ΑΠΟΕΛ -Απόλλωνας: Τα είχε όλα εκτός... νικητή! (Φώτος)

Ντέρμπι με… τα όλα του το βράδυ του Σαββάτου (18/12) στο «ΓΣΠ». Το ΑΠΟΕΛ υποδέχθηκε τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής και οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1. Αποτέλεσμα που βαθμολογικά δεν ικανοποιεί καμία απ’ τις δύο ομάδες…

Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο ισορροπημένο πρώτο μέρος, με εξαιρετικό γκολ του Νταμπό. Οι αλλαγές του Σωφρόνη Αυγουστή βοήθησαν το ΑΠΟΕΛ να ανεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Καρώ ενώ είχαν τις ευκαιρίες για την ολική ανατροπή. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε ο Απόλλωνας λόγω της αποβολής του Φιλιώτη στο 86’. Αρκετές ευκαιρίες, αρκετές κίτρινες, μία κόκκινη, αρκετά… νεύρα και αρκετές διαμαρτυρίες συμπλήρωσαν την εικόνα ενός κλασικού ντέρμπι. Τέταρτη συνεχόμενη ισοπαλία για το ΑΠΟΕΛ, δεύτερο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη ο Απόλλωνας, μετά την ήττα από τον Άρη.

-Έναρξη.

NYTGRNB GT

-5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια τελική στο ματς.

-7' Καλή προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Θεοδώρου μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά έδιωξε ο Ρομπέρζ.

-10' Δεκάλεπτο στο ντέρμπι. Το ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να... χτίσει οργανωμένα επιθέσεις, ο Απόλλωνας ψάχνει πιο άμεσα να επιτεθεί.

-13' Ο Νταμπό μπήκε απειλητικά στην περιοχή, έκοψε ο Βινίσιους.

-15' Ένα κόρνερ και ένα φάουλ σαν... κοντινό κόρνερ με εκτελεστή τον Ζράντι, πέρασαν ανεκμετάλλευτα για τον Απόλλωνα.

-19' Είδε την κίνηση του Ίλιεφ ο Νταμπό, αλλά ήταν δυνατή η κάθετη που δοκίμασε.

-24' Μακρινό σουτ του Ντανίλο, αρκετά άστοχο.

-28' Φάουλ από αριστερά ο Οκριασβίλι, "καθάρισε" ξανά ο Ρομπέρζ.

-33' Πρόβλημα με τον Τζουμ, πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Απόλλωνας.

-34' Γίνεται η αλλαγή, ο Σπόλιαριτς αντί του Τζουμ.

-36' Κεφαλιά του Ρομπέρζ από καλή θέση, σταθερά ο Σκουφέτ.

-40' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Θεοδώρου για φάουλ στον Νταμπό.

-42' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Νταμπό! Μακρινή μπαλιά του Κατελάρη, ο Νταμπό κοντρόλαρε ωραία από αριστερά εντός περιοχής, απέφυγε τον Θεοδώρου και με άψογο σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στα δίκτυα του Σκουφέτ για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

ηξυητγρε

-45' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Νατέλ από δεξιά, ο Κβιλιτάια απ' την μικρή περιοχή πήγε για την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε σωστά την μπάλα, η οποία έφυγε ψηλά έξω.

-45+2' Σειρά του Απόλλωνα για να χάσει ευκαιρία. Μακρινό σουτ του Κολ, εκτινάχθηκε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Σκουφέτ.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Ξεκίνησε το β' μέρος.

-46' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Μάγκλιτσα αντί Κβιλιτάια και Ντογκαλά αντί Οκριασβίλι.

-50' Πρώτη καλή στιγμή στο β' μέρος. Μακρινό σουτ του Νατέλ, η μπάλα κόντραρε στον Αλεσάμι αλλά δεν αιφνιδιάστηκε ο Γιοβάνοβιτς.

-52' Κίτρινη στον Ντογκαλά για φάουλ στον Χαμάς.

-54' Κίτρινη στον Νατέλ για διαμαρτυρίες, μετά από φάουλ που χρεώθηκε στον Φιλιώτη.

-55' Ζητάει πέναλτι ο Απόλλωνας, σε μαρκάρισμα στον Ίλιεφ από Βινίσιους και Ζαμπάλα. "Παίζεται" απ' τον ρεφ.

**Η φάση θα αναλυθεί απ' τον Ηρακλή Τσίκινη την Δευτέρα στην εκπομπή "Super Monday".

-55' Κίτρινη ο Φιλιώτης για φάουλ στον Σόουζα. Αρκετή ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων...

-58' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζράντι από πλάγια αριστερά, δύσκολα σε κόρνερ ο Σκουφέτ.

ρτνβργυνβτρ

-62' Κίτρινη στον Ζράντι.

-64' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μάγκλιτσα... τσίμπησε την μπάλα και έφερε τον Ντε Βινσέντι σε θέση τετ α τετ με τον Γιοβάνοβιτς, ωστόσο το πλασέ του Αργεντινού από πλεονεκτική θέση έφυγε λίγο έξω απ' το δεξί κάθετο δοκάρι.

-65' Απειλεί ξανά το ΑΠΟΕΛ, σέντρα του Θεοδώρου από δεξιά, κεφαλιά του Μάγκλιτσα, μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

-68' Κίτρινη στον Σπόλιαριτς για φάουλ στον Θεοδώρου.

-69' Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γιάνγκα αντί Ίλιεφ.

-70' Ο Νταμπό έφυγε με ταχύτητα στην πλάτη της άμυνας, καθυστέρησε και τον έκοψε ο Βινίσιους.

-71' Κίτρινη στον Ντανίλο, για φάουλ στον Σπόλιαριτς.

-72' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Νταουσβίλι αντί Ντανίλο.

-73' Μακρινό φάουλ του Νατέλ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς.

-74' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Καρώ! Ο Ζαμπάλα εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε αλλά όχι μακριά, ο Μάγκλιτσα έκανε την προβολή και ο Καρώ από κοντά σε... κενή εστία έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

456τυγη65τ4γη

-78' Σουτ του Ντογκαλά από καλή θέση εντός περιοχής, ψηλά έξω.

-82' Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ουέλινγκτον και Ίντζια μέσα, Αλεσάμι και Ζράντι έξω.

-84' Καλή προϋπόθεση μετά από αρκετά λεπτά για τον Απόλλωνα. Ο Νταμπό από καλή θέση... άνοιξε το κοντρόλ και τον πρόλαβε ο Ζαμπάλα.

-86' Δεύτερη κίτρινη για τον Φιλιώτη για φάουλ στον Νατέλ και αποβολή. Με δέκα ο Απόλλωνας.

-87' Εκτέλεση φάουλ του Ζαμπάλα από αριστερά, κεφαλιά του Καρώ, ελάχιστα έξω η μπάλα.

-88' Δυνατό σουτ του Νατέλ, σταθερά ο Γιοβάνοβιτς.

-89' Σέντρα του Νατέλ από αριστερά, ο Σόουζα δεν μπόρεσε να κάνει την κεφαλιά μόνος απ' την μικρή περιοχή!

-90'Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Βινίσιους, Σόουζα, Ντε Βινσέντι, Κβιλιτάια (46'Μάγκλιτσα), Οκριασβίλι (46'Ντογκαλά), Θεοδώρου, Ζαμπάλα, Νατέλ, Ντανίλο (72'Νταουσβίλι).

Στον πάγκο οι: Μιχαήλ, Τσιλιγγίρης, Νταουσβίλι, Μάγκλιτσα, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Ντιαβαρά, Πολυκάρπου, Γουήλερ, Ντογκαλά, Κούτσακος.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Αλεσάμι (82'Ουέλινγκτον), Χαμάς, Κολ, Τζουμ (36'Σπόλιαριτς), Ίλιεφ (69'Γιάνγκα), Ζράντι (82'Ίντζια), Νταμπό.

Στον πάγκο οι: Ντούριν, Ουέλινγκτον, Μάρκοβιτς, Παπουνασβίλι, Σπόλιαριτς, Ψύχας, Γιοβάνοβιτς, Ίντζια, Πίττας, Χάμπος, Στορ, Γιάνγκα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Θεοδώρου, Ντογκαλά, Νατέλ, Ντανίλο / Ζράντι, Σπόλιαριτς.

ΚΟΚΚΙΝΗ: Φιλιώτης (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος