ΑΠΟΕΛ-Δόξα: "Πεντάσφαιρος" με τέσσερα γκολ από τον πάγκο! (Φώτος)

Με πεντάρα επέστρεψε ο ΑΠΟΕΛ. Σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γαλαζοκίτρινοι ήταν κυρίαρχοι από την αρχή μέχρι το τέλος κέρδισαν εύκολα τη Δόξα με 5-0 και έφτασαν στους 29 βαθμούς. Στον ένα παρέμεινε η Δόξα.

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

Δυο γκολ πέτυχε ο Δώνης στην επιστροφή του στην ενεργό δράση. Επίσης ένα γκολ από τον Βιγιαφιάνιες με τον Αργεντινό να επιστρέφει και αυτός μετά από ένα μήνα. Τον επίλογο έγραψε ο Κβιλιτάια.

Το σκορ άνοιξε ο Κρέσπο με το πρώτο του στην φετινή σεζόν με τον αρχηγό των γαλαζοκιτρίνων να χάνει έναν εκ των δυο αγώνων που ακολουθούν με ΑΕΖ ή Πάφο αφού δέχθηκε την κίτρινη κάρτα και συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών.

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά. Αφού απείλησε στο 4ο λεπτό με τον Ντονγκαλά, ήρθε στο 16ο λεπτό ο Κρέσπο μέσα από την μεγάλη περιοχή με πλασέ να κάνει το 1-0. Δοκάρι στο 21ο λεπτό με κεφαλιά του Τομανέ για τους γαλαζοκίτρινους.

Άλλα τρία γκολ στο β’ μέρος με Βιγαφάνιες στο 56ο λεπτό στην επιστροφή του Αργεντινού στην ενεργό δράση.

Τα άλλα δυο τα οποία πανηγυρίστηκαν δεόντως από την τεχνική ηγεσία ήρθαν από τον Δώνη. Ο Ελλαδίτης επιθετικός μπήκε στο 60ο λεπτό στον αγώνα και στο 70ο λεπτό έκανε το 3-0 και στο 77ο λεπτό το 4-0.

Τον επίλογο στο ΓΣΠ έγραψε άλλος ένας ποδοσφαιριστής που ήρθε από τον πάγκο ο Κβιλιτάια στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Το kerkida ήταν στο στάδιο της πρωτεύουσας με τον Αντρέα Ροκόπο και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στο live της αναμέτρησης ήταν ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας:

φσδφφσδ

-4' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Έφυγε πίσω από την άμυνα ο Ντονγκαλά, έκανε το πλασέ αλλά ήταν αδύναμο και έδωσε την ευκαιρία στον Σισκόφσκι να μαζέψει την μπάλα.

-7' Καλύτερα μπήκε ο ΑΠΟΕΛ. Ελέγχει τον αγώνα προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό του και να φτάσει όσο πιο γρήγορα γίνεται στο γκολ.

δσσ

-13' Κατοχή, προϋποθέσεις από ΑΠΟΕΛ ωστόσο λίγο πριν μπουν στην αντίπαλη περιοχή οι παίκτες του Σα Πίντο κάνουν λάθος τελική μπαλιά.

-16 1-0 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ με τον Κρέσπο. Ο Σαρφό έδωσε από δεξιά στον Μαρκίνιος ο οποίος μπήκε περιοχή είδε τον αμαρκάριστο Κρέσπο έδωσε την μπάλα και ο αρχηγός του ΑΠΟΕΛ με δυνατό πλασέ δεν είχε κανένα πρόβλημα να στείλει την μπάλα στα δίκτυα του Σισκόφσκι για το 1-0.

σδφδσ

-21' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ μετά από κεφαλιά του Τομανέ και σέντρα από τον Ζέφτε.

-31' Στο έδαφος ο Ντάλσιο αφού πέρασε και τον Σισκόφσκι δεν έδωσε κάτι ο διαιτητής της αναμέτρησης. Η αλήθεια δεν ζήτησε κάτι ούτε ο ποδοσφαιριστής του ΑΠΟΕΛ.

-35' Πλάσε του Ντάλσιο πολύ ψηλά η μπάλα.

σαδσαδ

-39' Κίτρινη στον Ναμπί για φαουλ στον Ντάλσιο.

Τέσσερα λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

45+ Κόρνερ για τη Δόξα, πρώτο στον αγώνα.

Έδιωξαν οι του ΑΠΟΕΛ την μπάλα.

Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μαρκίνιος ο οποίος αποχωρεί από τον αγώνα.

σδδφσδ

Τέλος πρώτου μέρους.

Συνεχίζει τελικά ο Μαρκίνιος.

Άρχισε το β' μέρος.

-46 Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Σαρφό στη θέση του ο Βιγιαφάνιες

-46' Αλλαγή και για την Δόξα εκτός ο Τζέτζε μέσα ο Αλσέους.

-48' Κίτρινη στον Βελσκόφσκι.

-52' Σουτ του Ναμπί η μπάλα έξω. Πρώτη τελική για τη Δόξα.

-54' Φαουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ και κίτρινη στον Αλσέους.

-56' ΓΚΟΛ και 2-0 για τον ΑΠΟΕΛ. Απευθείας εκτέλεση φαουλ του Λούκας Βιγιαφάνιες η μπάλα κτυπά μπροστά στον Σισκόφσκι και παρά την προσπάθεια του η μπάλα καταλήγει στα δίκτυα του για το 2-0 των γαλαζοκιτρίνων.

σδαδσ

-60' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Μαρκίνιος στη θέση του ο Δώνης.

-60' Αλλαγή και για τη Δόξα εκτός ο Κυριάκου στη θέση του ο Αντουί.

-66' Κίτρινη στον Κρέσπο για φουλ.

-67' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βελκόφσκι διώχνει εντυπωσιακά ο Μπέλετς.

-70' ΓΚΟΛ 3-0 για τον ΑΠΟΕΛ με Δώνη. Ωραία συνεργασία ανάμεσα σε Κβιλιτάια, Γουίλσον και Δώνη με τον τελευταίο να περνά την μπάλα πάνω από τον Σισκόφσκι και να κάνει το 3-0.

-77' ΓΚΟΛ 4-0 και πάλι με τον Δώνη. Ο Ντάλσιο γύρισε την μπάλα στην περιοχή κατέληξε στον Δώνη ο οποίος με απελευθερώθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο και με δυνατό σουτ πέτυχε το 4-0 και το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

-82' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Κρέσπο στη θέση του ο Σούσιτς.

90+3 ΓΚΟΛ και 5-0 με γυριστό του Κβιλιτάια.

Τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Τσεμπάκ, Κρέσπο (82' Σούσιτς), Ντάλσιο, Τομανέ (69' Κβιλιτάια), Μαρκίνιος (60' Δώνης), Σαρφό (46' Βιγιαφάνιες), Κονσταντίνοφ, Ντονγκαλά (69' Γουίλσον)

Στον πάγκο: Κίττος, Καραμανώλης, Αμπτουλαχίλ, Γουίλσον,  Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Σατσιάς, Γαβριήλ, Φετφατζίδης,   Πολυκάρπου, Δώνης

Δόξα: Σισκόφσκι, Σιέλης, Τρούγιτς, Ναμπί, Γκλεόφιλο, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Χ. Κυριάκου (60' Αντουί), Ασαντέ, Τζέτζε (46' Αλσέους)

Στον πάγκο: Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Σαντίκ, Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Αλέσους, Σετσέροβιτς, Αντουί, Ε. Κυριάκου

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης