Άρης-ΑΠΟΕΛ: Φωτιά… στην κορυφή από την άσπρη βούλα!

Ο Άρης επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 1-0, χάρη στο γκολ του Σουμάνσκι από το σημείο του πέναλτι και έβαλε φωτιά στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την 12η αγωνιστική!

Cap St Georges - Ένα ολοκαίνουργιο Luxury Hotel & Resort 5 αστέρων στη νοτιοδυτική πλευρά της χερσονήσου του Ακάμα

Με τη νίκη των «Ταξίαρχων» και την νίκη της Πάφου επί του Οθέλλου, υπάρχει τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή των τριών ομάδων, με 26 βαθμούς.

itez - ΕΔΩ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΚΡΥΠΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να επιβληθούν στον αγωνιστικό χώρο, σε ένα δυναμικό παιχνίδι, με αρκετές μονομαχίες, χωρίς όμως να δημιουργηθεί η πολύ μεγάλη φάση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν στο 21ο λεπτό, όταν ο Ζέφτε έκανε σέντρα, ο Μουσούντα δεν απομάκρυνε σωστά και η μπάλα έφτασε στον Μαρκίνιος που από ευνοϊκό σημείο, την έστειλε άουτ. Ο Άρης απάντησε τρία λεπτά αργότερα με ένα δυνατό σουτ του Μαγιαμπέλα, το οποίο πήγε πάνω από την εστία του Μπέλετς.

Στον ίδιο τόνο κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον ρυθμό να είναι πιο αργός σε σχέση με το πρώτο. Τελικά στο 73’ ο Άρης θα κερδίσει πέναλτι από πτώση του Μπαμπίκα από μαρκάρισμα του Ζέφτε. Το ΒΑΡ συμφώνησε με την υπόδειξη του διαιτητή και στο 76’ ο Σουμάνσκι (που είχε τα γενέθλιά του) εκτέλεσε εύστοχα από τη λευκή βούλα. Από εκεί και πέρα, το ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να απειλήσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Το Kerkida.net σας μετέφερε όλη την εξέλιξη:

*Η Γρηγορία Φραντζή στο γήπεδο, στην περιγραφή ο Αντώνης Κατσαρός...

Έναρξη αγώνα!

-5' Χωρίς κάτι ιδιαίτερο κύλισε το πρώτο πεντάλεπτο...

-7' Γίνεται έλεγχος από το ΒΑΡ για πιθανότητα κόκκινης κάρτας στον Μαγιαμπέλα, για πάτημα στον Μαρκίνιος στον χώρο του κέντρου.

-9' Πήγε στο on field review ο Simovic. Δεν δίνει κόκκινη, αλλά κίτρινη στον Μαγιαμπέλα ο Σέρβος διαιτητής.

1414

-11' Κίτρινη κάρτα στον Κοκόριν.

-14' Πρώτη τελική στο ματς, με σουτ του Κοκόριν, η μπάλα πάει πάνω στον Μπέλετς.

-18' Πρώτη καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Ντογκαλά, προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά ο Ντάλσιο, αλλά δεν την βρήκε όπως ήθελε και η μπάλα έφυγε άουτ.

-21' Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ζέφτε έκανε σέντρα, ο Μουσούντα δεν απομάκρυνε σωστά, πήγε η μπάλα στον Μαρκίνιος που έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση, όμως έφυγε άουτ!

-24' Καλή προσπάθεια και δυνατό σουτ του Μαγιαμπέλα, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Μπέλετς!

-30' Μακρινό σουτ του Ζόκε, πολύ άστοχο, δεν ανησυχεί τον Μπέλετς.

-33' Αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ, ο Ντάλσιο πήρε την μπάλα έκανε το σουτ, πολύ άστοχο, φεύγει άουτ.

-39' Κίτρινη κάρτα στον Στρούσκι.

-41' Κίτρινη κάρτα στον Κοσταντίνοφ. Πρώτη για παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

-43' Εκτέλεση κόρνερ του Άρη από τον Καζού, κεφαλιά πάσα του Ζόκε προς τον Κοκόριν που δεν προλαβαίνει στο δεύτερο δοκάρι να κάνει την προβολή!

-45' Τρία λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-45+3' Κίτρινη κάρτα στον Ζόκε. Χάνει έναν εκ των δύο αγώνων του Άρη (ΑΕΛ ή ΑΕΚ).

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

12345

Έναρξη του Β' ημιχρόνου.

-51' Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στα πρώτα λεπτά του Β' ημιχρόνου κύλησαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

-53' Πρώτη απειλή για το ΑΠΟΕΛ, με συρτή σέντρα του Μαρκίνιος, βρήκε τον Σαρφό που προσπάθησε με πλάτη στο τέρμα να τη στείλει προς την εστία με τακουνάκι, αλλά δεν τα κατάφερε και μάζεψε ο Βανά Άλβες.

-58' Αλλαγές για τον Άρη: Έξω οι Μοντνόρ και Μαγιαμπέλα, μέσα οι Σουμάνσκι και Σάβο.

-59' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ! Σουτ του Ντογκαλά από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Βανά!

-62' Κίτρινη κάρτα στον Τομανέ.

-65' Αλλαγή για τον Άρη: Ο Μπράουν στη θέση του Στρούσκι.

-65' Αλλαγή και για το ΑΠΟΕΛ: Ο Εφραίμ στη θέση του Μαρκίνιος.

-68' Συρτή εκτέλεση κόρνερ του ΑΠΟΕΛ, η μπάλα πάει στον Σαρφό στην περιοχή που κάνει σουτ, όμως κοντράρει σε αμυντικούς.

-72' Ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή, προσπάθησε να κάνει τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μπράουν που έκανε δυνατό σουτ πάνω από την εστία του Μπέλετς!

-73' Πέναλτι για τον Άρη! Ο Μπαμπίκα μπήκε στην περιοχή, έπεσε από μαρκάρισμα του Ζέφτε και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι. Φαίνεται αυστηρή η απόφαση. Ελέγχεται από το ΒΑΡ η φάση. Είδε κίτρινη κάρτα ο Εφραίμ για διαμαρτυρίες.

-74' Συμφωνεί το ΒΑΡ, ισχύει το πέναλτι!

-76' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Σουμάνσκι ευστοχεί στην εκτέλεση του πέναλτι και ανοίγει το σκορ!

-78' Καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κοσταντίνοφ έκανε κεφαλιά πάσα προς τον Τομανέ που δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Ελέγχεται η φάση από το ΒΑΡ για περίπτωση πέναλτι.

-79' Δεν υπάρχει κάτι λέει το ΒΑΡ, συνεχίζεται το παιχνίδι.

-80' Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ: Ο Ντογκαλά βγαίνει για να μπει ο Κβιλιτάια.

-87' Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ: Μπαίνουν οι Γουίλσον και Γαβριήλ, στη θέση των Τομανέ και Ντάλσιο.

-90' Υπάρχει ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Κίτρινη δείχνει ο διαιτητής στον Καζού.

4114

-90' Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

-90+1' Κίτρινη κάρτα και στον Μπαμπίκα, την ώρα που γινόταν αλλαγή και έμπαινε ο Σανέ.

-90+5' Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς.

-90+5' Κίτρινη και στον Σπιλέφσκι που ζητούσε κόκκινη στον Πέτροβιτς.

-90+8' Κίτρινη κάρτα στον Εφραίμ! Είναι η δεύτερη και αποβάλλεται από τον αγώνα!

Τέλος αγώνα

Άρης: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Κοκόριν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (58' Σάβο), Στρούσκι (65' Μπράουν), Ζόκε, Μοντνόρ (58' Σουμάνσκι), Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (90+1' Σανέ).

Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Γιαντάλ, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σανέ, Νίκολιτς, Σάβο, Σουμάνσκι.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Βιτάλ, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντάλσιο (87' Γαβριήλ), Τομανέ (87' Γουίλσον), Μαρκίνιος (65' Εφραίμ), Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντονγκαλά (80' Κβιλιτάια).

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Βιγιαφάνιες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Σατσιάς, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Δώνης

ΣΚΟΡΕΡ: 76' (πεν) Σουμάνσκι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 9' Μαγιαμπέλα, 11' Κοκόριν, 39' Στρούσκι, 45+3' Ζόκε, 90' Καζού, 90+1' Μπαμπίκα / 41' Κοσταντίνοφ, 62' Τομανέ, 74' Εφραίμ, 90+5' Πέτροβιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+8' Εφραίμ

Διαιτητής: Simovic Novak