ΜΠΑΜ... με Βαλακάρι η Πάφος (φώτος)

Τεράστια νίκη για την Πάφο που κέρδισε το ΑΠΟΕΛ με 2-0. Σκόρερ και των δυο τερμάτων ο Βαλακάρι στο δεύτερο μέρος (57' πέναλτι, 68'). Ανέβηκε στους 27 η ομάδα του Τόσακ, έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Ανόρθωση μετά την βαριά της ήττα η ομάδα του Ουζουνίδη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την εξαιρετική τους πορεία τις τελευταίες βδομάδες και πλέον έχουν τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ...

-Ξεκίνησε το παιχνίδι

-3' Σάβιτς και Βα συγκρούστηκαν στο κεφάλι σε διεκδίκηση. Διακοπή για λίγο και μέσα τα ιατρικά τιμ

-4' Συνεχίζεται το ματς. Εκτός ο Σάβιτς αφού έχει σκίσιμο στο κεφάλι και δέχεται ακόμα τις πρώτες βοήθειες

-5' Μέσα και ο Σέρβος τώρα, συνεχίζει με επίδεσμο στο κεφάλι

-6' Σουτ του Τάμαρι από διαγώνια δεξιά, στη σωστή θέση ο Λαφράνς διώχνει σε κόρνερ

-6' ΔΟΚΑΡΙ για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντέβι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σάβιτς κατέβασε ωραία με το στήθος και έπιασε το γυριστό σουτ, η μπάλα στο κάθετο δοκάρι και έξω

-7' Κάποιες φωνές από την κερκίδα της Πάφου για πέναλτι. Όπως φαίνεται από το ριπλέι, ο Βούρος σταματά κανονικά τη μπάλα μετά το γύρισμα του Βα, δεν υπάρχει χέρι

-8' Ξανά πολύ καλή φάση για τους γαλαζοκίτρινους. Ο Γέφτοβιτς από διαγώνια αριστερά στην περιοχή έπιασε ένα τεχνικό σουτ, λίγο έξω η μπάλα

-12' Σωστά ανακόπηκε για οφσάιντ ο Χαλένιους

-Εικοσάλεπτο με μοιρασμένο το παιχνίδι. Η Πάφος κρατά μπάλα τα τελευταία λεπτά όμως δεν έχει απειλήσει. Οι δυο ευκαιρίες "ανήκουν" στο ΑΠΟΕΛ

-21' Κίτρινη στον Βούρο για φάουλ στον Βα, ακριβώς στο κέντρο

-22' Σουτ του Ιωάννου από πολύ μακριά, άστοχο

-25' Ανακόπτεται ξανά για οφσάιντ ο Χαλένιους, σωστός και πάλι ο βοηθός

-30 λεπτά. Δεν είναι ευχαριστημένος ο Μαρίνος Ουζουνίδης, παρόλο που κρατά μπάλα η ομάδα του από το 20' και μετά. Γίνονται πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις. Δίνει διαρκώς οδηγίες στους παίκτες του ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ

-31' Κεφαλιά του Άλεφ μετά από γέμισμα του Χαλένιους, πολύ άστοχη

-35' Ωραία κίνηση του Ντέβι στην περιοχή και γύρισμα, ο Γέφτοβιτς δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά, η μπάλα κοντράρει και πάει κόρνερ

-40' Ο Νικόλας Ιωάννου έκανε καλή ατομική προσπάθεια, πάτησε περιοχή και σούταρε, λίγο έξω η μπάλα

-41' Πρώτη ευκαιρία για την Πάφο. Μετά από αντεπίθεση, η μπάλα κατέληξε στον Βα που έπιασε το συρτό σουτ από το σημείο του πέναλτι, μόλις έξω η μπάλα

-42' Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ τώρα μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Τάμαρι, σε κόρνερ ο Ρούτκο

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

-Ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή (59%), είχαν τρεις καλές φάσεις με κυριότερη το δοκάρι του Σάβιτς αλλά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Από την άλλη η Πάφος είχε την δική της ευκαιρία στο 41' με τον Βα

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές

-50' Κίτρινη στον Σιρόκ για φάουλ στον Ντέβι ακριβώς στο κέντρο

-Δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος. Κακός ο ρυθμός με πολλά λάθη

-56' Επικίνδυνη φάση για το ΑΠΟΕΛ, ο Τάμαρι δεν κοντρόλαρε καλά, ο Ρούτκο βγήκε έγκαιρα και απέκρουσε

-56' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Πάφο μετά από μαρκάρισμα του Μιχαΐλοβιτς στον Καμπράλ. Η φάση και το σφύριγμα του Λούκα Σωτηρίου θα αναλυθεί από τον ΡΕΦίνιο.

-57' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Βαλακάρι από τα έντεκα βήματα νίκησε τον Μπέλετς που είχε πέσει στη σωστή γωνία

-59' Ο Πάβλοβιτς στη θέση του Χαλένιους

-61' Κίτρινη στον Λαφράνς για φάουλ στον Πάβλοβιτς

-63' Τελική για την Πάφο με σουτ του Βαλακάρι εκτός περιοχής, εύκολα ο Μπέλετς

-63' Κίτρινη στον Πανός που τράβηξε από πίσω τον Ντέβι

-64' Ο Βιντιγκάλ στη θέση του Γέφτοβιτς

-64' Ο Νέμετς στη θέση του Μπεριγκό

-68' ΓΚΟΛ 2-0 η Πάφος! Εξαιρετικός συνδυασμός και σουτ του Βαλακάρι από το ύψος της περιοχής, στο δίκτυα του Μπέλετς τη μπάλα

-70' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Ουζουνίδης, ο Μακρής στη θέση του Άλεφ

-72' Ο Φόλμπρεχτ στη θέση του Πανός

-72' Νέα τελική με σουτ του Βαλακάρι, μπλοκάρει ο Μπέλετς

-74' Ακόμα μια φάση για την Πάφο, με τον Καμπράλ από δεξιά να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει διαγώνια, πολύ ψηλά η μπάλα

-75 λεπτά. Δεν έχει αντιδράσει το ΑΠΟΕΛ που μετά το 1-0 δεν έχει φτιάξει ευκαιρία

-75' Σωστά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο Νέμετς

-76' Σε θέση βολής ο Πάβλοβιτς που σούταρε από κοντά και ο Αραγιούρι έσωσε με τάκλιν. Στην εξέλιξη της φάσης ο διαιτητής σφυρίζει χέρι από τον επιθετικό του ΑΠΟΕΛ

-78' Κάρτα στον Βα για τράβηγμα στον Γιένσεν. Τρίτη και δεν παίζει κόντρα στη Δόξα

-82' Ο Ράκελς στη θέση του Βα

-83' Κάρτα στον Πάβλοβιτς για τράβηγμα στον Βαλακάρι ακριβώς έξω απ' την περιοχή του Μπέλετς

-90' Κίτρινη στον Μιχαΐλοβιτς για φάουλ στον Ράκελς