Έδειξε χαρακτήρα, είχε αντίδραση και... λύτρωση με Καρώ! (Φώτος)

Εξαιρετικό ματς το βράδυ της Δευτέρας (18/10) στο «ΓΣΠ», ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Εθνικό. Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 6 η αγωνιστική, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έφτασε στην πολύτιμη νίκη με 2-1, έχοντας ως… ήρωα τον Ανδρέα Καρώ στο 87’! Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ στο πρώτο μέρος… άνοιξε το σκορ με μία γκολάρα του Τορνίκε Οκριασβίλι. Στο 81’ ο Μάριος Ηλία ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (μέσω VAR – On field review) και στο 87’ ο Καρώ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Έδειξαν χαρακτήρα οι «γαλαζοκίτρινοι» και επέστρεψαν στις επιτυχίες, σε μια στιγμή που το ματς έδειχνε να… στραβώνει.

-2' Πρώτη τελική στο ματς, ο Φλοριάν από πλάγια θέση, έξω η μπάλα.

-4' Απειλεί ξανά ο Εθνικός. Ο Ζάκπα μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκανε το γύρισμα, ο Ιωάννου έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

-7' Ατομική προσπάθεια του Ντανίλο και σουτ από μακριά, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Xριστοδούλου.

-15' Συμπληρώθηκε το πρώτο τέταρτο, το ΑΠΟΕΛ έχει την κατοχή και ανεβάζει πολλούς παίκτες στην επίθεση. Ο Εθνικός περιμένει και είναι έτοιμος να χτυπήσει στην κόντρα.

-16' Τρομερό σλάλομ του Ντανίλο, πέρασε από όλους αλλά την στιγμή που θα πλάσαρε από κοντά, έβαλε την κόντρα με εξαιρετικό τάκλιν ο Περατικός και έδιωξε σωτήρια.

-17' Ωραία ατομική προσπάθεια του Οκριασβίλι, μαρκάρισμα του Περατικού από πίσω. Ζήτησε πέναλτι το ΑΠΟΕΛ, έδειξε να συνεχιστεί το ματς ο ρεφ Χριστοδούλου.

***Η φάση θα αναλυθεί απόψε απ' τον Ηρακλή Τσίκινη στην εκπομπή του Digital "Super Monday".

-21' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Ζαμπάλα από αριστερά, κεφαλιά του Κβιλιτάια, λίγο πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

-24' Από δεξιά τώρα το ΑΠΟΕΛ. Ανέβασμα του Τσεμπάκ και σέντρα στο πρώτο δοκάρι, αδύναμη η προβολή του Κβιλιτάια, στα χέρια του Χριστοδούλου.

-26' Πρώτη κίτρινη στο ματς, ο Περατικός για φάουλ στον Οκριασβίλι.

-30' Μισάωρο στο ματς, οι γηπεδούχοι αυξάνουν την πίεση τους, κυρίως από αριστερά με τους Ζαμπάλα - Οκριασβίλι. Στο 68-32% η κατοχή υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

-30' Μικρή διακοπή στο ματς, στο έδαφος ο Άδωνη.

-31' Συνέχεια στο ματς.

-37' Πρόβλημα με Ντανίλο στο ΑΠΟΕΛ, στο έδαφος με πρόβλημα τραυματισμού. Ετοιμάζεται ο Εφραίμ.

-38' Δεν πατάει καλά το πόδι του ο Βραζιλιάνος, πέρασε εκτός. Θα γίνει η αλλαγή, με δέκα προσωρινά οι "γαλαζοκίτρινοι".

-40' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Σόουζα, ακυρώνεται όμως για οφσάιντ. Ο Νταουσβίλι έκανε το μακρινό σουτ, ο Χριστοδούλου έδιωξε δύσκολα, ο Σόουζα κινήθηκε και σκόραρε με το κεφάλι αλλά ήταν λίγο πιο μπροστά απ' τον τελευταίο αμυντικό.

νρυηγ

-41' Γίνεται η αλλαγή. Εφραίμ αντί Ντανίλο.

-45' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+1' Ασυνεννοησία Σκουφέτ - Πολυκάρπου, λάθος στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έκλεψε ο Ζάκπα αλλά... άνοιξε το κοντρόλ και έχασε μεγάλη ευκαιρία!

-45+2' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Απίθανο γκολ απ' τον Οκριασβίλι! Οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ πλάγια αριστερά, σαν κοντινό κόρνερ. Ο Οκριασβίλι ανέλαβε την εκτέλεση με το δεξί, σημάδεψε το αριστερό "παραθυράκι" του Χριστοδούλου και έστειλε ακριβώς εκεί... συστημένη την μπάλα για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

τυθμξντθυε

-Έντονες αποδοκιμασίες των φίλων του ΑΠΟΕΛ προς τον ρεφ Κυριάκο Χριστοδούλου. (Δείτε ΕΔΩ βίντεο απ' τις αποδοκιμασίες)

-47' Πρόβλημα και με τον Νταουσβίλι στο ΑΠΟΕΛ. Στο έδαφος ο Γεωργιανός άσος, δεν μπορεί να συνεχίσει.

-48' Γίνεται η αλλαγή, δεύτερη για το ΑΠΟΕΛ, κι αυτή αναγκαστική. Λουντέμο αντί Νταουσβίλι.

-50' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, ψηλά έξω.

-54' Επικίνδυνη σέντρα το Πηλέα από αριστερά, λίγο πιο δυνατή, δεν πρόλαβε ο Φλοριάν.

-55' Νέα επίθεση του Εθνικού από αριστερά, σέντρα του Πηλέα, κεφαλιά του Ζάκπα, έξω η μπάλα.

-56' Κίτρινη στον προπονητή του Εθνικού Ηλία Χαραλάμπους για διαμαρτυρίες. Ζήτησε πέναλτι στην φάση που προηγήθηκε, με την σέντρα του Πηλέα και την κεφαλιά του Ζάκπα (ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Κουντόμπιακ οι φιλοξενούμενοι).

-63' Κι άλλη κάρτα στον πάγκο του Εθνικού, στον Γκόρουπετς.

-65' Βάζει πίεση ψηλά ο Εθνικός, δυσκολεύει την ανάπτυξη του ΑΠΟΕΛ.

-65' Αλλαγή για τον Εθνικό. Αράζ αντί Ιωάννου.

-68' Σέντρα του Οκριασβίλι, άστοχη η κεφαλιά του Κβιλιτάια.

-72' Διπλή αλλαγή για τον Εθνικό. Ασούμπρε και Μ. Ηλία μέσα, Κ. Ηλία και Φλοριάν έξω.

-74' Σέντρα του Εφραίμ από αριστερά, έδιωξε με το στήθος ο Χολ. Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι οι γηπεδούχοι, "παίζεται" απ' τον ρεφ.

-78' Τρίτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ, τελευταία (τρίτη διακοπή). Μέσα ο Σατσιάς - έξω ο Κβιλιτάια.

-78' Πάει στο on field review ο ρεφ. Εξετάζει πιθανό πέναλτι για τον Εθνικό σε φάση που διεκδίκησαν την μπάλα Σάβιτς και M. Ηλία. Μακρινό το πλάνο, δεν φάνηκε να υπάρχει παράβαση.

-79' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Εθνικό. Αυτή είναι η απόφαση του ρεφ Χριστοδούλου μετά την εξέταση της φάσης απ' το μόνιτορ, για χέρι του Σάβιτς.

-81' ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Εύστοχη η εκτέλεση πέναλτι του Μάριου Ηλία για το 1-1! Έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία ο Σκουφέτ αλλά δεν μπόρεσε να διώξει. (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-82' Κίτρινη στον Σατσιά.

-84' Κίτρινη και ο Ασούμπρε.

-87' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ με τον Καρώ! Ο Ζαμπάλα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τσεμπάκ έκανε την πρώτη κεφαλιά και ο Καρώ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-1! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-90' Αλλαγή για τον Εθνικό. Ελουντού αντί Χολ.

-90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-90+3' Τρομερή ευκαιρία για τον Εθνικό! Φάουλ το Πηλέα από αριστερά, κεφαλιά του Περατικού από κοντά, μεγάλη επέμβαση του Σκουφέτ!

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Καρώ, Σόουζα, Νταουσβίλι (48'Λουντέμο), Κβιλιτάια (78'Σατσιάς), Οκριασβίλι, Τσεμπάκ, Πολυκάρπου, Ζαμπάλα, Σάβιτς, Ντανίλο (41'Εφραίμ).

Στον πάγκο: Μιχαήλ,50 Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Λουντέμο, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Θεοδώρου, Ντιαβαρά, Γουήλερ, Γιαννακού, Ντογκαλά, Φενερίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Xριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Περατικός, Ηλία Κ (72'Ασούμπρε), Κουντόμπιακ, Ζάκπα, Ιωάννου (65'Αράζ), Φλοριάν (72'Μ. Ηλία), Φόλπρεχτ, Χολ (90'Ελουντού).

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Ηλία Μ, Ασούμπρε, Αράζ, Γκόρουπετς, Κυπριανού, Μωυσέως, Σαββίδης, Κουμής, Ελουντού.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σατσιάς / Περατικός, Γκόρουπετς, Ασούμπρε.

Διαιτητής: Χριστοδούλου Κυριάκος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος