ΑΠΟΕΛ... ξανά χωρίς γκολ, ξανά χωρίς νίκη (φώτος)

Χωρίς γκολ και ήττα από την Ανόρθωση, χωρίς γκολ και ισοπαλία με τον Εθνικό. Το ΑΠΟΕΛ άφησε άλλους δυο βαθμούς στο "Δασάκι" με το 0-0 στον εξ αναβολής αγώνα της 2ης αγωνιστικής. Αντίθετα με το ματς κόντρα στην "Κυρία", σήμερα η ομάδα του Κάρε Ίνγκεμπριγκτσεν έφτιαξε αρκετές φάσεις - είχε και δοκάρι με τον Σόουζα - αλλά δεν μπόρεσε να τις τελειώσει. Πολύ καλή εμφάνιση απ' την ομάδα της Άχνας που πάλεψε και είχε τις δικές της φάσεις για να σκοράρει.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

-5' O Eθνικός σκοράρει με εξ επαφής κεφαλιά του Κονέ αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν φαίνεται ο επιθετικός των γηπεδούχων να είναι λίγο μπροστά από τον τελευταίο αμυντικό τη στιγμή της σέντρας

-Μοιρασμένο το παιχνίδι στα πρώτα δέκα λεπτά, χωρίς την παραμικρή φάση πέραν του ακυρωθέντος γκολ

-15' Διακοπή για λίγο. Ο Μαρκόσκι είναι στο έδαφος μετά από χτύπημα της μπάλας σε δυνατό σουτ του Σόουζα

-16' Συνεχίζεται ο αγώνας, είναι εντάξει ο αμυντικός των γηπεδούχων

-19' Ζητά πέναλτι το ΑΠΟΕΛ για φάουλ του Ηλία στον Ιωάννου ακριβώς πάνω στην γραμμή της περιοχής. Δύσκολη φάση, τα ριπλέι δεν βοήθησαν στο ξεκαθάρισμα

-22' Πρώτη κίτρινη. Στον Σόουζα για φάουλ στον Κοστόφσκι

-25 λεπτά με κακό θέαμα. Ούτε μια καλή φάση μέχρι στιγμής. Κρατά μπάλα το ΑΠΟΕΛ μετά το δεκάλεπτο αλλά δεν μπορεί να απειλήσει

-27' Κάρτα στον Κυπριανού για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ντε Βινσέντι

-28' Πρώτη αξιοσημείωτη φάση για την ομάδα του Ίνγκεμπριγκτσεν. Πρώτα σέντρα του Ιωάννου από αριστερά, δεν έπιασε καλά την κεφαλιά ο Χαλένιους, μετά σέντρα του Γιάκολις από δεξιά, ο Μπογκατίνοβ πρόλαβε τον Σουηδό

-30' Ευκαιρία. Ο Χαλένιους άλλαξε ωραία τη μπάλα με τον Γιάκολις και έκανε το σουτ από διαγώνια δεξιά μέσα στην περιοχή, έξω η μπάλα

-60%-40% για το ΑΠΟΕΛ η κατοχή μέχρι στιγμής

-31' Μικροένταση μετά από υπόδειξη επιθετικού φάουλ κατά του Κονέ, ο οποίος έσπρωξε τον Μιχαΐλοβιτς. Ηρεμούν άμεσα τα... πνεύματα και συνεχίζεται ο αγώνας

-33' Ο Χαλένιους μέσα στην περιοχή δεν μπορεί να πιάσει καλά το σουτ, πολύ έξω η μπάλα

-35' Δυνατό σουτ του Χριστοφή από διαγώνια αριστερά, ψηλά πάνω απ' τα δοκάρια

-40' Ελέγχει το ΑΠΟΕΛ αλλά δεν φτιάχνει φάσεις με ευκολία. Αμύνεται καλά η ομάδα του Κλάφουριτς

-40' Ζητά φάουλ ο Κονέ ακριβώς πάνω στη γραμμή της περιοχής, σε μαρκάρισμα του Βούρου. Από το βίντεο δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση

-42' Ευκαιρία για τον Εθνικό. Βολίδα του Λαμπάν στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, λίγο πάνω απ' την εστία του Μπέλετς

-45' Συρτό σουτ του Κονέ μόλις έξω απ' την περιοχή, εύκολα ο Μπέλετς

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-47' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μιχαΐλοβιτς βρέθηκε "φάτσα" με τον Μπογκατίνοβ αλλά από κοντά δεν έκανε καλό τελείωμα

-50' Σουτ του Ντε Βινσέντι εκτός περιοχής, έξω η μπάλα

-52' Κίτρινη στον Χριστοφή για επικίνδυνο φάουλ στον Σόουζα

-53' ΔΟΚΑΡΙ! Αγγίζει το γκολ το ΑΠΟΕΛ, που μπήκε δυνατά στην "επανάληψη". Μετά από κεφαλιά του Σόουζα, ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε με τα ακροδάκτυλα και η μπάλα πήγε στο δοκάρι

-53' Τώρα μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό στην αντεπίθεση, με τον Ηλία να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει μόλις έξω

-55' Ακόμα μια προϋπόθεση για τους φιλοξενούμενους, ο Μαρκόσκι με εξαιρετικό τάκλιν πρόλαβε τον Ντε Βινσέντι πριν σουτάρει εξ επαφής

-56' Πολύ καλό μακρινό σουτ του Γκλομπάρτ, λίγο πάνω απ' τα δοκάρια του Μπέλετς

-57' Και άλλη φάση! Φοβερός ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος. Ο Γιάκολις γέμισε από δεξιά και ο Εφραίμ στο "δεύτερο" δοκάρι έπιασε το πλασέ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω

-58' Άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σόουζα γύρισε στο σημείο του πέναλτι και ο Γιάκολις πλάσαρε έξω

-63' Καλή προσπάθεια του Εφραίμ και σουτ μέσα απ' την περιοχή. Κόντρα και κόρνερ

-65' Πρώτη κίνηση απ' τον Ίνγκεμπριγκτσεν. Ο Τάμαρι στη θέση του Εφραίμ

-67' Κάρτα στον Κονέ για φάουλ στον Γιάκολις

-71' Ο Χουντόμπιακ στη θέση του Χαραλάμπους

-74' Μέσα ο Πάβλοβιτς, έξω ο Σόουζα

-76' Διακοπή. Στο έδαφος ο Μαρκόσκι

-77' Δεν μπορεί να συνεχίσει, στη θέση του ο Φοινίρης

-79' Κίτρινη στον Μιχαΐλοβιτς για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Λαμπάν

-80 λεπτά στο ματς. Χωρίς καλή φάση εδώ και ώρα. Το ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα, είναι διαρκώς μπροστά αλλά δεν μπορεί πλέον να απειλήσει

-80' Πτώση του Κονέ στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Σάβιτς. Από τα ριπλέι που προβλήθηκαν δεν φαίνεται αν ο αμυντικός του ΑΠΟΕΛ κάνει παράβαση

-84' Μεγάλη ευκαιρία μετά από αρκετή ώρα. Εξαιρετική προσπάθεια του Πάβλοβιτς στην περιοχή αλλά εξ επαφής και από δύσκολη γωνία δεν μπορεί να νικήσει τον Μπογκατίνοφ

-89' Ο Ι.Μαρκόβσκι στη θέση του Κονέ

-90' Μέσα ο Αλωνεύτης, έξω ο Γιάκολις

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

-95' ΑΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ο Χριστοφή μετά από φάουλ στον Μάτιτς. Δεύτερη κίτρινη και αποχωρεί

-Τέλος, το ΑΠΟΕΛ πάει στους 28, 8 μακριά από την κορυφή. Στους 14 ο Εθνικός

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Κυπριανού, Μαρκόσκι (77' Φοινίρης), Γκλομπάρτ, Χριστοφή, Λαμπάν, Μιγκελίτο, Χαραλάμπους (71' Χουντόμπιακ), Ηλία, Κονέ (89'  Ι.Μαρκόβσκι), Κοστόφσκι

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβιτς, Βούρος, Σάβιτς, Ιωάννου, Σόουζα (74' Πάβλοβιτς), Μάτιτς, Ντε Βινσέντι, Γιάκολις (90' Αλωνεύτης), Εφραίμ (65' Τάμαρι), Χαλένιους

Κίτρινες: Κυπριανού, Κονέ / Σόουζα, Μιχαΐλοβιτς

Κόκκινες: Χριστοφή (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής:Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αναστάση Αναστάσης