Νέα Σαλαμίνα-ΑΠΟΕΛ: Από εξάρα σε… τεσσάρα! (Φώτος)

Σαν “σίφουνας” πέρασε και από το “Αμμόχωστος-Επιστροφή” ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής κέρδισε και την Νέα Σαλαμίνα με 4-0 και ανέβηκε στους 48 βαθμούς. Στους 31 παρέμεινε η Νέα Σαλαμίνα η οποία δέχθηκε την 8η της ήττα στο πρωτάθλημα.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για την ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο. Ντονγκαλά, Κβιλιτάια, Ντβάλι και Μαρκίνιος οι σκόρερ. Δέκα γκολ υπέρ και μηδέν κατά στα δυο τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος για τον ΑΠΟΕΛ.

Οι γαλαζοκίτρινοι πατούσαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ωστόσο δεν ήταν απειλητικοί. Οι ποδοσφαιριστές της Νέας Σαλαμίνας έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Μελίσσα με τους παίκτες του Ρικάρντο Σα Πίντο να προσπαθούν με κυρίως από τα άκρα να επιτεθούν.

Μέσα σε τρία λεπτά από το 33’ μέχρι το 36’ οι γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν δυο γκολ και έθεσαν τις βάσεις για την 15η τους νίκη σε 21 αγώνες στο πρωτάθλημα.

Αρχικά ο Ντονγκαλά στο 33’ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και ο Κβιλιτάια στο 36’ με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή πέτυχε το 2-0 για την ομάδα του.

Με την έναρξη του β’ μέρους η ομάδα της Λευκωσίας αρχικά έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Γεωργιανό επιθετικό να κάνει πετύχει και τρίτο γκολ, το οποίο όμως ήρθε στο 51’ με τον Ντβάλι.

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ ο Κονσταντίνοφ πήρε την πρώτη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι με την μπάλα να καταλήγει στο δεύτερο εκεί όπου ήταν μόνος ο Ντβάλι ο οποίος χωρίς να δυσκολευτεί πέτυχε το 3-0 για την ομάδα του.

Τον επίλογο στο “Αμμόχωστος-Επιστροφή” έγραψε ο Μαρκίνιος. Ο κορυφαίος από πλευράς γαλαζοκιτρίνων Ντονγκαλά ανέβηκε από αριστερά, είδε τον συμπαίκτη του μόνο στο ύψος της περιοχής του Μελίσσα του πέρασε την μπάλα και ο Βραζιλιάνος με δυνατό σουτ πέτυχε το 4-0 για την ομάδα της Λευκωσίας.

Το kerkida ήταν στο “Αμμόχωστος-Επιστροφή” με την Βάνα Λειβαδιώτη και σας μετέφερε όλα όσα έγιναν. Στην περιγραφή του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

-4' Ο Κονσταντίνοφ δοκίμασε να κάνει το μακρινό σουτ με την μπάλα να κτυπά σε σώματα παικτών της Νέας Σαλαμίνας.

Ο Καρλίτος είναι στο έδαφος και δεν μπορεί να συνεχίσει. Αναγκαστική αλλαγή για τον παίκτη της Νέας Σαλαμίνας ο οποίος τραυματίστηκε με συμπαίκτη του. Στην φάση με τον Κονσταντίνοφ ο Κουσμάνοβιτς έπεσε για να του κλείσει τον διάδρομο και βρήκε τον Καρλίτος στα πόδια.

γδφφφ

-9' Φαουλ σε καλό σημείο για τη Νέα Σαλαμίνα. Έγινε και η αναγκαστική αλλαγή με τον Καρλίτος να είναι εκτός και τον Κατσιαρή στη θέση του. Στο ανθρώπινο τείχος η εκτέλεση του Κουσμάνοβιτς.

-13' Γύρισμα του Κβιλιτάια από δεξιά, γυριστό από τον Σατσιά πάνω στον Μελίσσα η μπάλα.

ασδασ

-18' Κεφαλιά του Κονσταντίνοφ μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

-24' Πρώτο κόρνερ στον αγώνα και είναι για τον ΑΠΟΕΛ. Διώχνει ο Κονέ την μπάλα.

-25' Δεύτερο σερί κόρνερ για τους γαλαζοκίτρινους. Κεφαλιά του Τσεπάκ στην αγκαλιά του Μελίσσα η μπάλα.

-33' Γκολ και 0-1 για το ΑΠΟΕΛ με Ντονγκαλά! Σέντρα του Βιγιαφάνιες από αριστερά, ο Ντονγκαλά έκανε την κεφαλιά η μπάλα κτύπησε και στο κεφάλι του Κονατέ και κατέληξε στα δίκτυα του Μελίσσα για το προβάδισμα των γαλαζοκιτρίνων.

-36' Γκολ και 0-2 για το ΑΠΟΕΛ με Κβιλιτάια! Ο Γεωργιανός επιθετικός κράτησε την μπάλα εκτός περιοχής και με δυνατό σουτ αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα της Νέας Σαλαμίνας, με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα του.

φδσφδ

Τρία λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

Συγκρούστηκαν με το κεφάλι Σατσιάς και Κατσιαρής.

δσφδ

Είναι καλά και οι δυο και συνεχίζουν την αναμέτρηση.

Τέλος πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-46' Χωρίς αλλαγές στο β' μέρος οι δυο ομάδες.

-46' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ για τρίτο γκολ. Ο Μπέλετς με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κβιλιτάια ο οποίος μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία.

-51' Γκολ 0-3 για τον ΑΠΟΕΛ με Ντβάλι. Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Κονστναντίνοφ πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Ντβάλι ήταν μόνος και δεν δυσκολεύτηκε από πολύ κοντά να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

σδφσδ

-60' Πτώση Σατσιά στην περιοχή του Μελίσσα. Ο Κουσμάνοβιτς έχει τα χέρια του πάνω στον Σατσιά ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος.

-60' Διπλή αλλαγή για την Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι Κουσμάνοβιτς και Φράγκος στις θέσεις τους οι Μιγκελίτο και Έντζο.

-65' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Ντβάλι μέσα ο Ντάλσιο.

-73' Γκολ και 0-4 για τον ΑΠΟΕΛ με Μαρκίνιος. Ο Ντονγκαλά ανέβηκε από αριστερά, είδε τον Βραζιλιάνο μόνο στο ύψος της περιοχής του Μελίσσα, του έδωσε την μπάλα και με δυνατό σουτ πέτυχε το τέταρτο γκολ των γαλαζοκιτρινων στην αναμέτρηση.

-75' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, εκτός οι Ντονγκαλά και Βιγιαφάνιες στις θέσεις τους οι Γουίλσον και Δώνης.

-78' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Εκτός οι Κονατέ και Ναρσίνγκ στις θέσεις τους οι Λέουκο και Κορομά.

-81' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Εκτός οι Κβιλιτάια και Μαρκίνιος στις θέσεις οι Τομανέ και Εφραίμ.