ΑΠΟΕΛ - Απόλλων: Χρυσό... γαλαζοκίτρινο τρίποντο με ανατροπή! (φώτος)

Επιστροφή στις επιτυχίες για το ΑΠΟΕΛ που κέρδισε μέσα στο ΓΣΠ με ανατροπή τον Απόλλωνα με 3-1 για την 22η αγωνιστική και πανηγυρίζει μια πολύ σημαντική νίκη!

Οι γαλάζιοι ξεκίνησαν ονειρεμένα με γκολ του Πίττα στο 3' όμως οι γαλαζοκίτρινοι το γύρισαν στο β' μέρος με Κβιλιτάια (51' πέναλτι), Ντονγκαλά (76') και Μπεν (91').

Το ΑΠΟΕΛ έβγαλε αντίδραση αμέσως μετά το γρήγορο γκολ του Απόλλωνα, είχε τρεις ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο για να ισοφαρίσει αλλά δεν είχε αποτελεσματικότητα. Στο β' μέρος η ισοφάριση ήρθε νωρίς για τους γηπεδούχους όμως ήταν οι φιλοξενούμενοι που ήταν καλύτεροι στην συνέχεια. Εντούτοις ήταν η ομάδα της Λευκωσίας που στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού είχε αυτό που έπρεπε και με δυο γκολ στα τελευταία 15 λεπτά έφτασε σε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο και ανέβηκε στους 49 βαθμούς. Από την άλλη ο Απόλλωνας έχασε ξανά έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για μια θέση στην εξάδα.

Στην περιγραφή ήταν ο Νικόλας Γωγάκης, στο ΓΣΠ ο Αντώνης Κωνσταντινίδης...

-Θυμίζουμε ότι λόγω τιμωρίας οι γαλάζιοι δεν έχουν μαζί τους τον κόσμο τους.

-Ο Πορτογάλος Luís Godinho σφυρίζει την έναρξη.

δφβφδβ

-3' ΓΚΟΛ 0-1! Στην πρώτη φάση του ντέρμπι ο Πίττας ανοίγει το σκορ. Ο Χέντι γέμισε από δεξιά, ο στράικερ του Απόλλωνα αφέθηκε ελεύθερος και με κεφαλιά εξ επαφής νίκησε τον Μπέλετς - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-Το γκολ ελέγχθηκε και από το VAR για το ενδεχόμενο να υπήρχε οφσάιντ.

-6' Σουτ του Σαρφό από το ύψος της περιοχής, πολύ άστοχο.

-8' Ακόμα ένα σουτ του Σαρφό, δεν βρίσκει στόχο.

-Δέκα λεπτά στο ΓΣΠ. Βγάζει αντίδραση το ΑΠΟΕΛ μετά το γκολ, κρατά μπάλα και προσπαθεί να γίνει απειλητικό.

-20' Σκοράρει ξανά ο Πίττας με κεφαλιά αλλά η φάση ακυρώνεται για οφσάιντ.

-Ελέγχθηκε και από το VAR η φάση και επικυρώθηκε η αρχική απόφαση.

-20 λεπτά αγώνα, καλός ο ρυθμός. Μαζεμένος ο Απόλλωνας για να προστατέψει το σκορ και να προσπαθήσει να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Ψηλά οι γηπεδούχοι που προσπαθούν να βάλουν την μπάλα κάτω και να κάνουν το παιχνίδι τους.

-21' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με διαγώνιο πλασέ του Ντάλσιο, έπεσε και έδιωξε ο Γιοβάνοβιτς.

-22' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Βα και μέσα το ιατρικό τιμ.

-28' Κλασική χαμένη ευκαιρία οι γηπεδούχοι! Εκπληκτική κάθετη του Ντάλσιο στον Μπεν που έφυγε τετ-α-τετ με τον Γιοβάνοβιτς αλλά πλάσαρε έξω.

-29' Πτώση του Μπεν στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Πεϊμπέρνς, διαμαρτύρεται για πέναλτι, "τίποτα" από τον Godinho.

-30' Διπλή αλλαγή ο Μιλόγεβιτς που δεν είναι ικανοποιημένος από την λειτουργία της ομάδας του. Γουίλερ και Μακέντα αντί Φεράρι και Ντάλσιο. Με δυο στράικερ στο γήπεδο πλέον το ΑΠΟΕΛ.

-35 λεπτά. Η κατοχή στους γηπεδούχους που ψάχνουν την ισοφάριση και είχαν δυο πολύ καλές ευκαιρίες μέχρι στιγμής.

-40' Πρώτη κίτρινη, στον Μαρκίνιος για φάουλ στον Φιλιώτη.

-41' Καλή στιγμή η ομάδα του Μακρίδη με άστοχο σουτ του Πεϊμπέρνς στην κίνηση.

-43' Κίτρινη στον Μπεν για διαμαρτυρία (έριξε τη μπάλα με το χέρι) μετά από υπόδειξη φάουλ εναντίον του σε φάση που ζήτησε ο ίδιος φάουλ.

-Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

-45+1' Καλή στιγμή το ΑΠΟΕΛ. Ο Μακέντα με σέντρα βρήκε τον Κονσταντίνοφ, έξω η κεφαλιά του Βούλγαρου.

-45+2' Κίτρινη στον Φιλιώτη γιατί σούταρε τη μπάλα μετά από πλάγιο άουτ.

-45+3' Ακόμα μια κάρτα ο Πορτογάλος, στον Σούσιτς για φάουλ στον Ουάρντα.

-Τέλος ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο αφού σκόραρε στην πρώτη - και μοναδική - του ευκαιρία με τον Πίττα. Αντέδρασε άμεσα το ΑΠΟΕΛ που είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ντάλσιο, μια κλασική με τον Μπεν και άλλη μια αρκετά καλή με τον Κονσταντίνοφ αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

-Επαναρχίζει με μια αλλαγή το παιχνίδι, Ζράντι αντί του Χέντι.

-49' Σουτ του Ουάρντα λίγο έξω απ' την περιοχή, εύκολα ο Μπέλετς.

-49' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Αρτυματάς στην προσπάθειά του να απομακρύνει ανέτρεψε τον Μακέντα.

ΦΓΝΦΓΝΝΦ

-51' ΓΚΟΛ 1-1! Ο Κβιλιτάια από τα 11 βήματα ισοφαρίζει - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-53' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Κβιλιτάια με πόνους στη μέση. Μέσα το ιατρικό τιμ του ΑΠΟΕΛ.

-54' Δεν θα συνεχίσει ο Γεωργιανός, αποχωρεί με φορείο. Για λίγο με δέκα το ΑΠΟΕΛ.

-56' Τώρα μέσα ο Εφραίμ και ξανά με έντεκα οι γηπεδούχοι.

-Μια ώρα αγώνα, χωρίς φάση μετά το γκολ. Πολλές οι διακοπές.

-61' Καλή φάση για τον Απόλλωνα με κεφαλιά του Βα μετά από σέντρα του Ουάρντα, ο Μπέλετς ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε.

-62' Επικίνδυνα στην περιοχή ο Εφραίμ, τον πρόλαβε ο Φιλιώτης πριν πλασάρει.

-63' Συρτό σουτ του Ζράντι από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ ο Μπέλετς. Καλή στιγμή ξανά για τους γαλάζιους.

-64' Διπλή αλλαγή ο Μακρίδης, Αλεσάμι και Ντόνιο (ντεμπούτο) στις θέσεις Σαχάρ και Βα.

-69' Πλασέ του Πίττα από πολύ δύσκολη γωνία, άστοχο.

-70' Καλός ο ρυθμός στο παιχνίδι, πιο επικίνδυνη η ομάδα της Λεμεσού μετά το 1-1. Το ΑΠΟΕΛ δεν έχει απειλήσει καθόλου.

-73' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Μιλόγεβιτς, Ντονγκαλά αντί Μαρκίνιος.

-74' Ωραίος συνδυασμός από το ΑΠΟΕΛ, ο Ντονγκαλά πλάσαρε από εξαιρετική θέση, η μπάλα κόνραρε και ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε εύκολα.

ΡΤΡΤΡΗ

-76' ΓΚΟΛ το ΑΠΟΕΛ! Λάθος του Αλεσάμι στην μεσαία γραμμή, ο Μπεν κέρδισε και έδωσε άμεσα στον Μακέντα, αυτός από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο επερχόμενος Ντονγκαλά πλάσαρε τον Γιοβάνοβιτς για το 2-1. Δυο από τις αλλαγές του Μιλόγεβιτς συνεργάστηκαν και έφεραν το γκολ της ανατροπής - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-80' Διπλή κίνηση ο Απόλλωνας, Ντιγκινί αντί Ουάρντα, Ίλιεφ αντί Σπόλιαριτς.

-Τελευταίο δεκάλεπτο στο ντέρμπι.

-Η κατοχή στους γαλάζιους μετά το γκολ, ψάχνουν το γκολ που θα τους δώσεις τον βαθμό.

-84' Πολύ καλή στιγμή το ΑΠΟΕΛ με πλασέ του Εφραίμ στην περιοχή όμως κόντραρε στον Μακέντα που ήταν σε θέση οφσάιντ, ως μη γενόμενη η φάση.

-Άλλα πέντε λεπτά.

-87' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ ότι ο Χαμάς μάζεψε την μπάλα με το χέρι πριν αυτή βγει πλάγιο άουτ.

-90' Κίτρινη στον Πεϊμπέρνς για φάουλ στον Ντονγκαλά ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Γιοβάνοβιτς.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' ΓΚΟΛ 3-1! Το ΑΠΟΕΛ "σφραγίζει" το τρίποντο με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεν. Έστειλε τη μπάλα στην γωνία, δοκάρι και μέσα! ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-ΤΕΛΟΣ, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 49 βαθμούς!

ΑΠΟΕΛ (Βλ.Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι (30' Γουίλερ), Σούσιτς, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Ντάλσιο (30' Μακέντα), Μπεν, Μαρκίνιος (73' Ντονγκαλά), Κβιλιτάια (56' Εφραίμ).

-Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Ντβάλι, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Γουίλερ, Ντονγκαλά, Μακέντα.

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Πίττας, Σπόλιαριτς (80' Ίλιεφ), Βα (64' Ντόνιο), Χαμάς, Φιλιώτης, Σαχάρ (64' Αλεσάμι), Ουάρντα (80' Ντιγκινί), Χέντι (46' Ζράντι).

-Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Εκπολό, Ίλιεφ, Χουσαϊν, Ντιγκινί, Αλεσάμι, Ντόνιο, Μαυρίας, Ζράντι.

Κίτρινες: Μαρκίνιος, Μπεν, Σούσιτς / Φιλιώτης, Πεϊμπέρνς

Διαιτητής: Branco Godinho Luis Miguel
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος