Πρώτη νίκη και πρόκριση με Ζαμπάλα - Νατέλ! (φώτος)

Έβαλε στοπ στις ήττες το ΑΠΟΕΛ... Για την Α' φάση του Κυπέλλου Coca - Cola κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα με 2-0 και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φαση. Πρώτη νίκη στην σεζόν για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή που έλεγξε σε όλο το παιχνίδι και είχε και την ουσία που του έλειψε στα προηγούμενα παιχνίδια.

Ο Ζαμπάλα με εξαιρετικό φάουλ στο 29' άνοιξε το σκορ, ο Νατέλ στο 83' "τέλειωσε" την πρόκριση μερικά λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα.

Στάθηκε αρκετά καλά η Νέα Σαλαμίνα, που έπαιξε χωρίς φόβο και είχε τις δικές της φάσεις αλλά τελικά φυσιολογικά υπέκυψε σε έναν ανώτερο αντίπαλο.

Η ιστοσελίδα μας ήταν στο γήπεδο.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

-Ο Πολυκάρπου είναι στα στόπερ, δίπλα από τον Σάβιτς.

-Έφυγε χωρίς οποιαδήποτε φάση το πρώτο πεντάλεπτο.

-Δεκάλεπτο. Όπως αναμενόταν, το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο επιθετικά και κυκλοφορεί τη μπάλα για να ανοίξει τους χώρους.

-Ο Ντανίλο επικίνδυνα στην περιοχή, "έκοψε" προς τα μέσα, ο Σάβιτς απομάκρυνε με τάκλιν.

-15' Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για φάουλ στον Θεοδώρου που δεν σφυρίχτηκε.

325235235253

-16' Κίτρινη στον Μάγκλιτσα για διαμαρτυρίες.

-17' Καλή φάση η Σαλαμίνα που ανέβηκε μετά το 10'. Ο Πικής έκανε εξαιρετική προσπάθεια από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και γύρισε, ο Πολυκάρπου σε κόρνερ.

-18' Κεφαλιά του Γκολομπάρτ μετά το κόρνερ, έξω.

-25' Χωρίς φάση το ΑΠΟΕΛ που δεν μπορεί να συνδυαστεί σωστά μέχρι στιγμής.

-26' Ο Νατέλ εκτελεί συρτά ένα μακρινό φάουλ, έξω η μπάλα.

1214214212

-29' ΓΚΟΛ 1-0 το ΑΠΟΕΛ! Ο Ζαμπάλα με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κίσσα. Με φαλτσαριστό χτύπημα έστειλε τη μπάλα στην γωνία. Στον πανηγυρισμό έτρεξαν όλοι στον πάγκο και πανηγύρισαν αγκαλιά - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-31' Μεγάλη ευκαιρία στην αντεπίθεση. Ο Μάγκλιτσα έδωσε κάθετα στον Νατέλ, αυτός πάτησε περιοχή και ελευθερώθηκε με εξαιρετική ντρίμπλα αλλά προτίμησε το σουτ και ενώ συμπαίκτες του ήταν ελεύθεροι πιο δεξιά. Κόρνερ τελικά.

-35' Κίτρινη στον Μαργκάσα για φάουλ στον Σόουζα.

-38' Κάρτα στον Σόουζα για φάουλ στον χώρο του κέντρου.

-39' Σε θέση βολής ο Παύλου από το ύψος της περιοχής, έξω η προσπάθειά του.

-42' Επικίνδυνα στην περιοχή ο Νατέλ, ο Κίσσας βγήκε έγκαιρα, έπεσε και μάζεψε.

-45+1' Ακόμα μια κίτρινη για φάουλ, στον Πολυκάρπου που τράβηξε τον Πική.

-Tέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε μια από τις στατικές του φάσεις και πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Στέκεται αρκετά καλά η Σαλαμίνα που παίζει χωρίς... φόβο.

-Ξεκίνησε το 2ο μέρος, χωρίς αλλαγές.

-48' Μεγάλη ευκαιρία η Σαλαμίνα. Ο Δημητρίου από αριστερά γύρισε, ο Πολυκάρπου με σωτήριο τάκλιν έστειλε σε κόρνερ προ του Πική που ήταν έτοιμος να κάνει το τέλειωμα εξ επαφής.

-53' Μικροδιακοπή, στο έδαφος ο Δημητρίου που δέχθηκε τη μπάλα στο πρόσωπο μετά από σέντρα του Δημητρίου.

-54' Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-60 λεπτά παιχνιδιού. Κρατά τη μπάλα το ΑΠΟΕΛ και γυροφέρνει την περιοχή του Κίσσα αλλά ακόμα δεν έχει απειλήσει.

-61' Πτώση του Πική στην περιοχή, από το ριπλέι φαίνεται ότι ο Σάβιτς παίζει τη μπάλα.

-64' Πρώτη αλλαγή, ο Φελίπε στη θέση του Κουμουρή.

-68' Διακοπή, ο Ντανίλο (Σαλαμίνα) είναι στο έδαφος, έχει ζητήσει αλλαγή.

-70' Συνεχίζεται το ματς.

-71' Διπλή αλλαγή. Ο Ανδρέου στη θέση του Σεργίου και ο Λέντριτς στη θέση του τραυματία Ντανίλο.

-73' Ντονγκαλά αντί Μάγκλιτσα η πρώτη κίνηση Σωφρόνη. Χειροκροτείται ο Κροάτης και ανταποδίδει.

-Eίμαστε στο 75ο λεπτό. Η ίδια εικόνα εδώ και αρκετή ώρα, το ΑΠΟΕΛ την κατοχή, να είναι γύρω από την περιοχή της Σαλαμίνας και να ψάχνει το δεύτερο γκολ αλλά να μην μπορεί να απειλήσει. Η Σαλαμίνα προσπαθεί με αντεπιθέσεις να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

-78' Ο Νατέλ ανακόπεται για οφσάιντ και ενώ βρέθηκε φάτσα με τον Κίσσα. Το ριπλέι έδειξε ότι ήταν καλυμμένος.

-79' Ευκαιρία το ΑΠΟΕΛ μετά από ώρα. Ο Νατέλ σέντραρε από αριστερά, ο Ντονγκαλά εξ επαφής δεν μπόρεσε να πιάσει καλά την κεφαλιά.

-81' Μεγάλη ευκαιρία η Σαλαμίνα τώρα, με σουτ του Μιγκελίτο μέσα στην περιοχή, στην κίνηση. Ο Μιχαήλ ήταν στη σωστή θέση και απομάκρυνε.

-83' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Ντονγκαλά σέντραρε από αριστερά, ο Νατέλ εξ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά. Πανομοιότυπη φάση με εκείνη του 79' με τους ίδιους πρωταγωνιστές σε αντίστροφους ρόλους και με διαφορετική κατάλαξη αυτή τη φορά.

-85' Νικολάου αντί Δημητρίου, Λεμέσιος αντί Μιγκελίτο.

-85' Νταουσβίλι αντί Ντανίλο.

-87' Έξω ο Νατέλ, μέσα ο Γεωργίου, έξω ο Σόουζα μέσα ο Σατσιάς.

-Ακόμα τρία λεπτά καθυστερήσεις.

-93' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, έτοιμος ο Μιχαήλ.

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ είναι στην δεύτερη φάση.

ΑΠΟΕΛ (Σ.Αυγουστή): Μιχαήλ, Καρώ, Σάβιτς, Ζαμπάλα, Πολυκάρπου, Σόουζα (87' Σατσιάς), Λουντέμο, Ντανίλο (85' Νταουσβίλι), Θεοδώρου, Νατέλ (87' Γεωργίου), Μάγκλιτσα (73' Ντονγκαλά).

-Στον πάγκο οι Σκουφέτ, Τσιλιγκίρης, Νταουσβίλι, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Τσεμπάκ, Γουίλερ, Γεωργίου, Βρόντης, Ντονγκαλά, Κούτσακος, Φενερίδης.

Νέα Σαλαμίνα (Ν.Παπαβασιλείου): Κίσσας, Σεργίου (71' Ανδρέου), Δημητρίου (85' Νικολάου), Γκολομπάρτ, Παύλου, Πικής, Ντανίλο (71' Λέντριτς), Κουμουρής (64' Φελίπε), Μαργκάσα, Ντιακιτέ, Μιγκελίτο (85' Λεμέσιος).

-Στον πάγκο οι Δημητρίου, Ανδρέου, Χατζηπασχάλης, Λεμέσιος, Παπακυριακού, Νικολάου, Λέντριτς, Χρίστου, Καλογήρου, Νόλα, Φελίπε, Κυριάκου.

Κίτρινες: Μάγκλιτσα, Σόουζα, Πολυκάρπου / Μαργκάσα

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Ανδρέας