ΑΠΟΕΛ-Άρης: Ο Ντονγκαλά έβαψε την κορυφή γαλαζοκίτρινη! (Φώτος)

Το ΑΠΟΕΛ πήρε το ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Άρη, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο γκολ του Ντογκαλά στο 20ο λεπτό και "έβαψε" την κορυφή γαλαζοκίτρινη. Στο +3 πλέον το ΑΠΟΕΛ. Μετά από 7 σερί νίκες στο πρωτάθλημα (και μία στο κύπελλο), ηττήθηκε ο Άρης.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

φ534ρε

Το ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κυριάρχησε του Άρη, χωρίς όμως να δημιουργεί ευκαιρίες. Η Ελαφρά Ταξιαρχία περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και τελικά οι γαλαζοκίτρινοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο 20ο λεπτό, όταν ο Βιγιαφάνιες έβγαλε υπέροχη κάθετη μπαλιά στον Ντογκαλά που βγήκε τετ α τετ με τον Βανά Άλβες και τον πλάσαρε σωστά για το 1-0. Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει και δημιούργησε την καλύτερη στιγμή στο 44’ όταν έφυγαν τρεις παίκτες του στην κόντρα επίθεση, βγήκε τετ α τετ ο Νίκολιτς με τον Μπέλετς, όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ αντέδρασε εξαιρετικά και κράτησε το μηδέν!

Στο Β’ ημίχρονο, ο Άρης προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης κάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 67’ με τον Μπένγκτσον να προσπαθεί να πλασάρει τον Μπέλετς στην κλειστή του γωνία, χωρίς επιτυχία. Το ΑΠΟΕΛ έκανε διαχείριση, σε ένα δεύτερο μέρος που δεν είχε πολλές ευκαιρίες και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Στο γήπεδο ο Ανδρέας Ροκόπος, στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός...

Έναρξη αγώνα!

-5' Έχει μπει καλύτερο το ΑΠΟΕΛ, κρατάει μπάλα και πιέζει τον Άρη, χωρίς όμως να έχει δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία ακόμα...

-7' Φάουλ σε καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ, με την μπάλα να στήνεται μεταξύ ημικύκλιου και μεγάλης περιοχής.

-8' Υπάρχει πρόβλημα με Στρούσκι και πάει για αναγκαστική αλλαγή ο Άρης...

123123

-9' Εκτέλεσε το φάουλ ο Βιγιαφάνιες, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Βανά Άλβες.

-11' Μπαίνει ο Νίκολιτς στη θέση του Στρούσκι.

-17' Νέο φάουλ σε πολύ καλό σημείο για το ΑΠΟΕΛ, αυτή τη φορά εκτέλεσε ο Ζέφτε, η μπάλα στο τοίχος...

-18' Ο Άρης δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα, το ΑΠΟΕΛ κυριαρχεί στο γήπεδο, ακόμα όμως δεν έχουμε δει κλασική ευκαιρία.

-20' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Υπέροχη κάθετη μπαλιά του Βιγιαφάνιες στον Ντογκαλά που βγήκε τετ α τετ με τον Βανά και τον πλάσαρε σωστά για το 1-0! (Δείτε ΕΔΩ το γκολ)

-23' Κίτρινη κάρτα στον Μουσούντα που διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για φάουλ που σφυρίχτηκε εναντίον του στον Κβιλιτάια.

-30' Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη, με τον Μαγιαμπέλα να κάνει σουτ, όμως ο Μπέλετς ήταν έτοιμος και έδιωξε την μπάλα.

-37' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη.

-38' Το εκτέλεσε ο Κακόριν, στέλνει την μπάλα στο τοίχος.

-40' Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς για φάουλ στον Μπέγκτσον.

-41' Εκτελέστηκε το φάουλ από τον Νίκολιτς, από πολύ πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μπέλετς!

-44' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη! Έφυγαν τρεις παίκτες των φιλοξενούμενων σε κόντρα επίθεση, ο Νίκολιτς βγήκε τετ α τετ με τον Μπέλετς, όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ έκανε εξαιρετική επέμβαση και κράτησε το "μηδέν"!

-45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+1' Ο Ντογκαλά έδωσε στον Μαρκίνιος στην περιοχή, έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ, ο Βανά παρακολούθησε την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του.

-45+2' Έγινε σύρραξη μπροστά από τους πάγκους λόγω του Καζού που κλώτσησε την μπάλα στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ. Είδε κίτρινη κάρτα ο παίκτης του Άρη.

321123

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Κόκκινη κάρτα στον Ανδρέα Χριστοδούλου που πήγε στον Καζού για εξηγήσεις. Αποβλήθηκε ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ σε νεκρό χρόνο!

132132231

Έναρξη Β' ημιχρόνου. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

-54' Πρώτη καλή προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ στο Β' μέρος με τον Ντογκαλά που έκανε σουτ μέσα από την περιοχή, ο Γιαγκό του έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε κόρνερ.

-59' Κίτρινη κάρτα στον Ουρόσεβιτς.

-60' Αλλαγή για τον Άρη: Φεύγει ο Μοντνόρ, στη θέση του ο Γκομίς.

-62' Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ: Σέντρα στην περιοχή, κεφαλιά πάσα του Ντβάλι προς τον Ντογκαλά που κινήθηκε στο 2ο δοκάρι, αλλά δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.

-67' Ευκαιρία για τον Άρη! Μεγάλη μπαλιά στον Μπένγκτσον ο οποίος δοκίμασε να νικήσει τον Μπέλετς στην κλειστή του γωνία, όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ ενέργησε ξανά σωστά και έδιωξε σε κόρνερ!

-69' Κίτρινη κάρτα στον Κακόριν.

-78' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος.

-79' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη, με την μπάλα να στήνεται λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Εκτέλεσε ο Ουρόσεβιτς πάνω από την εστία.

-80' Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ: Οι Μεχρί και Δώνης μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο, εκτός πέρασαν Ντάλσιο και Μαρκίνιος.

-80' Αλλαγές και για τον Άρη: Μέσα οι Σουμάνσκι και Σεμέδο στη θέση των Μπένγκτσον και Μαγιαμπέλα.

-83' Κίτρινη κάρτα στον Ντογκαλά.

-88' Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ: Έξω οι Κβιλιτάια και Βιγιαφάνιες, μέσα οι Τομανέ και Σαρφό.

-90' Οκτώ λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' Κίτρινη κάρτα στον Σουμάνσκι.

-90+1' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Κρέσπο που επιστρέφει, στη θέση του Ντογκαλά.

-90+6' Κόκκινη κάρτα στον Ουρόσεβιτς! Ο παίκτης του Άρη είδε δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρίες.

Τέλος αγώνα!

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες (88' Σαρφό), Κβιλιτάια (88' Τομανέ), Σούσιτς, Ντάλσιο (80' Μεχρί), Μαρκίνιος (80' Δώνης), Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά (90+1' Κρέσπο).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης.

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Μπένγκτσον (80' Σουμάνσκι), Κακόριν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (80' Σεμέδο), Στρούσκι (11' Νίκολιτς), Σόκε, Μοντνόρ (60' Γκομίς), Ουρόσεβιτς.

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μόργκαν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Μάτισικ, Σανέ, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σεμέδο, Σουμάνσκι.

ΣΚΟΡΕΡ: 20' Ντογκαλά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40' Πέτροβιτς, 78' Μαρκίνιος, 83' Ντογκαλά / 23' Μουσούντα, 45+2' Καζού, 59' Ουρόσεβιτς, 69' Κακόριν, 90+1' Σουμάνσκι
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χριστοδούλου (εκτός αγώνα), 90+6' Ουρόσεβιτς

Διαιτητής: Dionisi Federico