Ομόνοια - Ανόρθωση: Πράσινη ανατροπή με "μαέστρο" Μπεζούς"! (Φώτος)

Σπουδαία νίκη με ανατροπή για την Ομόνοια, στο ντέρμπι απέναντι στην Ανόρθωση το βράδυ της Παρασκευής (09/02). Σε παιχνίδι για την 24η αγωνιστική, το "τριφύλλι" υποδέχθηκε την "Κυρία" στο ΓΣΠ και παρά το ότι με το τέλος του πρώτου μέρους έχανε με 1-0, στην επανάληψη ανέτρεψε τα δεδομένα και επικράτησε με 3-1. Η Ανόρθωση σκόραρε πρώτη με τον Μακούν στο 41' αλλά το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην Ομόνοια. Δύο γκολ ο Στεπίνσκι (46' - 62') και ένα ο Μπεζούς στο 72', διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Σε μεγάλο βαθμό, η μετάλλαξη της Ομόνοιας απ' το πρώτο στο δεύτερο ημίχρονο έχει την σφραγίδα του Μπεζούς, ο οποίος στο 46' μπήκε στο ματς και αρχικά δημιούργησε τα δύο πρώτα γκολ και ακολούθως σκόραρε το τρίτο.

Με τη νίκη τους οι "πράσινοι" ανέβηκαν στους 45 βαθμούς και την 4η θέση, κλειδώνοντας και μαθηματικά θέση στην πρώτη εξάδα, αφήνοντας την "Κυρία" στους 41 και την 6η (με παιχνίδι λιγότερο).

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Το kerkida.net ήταν στο στάδιο της πρωτεύουσας με τον Αντρέα Ροκόπο και σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξή του. Στην περιγραφή του αγώνα ο Σταύρος Παπαδημητρίου.

**Χωρίς τον Νταβίντ Γκαγιέγο στον πάγκο της η Ανόρθωση, λόγω τιμωρίας. Χρέη πρώτου προπονητή, ο βοηθός του, Όσκαρ Σουάρες.

τγβτρφωε

-3' Ωραία ενέργεια του Τσίκο από αριστερά, μπήκε στην περιοχή αλλά το γύρισμα του πέρασε ανεκμετάλλευτο.

-6' Σουτ του Ουαρίς από αριστερά εντός περιοχής, σταθερά ο Φαμπιάνο.

-7' Νέα απειλητική στιγμή για την Ανόρθωση, με τον Φερέιρα από δεξιά που μπήκε στην περιοχή και γύρισε στην μικρή περιοχή, ξανά σε ετοιμότητα ο Φαμπιάνο, έπεσε και μάζεψε.

-10' Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, έχει την κατοχή και είναι πιο επιθετική η Ανόρθωση.

-16' Ανέβηκε κάποια μέτρα η Ομόνοια, προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως από αριστερά με τον Σεμέδο.

-20' Σέντρα του Μάθιους από δεξιά, ο Παναγιώτου έκανε την κεφαλιά αλλά δεν είχε καλή ισορροπία.

-30'Μειώθηκε αρκετά ο ρυθμός, τίποτα αξιόλογο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η μπάλα στο κέντρο...

-32' Κίτρινη στον Ουαγκέ για φάουλ στον Παναγιώτου.

-35' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους, διώχνει ο Αρμπολέδα.

-37' Σέντρα του Μάθιους από δεξιά, άστοχη η κεφαλιά του Σεμέδο.

-41' ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Ο Μακούν από μακριά έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία, με τον Φαμπιάνο να μην μπορεί να αντιδράσει! 1-0 για την "Κυρία"! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ρτυγφβ

-44' Πτώση του Φερέιρα εντός περιοχής μετά από διεκδίκηση με τον Λανγκ, "παίζεται" απ' τον ρεφ.

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

- 46' Αλλαγή για την Ομόνοια. Μπεζούς αντί Χαμάς.

-47' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Μπεζούς έκλεψε απ' τον Τιουνέ και έδωσε αριστερά στον Χαραλάμπους, αυτός την κάθετη στον Κούσουλο που έκανε το πλασέ, ο Μακούν έκοψε πάνω στην γραμμή αλλά ο Στεπίνσκι ακολούθησε την φάση και σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-Διαμαρτυρίες από πλευράς Ανόρθωσης για φάουλ στον Τιουνέ απ' τον Μπεζούς στο ξεκίνημα της φάσης.

-Ελέγχθηκε η φάση απ' το VAR, έδωσε το "ΟΚ" στον ρεφ και μετράει κανονικά το γκολ του Στεπίνσκι!

-56' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Καστέλ αντί Γκασαμά. Όταν βγήκε εκτός, ο Γκασαμά κλώτσησε εκνευρισμένος ένα μπουκάλι γι' αυτό ο ρεφ τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα.

-61' Διαγώνιο σουτ του Μπεζούς από δεξιά εντός περιοχής, δύσκολα σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.

-62' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια! Ο Μπεζούς εκτέλεσε το κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, ο Λανγκ έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Στεπίνσκι απ' την μικρή περιοχή... έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-62' Κίτρινη ο Τιουνέ για διαμαρτυρίες.

-66' ΚΟΚΚΙΝΗ για την Ανόρθωση. Αντεπίθεση για την Ομόνοια, ο Σεμέδο κέρδισε φάουλ ένα περίπου μέτρο εκτός μεγάλης περιοχής απ' τον Ουαγκέ. Ήταν χρεωμένος με κίτρινη ο μπακ της "Κυρίας", δέχθηκε την δεύτερη και αποβλήθηκε.

-66' Κίτρινη και ο Σεμεδο.

-68' Ψηλά έξω η εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς.

-69' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Αντωνίου και Ιωάννου μέσα, Τιουνέ και Ουαρίς έξω.

-72' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Μπεζούς! Ο Φράνσον κατέβασε από δεξιά εντός περιοχής και έστρωσε στον Ουκρανό ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε και στον Μακούν και κατέληξε στα δίκτυα του Αρμπολέδα για το 3-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-74' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση! Σουτ του Φερέιρα απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής και δεξιά, η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

-78' Αλλαγή για την Ομόνοια. Κακουλλής αντί Στεπίνσκι.

-80' Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

-80' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Περέα αντί Φερέιρα.

-87' Κίτρινη ο Χαραλάμπους.

-87' Αλλαγή για την Ομόνοια. Σιπριάνο αντί Φράνσον.

-90' Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+4' Πτώση του Τσίκο σε μαρκάρισμα του Λανγκ, "παίζεται" απ΄ τον ρεφ.

-90+5' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Λέζιακς και Ανδρέου μέσα, Σεμέδο και Χαραλάμπους έξω.

-90+7' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια με τον Ανδρέου! Αντεπίθεση από αριστερά, πάσα του Λέζιακς στον Κακουλλή, έκοψε ο Μαρμούκ, η μπάλα στρώθηκε στον Ανδρέου που πλάσαρε εύστοχα!

-Ελέγχεται η φάση για πιθανό οφσάιντ...

-Ακυρώθηκε το γκολ. Το VΑR κάλεσε τον ρεφ για on field review, αφου ο Κακουλλής ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έγινε η πάσα προς αυτόν (δεν ακούμπησε την μπάλα). Ο ρεφ έκρινε ότι επηρέαζε την φάση ο εκτεθειμένος Κακουλλής και ακύρωσε το γκολ.

-Τέλος αγώνα, νίκη για την Ομόνοια με 3-1.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σεμέδο (90+5'Λέζιακς), Στεπίνσκι (78'Κακουλλής), Φράνσον (87'Σιπριάνο), Λανγκ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Χαμάς (46'Μπεζούς), Χαραλάμπους (90+5'Ανδρέου).

Στον πάγκοι οι: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Λέτσιακς, Μίλετιτς, Ανδρέου, Οζλέρ, Άμου, Μπέζους

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα, Φερέιρα (80'Περέα), Τιουνέ, Μακούν, Ουαρίς, Γκασαμά, Τσίκο.

Στον πάγκο οι: Μιχαήλ, Κάργας, Καστέλ, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζουλίου, Μουσοντά, Περέα, Χρυσοστόμου.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σεμέδο, Χαραλάμπους / Γκασαμά, Τιουνέ, Καστέλ.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Ουαγκέ (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Jovic Fran