Νέα Σαλαμίνα-ΑΠΟΕΛ: Το "τρένο" του Μιλόγεβιτς πέρασε και από το "Αμμόχωστος"! (φώτος)

"Ζορίστηκε" αλλά πανηγύρισε ακόμη μια νίκη, την 7η σερί με τον Σέρβο στον πάγκο.

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε από την έδρα της Σαλαμίνας κερδίζοντας 3-1 χάρη στα γκολ των Μπλουμ, Μαρκίνιος και Κοσταντίνοφ. Κομβικός Μπέλετς στα τελευταία λεπτά που έκανε σπουδαία απόκρουση και κράτησε το 2-1 μετά από κεφαλιά του Άδωνη.

Ανώτερος στο Α' ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ που πέτυχε δυο γκολ σ΄ένα δίλεπτο και έφερε το ματς στα μέτρα του. Έβγαλε αντίδραση η Νέα Σαλαμίνα στην επανάληψη που μείωσε και στρίμωξε τους "γαλαζοκίτρινους". Μέτριο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ αλλά είχε την ποιότητα και κλείδωσε τη νίκη με τον Κοσταντίνοφ.

Η έβδομη σερί νίκη για τους "γαλαζοκίτρινους" που δείχνουν ασταμάτητοι παρά τις πολλές απουσίες. Πάει στη Πάφο με σούπερ ψυχολογία ο ΑΠΟΕΛ που θα έχει και επιστροφές βασικών ποδοσφαιριστών.

Μείωσε στον ένα βαθμό ο ΑΠΟΕΛ από την κορυφή αφού η Πάφος έμεινε στο 1-1 με τον Ολυμπιακό. Στους 30 ο ΑΠΟΕΛ, στους 16 η Νέα Σαλαμίνα.

Η ιστοσελίδα μας www.kerkida.net είναι στο "Αμμόχωστος Επιστροφή" και σας μεταφέρει την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Στο LIVE ο Αντώνης Κωνσταντινίδης, στο γήπεδο ο Κωνσταντίνος Κούλας.

- Στον αγωνιστικό χώρο οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.

φσδφσδφδφσδφσδφσφσ

- Οι αρχηγοί Μάντζεκ και Κρέσπο στη σέντρα μαζί με τον ρεφ της αναμέτρησης, Μενέλαο Αντωνίου.

- Στη σέντρα ο ΑΠΟΕΛ, καλή επιτυχία και στις δυο ομάδες.

- 2' Σέντρα του Ντογκαλά, ο Μάγκλιτσα μαζί με τον Ντιακιτέ πήδηξαν για τη κεφαλιά, η μπάλα άουτ. Ο Κροάτης ζήτησε κόρνερ...

φσδφδσφσδφ

- 3' Στημένο του Φελίπε, πήγε να βγει ο Μπέλετς, ο Λέουκο το κεφάλι, ο Σλοβένος μάζεψε τη μπάλα.

- 4' Σέντρα του Σατσιά, με δυσκολία διώχνει ο Μελίσσας.

- 6' Κλέβει ο Σατσιάς, πάει να απειλήσει, ο Λέουκο τον ρίχνει στο έδαφος. Κίτρινη ο Καμερουνέζος. Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΑΠΟΕΛ.

ΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΔΦΣΦΣΔ

- 8' Εκτέλεση του Μαρκίνιος πάνω σε σώματα αμυνομένων, η μπάλα ήρθε ξανά στον Βραζιλιάνο, βγήκε ξανά η άμυνα.

(ΣΧΟΛΙΟ) Πατά καλύτερα ο ΑΠΟΕΛ χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά τον Μελίσσα.

- 9' Φάουλ του Οφόρι στον Σούσιτς, στο έδαφος ο Βόσνιος. Δέχεται την περίθαλψη του ιατρικού τιμ του ΑΠΟΕΛ.

- 11' Δυνατό φάουλ του Άδωνη στον Σατσιά, κίτρινη στον αμυντικό της Σαλαμίνας.

- 12' Εκτέλεσε ο Μαρκίνιος, κόρνερ από την άμυνα του Λέουκο.

- 13' Ωραία απελευθερώθηκε ο Μάντζεκ από την πίεση των παικτών του ΑΠΟΕΛ, κέρδισε πλάγιο ο Λέουκο.

σδφσδφσδφσδφσδφ

(ΣΧΟΛΙΟ) Ανεβαίνει και κερδίζει μέτρα η Νέα Σαλαμίνα.

- 17' Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ με τον Μπλουμ, ο Γερμανός έδωσε παράλληλα στον Μάγκλιτσα, ο Κροάτης μπήκε στη περιοχή, πήγε να εκτελέσει αλλά έπεσε στο έδαφος. Ζήτησε έντονα πέναλτι ο φορ του ΑΠΟΕΛ. Παίζεται από τον Μενέλαο Αντωνίου. Μονομαχία με τον Ντιακιτέ, έβαλε το δεξί χέρι ο Αφρικανός αμυντικός στη προσπάθεια του Μάγκλιτσα. Σπρώξιμο που δεν κρίθηκε αρκετό από τον ρεφ για να καταλογίσει πέναλτι.

***Η φάση θα αναλυθεί από τον Η. Τσίκινη στο Super Monday

- 18' Σουτ του Ντορεγκαράι, μπλοκάρει ο Μπέλετς.

- 21' Στο κενό χώρο ο Σούσιτς στον Ντογκαλά, ο Αφρικανός γυρίζει στο πέναλτι, άμυνα ο Ντιακιτέ σε κόρνερ.

- 23' Κάθετη του Κοσταντίνοφ στον Ντογκαλά, έκανε το γύρισμα για τον Μάγκλιτσα, ο Μελίσσας πέφτει και μαζεύει. Ήταν έτοιμος να σκοράρει ο Κροάτης.

- 24' Απόκρουση Μελίσσα! Ο Σαρφό έκανε ατομική ενέργεια, βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, το βγάζει ο Ελλαδίτης σε κόρνερ! Σπουδαία επέμβαση του Μελίσσα!

- 26' Ευκαιρία νέα για τον ΑΠΟΕΛ. Λάθος στην άμυνα της Σαλαμίνας, ο Μπλουμ προλαβαίνει την έξοδο του Μελίσσα, γυρίζει προς τον Μάγκλιτσα, ο Ελλαδίτης με την γροθιά διώχνει τελευταία στιγμή και σώζει το 0-1.

- 27' Κίτρινη ο Σατσιάς, η πρώτη για τους φιλοξενούμενους.

δσφσδφσφσδφ

- 29' Νέο λάθος στην άμυνα της Σαλαμίνας, κλέβει ο Μαρκίνιος, ο Βραζιλιάνος πήγε κατά μέτωπο, εκτέλεσε βγήκε η άμυνα και κόρνερ.

- 33' Πάει να μπει στη περιοχή της Σαλαμίνας ο Μαρκίνιος, επιθετικό του Βραζιλιάνου στον Ντιακιτέ.

- 34' Φωνές από πλευράς Σαλαμίνας για φάουλ στον Κλίμοβιτς στο όριο της περιοχής, παίζεται από τον ρεφ.

- 36' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 0-1! Ο Μπλουμ! Ο Γερμανός πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα. Δημιουργός ο Σατσιάς! Σέντρα του Σατσιά από τα αριστερά, ο Μπλουμ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον κίπερ της Σαλαμίνας. Μπροστά ο ΑΠΟΕΛ, εξαργυρώνει την υπεροχή του.

σδφδσφσδφσφσδφ

- 38' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 0-2! Ο Μαρκίνιος! Προβάδισμα δυο τερμάτων για τους "γαλαζοκίτρινους". Ο Μαρκίνιος με ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή, εκτέλεσε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Κλασική κίνηση Μαρκίνιος από τ' αριστερά.

γδφγδφγδφγδγδφγδ

- 39' Κίτρινη στον Φράγκο για το φάουλ στον Κοσταντίνοφ. Χάνει τον ένα εκ των επόμενων δυο αγώνων ο Κύπριος μέσος.

(ΣΧΟΛΙΟ) Σ' ένα δίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ πετυχαίνει δυο γκολ και παίρνει γερό προβάδισμα στο "Αμμόχωστος-Επιστροφή".

- 42' Πάτημα του Μάντζεκ στον Σαρφό, ο Γκανέζος μένει κάτω. Παρατηρήσεις του Μενέλαου, απολογείται ο Μάντζεκ.

Ημίχρονο στο ματς. Στ' αποδυτήρια με δυο γκολ διαφορά ο ΑΠΟΕΛ.

- 46' Ο Μαργκάσα στη θέση του κιτρινισμένου, Φράγκου.

- Έναρξη στο β' ημίχρονο.

- 46' ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα και 1-2! Ο Φελίπε! Σουτ του Βραζιλιάνου εκτός περιοχής, η μπάλα στα δίχτυα. Δεν μπόρεσε ο Μπέλετς να αντιδράσει. Με τις καλύτερες προϋποθέσεις μπαίνουν οι "ερυθρόλευκοι" στην επανάληψη.

- 50' Δεν άρεσε στον Μιλόγεβιτς η αντίδραση του ΑΠΟΕΛ στο γκολ της Σαλαμίνας και προχώρησε σε παρατηρήσεις.

- 51' Κίτρινη στον Ντβάλι που τράβηξε τον Κλίμοβιτς και τον έριξε στο έδαφος. Στημένο για τη Σαλαμίνα με τον Φελίπε.

δφσδφσδφσδφσδ

- 52' Μαζεύει ο Μπέλετς, επιθετικό του Ντιακιτέ.

- 56' Απομακρύνει ο Ντβάλι την μπάλα από την περιοχή.

- 57' Πέσιμο του Ντορεγκαράι στη περιοχή αφού έφυγε η μπάλα από τον Κρέσπο. Παίζεται από τον ρεφ Αντωνίου.

- 58' Κάτω ο Κλίμοβιτς, διακοπή στο ματς.

φγδφγδφφγγδφ

Πάμε για αλλαγές. Ο Εφραίμ στη θέση του Ντογκαλά. Ο Ντάλσιο επίσης θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

- 61' Ο Τιάγκο στη θέση του Κλίμοβιτς. Είχε την ασίστ ο Λευκορώσος.

- 63' Οι Ντάλσιο-Εφραίμ στις θέσεις των Ντογκαλά-Μάγκλιτσα.

φσδφσδφσδφσφ

- 65' Κίτρινη στον Κρέσπο, φάουλ για τη Σαλαμίνα.

- 67' Δεν περνά η κάθετη του Μαρκίνιος στον Σαρφό έκοψε ο Ντιακιτέ. Θα έφευγε μόνος ο Γκανέζος απέναντι από τον Μελίσσα. Φάουλ του Μαργκάσα στον Ντάλσιο. Στο έδαφος ο Αφρικανός.

δφγδφγδφγγδφ

- 71' Πήγε να κρεμάσει... τον Μελίσσα ο Μπλουμ, άουτ η φιλόδοξη προσπάθεια του.

- 72' Ο Μιγκελίτο στη θέση του Φελίπε.

(ΣΧΟΛΙΟ) Δεν απειλεί ο ΑΠΟΕΛ στην επανάληψη.

- 74' Ελέγχει ο Μπέλετς μετά την κεφαλιά του Τσίκο.

- 75' Κυκλοφορεί την μπάλα ο ΑΠΟΕΛ, για πρώτη φορά με μεγάλη διάρκεια.

Ώρα Καρώ στη θέση του Μαρκίνιος. Επανεμφάνιση του Κύπριου αμυντικού μετά τον αγώνα κόντρα στον Ακρίτα. Πάει με τριάδα ο ΑΠΟΕΛ.

- 80' Φάουλ για τη Σαλαμίνα, το κερδίζει ο Μάντζεκ.

- 81' Κεφαλιά του Ντορεγκαράι, ο Μπέλετς μαζεύει.

- 82' Πρόλαβε το κόρνερ ο Ντβάλι, πλάγιο για τη Σαλαμίνα.

- 83' Επιθετικό φάουλ του Ντιακιτέ στον Σατσιά.

- 84' Σέντρα-σουτ του Τιάγκο, η μπάλα περνά απ' όλους! Ο Ντορεγκαράι δεν πρόλαβε να ενωθεί με την μπάλα.

- 86' Eπέμβαση Μπέλετς κρατά τον ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα, ο Άδωνη την κεφαλιά, πέφτει και σώζει ο Μπέλετς! Μεγάλη απόκρουση.

- 87' Προσπάθεια του Σατσιά, έκανε το γύρισμα διώχνει ο Άδωνη. Διαμαρτυρίες του Σατσιά για πέναλτι, παίζεται από τον ρεφ. Δεν υπήρχε παράβαση.

- 89' ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ και 1-3! Ο Κοσταντίνοφ! Εκτέλεση κόρνερ του Εφραίμ, ο Βούλγαρος στο πρώτο δοκάρι με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Μελίσσα. Κλειδώνει το τρίποντο ο ΑΠΟΕΛ.

Καθυστερήσεις - 5'

- 90+2' Οι Νταουσβίλι και Ηλία στις θέσεις των Σαρφό και Μπλουμ. Πολύ καλό πρώτο μέρος από τον Γερμανό.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Άδωνη, Μάντζιεκ, Κλίμοβιτς (Τιάγκο 61'), Φράγκος (Μαργκάσα 46'), Ντορεγκαράι, Λέουκο (Κουμουρής 87'), Οφόρι, Φελίπε (Μιγκελίτο 72'), Ντιακιτέ (Μποτεάκ 87'), Γκονσάλβες

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Μιγκελίτο, Λιμπόμπε, Κουμουρής, Καρλίτος, Μποτεάκ, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκας, Τιάγκο.

ΑΠΟΕΛ Μπέλετς, Ντβάλι, Κρέσπο, Μάγκλιτσα (Ντάλσιο 63'), Σούσιτς, Μπλουμ, Σατσιάς, Μαρκίνιος (Καρώ 75'), Σαρφό, Ντογκαλά (Εφραίμ 63'), Κοσταντίνοφ

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγγίρης, Καρώ, Ντουμπραβάνου, Εφραίμ, Νταουσβίλι, Ηλία, Ντάλσιο, Θεοδώρου, Μούγιανιτς, Πολυκάρπου, Ντιας.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Κώστα Ροβέρτος