ΑΠΟΕΛ - Νέα Σαλαμίνα: Τέταρτη σερί με... πρώτο Βιγιαφάνιες! (Φώτος)

Συνεχίζει τα νικηφόρα αποτελέσματα ο ΑΠΟΕΛ αφού επικράτησε και της Νέας Σαλαμίνας με 1-0 στο ΓΣΠ για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Πολύ καλοί ήταν οι γαλαζοκίτρινοι στο πρώτο ημίχρονο που δημιούργησαν ευκαιρίες, με κυριότερη αυτή του Σαρφό, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στο 28ο λεπτό, αλλά και αυτή του Ντογκαλά, τρία λεπτά νωρίτερα, όταν δεν μπόρεσε σε κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τελικά το γκολ ήρθε στο 41ο λεπτό, όταν ο Γαβριήλ πέρασε στον Βιγιαφάνιες που με ωραία ενέργεια και σουτ, νίκησε τον Μελίσσα. Η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο μέρος δοκίμασε να απειλήσει κυρίως με στημένα. Στο δεύτερο μέρος οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν περισσότερο διαχείριση του σκορ, ψάχνοντας όμως ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσουν τη νίκη. Αυτό δεν ήρθε και το 1-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Στους 17 βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ και προσωρινά στην κορυφή μαζί με τον Άρη, στους 9 έμεινε η Νέα Σαλαμίνα.

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

**Στο γήπεδο η Βάνα Λειβαδιώτη, στην περιγραφή του αγώνα ο Αντώνης Κατσαρός

- Το ζέσταμα των δύο ομάδων έγινε στο βοηθητικό γήπεδο, λόγω της επανασποράς (περισσότερα ΕΔΩ).

Έναρξη αγώνα

-3' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον ΑΠΟΕΛ. Ανέβηκε ο Ζέφτε, μπήκε στην περιοχή, άφησε στον Βιγιαφάνιες ο οποίος έκανε σουτ, όμως ο Μελίσσας έδιωξε σε κόρνερ.

-7' Σουτ του Σούσιτς μέσα από την περιοχή, μετά από ασταθή απόκρουση της άμυνας της Νέας Σαλαμίνας, η μπάλα φεύγει άουτ.

-12' Πτώση του Βιγιαφάνιες στην περιοχή σε τζαρτζάρισμα με τον Ντιακιτέ, τίποτα λέει ο Μάριος Αντωνίου.

123

-14' Εκτέλεση φάουλ με σέντρα στην περιοχή από την Νέα Σαλαμίνα, κεφαλιά του Ντιακιτέ, μπλοκάρει σταθερά ο Μπέλετς. Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

-16' Ωραία ενέργεια και σουτ του Σταύρου Γαβριήλ, η μπάλα στα χέρια του Μελίσσα.

-19' Πρόβλημα με Σούσιτς και μικρή διακοπή. Σηκώθηκε και συνεχίζει κανονικά.

-21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες, η μπάλα χτύπησε στο τοίχος και έφυγε κόρνερ. Το πρώτο για τη Νέα Σαλαμίνα.

-25' Διαγώνιο σουτ του Ζέφτε, ο Μελίσσας διώχνει, ο Ντογκαλά προσπάθησε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, όμως δεν τα κατάφερε και την έστειλε άουτ!

-28' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Ντογκαλά, κεφαλιά του Σαρφό που στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-32' Φάουλ σε καλή θέση για το ΑΠΟΕΛ, όμως ο Βιγιαφάνιες έστειλε την μπάλα στο τοίχος.

123

-37' Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, ο Μελίσσας θα διώξει.

-40' Παράλληλο γύρισμα του Σούσιτς, ο Μελίσσας θα μπλοκάρει πριν μπει στη φάση κάποιος παίκτης του ΑΠΟΕΛ.

-41' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Γαβριήλ είδε την κίνηση του Βιγιαφάνιες, του πέρασε την μπάλα και αυτός θα σημειώσει το πρώτο του γκολ στην φετινή σεζόν. (Δείτε εδώ το γκολ)

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+2' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Σούσιτς έκανε την σέντρα, ο Βιγιαφάνιες από πλεονεκτική σέντρα έκανε σουτ, η μπάλα όμως κοντράρει και φέυγει ψηλά, κόρνερ.

123

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

1234

Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μένει ο Σούσιτς στα αποδυτήρια, στη θέση του ο Τσεπάκ.

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-47' Ωραίος συνδυασμός Τσεπάκ με Σαρφό, ο δεύτερος δίνει στον Ντογκαλά που κάνει άστοχο σουτ.

-51' Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς. Ήταν στο όριο, χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων (Καρμιώτισσα ή ΑΕΚ).

-53' Κεφαλιά πάσα του Κοσταντίνοφ προς έναν όμιλο παικτών μπροστά από τον Μελίσσα, πρόλαβε και απομάκρυνε ο Λέουκο.

-56' Μακρινό σουτ του Λέουκο, μαζεύει ο Μπέλετς.

-60' Κάθετη μπαλιά του Βιγιαφάνιες στον Τσεπάκ, όμως ο Μελίσσας διάβασε τη φάση και έδιωξε προ του μπακ του ΑΠΟΕΛ.

-61' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Ο Φετφατζίδης μπαίνει στη θέση του Ντογκαλά.

-61' Αλλαγές και για τη Νέα Σαλαμίνα. Έξω οι Φερνάντες, Ντορεγκαράι, Κατσιάρης μέσα οι Κουζμάνοβιτς, Ντουρμισάι και Νάρσινγκ. Η αλλαγή του Φερνάντες ήταν αναγκαστική, αφού ένιωσε πρόβλημα.

1233

-66' Μεγάλη ευκαιρία για τον Κοσταντίνοφ που βρέθηκε σε θέση φορ, όμως έστειλε την μπάλα πάνω στον Μελίσσα.

-70' Σέντρα του Κουζμάνοβιτς, ο Τσεπάκ πετάγεται και διώχνει σε κόρνερ μπροστά από τον Ντουρμισάι.

-72' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ: Μπαίνουν Κβιλιτάια και Εφραίμ,στη θέση των Σαρφό και Γαβριήλ.

1234

-73' Διαπληκτισμός μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, μετά από την πτώση του Ντουρμισάι στον πάγκο των γαλαζοκιτρίνων. Εκνευρισμένος ο ποδοσφαιριστής της Σαλαμίνας ζήτησε τον λόγο, μπήκαν όμως στη μέση οι ψυχραιμότεροι και επανήλθε η ψυχραιμία.

12345

-75' Από την παραπάνω φάση κιτρινίστηκε ο Σεργίου.

-78' Κίτρινη κάρτα στον Κοσταντίνοφ που ήταν στο όριο και χάνει Καρμιώτισσα ή ΑΕΚ.

-79' Άστοχη κεφαλιά του Ντουρμισάι από κοντά.

-81' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια προσπαθεί να πλασάρει τον Μελίσσα, η μπάλα κοντράρει και παίρνει ύψος, κάνει κεφαλιά ο Φετφατζίδης, όμως ο Μελίσσας πρόλαβε να επιστρέψει και να μαζέψει την μπάλα.

-83' Νέα ευκαιρία με τον Κβιλιτάια, το γυριστό σουτ του οποίου φεύγει πάνω από την εστία του Μελίσσα.

-84' Αναγκαστική αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα, φεύγει ο Ντιακιτέ για να μπει ο Τσελέα, ενώ βγαίνει και ο Λέουκο για να μπει ο Κονατέ.

-90' Κίτρινη κάρτα στον Νάρσινγκ

-90' Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' Τελευταία αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Φεύγει ο σκόρερ, ο Βιγιαφάνιες για να μπει ο Σατσιάς.

-90+3' Κεφαλιά του Πέτροβιτς, ο Μελίσσας και πάλι θα μπλοκάρει την μπάλα.

-90+3' Νέα ευκαιρία με τον Κβιλιτάια που πέρασε τον Μελίσσα, αλλά δεν τα κατάφερε να πλασάρει.

Τέλος αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες (90+1' Σατσιάς), Κρέσπο, Σούσιτς (46' Τσεπάκ), Ντάλσιο, Γαβριήλ (72' Κβιλιτάια), Σαρφό (72' Εφραίμ), Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά (61' Φετφατζίδης).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλαχίμι, Κβιλιτάια, Τσεπάκ, Σατσιάς, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Μιγκελίτο, Φερνάντες (61' Νάρσινγκ), Καρλίτος, Κονέ, Ντορεγκαράι (61' Κουζμάνοβιτς), Λέουκο (84' Κονατέ), Βίκτωρος, Ντιακιτέ (84' Τσελέα), Κατσιάρης (61' Ντουρμισάι)

Στον πάγκο: Κίσσας, Κονατέ, Τσελέα, Νάρσινγκ, Ντούρμισαϊ, Κουζμάνοβιτς, Κουμούρης, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Έντσον, Κορομά.

ΣΚΟΡΕΡ: 41' Βιγιαφάνιες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51' Πέτροβιτς, 78' Κοσταντίνοφ / 75' Σεργίου, 90' Νάρσινγκ

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος