ΠΡΟΚΡΙΣΗ... αλλά προβληματίζει (φώτος)

Αγχώθηκε αλλά προκρίθηκε το ΑΠΟΕΛ. Με δυο γκολ στην παράταση κέρδισε 0-2 την Τζιλάνι και είναι στον 2ο προκριματικό του Europa League. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν έκαναν καλή εμφάνιση οι γαλαζοκίτρινοι και θα πρέπει να βελτιώσουν αρκετά για να πάνε... μακριά στην Ευρώπη.

Εφραίμ (102') και Ντονγκαλά (116') τα δυο γκολ, με τον δεύτερο να δίνει και την ασίστ στο 0-1. Δυο από τις αλλαγές του Ουζουνίδη έκαναν την διαφορά και... ξελάσπωσαν την ομάδα τους, που έχασε και πέναλτι με τον Τάμαρι στο 78'.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Έναρξη στην Πρίστινα, καλή επιτυχία στο ΑΠΟΕΛ!

-Έφυγαν χωρίς οτιδήποτε αξιοσημείωτο τα πρώτα πέντε λεπτά

-6' Κίτρινη στον Χαϊντάρι για επικίνδυνο φάουλ στον Τάμαρι

-Δέκα λεπτά στο ματς. Πιο επιθετικό το ΑΠΟΕΛ, προσπαθεί να βάλει τη μπάλα κάτω και να κάνει το παιχνίδι του

-11' Μεγάλη διπλή ευκαιρία. Πρώτα ο Κλωναρίδης και μετά ο Ντε Βινσέντι από κοντά δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κολίτσι

-Eικοσάλεπτο. Εντελώς ακίνδυνοι οι Κοσοβάροι, ελέγχουν οι γαλαζοκίτρινοι και ψάχνουν το γκολ

-30 λεπτά. Η Τζιλάνι κέρδισε λίγα μέτρα στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά παραμένει ακίνδυνη. Το ΑΠΟΕΛ, από την άλλη, δυσκολεύεται να εκτελέσει οργανωμένες επιθέσεις και να απειλήσει

-31' Φάση μετά από ώρα. Μετά από κόρνερ και μακρινό σουτ, ο Μερκής έκανε την προβολή υπό πίεση και ο Κολίτσι απέκρουσε σε κόρνερ

-31' Κάρτα στον Ντε Βινσέντι για φάουλ στον χώρο του κέντρου

-40' Πολύ αργός ο ρυθμός. Η ομάδα του Ουζουνίδη κρατά μπάλα αλλά οι Κοσοβάροι παίζουν με πολλούς παίκτες πίσω από το κέντρο και αμύνονται καλά

-Δυο λεπτά καθυστερήσεις

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος. Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ σε γενικές γραμμές χωρίς, όμως, να μπορέσει να κάνει το παιχνίδι του. Εμφανής η διαφορά δυναμικότητας αλλά οι γαλαζοκίτρινοι πρέπει ν' ανέβουν μεσοεπιθετικά

-Έναρξη στο 2ο ημίχρονο

-50' Κίτρινη στον Χουσεΐνι για χτύπημα στον Ντε Βινσέντι

-54' Κάρτα και στον Ράπα για κράτημα στον Ντε Βινσέντι στον χώρο του κέντρου. Τρίτη για παίκτη της Τζιλάνι

-59' Μακρινό σουτ του Γιένσεν, ο Κολίτσι έβγαλε την απόκρουση. Κόρνερ η μπάλα

-60' Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Γιένσεν σούταρε ξανά εκτός περιοχής, η μπάλα χτύπησε σε σώμα αμυντικού (ζήτησε χέρι το ΑΠΟΕΛ) και έφτασε στον Τάμαρι που από δεξιά σούταρε έξω

-Μια ώρα παιχνιδιού. Ίδια εικόνα, το ΑΠΟΕΛ κρατά μπάλα και οι γηπεδούχοι κοιτάζουν πρώτα να μην δεχτούν γκολ

-62' Έξυπνο πλασέ του Ιωάννου από διαγώνια αριστερά, σε κόρνερ πάλι ο Κολίτσι

-67' Aλλαγή. Ο Σαχάρ στη θέση του Ζαχίντ

-71' Μικρή διακοπή. Ο Ράπα είναι στο έδαφος και δέχεται τις πρώτες βοήθειες

-73' Ο Φρασέρι στη θέση του Ράπα

-75' Κίτρινη στον Μιχαΐλοβιτς για τράβηγμα στον Πρόγκνι

-76' Κεφαλιά του Βέλιου από κοντά, ο Σίλβα έβγαλε την απόκρουση αλλά σωστά ακυρώθηκε για οφσάιντ η φάση

-77' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ. To κέρδισε ο Τάμαρι σε μαρκάρισμα του Βέλιου - ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ

-77' Ο Κουτς στη θέση του Χουσεΐνι

-78' ΕΞΩ, ψηλά η μπάλα. Κακή εκτέλεση από τον Τάμαρι

-79' Ο Ντονγκαλά στη θέση του Κλωναρίδη. Ντεμπούτο για τον Κογκολέζο

-84' Nέα διακοπή. Ο Νίκατς είναι στο έδαφος

-85' Συνεχίζεται το ματς

-87' Μπήκε στην περιοχή με προϋποθέσεις το ΑΠΟΕΛ, η μπάλα έφτασε στον Ιωάννου που σούταρε με την μια, ψηλά η μπάλα

-89' Σουτ του Κουτς εκτός περιοχής, άστοχο

-90' Τρίτη αλλαγή από τον Ουζουνίδη. Ο Εφραίμ στη θέση του Τάμαρι

-Ακόμα 4 λεπτά καθυστερήσεις

-Τέλος, πάμε στην ημίωρη παράταση

-Ξεκίνησε το επιπλέον μισάωρο

-92' Μεγάλη ευκαιρία. Ο Σάντος από κοντά το σουτ, άστοχο

-96' Ο Γιονούζι στη θέση του Χίλα

-97' Διακοπή. Ο Αζίζ στο έδαφος

-98' Συνεχίζεται το ματς

-100' Κίτρινη τον Μερκή για φάουλ

-102' ΓΚΟΛ 0-1! Στην αντεπίθεση ο Ντονγκαλά μετά από ωραία κάθετη του Ντε Βινσέντι, σέντραρε από δεξιά και ο Εφραίμ με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ. Συνδυάστηκαν οι δυο αλλαγές του Ουζουνίδη - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-105+1' Σουτ του Πρόγκνι εκτός περιοχής, ψηλά

-Ημίχρονο

-Επανέναρξη με μια αλλαγή. Ο Πρεκάζι στη θέση του Τζάκσον

-106' Συρτό σουτ του Γιονούζι από μακριά, δεν... προβληματίζει τον Σίλβα

-Τελευταίο δεκάλεπτο...

-112' Κάρτα στον Αζίζ για φάουλ στον Ντονγκαλά

-114' Ακόμα μια εξαιρετική κάθετη του Ντε Βινσέντι από μακριά, βρήκε τον Ντονγκαλά που μπήκε περιοχή αλλά πλάσαρε πάνω στον αμυντικό

-115' Άλλη μια τελική για το ΑΠΟΕΛ, με τον Κολίτσι να μαζεύει το πλασέ του Σαχάρ στην κίνηση

-116' ΓΚΟΛ 0-2! Το ΑΠΟΕΛ είναι στον 2ο γύρο... Ο Ντε Βινσέντι και πάλι με ωραία πάσα βρήκε τον Ντονγκαλά, ο οποίος από κοντά πλάσαρε τον Κολίτσι - ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΕΔΩ

-117' Ο Σιέλης στη θέση του Γιένσεν

-Τέλος, πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ!

Τζιλάνι: Κολίτσι, Ράπα (73' Φρασέρι), Καστράτι, Βέλιου, Τζάκσον (106' Πρεκάζι), Χίλα (96' Γιονούζι), Χουσεΐνι (77' Κουτς), Αζίζ, Πρόγκνι, Χαϊντάρι, Νίκατς

-Στον πάγκο Ρούσι, Χαλίλι, Κίκου

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάντος, Ιωάννου, Λουντέμο, Γιένσεν (117' Σιέλης), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (90' Εφραίμ), Ζαχίντ (67' Σαχάρ), Κλωναρίδης (79' Ντονγκαλά)