Καρμιώτισσα-AΠΟΕΛ: Σαββατόβραδο… στην κορυφή! (φωτος)

Την 5η του σερί νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας την Καρμιώτισσα με 2-1 στο “Στέλιος Κυριακίδης”.

Μια νίκη που έφερε την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) στην κορυφή της βαθμολογίας με αγώνα περισσότερο.

Οι γαλαζοκίτρινοι χωρίς να εντυπωσιάσουν έπαιξαν όσο χρειάστηκε πέτυχαν δυο γκολ με Ντονγκαλά (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) και Κβιλιτάια (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) και πέρασαν με το διπλό από την Πάφο. Και τα 2 γκολ μέτρησαν μέσω ΒΑΡ.

Το μόνο που κατάφερε η Καρμιώτισσα ήταν να μειώσει στο σκορ με τον Σουκ από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα σε 2-1, μετά από παρέμβαση του ΒΑΡ.

Στους 20 βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ, στους 2 έμεινε η Καρμιώτισσα η οποία δέχθηκε την 7η της ήττα σε εννέα αγώνες.

δφσφ

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

Στο γήπεδο ήταν η Φυτούλα Μωυσέως, στο Live της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε η αναμέτρηση.

φσδφσδ

-1' Σουτ του Ντάλσιο η μπάλα στον Ανέστη.

-5' Καλύτερα μπήκε ο ΑΠΟΕΛ στα αρχικά στάδια. Θέλει να ελέγξει τον αγώνα από την αρχή.

-8' Κόρνερ για την Καρμιώτισσα.

-10' Μετά από μακρινή μπαλιά προς τον Ντούμπια, βγαίνει ο Μπέλετς με κεφαλιά και διώχνει την μπάλα.

φδγφ

-14' Σουτ από τον Τσεπάκ η μπάλα έξω. Δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε ο παίκτης του ΑΠΟΕΛ.

-17' Τελική προσπάθεια για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του Γαβριήλ με τον Ανέστη να διώχνει, ωστόσο ο επιθετικός των γαλαζοκιτρίνων ήταν σε θέση οφ-σαιντ.

δσφφ

-23' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 0-1. Ο Μαρκίνιος γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Ντογκαλά έκανε το δυνατό σου με την μπάλα να κτυπά στο οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη και μετά στο έδαφος κοντά στην γραμμή και να φεύγει. Η φάση εξετάστηκε και από VAR (ενώ ο αγώνας ήταν σε εξέλιξη), αφού διαιτητής και βοηθός δεν έδωσαν κάτι. Μετά από περίπου 1 λεπτό και μετά από υπόδειξη του VAR η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή και το γκολ του Ντογκαλά μέτρησε με τους γαλαζοκίτρινους να ανοίγουν το σκορ.

Δείτε ΕΔΩ το γκολ του Ντογκαλά.

φγφφγ

Υπήρξαν και διαμαρτυρίες από πλευράς παικτών της Καρμιώτισσας για το γκολ, αλλά όπως φάνηκε από τις επαναληπτικές προβολές η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

-32' Σουτ του Ντούμπια πολύ άστοχο.

-40' Φαουλ για την Καρμιώτισσα σε καλό σημείο για να απειληθεί η εστία του Μπέλετς. Πήγαν για κομπίνα οι παίκτες της Καρμιώτισσας και έχασαν την μπάλα.

-44' Κεφαλιά του Καραμανώλη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος η μπάλα έξω.

Τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τέλος πρώτου μέρους.

σαδσ

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Ζέφτε στη θέση του ο Σατσιάς.

-46' Αλλαγή και για την Καρμιώτισσα εκτός ο Μπενεζέτ στη θέση του ο Ματθαίου.

-47' Φάουλ για την Καρμιώτισσα. Στο χέρι του Μαλόνε η μπάλα μετά την εκτέλεση κατοχή για τον ΑΠΟΕΛ.

-50' Κίτρινη στον Σουκ για φάουλ στον Πολυκάρπου.

δσασδ

-57' Γύρισμα του Σαρφό στην περιοχή διώχνει ο Τσουκαλάς σε κόρνερ. Κεφαλιά του Σατσιά πάνω στον Ανέστη η μπάλα.

σσσσ

-62' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, εκτός οι Γαβριήλ και Μαρκίνιος στις θέσεις τους οι Κβιλιτάια και Δώνης.

σδφσδ

-65' Πετυχαίνει γκολ ο ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια ο βοηθός το ακυρώνει ως οφ-σαιντ. Έγινε η σέντρα από αριστερά από τον Ντογκαλά με τον Κβιλιτάια να κάνει και την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Ανέστη. Η φάση θα εξεταστεί από το VAR.

Μετρά το γκολ του Γεωργιανού αφού η φάση εξετάστηκε από το VAR και έφυγε από κανονική θέση. 0-2 πλέον οι γαλαζοκίτρινοι.

Δείτε ΕΔΩ το γκολ του Κβιλιτάια.

δφσδφ

-70 Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Πολυκάρπου στη θέση του ο Βιγιαφάνες.

-73' Πετυχαίνει γκολ η Καρμιώτισσα με τον Τσουκαλά το οποίο ακυρώνεται ως οφ-σαιντ. Ο σκόρερ δεν ήταν αλλά ήταν ο Ρόσι ο οποίος έδωσε την μπάλα στον Τσουκαλά.

-75' Σουτ του Ντούμπια η μπάλα στον Μπέλετς.

-80 Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Σαρφό μέσα ο Αμπτουλαχί.

-83 Κίτρινες σε Σατσιά και Ματθαίου.

Εννέα λεπτά οι χρόνο καθυστερήσεων.

90+7 Πέναλτι για την Καρμιώτισσα σε πάτημα του Αμπτουλαχί στον Χριστοφόρου. Η απόφαση ήρθε και πάλι μεσω VAR.

90+8 ΓΚΟΛ 1-2 μειώνει από το σημείο του πέναλτι για την Καρμιώτισσα ο Σουκ.

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια (82' Θεοδώρου), Φούρ (73' Κατσαντώνης), Παντελή, Τσουκαλάς (85' Κρατινάρου), Ρόσι (73' Νεοφύτου), Νιούπορτ, Χριστοφόρου, Σούκ, Μπενεζέτ (46' Ματθαίου)

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αντος, Αβραάμ, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Κρατινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθαίου.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καραμανώλης, Ζέφτε (46' Σατσιάς), Τσεπάκ, Κρέσπο, Γαβριήλ (62' Κβιλιτάια), Πολυκάρπου ( 70' Βιγιαφάνες), Σαρφό (80' Αμπτουλαχί), Ντογκαλά, Μαρκίνιος (62' Δώνης), Ντάλσιο

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Εφραίμ, Αμπτουλαχί, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σατσιάς, Τομανέ, Κατιρτζής, Βρόντης, Δώνης.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος