ΑΠΟΕΛ-Ομόνοια: Πράσινο... το "αιώνιο" και στο -5 από την 1η θέση! (φώτος)

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στεπίνσκι στο 22' η Ομόνοια πήρε το ντέρμπι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας με 1-0 αναγκάζοντας τους γαλαζοκίτρινους στην δεύτερη σερί τους ήττα.

Καλύτερη η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο με 15 τελικές προσπάθειες και επτά στον στόχο δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που βρήκε.

Πλέον με τη νίκη της η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ανέβηκε στους 58 βαθμούς και βρίσκεται στο -5 από την κορυφή όπου παραμένουν οι γαλαζοκίτρινοι με 63.  Πρώτη ήττα για το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

Στο ΓΣΠ ήταν ο Ανδρέας Ροκόπος, στην περιγραφή του αγώνα ο Κωνσταντίνος Κλαρκ.

Άρχισε ο αγώνας.

-3' Κόρνερ για την Ομόνοια. Πρώτο στον αγώνα.

Δεύτερο σερί μετά από διώξιμο του Μπέλετς.

Απευθείας έξω η εκτέλεση του Μπεζούς.

σαδ

-7' Κόρνερ για τον ΑΠΟΕΛ.

Διώχνουν οι της Ομόνοιας.

-14' Σουτ του Χαμάς μέσα από την περιοχή του Μπέλετς η μπάλα έξω.

-15' Κίτρινη στον Κονσταντίνοφ για φαουλ στον Χαραλάμπους. Πρώτη στον αγώνα.

-19' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Αλιούμ από δεξιά και λίγο έξω από την περιοχή, με όμορφη κίνηση ξέφυγε από τον Γέφτε έκανε το γύρισμα και ο Στεπίνσκι με πλασέ έστειλε την μπάλα έξω. Εξετάζεται η φάση για πιθανό χέρι του Σούσιτς στο πλασέ του Στεπίνσκι.

δφγδφ

-21' O BAΡίστας Alessandro Prontera έστειλε στο on-field review τον Urs Schnyder. Πέναλτι για τους πράσινους μετά και την εξέταση της φάσης από το διαιτητή για χέρι του Σούσιτς.

-22' Γκολ και 0-1 για την Ομόνοια με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στεπίνσκι.

ΕΔΩ το προβάδισμα των πρασίνων.

σδδφ

-25' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ εκτός ο Κονσταντίνοφ στη θέση του ο Βιγιαφάνεζ.

-30' Σέντρα του Γέφτε από δεξιά, απευθείας πλασέ του Μεχρί η μπάλα έξω.

-33' Σέντρα από δεξιά και πάλι από τον Γέφτε ο Μεχρί ήρθε με δύναμη έκανε την κεφαλιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο. Μετά το γκολ που δέχθηκε έφτιαξε δυο καλές ευκαιρίες με Μεχρί ωστόσο δεν βρήκαν στόχο.

-35' Παράλληλο γύρισμα του Τσεμπάκ, μπροστά από τον Φαμπιάνο η μπάλα κανείς από τους συμπαίκτες του που ακολουθούσαν δεν κατάφεραν να κάνουν την προβολή.

-36' Σέντρα του Ντονγκαλά, κεφαλιά του Τομανέ η μπάλα έξω.

-41' Ζήτησαν πέναλτι οι του ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Παναγιώτου πάνω στον Τομανέ.

Συνεχίζεται ο αγώνας.

Τέσσερα λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου μέρους.

Άρχισε το β' μέρος.

-49' Μετά από εκτέλεση φαουλ του ΑΠΟΕΛ ο Στεπίνσκι πήρε την κεφαλιά και λίγο έλειψε να την στείλει στα δίκτυα του Φαμπιάνο.

-50' Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Μεχρί με σέντρα σουτ πήγε να νικήσει τον Βραζιλιάνο κίπερ η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του.

-56' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, εκτός ο Μεχρί στη θέση του ο Δώνης.

-57' Μετά από εκτέλεση κορνερ του Γέφτε, οι παίκτες της Ομόνοιας έδιωξαν την μπάλα αυτή κατέληξε στον Μαρκίνιος έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το πλασέ η μπάλα έξω.

σαδσ

-58' Κίτρινη στον Κουλιμπαλί για φάουλ στον Μαρκίνιος.

-59' Σουτ του Δώνη μέσα από την περιοχή πέφτει ο Φαμπιάνο και μαζεύει την μπάλα.

-63' Κόρνερ για την Ομόνοια.

-65' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά του Δώνη (η μπάλα είχε πορεία προς τα δίκτυα του Φαμπιάνο) ωστόσο η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Ντονγκαλά.

-68' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από παράλληλο γύρισμα στην περιοχή ο Μαρκίνιος το τελείωμα, η μπάλα είχε πορεία προς την εστία και σταμάτησε ξανά στον Ντονγκαλά οποίος στη συνέχεια δεν κατάφερε να νικήσει τον Φαμπιάνο.

-70' Δυνατό σουτ του Γέφτε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

-71' Τρείς αλλαγές για την Ομόνοια. Εκτός οι Στεπίνσκι Χαραλάμπους και Χαμας, στις θέσεις τους οι Μπάκιτς, Σιπριάνο και Μπασιρού.

σαδδ

-72' Ευκαιρία για την Ομόνοια. Πλασέ του Μπάκιτς από πλάγια θέση πέφτει ο Μπέλετς και μαζεύει την μπάλα.

-79' Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ.

Στα χέρια του Φαμπιάνο η εκτέλεση από τον Τσεμπάκ.

-81' Σουτ του Σιπριάνο από πλάγια θέση η μπάλα έξω.

-83' Αλλαγή για την Ομόνοια εκτός ο Σίμιτς στη θέση του ο Κακουλλής.

-83' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ μέσα Μαιόλι, Σιπριάνο και Εφραίμ εκτός Μαρκίνιος, Τσεμπάκ και Σούσιτς. Nτεμπούτο για τους δύο νεαρούς Βραζιλιάνους

-86' Αλλαγή για την Ομόνοια εκτός ο Μπεζούς μέσα ο Λανγκ.

-87' Διπλή χαμένη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους. Αρχικά ο Δώνης απο πλάγια θέση έκανε το πλασε έδιωξε ο Φαμπιάνο στη συνέχεια κεφαλιά του Εφραίμ πάνω στον τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

Πέντε λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων.

Τέλος του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Γιέφτε, Τσεμπάκ (83' Σιπριάνο), Σούσιτς (83' Εφραίμ), Ντάλσιο, Τομανέ , Μαρκίνιος (Μαιόλι), Κοσταντίνοφ (25' Βιγιαφάνεζ) Ντονγκαλά, Μεχρί (56' Δώνης)

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Αμπντουλάχι, Γουίλσον, Βιγιαφάνεζ, Μαϊόλι, Σατσιάς, Σαρφό, Βρόντης, Δώνης

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σίμιτς (84' Κακουλλής), Αλιούμ, Στεπίνσκι (71' Μπάκιτς), Παναγιώτου , Κούσουλος, Χαμάς (71' Σιπριάνο), Χαραλάμπους (71' Μπασιρού), Μπέζους (86' Λανγκ)

Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σιπριάνο, Κασάμα, Κακουλλής, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέτσιακς, Μπασιρού, Λανγκ, Μίλετιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κονσταντίνοφ / Κουλιμπαλί, Μάθιους, Μπασιρού