσα! Προβλημάτισε εκ νέου η ομάδα του Κετσπάγια που άργησε να μπει στο παιχνίδι βρέθηκε με το βαρύ 3-0 και όταν συνήλθε δεν κατάφερε να σώσει ούτε τον βαθμό.

Αντεπίθεση διαρκείας της ομάδας της Αμμοχώστου με τους Ουάρντα-Καλτσά να μειώνουν αλλά ο κίπερ του Άρη κατέβασε... ρολά.

Δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα για τον Φοίνικα.

Στους 3 βαθμούς έμεινε η Ανόρθωση, στους 7 ο Άρης.

- Καλησπέρα σας από το Τσίρειο, σε λίγα λεπτά η έναρξη στο ματς.

- Εναρξη στο ματς, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

gdfgdfgdfggdfggdgdgdfgg

- 2' Δοκίμασε μακρινό σουτ ο Αρτυματάς, πάνω από την εστία η μπάλα. Ο κάπτεν της Ανόρθωσης θυμίζουμε είχε σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ από μακρινή απόσταση στον αγώνα με τον Εθνικό.

- 4' Κάθετη του Νινούα προς το μέρος του Ντέλετιτς, ο Βάνα Άλβες βγαίνει και μαζεύει.

- 5' Αμυνα του Ντέλετιτς στον Πατσέκο, κόβει ο Σέρβος και κερδίζει πλάγιο.

- 6' Φάουλ του Νινούα στον χώρο του κέντρο πάνω στον Κβάσουκ.

- 6' Σέντρα του Πατσέκο στην περιοχή, ο Ουάρντα είναι εκεί και εξασφαλίζει την κατοχή.

- 7' Ψύχραιμα ο Σίντεφελντ στην πίεση του Λάφερτι, καθαρίζει ο Κροάτης και βγάζει την επίθεση για τον Άρη.

- 8' Ο Ουάρντα από τ' αριστερά, έκανε το συρτό σουτ, μπλόκαρε ο Άλβες.

- 9' Σουτ και από Άρη δεν ανησυχεί ο Λόρια...

- 10' Καλή προσπάθεια του Στεπίνσκι, ο Πολωνός έκανε άψογο κατέβασμα, είδε εστία, έκανε το σουτ, εύκολα ο Λόρια.

- 11' Νέα απειλή του Στεπίνσκι, ο Γκαρθία την σέντρα, ο Πολωνός έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

- 12' ΓΚΟΛ ο Άρης, ο Στεπίνσκι! Το 1-0 ο Άρης με τον Πολωνό! Στην τρίτη του απόπειρα ο φορ του Άρη νίκησε τον Λόρια με κεφαλιά. Ολιγωρία στην άμυνα της "Κυρίας" ο Στεπίνσκι ήταν στο σωστό σημείο και με το κεφάλι άνοιξε το σκορ. Δεν θα μπορούσε να αστοχήσει από εκείνο το σημείο ο 26χρονος. Πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα.

γφγηφγηφγηφηφηφγ

- 15' Κίτρινη ο Κορρέα. Πρώτη κίτρινη στο ματς.

- 17' ΓΚΟΛ ο Άρης και 2-0! Ο Στεπίνσκι ξανά! Ο Καζού εκτέλεσε το φάουλ, ο Βραζιλιάνος έστειλε συστημένη την μπάλα στο κεφάλι του Στεπίνσκι, με τον Πολωνό να νικάει ξανά τον Λόρια. Χάθηκε... στα μαρκαρίσματα ο σκόρερ και έκανε το 2-0.

ηφγηφγηφγηφγηφηφηφηφγηφηφη

- 16' Πτώση του Ντέλετιτς στην περιοχή του Άρη μετά από μαρκάρισμα του Καζού. Παίζεται από τον ρεφ.

- 19' ΓΚΟΛ ο Άρης και 3-0! Ο Στεπίνσκι κάνει χατ-τρικ σε 7 λεπτά! Απίθανος! Η άμυνα της Ανόρθωσης παρακολουθεί... τον εξαιρετικό Πολωνό φορ.

ΦΓΗΦΓΗΦΓΗΦΓΗΦΓΗΦΗΦΗΦΗΦΗΓ

- 25' Πρώτη αντίδραση της "Κυρίας", ο Ντέλετιτς μέσα από την περιοχή, έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βάνα Άλβες.

(ΣΧΟΛΙΟ) Το σκορ του αγώνα στα πρώτα 25 λεπτά τα λέει όλα. Ενας φοβερός και τρομερός Στεπίνσκι έχει πληγώσει τρεις φορές την Ανόρθωση αποδεικνύοντας την κλάση του. Η άμυνα της Ανόρθωσης δεν είχε σωστές αντιδράσεις και η ομάδα του Λιάσου Λουκά έχει πάρει ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα.

- 29' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 3-1! Ο Ουάρντα μειώνει με το κεφάλι! Πρώτο γκολ του Αιγύπτιου με την μπλε φανέλα. Σέντρα-ασίστ του Ντέλετιτς, ο Ουάρντα σκοράρει.

- 32' Κίτρινη ο Σιμιόν για μαρκάρισμα στον Πόποβιτς.

- 34' Φάουλ του Αρτυματά στον Στεπίνσκι. Ο Πατσέκο εκτέλεσε το φάουλ, ο Λόρια βγαίνει και μαζεύει.

- 38' Πιέζει η Ανόρθωση, ανέβασε ρυθμό που ψάχνει ένα δεύτερο γκολ πριν από το κλείσιμο του ημιχρόνου.

- 39' Τετραπλό μαρκάριμα πάνω στον Ουάρντα! Κερδίζει φάουλ στον χώρο του κέντρου ο Αιγύπτιος.

- 40' Σέντρα του Ντέλετιτς στο δεύτερο δοκάρι, ο Ουάρντα το κεφάλι, εύκολα ο Άλβες

- 42' Ευκαιρία ο Άρης! Ο Βιτάλι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, ο Ουκρανός απέναντι από τον Λόρια, έψαξε την πάσα στον Στεπίνσκι αλλά ο Πολωνός δεν "συνδέθηκε' με την μπάλα. Λίγο δυνατή η πάσα.

Ημίχρονο στο Τσίρειο. Ονειρικός... Άρης με "καυτό" Στεπίνσκι και 3-1 η "Ελαφρά Ταξιαρχία" επί της Ανόρθωσης. Ο Ουάρντα κρατά την "Κυρία" στο "κόλπο" για την ανατροπή.

- Εναρξη στο Β' ημίχρονο

ΤΡΕΙΣ αλλαγές ετοιμάζει ο Τιμούρ. Οι Λάζαρος, Αντωνιάδης και Καλτσάς θα περάσουν ως αλλαγή. Εκτός οι Νινούα, Ντέλετιτς και Κορέα.

- 46' Σέντρα του Πατσέκο διώχνει προσωρινά ο Ρισβάνης, ο Άρης ξανά στην επίθεση ο Μανού Γκαρσία στο πρώτο δοκάρι έκανε την κεφαλιά η μπάλα άουτ.

- 48' Αντεπίθεση του Άρη, ο Στεπίνσκι έδωσε στον Πατσέκο, ο Ισπανός έστρωσε στον Σπόλιαριτς, το σουτ του πάνω από την εστία.

- 49' Σουτ του Μανού Γκαρθία, η μπάλα άουτ.

- 50' ΓΚΟΛ η Ανόρθωση και 3-2! Ο Καλτσάς! Σέντρα του Ουάρντα στο δεύτερο δοκάρι, ο Ελλαδίτης με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Άρη. Σπρώχνει και ο κόσμος της "Κυρίας"!

γδφγδφγδφγφγδφγδγδγδφ

- 52' Σπουδαία επέμβαση του Άλβες κρατά το 3-2! Ο Καλτσάς αγγίζει το 3-3. Ο Ελλαδίτης έκανε ατομική προσπάθεια μπήκε στη περιοχή και με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Πορτογάλο σε μεγάλη απόκρουση.

- 56' Κόρνερ η Ανόρθωση, ο Πόποβιτς πίσω από την μπάλα. Σε κόρνερ διώχνει ο Ρονκάλια.

- 57' Σέντρα του Πόποβιτς, διώχνει ο Σίντεφελντ.

- 58' Βαθιά μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι για τον Καλτσά, διώχνει σε κόρνερ ο Καζού.

- 60' Ευκαιρία η Ανόρθωση! Ο Ρισβάνης την κεφαλιά, ο Βάνα Άλβες με το ένα χέρι διώχνει σε κόρνερ! Τρομερή απόκρουση.

- 62' Ο Ρουσιάς στην θέση του Λάφερτι.

φγηφγηφγηφγηφηφηφγηφη

- 65' Στημένο για την Ανόρθωση, ο Πόποβιτς εκτέλεσε, ο Σίντεφελντ καθάρισε.

- 67' Γέμισμα του Λόρια, σε θέση οφσάιντ ο Λάζαρος, κατοχή ο Άρης.

- 69' Πέμπτη κίνηση του Κετσπάγια, ο Αβραάμ στην θέση του Κορέια.

- 70' Σέντρα του Αβραάμ, ο Ουάρντα δεν προλαβαίνει, ούτε οι αμυντικοί του Άρη δεν βρίσκουν την μπάλα, ο Ρουσιάς σε καλή θέση χάνει το κοντρόλ...

- 72' Καλή στιγμή για την "Κυρία", ο Λάζαρος σέντρα-σουτ, ο Ουάρντα στο δεύτερο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα άουτ. Ήταν δύσκολη η προσπάθεια του Αιγύπτιου.

- 76' Ξεδιπλώθηκε θαυμάσια ο Άρης, ο Στεπίνσκι βρήκε τον Ιωσηφίδη μέσα στη περιοχή, ο Κύπριος άσος γλίστρησε και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει.

- 78' Κρατά μπάλα στα τελευταία λεπτά ο Άρης...

- 80' Τελευταίο δεκάλεπτο, η "Ελαφρά Ταξιαρχία" κρατά το 3-2.

- 82' Σουτ του Ιωσηφίδη, μπλοκάρει ο Λόρια.

- 85' Σέντρα του Καλτσά, ο Βάνα σταθερά.

- 86' Διπλή αλλαγή, Σικόρσκι στην θέση του Στεπίνσκι, ο Ντελμίρο στην θέση του Πατσέκο.

- 87' Οχυρώνει τον Άρη ο Λιάσος με την αλλαγή του Ντελμίρο.

- 89' Κίτρινη στον Τιμούρ από τον ρεφ.

- TΡΙΑ ΤΑ ΛΕΠΤΑ

- 90+1' Φάουλ η Ανόρθωση σαν κοντινό κόρνερ. Ο Πόποβιτς.

- 90+2' Ο Αραγιούρι πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάνα Άλβες!

- 90+3' Σύγκρουση Γιαγκό με Ρουσιά, στο έδαφος οι δυο ποδοσφαιριστές. Μπαίνουν μέσα τα ιατρικά επιτελεία.