Πάφος-ΑΠΟΕΛ: Πάει στο "αιώνιο" με φόρα από τη… χρυσή κεφαλιά του Τσεμπάκ

Το ΑΠΟΕΛ πέρασε με νίκη από το Στέλιος Κυριακίδης, επικρατώντας της Πάφου με 1-0 με το γκολ του Τσεμπάκ. Οι γαλαζοκίτρινοι παραμένουν μόνοι στην κορυφή και πάνε στο ντέρμπι με την Ομόνοια με εξαιρετική ψυχολογία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πρόσεχαν τα νώτα τους και δεν επέτρεψαν να γίνουν σημαντικές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Η Πάφος είχε καλύτερη στιγμή στο 22ο λεπτό με το παράλληλο γύρισμα του Ικόκο, ενώ το ΑΠΟΕΛ στο 31ο λεπτό με τον Ζέφτε να κάνει σέντρα και τον Ντογκαλά από πλεονεκτική θέση  να αφήνει την μπάλα να περάσει, ενώ μπορούσε να τελειώσει τη φάση.

Στα πρώτα λεπτά του Β΄ ημιχρόνου, το ΑΠΟΕΛ βρήκε γκολ με τον Τσεμπάκ να πιάνει κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 54’. Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν και δοκάρι, έξι λεπτά μετά το γκολ που σημείωσαν, με φοβερό σουτ του Ντάλσιο που χτύπησε στην οριζόντια δοκό του Ίβουσιτς. Η Πάφος προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση, όμως το ΑΠΟΕΛ κρατούσε καλά και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με εξαίρεση μία κεφαλιά του Ναμ από πολύ καλό σημείο, μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο ποδοσφαιριστής της Πάφου έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Μπέλετς.

Στην κορυφή με 35 βαθμούς το ΑΠΟΕΛ, έμεινε στους 29 η Πάφος

Τον αγώνα φέρνει κοντά σας η Meridianbet

enter " "

Το kerkida βρέθηκε στο “Στέλιος Κυριακίδης” με την Φυτούλα Μωυσέως και σας μετέφερε όλα όσα συνέβησαν. Στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός.

Έναρξη αγώνα.

-1' Διακοπή στο παιχνίδι από τον διαιτητή για παρατηρήσεις για χρήση λέιζερ.

-2' Γίνεται και ανακοίνωση από τα μεγάφωνα. Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-4' Κίτρινη κάρτα στον Ζέφτε για φάουλ στον Βαλακάρι.

-6' Άσχημο πέσιμο του Μπρούνο Φελίπε στον αγωνιστικό χώρο, υπάρχει ανησυχία. Μπήκαν και τα δύο ιατρικά τιμ στον αγωνιστικό χώρο.

12341

-7' Σηκώθηκε ο Μπρούνο, φαίνεται να είναι εντάξει.

-8' Επέστρεψε στο παιχνίδι ο ποδοσφαιριστής της Πάφου, συνεχίζει κανονικά.

-10' Σέντρα του Ζέφτε, κεφαλιά του Μαρκίνιος, μάζεψε ο Ίβουσιτς.

-14' Σουτ του Ντογκαλά, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

-16' Μπήκε ωραία από αριστερά ο Μπρούνο Φελίπε, συνδυάστηκε με τον Ζάιρο, έκανε την σέντρα όμως ο Ντβάλι διώχνει σε κόρνερ.

-21' Μακρινό πλασαριστό σουτ του Μαρκίνιος, εύκολα μαζεύει ο Ίβουσιτς.

-22' Μπήκε στην περιοχή από δεξιά ο Ικόκο, έκανε επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα, έπεσε και μάζεψε ο Μπέλετς πριν φτάσει η μπάλα σε παίκτη της Πάφου.

-23' Καλή στιγμή για την Πάφο με κεφαλιά πάσα του Κβίντα στον Ζάιρο, έκανε γυριστό σουτ και η μπάλα φεύγει άουτ.

-24' Πτώση του Βιγιαφάνιες στην περιοχή σε μαρκάρισμα του Μπότσκαι. Ελέγχεται από το VAR η φάση. Δεν υπάρχει κάτι, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-28' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκίνιος για φάουλ στον Γκολντάρ.

-31' Προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ, με τον Ζέφτε να κάνει σέντρα, ο Ντογκαλά αφήνει την μπάλα να περάσει ενώ μπορούσε να τελειώσει τη φάση, δεν έφτασε η μπάλα στον Ντάλσιο.

-34' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ντάλσιο έκανε κάθετη πάσα στον Κβιλιτάια ο οποίος δοκιμάζει δυνατό σουτ, όμως ο Γκολντάρ πρόλαβε να βάλει την κόντρα και να διώξει σε κόρνερ.

-35' Σέντρα του Ζάιρο, σε ετοιμότητα ο Μπέλετς μαζεύει προ του Μπρούνο.

-38' Κίτρινη κάρτα στον Βιγιαφάνιες. Ήταν στο όριο ο Βιγιαφάνιες που θα χάσει Ομόνοια ή Απόλλωνα.

-41' Διαγώνιο σουτ του Ζέφτε, προσπάθησε να συνδεθεί με την μπάλα ο Βιγιαφάνιες, όμως δεν πρόλαβε και έφυγε άουτ.

-42' Ο Ντράγκομιρ έδωσε στον Ζάιρο που κάνει αδύναμο σουτ στην κλειστή γωνία του Μπέλετς. Μάζεψε εύκολα ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ.

-43' Κλέψιμο του Ντάλσιο, παίρνει ο Ντογκαλά που κάνει σουτ, έδιωξε πρώτα ο Ίβουσιτς και στη συνέχεια ο Κβίντα.

-45' Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+3' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Μαρκίνιος κάνει ωραία κίνηση από αριστερά, κάνει δυνατό σουτ, ο Ίβουσιτς δύσκολα σε κόρνερ!

-45+3' Κίτρινη κάρτα στον Γκολντάρ. Και αυτός ήταν στο όριο και χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αγώνων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

123

Έναρξη Β' ημιχρόνου.

-46' Κεφαλιά του Μπρούνο μετά από σέντρα του Βαλακάρι, η μπάλα έξω.

-49' Σουτ του Μαρκίνιος, η μπάλα φεύγει μακριά από την εστία του Ίβουσιτς.

-50' Καλή στιγμή για την Πάφο! Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας για τον Ικόκο, ο Μαρκίνιος δεν μπόρεσε να διώξει, ο ποδοσφαιριστής της Πάφου προσπάθησε να νικήσει στην κλειστή γωνία τον Μπέλετς που αντέδρασε σωστά και έδιωξε.

-52' Φεύγει ο Μπρούνο στην αντεπίθεση, γυρίζει στον Ντράγκομιρ που κάνει δυνατό σουτ, η μπάλα πάει στα χέρια του Μπέλετς.

-54' ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Από εκτέλεση κόρνερ του Ζέφτε, έπιασε την κεφαλιά ο Τσεμπάκ και άνοιξε το σκορ!

-57' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ φεύγει ο Ζέφτε, στη θέση του ο Ντβάλι.

-60' Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Πολύ ωραία ενέργεια του Ντάλσιο, έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι!

-66' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο: Έξω οι Πέπε, Μπρούνο και Βαλακάρι, μέσα οι Πελάτζιο, Τουμάσι και Αμπντουσαλάμοφ.

-69' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τουμάσι, η μπάλα πάνω από την εστία του Μπέλετς.

-69' Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Έξω οι Κβιλιτάια και Μαρκίνιος, μέσα οι Δώνης και Τομανέ.

-73' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Τομανέ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, άπλωσε το πόδι να πλασάρει, τον πρόλαβε όμως ο Ίβουσιτς με έγκαιρη έξοδο.

-78' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο. Ο Ικόκο δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του θα μπει ο Μάριος Δημητρίου.

-84' Εκτέλεση κόρνερ για την Πάφο, κεφαλιά του Ναμ από καλό σημείο, όμως στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Μπέλετς.

-85' Κόκκινη κάρτα στο τεχνικό επιτελείο της Πάφου, στον Ανδρέα Καττάμη.

-86' Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς για φάουλ στον Ζάιρο. Ήταν και αυτός στο όριο, θα χάσει ένα εκ των δύο ντέρμπι που έρχονται.

-86' Εκτέλεση φάουλ του Τουμάσι, η μπάλα περνάει από όλους και φεύγει κόρνερ.

-87' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Φεύγει ο Βιγιαφάνιες, στη θέση του ο Σαρφό.

-88' Κίτρινη στον Ναμ για φάουλ στον Πέτροβιτς.

-90' Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+4' Εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Γκολντάρ, η μπάλα πάνω από την εστία του Μπέλετς.

Τέλος αγώνα!

123123123

Πάφος: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο (66' Αμπντουσαλάμοφ), Ζάιρο, Μπότσκαϊ, Ικόκο (78' Δημητρίου), Βαλακάρι (66' Πελάτζιο), Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (66' Τουμάσι).

Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Καλντέιρα, Ταβάρες, Πελάζιο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ζέφτε (57' Ντβάλι), Βιγιαφάνιες (87' Σαρφό), Κβιλιτάια (69' Τομανέ), Τσεπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (69' Δώνης), Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Ντβάλι, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Δώνης.

ΣΚΟΡΕΡ: 54' Τσεμπάκ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+3' Γκολντάρ, 88' Ναμ / 4' Ζέφτε, 28' Γκολντάρ, 38' Βιγιαφάνιες, 86' Πέτροβιτς

Διαιτητής: Sundberg Jakob Alexander
Α' Βοηθός Διαιτητής: Skytte Victor Skovbaek
Β' Βοηθός Διαιτητής: Risum Rene
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Kehlet Jakob
AVAR: Δημητριάδης Μάριος
Παρατηρητής: Δημητρίου Βασίλης