ΑΠΟΕΛ 1-1 Απόλλων: Πέτροβιτς και Νταρίκβα μοίρασαν... το ντέρμπι (φώτος)

Μοιρασιά στο ντέρμπι, ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας έμειναν στο 1-1 και πήραν από ένα βαθμό.

Οι δυο ομάδες είχαν τα δικά τους διαστήματα, οι γαλαζοκίτρινοι του Σα Πίντο για ένα μισάωρο ήταν κυριαρχικοί, βρήκαν γκολ με τον Πέτροβιτς αλλά στη συνέχεια ο Απόλλωνας έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε με τον Νταρίκβα από ένα στημένο του Βαλμπουενά.

Είχε φάσεις αλλά δεν τις αξιοποίησε ο ΑΠΟΕΛ, ο Σαγκάλ στο 88' μπορούσε να δώσει το διπλό αλλά ο Μπέλετς τον νίκησε στο τετ α τετ

Στους 6 βαθμούς ο Απόλλωνας, στους 4 έμεινε ο ΑΠΟΕΛ. Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net ήταν στο ΓΣΠ και σας μετέφερε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

Στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη, στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης.

- Έναρξη στο ντέρμπι μέσα σε καυτή ατμόσφαιρα από "Πορτοκαλί" και Θύρα 1.

δσφδσφσδφσφφδφδφδφδφδφσδφσδφδφσδφσδφδφ

- 1' Γέμισμα του Ντογκαλά, ο Λέουβενμπεργκ μαζεύει χωρίς δυσκολία.

- 5' Φοβερή ατομική προσπάθεια του Ζέφτε, ο Βραζιλιάνος πάτησε γκάζι, πήγε κατά μέτωπο, έκανε το σουτ, επέμβαση του Λέουβερμπεγκ, στο ριμπάουντ... ο Ντβάλι δεν μπορεί να βρει σωστά την μπάλα.

- 6' Επέλαση του Ντογκαλά, δίνει στον Σούσιτς, σέντρα του Βόσνιου, άστοχος ο Κβιλιτάια με το κεφάλι μέσα από την περιοχή.

- 8' Ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια! Σέντρα του Ντογκαλά, κεφαλιά του Κβιλιτάια μέσα από την μικρή περιοχή, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

- 11' Τελική Απόλλωνα! Ο Πέρετς στη περιοχή, έστρωσε στον Βαλμπουενά, συρτά ο Γάλλος, εύκολα ο Μπέλετς.

- 12' Με έντονη επιθετικότητα ο ΑΠΟΕΛ, πιέζει τον Απόλλωνα.

- 15' Κυκλοφόρησε την μπάλα ο Απόλλωνας για 1-2 λεπτά, κάτι που ζήτησε ο Μιλόγεβιτς.

- 19' Διαδοχικά σουτ του ΑΠΟΕΛ, κόπηκαν από την άμυνα του Απόλλωνα, άστοχο το τελευταίο του Μαρκίνιος.

- 21' Νέα τελική του Μαρκίνιος, έκλεισε προς τα μέσα, έκανε το σουτ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

;ςε;ςες;ε;ςεςεςεςε

- 22' Πρόβλημα ο Πεϊμπέρνς, στο έδαφος ο Γάλλος.

- 23' Κόρνερ του ΑΠΟΕΛ, ο Ντβάλι στη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κάπου βρήκε και καταλήγει εκ νέου σε κόρνερ.

- 25' Ασφυκτική η πίεση του ΑΠΟΕΛ.

- 26' Αδύναμη η κεφαλιά του Ντβάλι, εύκολα ο Λέουβενμπουργκ.

- 28' Ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ, ο Μαρκίνιος από κοντά, κάνει την κεφαλιά, μαζεύει ξανά ο Λέουβενμποργκ. Σέντρα του Σούσιτς, αδύναμη η κεφαλιά του Βραζιλιάνου.

Πτώση Βαλμπουενά, μικρο-διακοπή στο ντέρμπι.

ςφεςρεςρςερςερςρ

- 31' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-0! Ο Πέτροβιτς! Συνεργασία Σαρφό-Ντογκαλά, σέντρα του Κογκολέζου, ο Πέτροβιτς με κεφαλιά ανοίγει το σκορ! Εξαργυρώνει την υπεροχή της η ομάδα του Σα Πίντο.

δφδσφδσφδσφδσφφδσ

- 35' Στημένο του Βαλμπουενά, ο Χάμπος δεν μπορεί να βρει την μπάλα, άουτ.

- 36' Σουτ του Βαλμπουενά από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει, ο Μπέλετς μαζεύει.

- 38' Κόντρα του ΑΠΟΕΛ, ο Μαρκίνιος έφυγε στον χώρο, έδωσε στον Σαρφό, αυτός προτίμησε την πάσα προς τον Βραζιλιάνο, το σουτ του είναι άστοχο.

- 43' Ευκαιρία του Απόλλωνα με τον Χάμπο! Πλασέ από πλάγια θέση η μπάλα μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπέλετς!

- 44' Δεν μπορεί να εκτελέσει ο Κβιλιτάια, καθαρίζει η άμυνα του Απόλλωνα. Προηγήθηκαν σέντρες από Ζέφτε και Σούσιτς...

Καθυστερήσεις - 4'

- 45+3' Άμυνα του Ζέφτε προ του Πέρετς που ήταν έτοιμος να σκοράρει!

- 45+4' ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας και 1-1! Ο Νταρίκβα! Στημένη μπάλα του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Εκπολό στο δοκάρι η μπάλα, χάθηκαν τα μαρκαρίσματα, ο Νταρίκβα από κοντά ισοφαρίζει! Καρποφορεί το ανέβασμα του Απόλλωνα!

φδσφδσφδσφδσφδσφδσφδσφδσφσφσδφσδφσδ

Ημίχρονο. Γεμάτο πρώτο μέρος. Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ μέχρι το 1-0, έβγαλε αντίδραση ο Απόλλωνας και βρήκε γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έναρξη στο Β' ημίχρονο.

- 46' Μακρινό φιλόδοξο σουτ του Κρμέντσικ, δεν ανησυχεί ο Μπέλετς.

- 48' Kίτρινη ο Μπεσάρτ, η πρώτη στο ντέρμπι.

- 49' Ύψωσε ο Ντβάλι για τον Κβιλιτάια, δεν μπόρεσε ο Γεωργιανός υπό την πίεση των Κρμέντσικ και Πεϊμπέρνς.

(ΣΧΟΛΙΟ) Αρκετά τα λάθη και τα φάουλ...

φδσφσδφσδφσδφδφδφ

- 54' Ατομική προσπάθεια του Εκπολό, έκανε το σουτ, μάζεψε ο Σλοβένος.

- 55' Άνοιγμα του Ντογκαλά για τον Κβιλιτάια, κερδίζει κόρνερ ο Γεωργιανός.

- 56' Ευκαιρία του ΑΠΟΕΛ με τον Σαρφό! Συρτό σουτ του Γκανέζου μέσα από την περιοχή, απόκρουση του Λέουβενμπουργκ, στο ριμπάουντ κακό σουτ του Μαρκίνιος.

δσφδσφδσφδσφσφδφ

- 59' Κίτρινη κάρτα στον Κοσταντίνοφ.

- 61' Σουτ του Σούσιτς κοντράρει στον Γιούρσεβιτς, βγαίνει η άμυνα από τον Σλοβένο μπακ.

Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες αντί του Κοσταντίνοφ, ο Εφραίμ αντί του Μαρκίνιος.

- 65' Φάση για τον Απόλλωνα, ο Σαγκάλ έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Κρμέντσικ με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να βρει την μπάλα, ο Μπέλετς καθάρισε.

- 66' Σουτ του Εφραίμ, η μπάλα βρίσκει στον Νταρίκβα και πάει κόρνερ.

- 67' Επιθετικό φάουλ του Πέτροβιτς στον Ολλανδό κιπερ του Απόλλωνα.

- 68' Ο Τέκιε στην θέση του Βαλμπουενά.

- 69' Κίτρινη στον Σαγκάλ για απρόσεκτη χρήση με τον αγκώνα στον Σούσιτς.

- 70' Κίτρινη και στον Τέκιε.

- 72' Σέντρα του Ζέφτε, ο Σαρφό στο ύψος της περιοχής από πλάγια θέση, η μπάλα άουτ.

δσφδσφσδφδσφδσφδσφφσφδσφδσφδσφδ

- 74' Σέντρα του Ζέφτε, εκτελεί ο Εφραίμ, ο Εκπολό διώχνει σε κόρνερ.

ΤΡΙΠΛΗ αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Οι Τομανέ, Γουίλσον και Φετφατζίδης παίρνουν τις θέσεις των Ντογκαλά, Σαρφό και Κβιλιτάια.

- 80' Φιλόδοξη προσπάθεια Εφραίμ, το βολέ του πάει παράλληλα.

- 82' Σουτ του Γουίλσον από πλάγια θέση, με δυσκολία μπλοκάρει ο Λέουβενμπουργκ.

- 84' Σουτ βολίδα του Χάμπου, ο Ντβάλι διώχνει με το σώμα.

- 87' Τεράστια ευκαιρία του Απόλλωνα με Σαγκάλ! Ο Χιλιανός απέναντι από τον Μπέλετς, πήγε να του περάσει από πάνω την μπάλα, έβαλε το χέρι ο Σλοβένος και έσωσε το γκολ!

- 89' Κεφαλιά του Γουίλσον, εκτός στόχου.

- 90' Άστοχο σουτ του Τέκιε.

Kαθυστερήσεις - 5'

- 90+2' Κόκκινη στον Μιλόσεβιτς, βοηθό του Μιλόγεβιτς.