ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΣ... "Χ"ωρίς γκολ (Φώτος)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το αποψινό φιλικό παιχνίδι στο "ΠΑΠ". Η Ανόρθωση υποδέχθηκε την Πάφο και οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0. Εναλλασσόμενη η υπεροχή, χωρίς κάποια εκ των δύο ομάδων να εντυπωσιάσει και να κυριαρχήσει. Δοκάρι για την Ανόρθωση είχε ο Γκαλίτσιος.

-Έναρξη.

-4' Κόρνερ του Καλτσά από δεξιά, προβολή του Ελουντού, λίγο έξω η μπάλα.

-5' "Απαντά" στις ευκαιρίες, επίσης από εκτέλεση κόρνερ η Πάφος. Άστοχη η κεφαλιά του Αραγιούρι από καλή θέση.

-10' Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, παιχνίδι κέντρου χωρίς κάποια ομάδα να κυριαρχεί.

-17' Πιέζει οργανωμένα η Πάφος με τους γρήγορους μεσοεπιθετικούς της (Μπεριγκό, Βα, Καμπράλ και Αγκούλο) και δυσκολεύεται πολύ στην ανάπτυξη η Ανόρθωση.

-23' Κόρνερ του Πάντσεον από δεξιά, έδιωξε δύσκολα σε νέο κόρνερ ο Σελίν.

-24' Κόρνερ του Αγκούλο από αριστερά, κεφαλιά του Αραγιούρι, λίγο έξω.

-25' Μπρέικ για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

-27' Μακρινή μπαλιά στον Βα από αριστερά, αυτός με συνεχόμενες προσποιήσεις... άδειασε τον Σίντενφελντ αλλά το σουτ του από πλάγια θέση εντός περιοχής κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

-28' Λάθος του Κορέια, ατομική προσπάθεια του Αγκούλο, ντρίμπλα στον Μαργκάσα και ωραίο σουτ, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

-32' Καλή στιγμή μετά από ώρα για την Ανόρθωση. Ο Γκαλίτσιος έκλεψε απ' τον Βα, ο Καλτσάς σέντραρε αλλά η κεφαλιά του Οκριασβίλι από καλή θέση έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

-37' Ανέβηκε μέτρα στο γήπεδο η "Κυρία", κρατά περισσοτερο μπάλα και την κυκλοφορεί στο μισό της Πάφου.

-38' Δυνατό - μακρινό σουτ του Χουσμπάουερ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-41' Υπέροχος συνδυασμός και ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Ελουντού άλλαξε παιχνίδι και βρήκε δεξιά τον Γκαλίτσιο, έτρεξε κοντά του και πήρε μπάλα, παίζοντας ξανά με τον Ελλαδίτη που έκανε κάθετη κίνηση. Ο Γκαλίτσιος πρόλαβε και έκανε το παράλληλο γύρισμα στο πρώτο δοκάρι εκεί που ο Οκριασβίλι... τσίμπησε την μπάλα αλλά δεν βρήκε στόχο.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για την Πάφο. Μέρφι αντί Μπεριγκό.

-48' Μικρή διακοπή στο ματς. Στο έδαφος ο Παπαδόπουλος μετά από σύγκρουση με τον Μέρφι.

-53' Επανέναρξη στο παιχνίδι, συνεχίζει κανονικά ο κήπερ της Ανόρθωσης.

-54' Καλό σουτ του Καλτσά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-59' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Κ. Αρτυματάς και Κατσιαράβα στις θέσεις των Νταουσβίλι και Ελουντού.

-61' ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση! Ο Καλτσάς εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Γκαλίτσιος έκανε την ωραία κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

-66' Καλή στιγμή για την Πάφο. Ο Βαλεριάνος σέντραρε από αριστερά, ο Μέρφι έστρωσε στον Βαλακάρι που έκανε το σουτ από καλή θέση εντός περιοχής αλλά ήταν άστοχος.

-68' Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.

-69' Αλλαγή για την Ανόρθωση. Πηλέας αντί Μαργκάσα.

-71' Καλή στιγμή για την Πάφο. Βαλακάρι και Βαλεριάνος... ανέβασαν την μπάλα απ' την άμυνα με τακουνάκια, ο Μέρφι έφυγε στην πλάτη του Σελίν και πήρε την κάθετη πάσα αλλά του ξέφυγε το κοντρόλ, με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει, να πέφτει και να μπλοκάρει.

-77' Αλλαγή για την Πάφο. Ράκελς αντί Καμπράλ.

-82' ΣΚΟΡΑΡΕΙ ο Μέρφι αλλά το γκολ του ακυρώνετραι ως οφσάιντ. Σωστή η υπόδειξη, ήταν ελαφρώς εκτεθειμένος ο φορ της Πάφου.

-84' Δυνατό σουτ του Πηλέα, σταθερά ο Ρούτκο.

-86' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Ο Αμπαρτζουμιάν μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή, αλλά ο Κατσιαράβα δεν πρόλαβε με την προβολή.

-88' Η ευκαιρία του αγώνα για την Ανόρθωση! Ο Κατσιαράβα κέρδισε φάουλ στον χώρο του κέντρου και το εκτέλεσε γρήγορα, βγάζοντας σε τετ α τετ τον Καλτσά. Αυτός πέρασε και τον Ρούτκο αλλά το πλασέ του που είχε πορεία προς τα δίκτυα, έδιωξε με σωτήριο τάκλιν ο Κβίντα.

-Τέλοα αγώνα, στο 0-0.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Παπαδόπουλος, Σελίν, Κορέια, Γκαλίτσιος, Σίντενφελντ, Νταουσβίλι (59'Κ. Αρτυματάς), Χουσμπάουερ, Μαργκάσα (69'Πηλέας), Οκριασβίλι, Καλτσάς, Ελουντού (59'Κατσιαράβα).

**Στον πάγκο οι Ρώσσος, Μικάι, Αμπαρτζουμιάν, Πηλέας Αρτυματάς Π, Κορρέα, Κουμπαρής, Καφατάρης, Κατσιαράβα, Γεωργαλλίδης, Αρτυματάς Κ, Διάκος, Παρούτης.

ΠΑΦΟΣ FC: Ρούτκο,  Σεργίου, Βαλεριάνος, Αραγιούρι, Κβίντα, Πάντσεον, Βαλακάρι, Αγκούλο, Μπεριγκό (46'Μέρφι), Βα, Καμπράλ (77'Ράκελς).

**Στον πάγκο οι Πέτρου, Φυλακτού, Πανός, Ράκελς, Μέρφι, Άφι, Αντωνίου, Σαν Ρομάν.

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου
Βοηθοί διαιτητές: Νίκος Εγγλέζου, Μιχάλης Μαρίνου
4ος διαιτητής: Παναγιώτης Χατζηγεωργίου