"Ήρωας" ξανά ο Σόουζα, άλμα το ΑΠΟΕΛ! (φώτος)

Το μεγάλο παιχνίδι στο Τσίρειο είχε την "υπογραφή" του Λούκας Σόουζα... Ο Βραζιλιάνος πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 0-1 του ΑΠΟΕΛ επί του Άρη στην Λεμεσό και "καθάρισε" για την ομάδα του, όπως είχε κάνει και στο παιχνίδι με την ΠΑΕΕΚ.

Το γκολ ήρθε στο 71' και ενώ προηγουμένως είχε χάσει συνεχόμενες ευκαιρίες η ομάδα του Λιάσου Λουκά, σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι που κρίθηκε στο ποιος είχε την ουσία. Αυτό ήταν το ΑΠΟΕΛ που πανηγυρίζει την 2η σερί του νίκη στο πρωτάθλημα και κάνει άλμα από την 10η στην 6η θέση.

-Ξεκίνησε το παιχνίδι.

-5' Μικροδιακοπή, ο Τσμπάκ είναι στο έδαφος μετά από διεκδίκηση με τον Ντελμίρο. Μέσα το ιατρικό τιμ.

-6' Είναι εντάξει ο μπακ του ΑΠΟΕΛ, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-8' Πρώτη κίτρινη, στον Τσεμπάκ για φάουλ στον Μπαμπίκα. Νέα μικροδιακοπή, ξανά στο έδαφος ο Μαροκινός μετά το τάκλιν.

-9' Αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο ο Τσεμπάκ και συνεχίζεται το παιχνίδι.

-11' Επέστρεψε ο Μαροκινός.

-12' Κίτρινη στον Γιαγκό για φάουλ στον Ζαμπάλα.

τυξξυτξυ

-13' Δεν θα συνεχίσει τελικά ο Τσεμπάκ. Μέσα ο Θεοδώρου.

-15' Πρώτη ευκαιρία με ωραίο σουτ του Σπόλιαριτς από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω.

-Πάρα πολλά τα σφυρίγματα για φάουλ σε αυτά τα πρώτα 20 λεπτά. Καθόλου καλός ο ρυθμός, παιχνίδι κέντρου.

-25 λεπτά στο Τσίρειο. Μοναδική αξιοσημείωτη φάση το σουτ του Σπόλιαριτς στο 15'. Χωρίς τελική το ΑΠΟΕΛ, μια τελική ο Άρης.

-Μισάωρο. Η ομάδα του Σωφρόνη κυκλοφορεί τη μπάλα αλλά ο Άρης αμύνεται πολύ καλά και έχει κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την πειροχή του.

-30' Σουτ του Ρονκάλια εκτός περιοχής, πολύ άστοχο.

-32' Τώρα μακρινό σουτ του Στεπίνσκι και αυτό χωρίς τύχη.

-34' Πτώση του Νατέλ στην περιοχή μετά από τάκλιν του Ρονκάλια, τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν είναι διαφωτιστικά.

-36' Διαμαρτυρίες από πλευράς Άρη για δυνατό τάκλιν του Σάβιτς στον Γκαρθία στον χώρο του κέντρου. Κίτρινη στον αμυντικό του ΑΠΟΕΛ.

-39' Ακόμα ένα μακρινό σουτ οι γηπεδούχοι, άστοχη η προσπάθεια του Σπόλιαριτς.

βωνωνων

-40' Ακόμα μια διακοπή. Στο έδαφος Σόουζα και Γιαγκό μετά από διεκδίκηση. Μέσα τα ιατρικά τιμ και των δυο ομάδων.

-43' Συνεχίζεται το ματς, είναι εντάξει οι δυο παίκτες.

-45' Σουτ του Νατέλ από διαγώνια δεξιά μέσα στην περιοχή, κόντρα και κόρνερ. "Υποψία" φάσης για το ΑΠΟΕΛ.

-Δυο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

-45+1' Πρώτη καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντογκαλά σέντραρε από δεξιά, ο Καρώ έστειλε πολύ ψηλά την κεφαλιά.

-Τέλος ημιχρόνου. Από τα χειρότερα 45λεπτα μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Ούτε μια μεγάλη ευκαιρία, πολλές διακοπές για φάουλ και η κατοχή μοιρασμένη, με την μπάλα να είναι στον χώρο του κέντρου την περισσότερη ώρα.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος.

-47' Κίτρινη στον Βινίσιους για φάουλ στον Μπαμπίκα.

-55' Καλή στιγμή το ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Σόουζα, πάνω απ' τα δοκάρια.

-57' Διπλή ο Λιάσος. Πακέ αντί Σπόλιαριτς, Μουσούντα αντί Ρονκάλια.

-Μια ώρα παιχνιδιού. Καλύτερος ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, ορεξάτες μπήκαν οι δυο ομάδες, με το ΑΠΟΕΛ να είναι πιο επιθετικό και να ψάχνει το γκολ.

-63' Τρίτη αλλαγή ο Λιάσος, Σικόρσκι αντί Κβάσουκ.

-63' Σουτ του Ντελμίρο, ο Σάβιτς βάζει το κεφάλι και διώχνει σε κόρνερ.

-66' Μεγάλη ευκαιρία ο Άρης. Ο Σικόρκσι εξ επαφής δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά μετά από σουτ του Πακέ από το ύψος της περιοχής.

-67' Αγγίζει ξανά το γκολ η ομάδα της Λεμεσού, ο Στεπίνσκι "φάτσα" με τον Σκουφέτ πλάσαρε έξω.

-68' Διπλή αλλαγή ο Σωφρόνης. Κβιλιτάια στη θέση του Μάγκλιτσα, Σατσιάς στη θέση του Νατέλ.

-69' Νέα ευκαιρία ο Άρης, ο Σικόρσκι με σουτ στην κίνηση μέσα στην περιοχή στέλνει πολύ ψηλά τη μπάλα.

-70' Πλασέ του Πακέ, πάει έξω. Ακόμα μια φάση για τους γηπεδούχους που από το 65' και μετά είναι πολύ καλύτεροι και έφτιαξαν διαδοχικές ευκαιρίες.

45754745747

-71' ΓΚΟΛ 0-1 το ΑΠΟΕΛ! Μετά από κόρνερ ο Σόουζα με κεφαλιά η οποία χτύπησε και σε αμυντικό του Άρη, ανοίγει το σκορ!

-"Έκρηξη" στις κερκίδες από τον κόσμο των φιλοξενούμενων.

-79' Μακρινό σουτ του Σόουζα, έτοιμος ο Βανά.

-80 λεπτά. Χωρίς ευκαιρία μετά το γκολ. "Άνοιξε" το παιχνίδι αφού ο Άρης ανέβασε παίκτες για να ψάξει την ισοφάριση.

-82' Φράγκος αντί Γκαρθία, Μπράουν αντί Μπαμπίκα.

-83' Αλλαγή και το ΑΠΟΕΛ, Ντιαβαρά αντί Ντονγκαλά. Ντεμπούτο για τον Γάλλο.

-87' Ένταση για λίγο ανάμεσα σε Βανά και Κβιλιτάια. Έχουμε διακοπή και μικροσύρραξη.

-Με κίτρινες στους δυο παίκτες... τελειώνει το θέμα.

-89' Τελική ο Άρης με ένα σουτ του Φράγκου να πάει ψηλά.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-91' Πτώση του Ντιαβαρά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μουσούντα, "τίποτα" από τον διαιτητή που ήταν κοντά.

-94' Ο Θεοδώρου έκανε κούρσα από δεξιά, έδωσε στον Κβιλιτάια που κατέβασε στην περιοχή και σούταρε ψηλά έξω.

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ ανεβαίνει στους 9 βαθμούς.

Αρης (Λ.Λουκά:) Βανά, Μ.Γκαρθία (82' Φράγκος), Σπόλιαριτς (57' Πακέ), Στεπίνσκι, Ντελμίρο, Γιαγκό, Κβάσουκ (63' Σικόρσκι), Σίλντενφελντ, Ρονκάλια (57' Μουσούντα), Μπαμπίκα (82' Μπράουν), Σιμιόν.

-Στον πάγκο οι Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Μπράουν, Σικόρσκι, Ανδρέου, Φράγκος, Πακέ, Ελευθερίου, Μουσούντα, Ματθαίου, Κορομά, Ιωσηφίδης.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή:) Σκουφέτ, Τσεμπάκ (13' Θεοδώρου), Βινίσιους, Καρώ, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Σόουζα, Λουντέμο, Ντονγκαλά (83' Ντιαβαρά), Νατέλ (68' Σατσιάς), Μάγκλιτσα (68' Κβιλιτάια).

-Στον πάγκο οι Τσιλιγγίρης, Μιχαήλ, Εφραίμ, Κβιλιτάια, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Θεοδώρου, Ντιαβαρά, Γουίλερ, Φενερίδης.

Κίτρινες: Γιαγκό, Βανά / Τσεμπάκ, Σάβιτς, Βινίσιους, Κβιλιτάια

Διαιτητής: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος