ΘΡΥΛΙΚΗ πρόκριση και ξανά ΟΜΙΛΟΥΣ!! (φώτος)

Φοβερή νίκη, θρυλική ανατροπή - πρόκριση για το ΑΠΟΕΛ. Κέρδισε την Καραμπάχ με 0-2, ανέτρεψε την ήττα στο ΓΣΠ και περιμένει αντίπαλο στα playoffs του Champions League ανάμεσα σε Άγιαξ και ΠΑΟΚ, την ώρα που έχει ήδη εξασφαλίσει τους ομίλους του Europa League.

Ο Ντε Βινσέντι με πέναλτι που κέρδισε ο Ιωάννου στο πρώτο μέρος το 0-1, ο Μάτις με εξαιρετικό σουτ στο δεύτερο μέρος, το 0-2. Από ένα δοκάρι είχαν οι δυο ομάδες.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

-Πρώτο σφύριγμα στο Αζερμπαϊτζάν

-Πεντάλεπτο χωρίς κάτι αξιόλογο. Η μπάλα κυρίως στον χώρο του κέντρου

-7' Ωραία κούρσα του Τάμαρι, κέρδος ένα φάουλ ακριβώς έξω απ' την περιοχή και πλάγια δεξιά

-8' Εκτελεί ο Ντε Βινσέντι το φάουλ με σέντρα, ανεκμετάλλευτη η φάση

-11' Επικίνδυνη σέντρα του Ζουμπίρ, δεν πιάνει καλή κεφαλιά ο Αλμέιδα

-12' Ψαλιδάκι του Εμρέλι, λίγο έξω η μπάλα

-19' Μετά από ένα πεντάλεπτο που το ΑΠΟΕΛ κράτησε μπάλα αλλά δεν απείλησε, η Καραμπάχ έχει άλλη μια τελική. Το συρτό σουτ του Σλάβτσεφ πάει έξω

-25 λεπτά στο παιχνίδι. Το ΑΠΟΕΛ δυσκολεύεται πολύ να απειλήσει. Οι Αζέροι έχουν κλείσει τους χώρους πίσω. Φυσιολογικά παίζουν με μηδενικό ρίσκο και αρκετούς παίκτες πίσω από το κέντρο, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ντολ να μην βρίσκει τους χώρους

-25' Σέντρα του Ιωάννου από αριστερά, σουτ του Μπέζιακ στην κίνηση, μπλοκάρει ο Βάγκνερ χωρίς δυσκολία. Καλή φάση για να ανεβάσει ψυχολογία το ΑΠΟΕΛ

-28' Νέα τελική για την ομάδα της Λευκωσίας. Κοντινή κεφαλιά του Μπέζιακ, σε κόρνερ οι Αζέροι

-31' Κίτρινη στον Ντε Βινσέντι για φάουλ στον χώρο του κέντρου

-33' ΠΕΝΑΛΤΙ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ιωάννου μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Σαντίκοφ

-34' Εκτελεί ο Ντε Βινσέντι και 0-1!! Με ψύχραιμο πλασέ ο Αργεντινός νίκησε τον Βάγκνερ και έδωσε στο ΑΠΟΕΛ το ένα από τα τουλάχιστον δυο γκολ που χρειάζεται

-37' Ακόμα μια τελική για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μπέζιακ έκλεψε και γύρισε στην περιοχή από αριστερά αλλά το πλασέ του Πάβλοβιτς στην κίνηση είναι άστοχο

-43' Λάθος του Λαφράνς που έχασε την μπάλα λίγο έξω απ' την περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπέλετς έβγαλε τεράστια απόκρουση σε εξ επαφής πλασέ του Ζουμπίρ

-Ένα λεπτό η καθυστέρηση

-Τέλος ημιχρόνου. Το ΑΠΟΕΛ πάει στα αποδυτήρια με πολύ καλό σκορ και θέλει ακόμα ένα γκολ για να γίνει "αφεντικό" για την πρόκριση. Μετά τα πρώτα 15 λεπτά κράτησε μπάλα η ομάδα του Ντολ και με το πέναλτι που κέρδισε ο Ιωάννου και εκτέλεσε ο Ντε Βινσέντι, βρήκε την ουσία. Αγχώθηκαν οι Αζέροι μετά το 0-1 και έκαναν αρκετά λάθη στην άμυνα ενώ κρίσιμο σημείο ήταν και η εξαιρετική απόκρουση του Μπέλετς στο 43'.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

-47' Μακρινό σουτ του Ντε Βινσέντι, αποκρούει ο Βάγκνερ, η μπάλα χτυπάει και στο ΔΟΚΑΡΙ και πάει κόρνερ!

-47' Πολύ καλή η εκτέλεση του κόρνερ, σε νέο κόρνερ ο Βάγκνερ δύσκολα

-52' Διπλή ευκαιρία για την Καραμπάχ. Παρολίγο αυτογκόλ στην προσπάθεια του Μερκή να απομακρύνει, ο Μπέλετς όμως ήταν έτοιμος. Στην εξέλιξη ο Λαφράνς έβαλε το σώμα και έκοψε το εξ επαφής σουτ του Αΐλτον

-55' ΔΟΚΑΡΙ για τους Αζέρους μετά από σουτ του Αλμέιδα και απόκρουση του Μπέλετς. Πιέζει η Καραμπάχ στο δεύτερο μέρος. Κρατά μπάλα και βγάζει διαρκώς επιθέσεις

-58' Ξανά ευκαιρία η Καραμπάχ. Σέντρα από δεξιά και σουτ του Σλάβτσεφ στην κίνηση, πάει έξω. Δεν μπορεί να κρατήσει καθόλου μπάλα το ΑΠΟΕΛ

-61' Μέσα ο Χαλένιους, έξω ο Ντε Βινσέντι. Πρώτη κίνηση απ' τον Ντολ

-64' Κίτρινη στον Μαμάτοβ για φάουλ στον Πάβλοβιτς

-68' ΓΚΟΛ 0-2 το ΑΠΟΕΛ!! Με εξαιρετικό σουτ σκοράρει ο Μάτιτς και δίνει σκορ πρόκρισης στους γαλαζοκίτρινους

-73' Μέσα ο Κιντάνα, έξω ο Σλάβτσεφ

-73' Μέσα ο Σόουζα, έξω ο Πάβλοβιτς

-78' Δυο συνεχόμενα κόρνερ για τους Αζέρους, περνάνε ανεκμετάλλευτα

-81' Ο Γκέγιε στη θέση του Ζουμπίρ. Έχουν από μια αλλαγή διαθέσιμη ακόμα οι δυο προπονητές

-83' Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Τόμας Ντολ. Ο Γιάκολις στη θέση του Μπέζιακ

-87' Τρίτη αλλαγή και για τους γηπεδούχους. Ο Αράζ στη θέση του Αΐλτον

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις

-91' Κίτρινη στον Αλμέιδα για τράβηγμα στον Τάμαρι

-91' Κίτρινη και στον Τάμαρι που αντέδρασε για το διπλό τράβηγμα του Αλμέιδα

-93' ΑΠΟΒΟΛΗ για τον Αλμέιδα, με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Σόουζα

-95' Μεγάλη ευκαιρία με τον Χαλένιους εξ επαφής να αστοχεί

-ΤΕΛΟΣ και το ΑΠΟΕΛ είναι στα πλέιοφς του Τσάμπιονς Λιγκ και ήδη στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ!!

Καραμπάχ: Βάγκνερ, Αΐλτον (87' Αράζ), Μαμάτοβ, Μεντβέντεφ, Σλάβτσεφ (73' Κιντάνα), Μίτσελ, Ρομέρο, Εμρέλι, Σαντίκοφ, Ζουμπίρ (81' Γκέγιε), Αλμέιδα

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Μιχαΐλοβτις, Μερκής, Λαφράνς, Ιωάννου, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (61' Χαλένιους), Τάμαρι, Πάβλοβιτς (73' Σόουζα), Μπέζιακ (83' Γιάκολις)

Κίτρινες: Μαμάτοβ / Ντε Βινσέντι

Κόκκινες: Αλμέιδα (2η κίτρινη)