Απόλλων - Δόξα: Η νέα εποχή ξεκίνησε με δύσκολο τρίποντο (φώτος)

Πρώτο επίσημο παιχνίδι στην νέα του έδρα με τρίποντο για τον Απόλλωνα! Το βράδυ της Πέμπτης κέρδισε δύσκολα με 1-0 την Δόξα για την 15η αγωνιστική και ανέβηκε στους 25 βαθμούς.

Οι γαλάζιοι δεν έκαναν καλή εμφάνιση κόντρα σε μια Δόξα που πάλεψε σε όλο το παιχνίδι και προκάλεσε αρκετά προβλήματα, όμως κρατάνε το δεύτερο σερί τρίποντο που τους διατηρεί κοντά στις πρώτες θέσεις.

Με αυτογκόλ του Αντενόν στο 43' κρίθηκε το τρίποντο και ενώ αμέσως προηγουμένως οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι.

Στο γήπεδο η Γρηγορία Φραντζή, στην περιγραφή του αγώνα ο Νικόλας Γωγάκης...

**Το παιχνίδι ήταν προγραμματισμένο για τις 19:00 αλλά άρχισε με καθυστέρηση αρχικά λόγω κοσμοσυρροής έξω από το γήπεδο/ΕΔΩ ΦΩΤΟΣ και έπειτα λόγω προβλήματος στο σύστημα ενδοεπικοινωνίας των διαιτητών που προκάλεσε νέα καθυστέρηση 2-3 λεπτών.

-19:22 Ο Μενέλαος Αντωνίου σφυρίζει την έναρξη.

-8' Πτώση του Πίττα στην περιοχή, έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Ιωσηφίδη, "τίποτα" από τον διαιτητή.

-10' Κεφαλιά του Κέρλα μετά από κόρνερ, εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

-15 λεπτά αγώνα, ο Απόλλωνας μπήκε πιο επιθετικά, έχει την κατοχή και προσπαθεί να φτιάξει ευκαιρίες για να προηγηθεί.

-15' Στο έδαφος ο Ασαμόα, μέσα το ιατρικό τιμ. Έχουμε μικροδιακοπή.

-17' Μυϊκό πρόβλημα για τον Ασαμόα, δεν θα συνεχίσει, μέσα ο Στυλιανού.

-22' Σουτ του Σαχάρ εκτός περιοχής, σταμάτησε στο σώμα αμυντικού.

-23' Νέο, φαλτσαριστό σουτ του Σαχάρ από το ύψος της περιοχής, μόλις έξω. Πολύ καλή φάση αυτή για τον Απόλλωνα που αυξάνει την πίεσή του.

-28' Κεφαλιά του Χέντι μετά από σέντρα του Κολ, άστοχη.

-29' Σκοράρει η Δόξα με τον Σόμπτζικ, ακυρώνεται για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης το γκολ, στην πάσα που έγινε στον Στυλιανού ο οποίος είχε δώσει την ασίστ με μπαλιά από δεξιά.

-Οριακή η φάση, ελέγχεται από το VAR.

-30' Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, παραμένει το 0-0.

-33' Σταματά το παιχνίδι ο διαιτητής, στο έδαφος ο Μπένι που δέχθηκε τη μπάλα στο πρόσωπο με δύναμη.

-34' Συνεχίζουμε...

-39' ΔΟΚΑΡΙ η Δόξα! Εκτέλεση κόρνερ, ο Κέρλα με το κεφάλι πάσαρε στον Καραμανώλη ο οποίος με δεύτερη κεφαλιά "σημάδεψε" το οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

-42' ΔΟΚΑΡΙ και ο Απόλλωνας με εξ επαφής κεφαλιά του Ντιγκινί μετά από μπαλιά του Πίττα από δεξιά!

γργργργρ

-43' ΓΚΟΛ 1-0! Ο Χαμάς από αριστερά έκανε συρτή μπαλιά και ο Αντενόν στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του αφού πρώτα χτύπησε στον Σισκόφσκι.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

-45+2' "Αγγίζει" το 2-0 η ομάδα του Κ.Μακρίδη, μόλις έξω η κεφαλιά του Ντιγκινί που αφέθηκε ελεύθερος σε θέση βολής.

-Τέλος πρώτου μέρους. Ο Απόλλωνας έλεγξε σε όλο το ημίχρονο όμως η Δόξα ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Είχε ένα ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ και ένα δοκάρι και στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ και αφού ένα λεπτό νωρίτερα είχαν και οι ίδιοι δοκάρι.

-Με μια αλλαγή αρχίζει το β' μέρος, ο Κάργκμπο αντί του Ιωσηφίδη.

-55' Κίτρινη στον Καραμανώλη για φάουλ στον Πίττα.

-55 λεπτά, αργός ο ρυθμός χωρίς κάτι αξιοσημείωτο στο πρώτο δεκάλεπτο.

-56' Ο Ντιγκινί σκοράρει με εξ επαφής πλασέ αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ.

-58' Γυριστή κεφαλιά του Χέντι, έτοιμος ο Σισκόφσκι.

-59' Πολύ καλή φάση οι φιλοξενούμενοι στην αντεπίθεση, με τον Σόμπτζικ να στρώνει στον Μπένι ο οποίος υπό πίεση έστειλε πολύ ψηλά τη μπάλα.

-60' Ο Χάμπος στη θέση του Κολ.

-62' Ο Τιτζανί στη θέση του Αντενόν.

-71' Τριπλή αλλαγή ο Μακρίδης. Ζράντι, Ίλιεφ, Φιλιώτης στις θέσεις Χέντι, Ντιγκινί, Μαυρία.

-73' Μικροδιακοπή, χτύπησαν στο κεφάλι Σόμπτζικ και Αλεσάμι πάνω στην εναέρια διεκδίκηση. Τρέχουν μέσα τα ιατρικά τιμ.

εγρεργρργ

-Μάτωσε στο κεφάλι ο ποδοσφαιριστής της Δόξας, ο οποίος δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

-77' Αποχωρεί με δεμένο κεφάλι ο Σόμπτζικ, μέσα ο Αμπντουλαχί. Ο παίκτης της Δόξας που τραυματίστηκε χειροκροτείται από τον κόσμο του Απόλλωνα και ανταποδίδει.

-Τελευταίο δεκάλεπτο στο παιχνίδι.

-Κακό το θέαμα στο β' μέρος, ελάχιστες οι φάσεις μέσα στις δυο περιοχές. Συνεχείς οι παρατηρήσεις από τον Μακρίδη ο οποίος δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του.

-83' Μακρινό σουτ του Μπένι, άστοχο.

-87' Ο Ρέθιο στη θέση του Σαχάρ.

-Εφτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

-96' Σουτ του Ίλιεφ μέσα στην περιοχή, έτοιμος ο Σισκόφσκι.

-Τέλος, ο Απόλλωνας στους 25 βαθμούς.

Απόλλων (Κ.Μακρίδης): Α.Γιοβάνοβιτς, Β.Γιοβάνοβιτς, Πίττας, Ρομπέρζ, Χαμάς, Ντιγκινί (71' Ίλιεφ), Αλεσάμι, Μαυρίας (71' Φιλιώτης), Σαχάρ (87' Ρέθιο), Κολ (60' Χάμπος), Χέντι (71' Ζράντι).

-Στον πάγκο: Δημητρίου, Πεϊμπέρνς, Αρτυματάς, Μαλεκκίδης, Ρέθιο, Ίλιεφ, Σπόλιαριτς, Βα, Χάμπος, Παναγιώτου, Γιόστεν, Ζράντι.

Δόξα (Ρ.Σέου): Σισκόφσκι, Αντενόν (62' Τιτζανί), Μπένι, Κέρλα, Ιωσηφίδης (46' Κάργκμπο), Σαντίκ, Ασαμόα (17' Στυλιανού), Καραμανώλης, Βαγιέχο, Σόμπτζικ (77' Αμπντουλαχί), Μέσκα.

-Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Μέσεν, Τιτζανί, Ρονταγιέγκα, Αμπντουλαχί, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Κάργκμπο.

Κίτρινες: - / Καραμανώλης

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος